صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲۲ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۷:۰۸
کد خبر: 3913
گزارشگر: 213
۶۷۳
۰
۰
۵
عضو پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش:

شیوع کرونا و «فاجعه» نرسیدن به حداقل سواد در دانش‌آموزان ایرانی

شیوع کرونا و «فاجعه» نرسیدن به حداقل سواد در دانش‌آموزان ایرانی
مسعود کبیری، عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش، گفت ادعای آموزش وپرورش در تمام کشورها این است که فرزندانتان را به ما بسپارید، ما فارغ از وضعیت اقتصادی و اجتماعی خانواده به آنها آموزش می‌دهیم و خلا را جبران می‌کنیم اما هم‌اکنون در ایران وضعیت اینگونه نیست و اوضاع نشان می‌دهد سرمایه گذاری‌های خانواده‌ها در بهبود عملکرد تحصیلی فرزندانشان بسیار تأثیرگذار است و هم اکنون ۳۰ درصد دانش آموزان ایرانی به حداقل توانایی‌های سواد» نمی‌رسند.
مسعود کبیری، عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش، گفت که «۳۰ درصد دانش آموزان ایرانی به حداقل توانایی‌های سواد» نمی‌رسند.

کبیری افزود که در گذشته می‌گفتند یک دانش‌آموز حداقل سواد خواندن و نوشتن را باید بلد باشد ولی باید گفت هم‌اکنون برخی دانش‌آموزان به همین هم نمی‌رسند و تقریبا ۳۰ درصد دانش‌آموزان، یعنی از هر سه دانش‌آموز یک نفر، اصلا به حداقل توانایی‌های سواد نمی‌رسند و این فاجعه است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش همچنین گفت که تعداد زیادی از دانش‌آموزان کشور «شایستگی‌های حداقلی را کسب نمی‌کنند و این خیلی خطرناک است یعنی در شرایط مقایسه‌ای حدود یک سوم از دانش آموزان ما حداقل انتظار از یک دانش‌آموز در همان پایه را ندارند.

او گفت که برای نمونه دانش‌آموزان باید در درس ریاضی، چهار عمل اصلی را در پایه چهارم بلد باشند اما حتی همین را هم نمی‌دانند.

کبیری از تغییر مداوم نظام آموزشی و کاهش تاکید بر کاوشگری دانش‌آموزان را به عنوان بخشی از دلایل این وضعیت عنوان کرد ولی گفت که هم‌اکنون نقش معلم و نقش آموزش و پرورش در فرایند آموزش چندان جدی نیست و شاخص اقتصادی و اجتماعی خانواده‌ها بر عملکرد تحصیلی دانش آموزان بسیار تاثیرگذار است.

این مقام آموزش و پرورش تاکید کرد که معنای این شرایط آن است که که اگر شما خانواده بهتری از لحاظ اقتصادی و اجتماعی داشته باشید وضعیت فرزندانتان بهتر است ولی این شرایط خوبی نیست و آموزش و پرورش نباید این شاخص را دوست داشته باشد.

کبیری تاکید کرد که ادعای آموزش وپرورش در تمام کشورها این است که فرزندانتان را به ما بسپارید، ما فارغ از وضعیت اقتصادی و اجتماعی خانواده به آنها آموزش می‌دهیم و خلا را جبران می‌کنیم اما هم‌اکنون در ایران وضعیت اینگونه نیست و اوضاع نشان می‌دهد سرمایه گذاری‌های خانواده‌ها در بهبود عملکرد تحصیلی فرزندانشان بسیار تأثیرگذار است./
https://www.asianews.ir/u/24Y
اخبار مرتبط
مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش با صدور اطلاعیه‌ای از تداوم فعالیت مدارس کل کشور تا ۲۸ اسفندماه ۹۹ خبر داد.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تمام کشورها درصدد بازگشایی مدارس خود هستند و امروز این سیاست در تمام دنیا جریان دارد، شروط بازگشایی مدارس را اعلام کرد و از زمان اجرای رتبه بندی فرهنگیان از اول فروردین ماه ۱۴۰۰ خبر داد.
مشاور وزیر و رئیس ستاد اجرایی سند تحول بنیادین با اشاره به تاکید این سند بر ابعاد آموزش الکترونیکی گفت: کندی اینترنت فشار مضاعفی به معلمان و دانش‌آموزان وارد کرده است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید