صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۹:۵۵
کد خبر: 3945
گزارشگر: 213
۴۴۷
۰
۰
۶
بنا بر اظهارات یک مقام ارشد دولت جو بایدن

آمریکا گفت با ایران مذاکره نمی کند!

آمریکا گفت با ایران مذاکره نمی کند!
یک مقام ارشد دولت جو بایدن با تاکید بر اینکه دولت آمریکا «همین فردا» آماده توافق دوجانبه با ایران برای احیای برجام است، گفته است آمریکا دنبال این نیست که «دوباره بر سر برجام مذاکره کند».

یک مقام ارشد دولت جو بایدن با تاکید بر اینکه دولت آمریکا آماده توافق دوجانبه با ایران برای احیای برجام است، گفته است آمریکا دنبال این نیست که «دوباره بر سر برجام مذاکره کند».

روزنامه واشینگتن‌پست روز دوشنبه ۲۵ اسفند از قول این مقام ارشد آمریکایی که نام او اعلام نشده است، نوشته که چه توافق ایران و آمریکا برای احیای برجام به صورت همزمان حاصل شود یا مرحله به مرحله پیش برود، نیازمند مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا است.

این روزنامه با اشاره به مواضع متعدد و گاه متناقض مقام‌های آمریکایی درباره هدف از مذاکره با ایران، از قول یک مقام اروپایی نوشته که تاخیرها و ابهام در مواضع، همه طرفین را خسته و ناامید کرده و زمان در حال از دست رفتن است.

این دیپلمات گفته است ایران زیاد «دست دست» می‌کند و آمریکا نیز تا طرح کلی خود را آماده نکند، نمی‌خواهد هیچ امتیازی بدهد.

در حال حاضر هر دو طرف اصرار دارند که طرف مقابل گام نخست برای احیای برجام را بردارد؛ دولت آمریکا می‌گوید اول ایران به تعهدات برجامی خود باز گردد ولی دولت ایران می‌گوید اول آمریکا تحریم‌ها را لغو کند.

مقام دولت بایدن همچنین به روزنامه واشینگتن‌پست گفته است: «موضع ما روشن است. هر دو طرف (تهران و واشنگتن) به تعهدات برجامی بازگردند و بعد از آن، وارد گفت‌وگوهایی برای تقویت این توافق و همچنین رفع دیگر نگرانی‌ها شوند» و در این مذاکرات، ایران نیز می‌تواند «نگرانی‌های خارج از برجام» خود را مطرح کند.

دولت ایران پیش از این پیشنهاد گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا را رد کرده است و می‌گوید که باید ابتدا تحریم‌های اعمال شده لغو شود.

واشینگتن‌پست می‌نویسد در میان تحریم‌های دولت دونالد ترامپ، مواردی هست که ارتباطی با برجام ندارد و در مذاکرات برای احیای برجام مطرح نخواهد شد.

دولت ترامپ طیف گسترده‌ای از تحریم‌های حقوق بشری تا حمایت از تروریسم علیه مقامات، نهادها، افراد و شرکت‌های ایران وضع کرده است.

در کنار پیشنهاد گفت‌وگوی مستقیم بین ایران و آمریکا، ماه گذشته اتحادیه اروپا تلاش کرد تا اجلاسی با حضور آمریکا و اعضای باقی‌مانده برجام ترتیب دهد تا طرفین بر سر احیای توافق هسته‌ای مذاکره کنند؛ موضوعی که آمریکا از آن استقبال و ایران رد کرد.

علاوه بر اظهارنظرهای مقام‌های دولت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه که از لزوم رسیدن به یک توافق جدید با ایران سخن گفته‌اند، اخیرا نیز ۱۴۰ قانونگذار آمریکایی طی نامه‌ای به وزارت خارجه این کشور خواستار «توافقی جدید و گسترده» با ایران شدند که شامل برنامه موشکی، آزادی زندانیان آمریکایی در جمهوری اسلامی و حمایت ایران از «تروریسم منطقه‌ای» نیز می‌شد.

ایران در ماه‌های گذشته بارها گفت‌وگو درباره برنامه موشکی خود را رد کرده، از حضور منطقه‌ای خود دفاع کرده است و با بحث مبادله زندانیان موافقت کرده است.

در حالی که چندی پیش شماری از نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا سه‌شنبه در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهوری این کشور از او خواسته‌اند در مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام، از لغو تحریم‌های ایران خودداری کند.

جان کاتکو، نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان از ایالت نیویورک به همراه چهارده تن دیگری از نمایندگان جمهوریخواه این مجلس در نامه خود تاکید کرده‌اند، آمریکا می‌بایست فشار گسترده‌ای بر ایران اعمال کرده و اجازه ندهد در این موضوعات مهم برای امنیت ملی ضعیف یا متزلزل تلقی شود.

در این نامه تاکید شده است که «مماشات» نمی‌تواند باعث ایجاد تغییر شود.

این نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره تصریح کرده‌اند، سیاست ایالات متحده این است که اجازه ندهد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد.

آنها اضافه کرده‌اند، اگر ما قصد داریم به صورت دیپلماتیک و صلح آمیز به این هدف برسیم، تحریم‌ها اهرم مهمی برای اعمال فشار هستند. لغو تحریم‌ها تنها باعث به عقب راندن ایالات متحده به گوشه‌ای گریزناپذیر‌ خواهد شد و قدرت ما را در تلاش برای عادی سازی روابط ایران و ایالات متحده از بین می‌برد.

نمایندگان جمهوری‌خواه در این نامه به جو بایدن نوشته‌اند: ما از شما می‌خواهیم که در لغو این تحریم‌ها تجدید نظر کنید.

مقام‌های دولت جو بایدن می‌گویند، توافق هسته‌ای موسوم به برجام تا پیش از خروج دولت دونالد ترامپ از این توافق در مهار برنامه هسته‌ای ایران موفق عمل می‌کرد و اکنون در صورتی که ایران تعهدات هسته‌ای خود را طبق برجام به طور کامل اجرا کند، آمریکا نیز به برجام بازخواهد گشت.

در همین زمینه، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه تصریح کرد، پیشنهاد روی میز با ایران این است که آمریکا آماده است با ایران در چارچوب ۱+۵ دیدار و تعامل کند.

ایران هنوز به پیشنهاد آمریکا برای حضور در مذاکرات غیر رسمی ۱+۵ پاسخ نداده و در مقابل اعلام کرده ‌است که آمریکا باید پیش از بازگشت به برجام یا همزمان با بازگشت به برجام، اقدام به لغو تحریم‌ها کند و پس از آن ایران شروع به بازگشت به تعهدات خود می‌کند./

اخبار مرتبط
امروز قیمت دلار تحت تاثیر اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا در مورد تحریم‌ها و منابع بلوکه شده ایران تا یک قدمی ورود به کانال ۲۵هزار تومان افزایش یافت اما تا ساعت انتشار این خبر نرخ این ارز به ۲۴۸۰۰تومان عقب‌نشینی کرد؛ در حالی که پس از معاملات هفته گذشته دستیابی به پایین‌ترین سطح قیمت ده ماهه در سطح ۱۶۷۲ دلار در هر اونس، قیمت فلز زرد پس از سه روز صعود به ۱۷۲۷ دلار در هر اونس رسید.
شنبه / ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۹:۰۹
وزیر خارجه آمریکا کفت که پول های بلوکه ایران آزاد نمی شودا گفت که گزارش‌ها درباره آزادسازی پول‌های ایران در کشورهای مختلف صحیح نیست.
جمعه / ۲۲ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۲:۳۴
مجله آمریکایی فوربز در فهرست خود از ۳۰ زن «الهام‌بخش» که همزمان با روز جهانی زن منتشر شد، نام دو زن ایرانی را که یکی از آنان خبرنگار است نیز قرار داده است: کاملیا آریافر و نگار مرتضوی.
چهارشنبه / ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۷:۲۵
امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، در گفت‌وگوی تلفنی با همتای ایرانی خود از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در نقض تعهدات خود در چارچوب برجام به شدت ابراز نگرانی کرد.
چهارشنبه / ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۱:۳۷
دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا امروز در اولین سخنرانی عمومی اش پس از ترک کاخ سفید گفت که با «دموکرات‌های افراطی» به مبارزه ادامه خواهد داد. او به‌شدت به دولت بایدن حمله کرد و آن را «بدترین دولت تاریخ آمریکا» خواند. آقای ترامپ از عملکرد خود در زمینه مبارزه با مهاجرت به آمریکا دفاع کرد.
دوشنبه / ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۴:۱۱
فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه، سنتکام، با اشاره به شرایط دی ماه سال گذشته و حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق، هشدار داد که شرایط در این مقطع زمانی به گونه‌ای است که اگر درست اقدام نکنیم، ممکن است ما را به سمت جنگ سوق دهد.
شنبه / ۹ اسفند ۱۳۹۹ / ۲۱:۱۲
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید