صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۷:۲۵
کد خبر: 3905
گزارشگر: 213
۲۶۱
۰
۰
۴
در شماره 8 مارس مجله آمریکایی فوربز منتشر شد

مطرح شدن دو زن ایرانی «الهام‌بخش»

مجله آمریکایی فوربز در فهرست خود از ۳۰ زن «الهام‌بخش» که همزمان با روز جهانی زن منتشر شد، نام دو زن ایرانی را که یکی از آنان خبرنگار است نیز قرار داده است: کاملیا آریافر و نگار مرتضوی.

مجله آمریکایی فوربز در فهرست خود از ۳۰ زن «الهام‌بخش» که همزمان با روز جهانی زن منتشر شد نام دو زن ایرانی را نیز قرار داده است: کاملیا آریافر و نگار مرتضوی.

فهرست جدید مجله فوربز شامل ۳۰ زن است که هر یک به نوبه خود، در داخل و خارج از محیط کار خود تاثیرگذار بوده‌اند.

در این فهرست که همزمان با ماه مارس، ماه تجلیل از دستاوردهای زنان در سراسر دنیا، منتشر شده و نام زنانی از عرصه‌های گوناگون از جمله تجارت، تکنولوژی، ورزش و رسانه در آن آمده نام کاملیا آریافر و نگار مرتضوی نیز دیده می‌شود.

خانم آریافر از مدیران هوش مصنوعی گوگل کلاود است. او پیش از پیوستن به گوگل، مدیر ارشد داده‌های فروشگاه بزرگ اینترنتی «اوور استاک دات‌کام» بود.

نگار مرتضوی روزنامه‌نگار آمریکایی ایرانی‌تبار ساکن واشنگتن است و با روزنامه «ایندیپندنت» همکاری می‌کند. او مجری و تهیه‌کننده «ایران پادکست» نیز هست.

نشریه فوربز به مناسبت 8 مارچ، روز جهانی زن، اقدام به معرفی 30 تن از زنان موفق کرده است که می‌توانند در عرصه‌های مختلف جامعه الهام‌بخش باشند. در این فهرست، نام دو تن از بانوان ایرانی‌تبار می‌درخشد: نگار مرتضوی و دکتر کاملیا آریافر.

فوربز در ابتدای گزارش خود آورده است: امروز روز جهانی زن، روزی برای بزرگ‌داشت زنان و دستاوردهای آنها در سراسر جهان است. در این‌جا، نام 30 زن از طیف‌های مختلف زندگی همانند امور مالی، فنی و ورزشی وجود دارد که به موفقیت‌های بزرگی دست یافته‌اند و هم‌چنان تلاش می‌کنند از محدودیت‌ها عبور کنند.

نگار مرتضوی

وی روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی ایرانی-آمریکایی مستقر در واشنگتن است که بیش از یک دهه درگیر امور ایران و روابط آمریکا و ایران بوده است. او ستون‌نویس ایندیپندنت و مجری برنامه ایران پادکست است و به‌عنوان تحلیل‌گر مسایل ایران در سی‌ان‌ان، ان‌بی‌سی، ان‌پی‌آر، بی‌بی‌سی، فرانس24، الجزیره و برخی از رسانه‌های کشورهای چین و ترکیه فعالیت داشته است.

کاملیا آریافر

وی یکی از مدیران بخش فناوری و هوش مصنوعی در شرکت گوگل است که روی راه‌کار‌های توسعه خرده‌فروشی تمرکز دارد. پیش از این، وی رییس بخش تحلیل و الگوریتم‌ها و عضو هیات مدیره وب‌سایت اور استاک بود. آریافر دکترای خود را در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه درکسل دریافت کرده و علاقمند به توسعه هوش مصنوعی و سلامت عاطفی جوانان است.

دکتر آریافر در مقاله‌ اخیری که در نشریه هیل منتشر کرده است، به این موضوع اشاره دارد که چگونه مهاجران ایرانی می‌توانند الگوی تنوع در عرصه فناوری دیجیتال و هوش مصنوعی باشند.

وی اعتقاد دارد که تنوع و برابری جنسیتی باعث ایجاد خلاقیت و تحریک نوآوری در سراسر جهان می‌شود و در ادامه این مقاله می‌نویسد: “در تهران، جایی که من بزرگ شده‌ام، تحصیل دختران از سن پایین در رشته برنامه‌نویسی کامپیوتر امری طبیعی است. این فرهنگ، درهای فعالیت گسترده بر روی نسل جدید مهندسان زن را گشوده است. در ایران نزدیک به 70 درصد از دانش‌آموختگان دانشگاه در علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات را زنان تشکیل می‌دهند.”

آریافر ادامه می‌دهد: “این موضوع در تضاد شدید با ایالات‌متحده قرار دارد. داده‌های شورای مراکز تحصیلات تکمیلی نشان می‌دهد در سال 2018 حدود یک چهارم از مدارک دکترا در رشته‌های مهندسی، ریاضی و علوم کامپیوتر به زنان اختصاص یافته است.”

وی در پایان تاکید می‌کند: “من به عنوان یک زن فعال در زمینه علوم کامپیوتر و دیجیتال و به عنوان یک شهروند ایرانی آمریکایی و یک مهاجر، می‌خواهم نسل‌های جدید را تشویق کنم تا توانایی‌های بالقوه خود را دریابند. به این ترتیب، احتمال دیدن چهره‌های زن بیش‌تری در کنفرانس‌های این صنعت افزایش می‌یابد.”/

اخبار مرتبط
اپلیکیشن پشتیبانی اضطراری از زنان (KADES) که توسط وزارت کشور ترکیه برای حمایت و یاری‌رسانی به بانوان در برابر هرگونه خشونت، خطر و تهدید در سال 2018 راه اندازی شده‌است، اکنون به شش زبان ترکی، انگلیسی، فارسی، عربی، فرانسوی و روسی خدمات ارائه می‌کند.
سه شنبه / ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۰:۲۳
فقر زنان یکی از مسائل مهم در دنیای امروز است. فقر زاییده‌ی مناسبات اجتماعی نابرابر است که به توزیع نابرابر منابع، حق و حقوق و مسئولیت اجتماعی می‌انجامد. مناسبات اجتماعی دربرگیرنده‌ی منابعی است که در جامعه وجود دارد و فقرا به ویژه زنان فقیر غالبا از دسترسی به منابع یا مالکیت آن محروم‌اند و به ناچار وابسته به مناسباتی می‌شوند که ایشان را تحت سرپرستی و نیازمند حمایت نگه می‌دارد.
دوشنبه / ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۳:۴۲
همچنانکه که اظهارات برخی مقام‌های دولت و همچنین جامعه‌شناسان ایران حاکی از افزایش خشونت خانگی و خودکشی‌ میان زنان و کودکان است و رییس سازمان امور اجتماعی گفته است در حوزه خشونت خانگی از سال ۹۰ تا ۹۸ افزایش مشاهده می‌کنیم و ۲۴ درصد معاینات، موارد خشونت خانگی افزایش داشته است، معصومه ابتکار این موضوع را رد کرده و گفته است آمار در ایران بالا نیست.
دوشنبه / ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۶:۲۵
دون ژوان فردی است که قادر به برقراری ارتباط عاطفی عمیق و عشق ورزیدن به شریک جنسی خود نیست و یکی از مهمترین اختلالات شخصیت که منجر به دون ژوانیسم و هرزه گری جنسی در مردان می شود اختلال شخصیت خودشیفته (narcissistic) است.
دوشنبه / ۲۴ آذر ۱۳۹۹ / ۱۳:۵۳
خشونت علیه زنان دارای معلولیت به ندرت گزارش می‌شود و هنگامی هم که گزارش می‌شوند، موانع متعددی اجرای عدالت را تهدید می‌کند؛ همچنین به نظر می‌رسد مسئولان اجرای قانون، ابزار و تجهیزات لازم برای مقابله با خشونت علیه این زنان را ندارند.
دوشنبه / ۱۷ آذر ۱۳۹۹ / ۰۲:۰۸
نه فقط ما؛ که باقی مردم جهان هم درباره‌ی هیچ کشوری کمتر از کره شمالی نمی‌دانند و سرزمینی که مدت‌هاست انگار حساب خودش را از جهان جدا کرده و چنان محصور است و دیکتاتوری سرسختی دارد که حتا به زحمت می‌توانیم تصور کنیم به دور از چهار تصویر کلیشه از میدان‌های اصلی پیونگ‌یانگ که بزک و دوزک شده‌اند، این سرزمین واقعا چه شکل و شمایلی دارد و به همان میزان از زندگی مردم عادی و زنان کره شمالی هم بسیار اندک می‌دانیم.
پنج شنبه / ۲۹ آبان ۱۳۹۹ / ۲۳:۰۵
برخی زنان ایرانی تبار آمریکایی که به دلایلی به دلیل مهاجرت خود یا خانواده شان هم اکنون در آمریکا زندگی می کنند، نقش های کلیدی و تعیین کننده ای در برخی کرسی های سیاسی اجتماعی ایالات متحده ایفا کرده اند.
سه شنبه / ۲۰ آبان ۱۳۹۹ / ۱۹:۳۶
اپیدمی کووید ۱۹ و بحران اقتصادی ناشی از آن منجر به بروز برخی تحولات در فضای کسب و کار و شیوه اشتغال کارکنان شده است که از آن جمله می‌توان به افزایش نقش‌آفرینی زنان در اقتصاد، گسترش پدیده دورکاری، کاهش هزینه‌ برخی کسب و کارها و جابجایی نیروی کار میان صنایع مختلف اشاره کرد.
یکشنبه / ۱۱ آبان ۱۳۹۹ / ۱۲:۰۲
براساس یک گزارش لباس‌های بیش از صد هزار زن به صورت دیجیتالی از روی تصاویرشان حذف و در شبکه‌های اجتماعی تهیه و در اینترنت پخش شده است.
چهارشنبه / ۳۰ مهر ۱۳۹۹ / ۱۹:۲۰
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید