صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۴ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۶:۰۲
کد خبر: 3978
گزارشگر: 213
۱۶۷۰۹
۱
۳
۷
وضعیت تعیین تکلیف وضعیت مستمری بیمه شدگان تامین اجتماعی

واریز افزایش مستمری بازنشستگان کارگری در فرودین 1400؟

واریز افزایش مستمری بازنشستگان کارگری در فرودین 1400؟
به گفته بازنشستگان، اگر در هفته دوم فروردین تکلیف مشخص شده و در هیات دولت، افزایش مستمری‌ها به تصویب برسد، بازنشستگان می‌توانند در فروردین از مستمری افزایش یافته بهره‌مند شوند.

به گفته بازنشستگان، اگر در هفته دوم فروردین تکلیف مشخص شده و در هیات دولت، افزایش مستمری‌ها به تصویب برسد، بازنشستگان می‌توانند در فروردین از مستمری افزایش یافته بهره‌مند شوند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بعد از مشخص شدن تکلیف دستمزد، بازنشستگان کارگری خواستار تعیین میزان افزایش مستمری‌ها هستند.

جمعی از بازنشستگان مشهدی در این رابطه می‌گویند: برای اینکه مثل هر سال چند ماه منتظر تعیین تکلیف مستمری‌ها و افزایش دریافتی خود نمانیم، در همین هفته دوم فروردین که تعطیلات تمام می‌شود، مدیرعامل سازمان، پیشنهاد افزایش مستمری بازنشستگان را به هیات دولت ارسال کند و به آن‌ها نیز تاکید کند هرچه زودتر این پیشنهاد را به تصویب برسانند.

به گفته بازنشستگان، اگر در هفته دوم فروردین تکلیف مشخص شده و در هیات دولت، افزایش مستمری‌ها به تصویب برسد، بازنشستگان می‌توانند در فروردین از مستمری افزایش یافته بهره‌مند شوند.

بازنشستگان اهوازی نیز در تماس‌های جداگانه، خواستار بسته شدن پرونده مستمری ۱۴۰۰، قبل از نیمه فروردین هستند و می‌گویند: عادلانه نیست بازنشستگان کارگری هر سال، چندین ماه با مستمری سال قبل سر کنند و در نگرانی باشند؛ اگر دولت در همین پانزده روز اول سال، تکلیف مساله را روشن کند، بازنشستگان از نگرانی و بلاتکلیفی خلاص می‌شوند.

بازنشستگان خواستار افزایش پایه مستمری بیش از ۳۹ درصد هستند

در عین حال، همه این بازنشستگان خواستار افزایش پایه مستمری بیش از ۳۹ درصد هستند و می‌گویند: چون مزایای مزدی به بازنشستگان تعلق نمی‌گیرد، برای رعایت عدالت، پایه مستمری بازنشستگان باید بیش از پایه مزد کارگران شاغل افزایش یابد بنابراین ۳۹ درصد به هیچ وجه کافی نیست.

آن‌ها خواستار رعایت عدالت و عمل به قانون هستند و می‌گویند: در سال ۱۴۰۰ نباید بازنشستگان کارگری، کم درآمدترین گروه مزدبگیر کشور باشند و بایستی همه تبعیض‌ها از میان برداشته شود.

در حالی که بازنشستگان خواستار رعایت عدالت در تنظیم مقررات و معادلات متناسب‌سازی دور دوم هستند و می‌گویند: علاوه بر اجرای دور دوم متناسب سازی، در افزایش مستمری ۱۴۰۰ باید همه مختصات و عقب ماندگی‌های مزدی بازنشستگان در نظر گرفته شود.

به گزارش آسیانیوز، اگر قرار باشد همه افزایش مستمری‌ها به افزایش ۳۹ درصدی پایه مستمری محدود شود، دریافتی بازنشستگان کارگری در سال جدید بیش از ۷۰۰ یا ۸۰۰ هزار تومان افزایش نخواهد یافت درحالیکه هزینه‌های زندگی در طول سال ۹۹ لااقل یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان زیاد شده است.

دور اول متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در مردادماه با ۱۷ هزار میلیارد تومان اعتبار داخلی سازمان اجرا شد هرچند این بودجه از محل پرداخت ۳۲ هزار میلیارد تومانی بدهی دولت به سازمان تامین اعتبار شده بود. سه ماه بعد از اجرای متناسب‌سازی در تامین اجتماعی، دولت ۱۷ هزار میلیارد تومان از خزانه ملی به صندوق‌های کشوری و لشگری اختصاص داد تا همسان‌سازی حقوق بازنشستگان این صندوق‌ها با فرمول ۹۰ درصدی به اجرا درآید. در این فرمول، دریافتی هر بازنشسته به پایه ۹۰ درصد حقوق شاغل همتراز رسید.

حالا قرار است دور دوم متناسب‌سازی برای بازنشستگان تامین اجتماعی به اجرا دربیاید. وعده‌ها حاکی از شروع اجرا در همین فروردین ماه است و در آخرین روز مالی سال ۹۹، مبلغ یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان علی الحسابِ اجرای دور دوم متناسب‌سازی، به حساب هر بازنشسته واریز شده است.

با این حال بازنشستگان همچنان نگران ضوابط و فرمول‌های اجرایی دور دوم متناسب‌سازی هستند. آیا بازهم قرار است کاستی‌ها و معایب دور اول تکرار شود؟/

https://www.asianews.ir/u/25X
اخبار مرتبط
بازنشستگان خواستار رعایت عدالت در تنظیم مقررات و معادلات متناسب‌سازی دور دوم هستند و می‌گویند: علاوه بر اجرای دور دوم متناسب سازی، در افزایش مستمری ۱۴۰۰ باید همه مختصات و عقب ماندگی‌های مزدی بازنشستگان در نظر گرفته شود.
از صبح امروز واریز مبالغ علی الحساب متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان آغاز شده است. حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به عنوان علی الحساب به حساب هر بازنشسته واریز شده است و تا پایان ساعت اداری، این مبلغ به حساب تمام بازنشستگان کارگری واریز خواهد شد.
بازنشستگان کارگری خواستار تعیین تکلیف افزایش مستمری‌ها قبل از پایان سال هستند.
پرونده افزایش حقوق‌ها در سال آینده بسته شده و براساس آن حداقل حقوق کارمندی ۳٫۵ میلیون تومان و حداقل حقوق کارگری ۲٫۶ میلیون تومان است؛ در حالی که فعالان بازنشستگی خواستار تصویب افزایش حقوق این قشر تا قبل از 1400 هستند.
جلسه تعیین دستمزد ۱۴۰۰ خاتمه یافت و میزان افزایش مزد 39 درصد تعیین شد.
لحظه‌شماری برای تعیین تکلیف دستمزد ۱۴۰۰ شروع شده است؛ گرچه ساختار شورایعالی کار، ناکارآمد و معیوب است و کفه‌ی ترازوی آن به سمت تمایلات کارفرمایان سنگین‌تر است و اگرچه کارگران توان و قدرت چانه‌زنی چندانی ندارند تا خواسته‌های خود را به کرسی بنشانند، اما همه امیدواری بر این است که از همین نهاد معیوب و ناعادلانه، بهترین نتیجه به نفع کارگران بیرون بیاید.
پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی از ۱۵ اسفند آغاز شده و تا ۲۷ اسفند و براساس حروف الفبا به حساب آنان واریز می‌شود.
افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان در شرایطی در مجلس مصوب شد که دریافتی های بالای ۱۰ میلیون تومان مشمول این ۲۵ درصد نشده و فقط به میزان ثابت دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش حقوق دارند.
همزمان با تجمع جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی در تهران، مجلس ایران اختصاص ۹۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی را تصویب کرد.
حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری، از تصویب ۹۰ هزار میلیارد تومان اعتبار مخصوص تامین اجتماعی در کمیسیون تلفیق بودجه خبر داد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ناشناس
۱۴۰۰/۰۱/۲۰
0
0
1

در حکم و فیش صادره فروردین 1400 بازنشستگان تأمین اجتماعی حتی متناسب سازی مرداد سال 99 حذف شده و افزایش حقوق 26 درصدی باضافه مبلغ ثابت 2،483،550ریال فقط نسبت به حقوق سال 99 منهای متناسب سازی مرداد 99 صورت گرفته و هیچ متناسب سازیی هم امسال انجام نشده است و تمام ادعاهای مسئولان تأمین اجتماعی دروغ بوده است! طبق ادعاهای مسئولان تأمین اجتماعی قرار بوده متناسب سازی سال 1400 به متناسب سازی سال 99 اضافه شود و باید افزایش سنواتی سال 1400 بر کل متناسب سازی اعمال می شده ولی حتی متناسب سازی سال 99 از افزایش


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید