صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲۴ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۵:۳۲
کد خبر: 3727
گزارشگر: 213
۲۸۹
۰
۰
۲
ادعاهای مقامات آمریکایی در قالب بیانیه مطرح شد

قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا خواستار ایرانِ سکولار شد/محکومیت تروریسم دولتی توسط جمهوری خواهان و دموکرات های ایالات متحده

قطعنامه مجلس نمایندگان آمریکا خواستار ایرانِ سکولار شد/محکومیت تروریسم دولتی توسط جمهوری خواهان و دموکرات های ایالات متحده
۱۱۲ نفر از اعضای جمهوری‌خواه و دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا ضمن طرح ادعاهایی و با امضای یک قطعنامه از رئیس‌ جمهور این کشور خواستند که نقض حقوق بشر در ایران و حمایت از تروریسم دولتی را محکوم کند.

مجلس نمایندگان آمریکا خواستار ایرانِ سکولار شد  بهمن 99
در این قطعنامه  ادعاهایی از سوی مقامات و نمایندگان هر دو حزب ایالات متحده مطرح شده است که از آن جمله اشاره به محکومیت اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی که توسط دادگاه بلژیک به اتهام مشارکت در طراحی یک حمله تروریستی به ۲۰ سال زندان محکوم شد، از دولت آمریکا خواسته شده است که با همکاری کشورهای اروپایی جلوی «اقدامات شرورانه» ایران و «سوءاستفاده ایران از مصونیت دیپلماتیک» مقاماتش را بگیرد.

در بخش دیگری از این قطعنامه،‌ از سرکوب اعتراض‌های آبان ۹۸،‌ اعدام نوید افکاری و شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی از موارد نقض حقوق بشر در ایران نام برده شده و از جو بایدن خواسته شده که از خواسته مردم ایران برای رسیدن به«جمهوری ایرانی دموکراتیک و سکولار و غیراتمی» حمایت کند.

روز ۱۴ بهمن امسال نیز ۳۸ فعال مدنی و سیاسی ایرانی در نامه‌ای به جو بایدن، خواست اکثریت مردم ایران را «دستیابی به یک قانون اساسی دموکراتیک و سکولار» دانسته و از دولت آمریکا خواسته بودند از «اراده ملت ایران برای گذار خشونت‌پرهیز به سوی سامانه‌ای دموکراتیک و سکولار، از طریق برگزاری همه‌پرسی آزاد و عادلانه» حمایت کند.

در مفاد قطعنامه مورد ادعای  ۱۱۲ نفر از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به موارد دیگری از نقض حقوق بشر در ایران از جمله اعدام‌های گسترده تابستان ۶۷، سرکوب‌ اعتراض‌های دانشجویی در سال ۷۸، سرکوب معترضان به نتایج انتخابات در سال ۸۸، سرکوب اعتراض‌های مردم در دی‌ماه ۹۶، سرکوب اقلیت‌های مذهبی، قتل و بازداشت ۸۶۰ روزنامه‌نگار در چهل سال گذشته و موارد متعدد حبس، شکنجه و اعدام معترضان به سیاست‌های حکومت اشاره شده است.

در این قطعنامه دو حزبی که توسط برد شرمن،‌نماینده دموکرات و تام مک‌کلینتاک، نماینده جمهوری‌خواه عضو مجلس نمایندگان آمریکا تدوین شده، به موارد محل اختلاف دولت آمریکا با حکومت ایران مانند «فعالیت‌های هسته‌ای»، فعالیت‌های ایران در منطقه که «مخل ثبات» توصیف شده و «توسعه موشک‌های بالستیک» نیز اشاره شده است.

در هفته‌های گذشته، دولت بایدن که اعلام کرده است مایل به بازگشت به برجام است، از گفت‌وگو درباره آینده برنامه هسته‌ای ایران، فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی تهران به عنوان سه محور مذاکره احتمالی با جمهوری اسلامی خبر داده‌اند.

مقام‌های ایران اما با رد این درخواست‌ها و تاکید بر لغو تحریم‌ها،‌ مذاکره مجدد درباره برجام را رد کرده و گفت‌وگو درباره برنامه موشکی را خط قرمز اعلام کرده‌اند و نیز نقض حقوق بشر را در کشورمان رد می‌کنند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران پیش از این با رد انتقادات مقام‌های آمریکایی درباره نقض حقوق بشر در ایران گفته است که در حوزه حقوق بشر «ما مدعی نظام ایالات متحده‌ آمریکا و بسیاری از دولت‌های غربی هستیم، ما از آنها سؤال می‌کنیم»./

آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید