صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۸ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۰:۲۷
کد خبر: 3814
گزارشگر: 213
۴۵۸
۰
۰
۱
با انتشار اعلامیه

نگرانی عمیق اروپا از بازرسی نشدن تاسیسات هسته‌ای ایران

نگرانی عمیق اروپا از بازرسی نشدن تاسیسات هسته‌ای ایران
دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار اعلامیه‌ای از محدودیت‌های اعمال شده توسط ایران بر بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت‌های هسته‌ای کشور به شدت اظهار نگرانی»کرد.

دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار اعلامیه‌ای از محدودیت‌های اعمال شده توسط ایران بر بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت‌های هسته‌ای کشور به شدت اظهار نگرانی»کرد.

این بیانیه که در وبسایت شورای اروپا منتشر شده می‌گوید تصمیم ایران برای تعلیق اجرای پروتکل الحاقی و دستورالعمل‌های مربوط به شفافیت برنامه‌ هسته‌ای از ۲۳ فوریه (سه‌شنبه هفته جاری) مایه نگرانی جدی است و اگر این تصمیم لغو نشود، توانایی آژانس برای راستی‌آزمایی فعالیت‌ها و مواد هسته‌ای ایران «به‌صورت اساسی» محدود خواهد شد.

این گزارش که روز پنج‌شنبه ۷ اسفند منتشر شد، در ادامه می‌گوید آژانس با تصمیم ایران از دستیابی به اطلاعات اساسی مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران خصوصا تولید سوخت هسته‌ای و سانتریفیوژهای پیشرفته محروم شده و محدودیت‌هایی برای دسترسی آژانس به تاسیسات کلیدی اتمی ایران اعمال شده است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارم اسفند اعلام کرد با تهران به توافق رسیده است که بر اساس آن، میزان دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات هسته‌ای ایران کاهش یابد، ولی طی سه ماه آینده راستی‌آزمایی لازم و بازرسی‌های نظارتی ادامه خواهد داشت؛ موضوعی که در بیانیه دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا منعکس و نسبت به آن اظهار نگرانی شده است.

نگرانی عمیق اروپا از بازرسی نشدن تاسیسات هسته‌ای ایران
این بیانیه می‌گوید اتحادیه اروپا به تعهدات برجامی خود پایبند است و به شدت از حفظ برجام و اجرای کامل آن حمایت می‌کند.

دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرده که همکاری کامل ایران با آژانس اقدامی حیاتی برای اطمینان از صلح‌آمیز بودن ماهیت برنامه هسته‌ای ایران است و این اتحادیه از فعالیت‌های مستقل، غیرجانب‌دارانه و واقع‌گرایانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران حمایت کامل می‌کند.

این گزارش در ادامه از اقدامات ایران طی دو سال گذشته برای عدول از برنامه هسته‌ای اظهار «ناامیدی عمیق» کرده و تهران را فراخوانده که این روند را متوقف کرده و برجام را به‌طور کامل رعایت کند.

اتحادیه اروپا می‌گوید آگاه است که گام‌های ایران به خاطر خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده علیه ایران است، اما اروپا به تعهدات خود در قالب برجام پایبند خواهد ماند و تلاش خواهد کرد توافق هسته‌ای را احیا کند.

این بیانیه همچنین از اعلام تمایل آمریکا برای بازگشت به برجام استقبال کرده و می‌گوید اروپا از رویکرد دیپلماتیک برای حل مناقشه هسته‌ای ایران حمایت می‌کند./

https://www.asianews.ir/u/23s
اخبار مرتبط
نمایندگان مجلس ایران با خلاف قانون خواندن توافق ایران و آژانس، خواستار ابطال موقت این توافق توسط قوه قضاییه و رسیدگی به تخلف حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، شدند.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان اینکه پنجم اسفند اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف می‌شود، ولی از برجام خارج نخواهیم شد، گفت که سفر گروسی مدیرکل آژانس به تهران هیچ ارتباطی به تصمیم ایران ندارد و تصمیم ایران اجرا خواهد شد.
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشنهاد سفر به ایران برای کمک به یافتن راه حلی مشترک برای این مساله را مطرح کرد؛ در حالی که نماینده ایران در آژانس پیش‌تر اعلام کرده بود که اجرای پروتکل الحاقی از سه‌شنبه پنجم اسفند متوقف می‌شود و ایران به شرایط قبل از برجام بازمی‌گردد.
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در نطنز گفت: احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام در دوران ریاست جمهوری جو بایدن مستلزم توافق جدیدی برای چگونگی بازگشت ایران به تعهداتش است. اما نماینده ایران در واکنش گفته است، برای احیای برجام نیازی به سند جدیدی نیست.
در پی گزارش نیویورک‌تایمز درباره طرح گزینه حمله نظامی به سایت هسته‌ای نطنز از سوی دولت دونالد ترامپ، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره امنیت بازرسان این آژانس ابراز نگرانی کرد.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ایران در حدی بسیار بالاتر از آنچه متعهد شده، به غنی‌سازی اورانیوم ادامه می‌دهد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید