صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۴ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۳:۴۶
کد خبر: 3789
گزارشگر: 213
۴۲۹
۰
۰
۲
در فرودگاه وین پس از بازگشت از سفر تهران مطرح شد

توافق رافائل گروسی با تهران: نظارت بازرسان بر تاسیسات ایران تا سه ماه!

توافق رافائل گروسی با تهران: نظارت بازرسان بر تاسیسات ایران تا سه ماه!
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید با تهران به توافق رسیده است که بر اساس آن، میزان دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای ایران کاهش می‌یابد ولی طی سه ماه آینده راستی‌آزمایی لازم و بازرسی‌های نظارتی ادامه خواهد داشت.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید با تهران به توافق رسیده است که بر اساس آن، میزان دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای ایران کاهش می‌یابد ولی طی سه ماه آینده راستی‌آزمایی لازم و بازرسی‌های نظارتی ادامه خواهد داشت.

توافق رافائل گروسی در تهران

رافائل گروسی روز یکشنبه سوم اسفند پس از بازگشت از تهران، در فرودگاه وین به خبرنگاران گفت بر اساس توافق جدید، به صورت موقت و به مدت سه ماه راستی‌آزمایی‌های فنی در مواردی مشخص و نظارت‌های لازم بر فعالیت‌های ایران انجام خواهد شد.

ایران قبلا تهدید کرده بود که برای اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی، از روز پنجم اسفند از پروتکل الحاقی خارج می‌شود. بدین ترتیب، آژانس دیگر حق بازرسی‌های سرزده از فعالیت‌های هسته‌ای ایران را نخواهد داشت.

گروسی روز شنبه به ایران سفر کرد تا درباره آینده روابط آژانس و جمهوری اسلامی ایران بر سر برنامه هسته‌ایش مذاکره کند.

هنوز جزئیاتی از گزینه‌های محدود شده برای بازرسان آژانس منتشر نشده، اما عباس عراقچی معاون وزیر خارجه روز شنبه با اشاره به توقف اجرای پروتکل الحاقی گفته بود: «حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد توان نظارتی آژانس در اثر اجرای مصوبه مجلس کاهش می‌یابد».

مقامات ایران توضیح نداده‌اند بعد از دیدار با گروسی آیا مصوبه مجلس به‌صورت کامل به اجرا گذاشته می‌شود یا نه.

بر اساس توافق ایران و آژانس، «اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی‌های برجامی به طور کامل متوقف می‌شود و فقط پادمان در ایران اجرا خواهد شد».

بر اساس یک بند دیگر از این توافق، «ایران به مدت سه ماه اطلاعات دوربین‎های تاسیساتی را که در پیوست مشخص شده ضبط می‎کند و نزد خود نگه خواهد داشت».

بر اساس این توافق، «در این مدت آژانس نه به این تاسیسات و نه به اطلاعات دوربین‎ها هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می‎ماند. اگر پس از سه ماه تحریم‎ها به طور کامل لغو شد ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می‎گذارد وگرنه اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد».

رافائل گروسی می‌گوید که آژانس «دسترسی کمتری» به تاسیسات هسته‌ای ایران خواهد داشت ولی بازرسان همچنان به نظارت بر برنامه هسته‌ای تهران ادامه می‌دهند.

وی همچنین بدون اشاره به جزئیات گفت «ما برخی چیزها را از دست دادیم»، اما شمار بازرسان آژانس در ایران تغییری نخواهد کرد.

ایران هنوز درباره توافق یاد شده توضیح نداده‌ است و بیانیه مشترکی که در سایت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شده است، حاوی جزئیات کامل توافق جدید با ایران نیست.

ایران از اردیبهشت ۹۸ به‌صورت تدریجی تعهدات هسته‌ایش را کاهش داده و گفته است که اگر تحریم‌های آمریکا لغو نشود، اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود؛ موضوعی که هشدار شدید آمریکا و اروپا را به‌دنبال داشته است./


https://www.asianews.ir/u/238
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید