صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۶ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۰:۰۱
کد خبر: 3806
گزارشگر: 213
۴۵۸
۰
۰
۳
اظهارات رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس

تحریم بانک ها مانع خروج سود شرکت های سوییسی از ایران شد

تحریم بانک ها مانع خروج سود شرکت های سوییسی از ایران شد
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس اظهار داشت: همه شرکت‌ها با نقدینگی بالایی مواجه هستند که نمی‌دانند باید با آن چه کنند، مدام با بانک مرکزی در مراوده هستند که بتوانند سود خود را از کشور خارج کنند.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس اظهار داشت: همه شرکت‌ها با نقدینگی بالایی مواجه هستند که نمی‌دانند باید با آن چه کنند، مدام با بانک مرکزی در مراوده هستند که بتوانند سود خود را از کشور خارج کنند.

شریف نظام مافی

شریف نظام مافی در مورد ابراز تمایل سفیر سوییس برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های سوییسی در ایران گفت: بیشتر شدن سرمایه‌گذاری‌ها به هر صورت با بهبود فضای اقتصادی و از سرگیری توافق برجام صورت خواهد گرفت ولی در نهایت ما باید بستر مناسبی برای اینگونه سرمایه‌گذاری‌ها ایجاد کنیم. شرکت‌هایی که سفیر سوییس به آنها اشاره کرده شرکت‌های قوی هستند که هم‌اکنون نیز در ایران حضور دارند و مسلما علاقه‌مند به گسترش‌ کار هستند.

وی افزود: آقای سفیر به نکته بسیار حساسی اشاره کردند. مقررات ایران بسیار پیچیده است و فعالیت شرکت‌ها را مشکل می‌کند از این جهت اشاره آقای سفیر به گمرک و نهایتا به قوانین ما است. در واقع منظور این است که شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری آماده هستند به شرط اینکه شما قوانین خود را کمی با بخش خصوصی مطابقت دهید. بخش خصوصی باید بتواند فعالیت و رقابت کند تا اقتصاد بتواند پیشرفت کند.

وی خاطرنشان کرد: از نظر سنتی نیز شرکت‌های سوییسی در صنایع پزشکی و دارو، غلات و صنایع سنگین بسیار قوی هستند. شرکت‌های سرویس‌دهنده سوییسی مانند شرکت‌های بیمه نیز در ایران حضور دارند اما فعالیت آنها نسبتا کمتر است.

به گزارش آسیانیوز به نقل از ایلنا، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس با اشاره به مشکلات سرمایه‌گذاری در ایران برای شرکت‌های خارجی گفت: مشکل بزرگ شرکت‌های خارجی در ایران بیرون بردن سود سرمایه است. اگر شرکت سوییسی امروز بخواهد سود خود را از درگاه‌های حقوقی خارج کند تقریبا می‌توان گفت که نمی‌‌تواند این کار را انجام دهد. یکی از دلایل آن تخصیص نیافتن ارز است، اگر هم تخصیص یابد باید دید که با چه نرخی است، این شرکت‌ها سود را با نرخ رسمی بانک مرکزی ثبت کرده‌اند اما هنگام خروج سود بانک مرکزی می‌گوید یا باید نرخ نیمایی و یا نرخ آزاد باشد این ضرر بزرگی برای این شرکت‌ها است. وقتی ما صحبت از گسترش سرمایه‌گذاری در کشور می‌کنیم باید خروج سود شرکت مادر از کشور را نیز در نظر بگیریم اما امروز این تقریبا غیرممکن است.

وی همچنین تصریح کرد: همه شرکت‌ها با نقدینگی بالایی مواجه هستند که می‌دانند باید با آن چه کنند، مدام با بانک مرکزی در مراوده هستند که بتوانند سود خود را از کشور خارج کنند. بعضی از آنها هم توانسته‌اند این کار را انجام دهند. این سودها را نمی‌توان با صراف از کشور خارج کرد و نیاز به بانک معتبر وجود دارد، تحریم‌ بانک‌های ما این موضوع را بسیار مشکل می‌کند. بنابراین نه تنها تخصیص ارز مشکل است بلکه ارتباط با بانک مقصد نیز با مشکل مواجه است.

مافی در ادامه افزود: دلیل نخست برای اینکه این شرکت‌ها در کشور مانده‌اند، سرمایه‌گذاری کرده و کارخانه ساخته‌اند و نمی‌توانند آن را رها کنند. نکته دوم هم این است که شرکت‌ها امیدوار هستند که فضا به گونه‌ای تغییر کند که بتوانند هم فعالیت خود را گسترش دهند و هم سود حاصل از خارج کنند. قوانین خروج سود باید بسیار راحت باشد وگرنه شرکت‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

سفیر سوئیس در دیدار با محمدباقر نوبختبا ابراز خرسندی از مذاکرات دو کشور در بالاترین سطح، از تقاضای مشارکت و سرمایه گذاری بیشتر شرکت‌های تولیدی این کشور در ایران سخن گفت. به گفته سفیر سوئیس علی رغم تحریم‌های آمریکا؛ شرکت‌های فولر، سینجنتا، روشه، نوارتیس علاوه بر نستله، تمایل دارند که در ایران سرمایه‌گذاری کنند./


https://www.asianews.ir/u/23k
اخبار مرتبط
سخنگوی دبیرخانه امور اقتصادی سوییس گفت: مقامات سوییسی (در خصوص کانال مالی سوییس) به طور منظم در تماس با وزارت خزانه داری آمریکا هستند و شرکت هایی که تامین کننده اقلام غذایی، تجهیزات کشاورزی، دارو وتجهیزات پزشکی برای ایران هستند واجد شرایط برای مشارکت در این کانال محسوب می شوند.
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس اظهار داشت: از آنجا که مشکلات قانونی، اقتصادی و تجاری حل نشده است، یارانه نقدی هم مشکلی را حل نمی‌کند. فردی که یارانه نقدی می‌گیرد هم طی مدت کوتاهی آن را خرج می‌کند تا اینکه درصد تورم آن را پوشش دهد و یارانه دیگر اثری نداشته باشد، در واقع صرفا وقت خریده می‌شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید