صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ / ۲۱:۰۱
کد خبر: 4116
گزارشگر: 213
۹۱۱
۰
۰
۸
تحریم های جدید اتحادیه اروپا در خصوص تظاهرات آبان ۹۸

مقامات ارشد نظامی و امنیتی و زندان های مهم ایران از سوی اتحادیه اروپا تحریم شدند

مقامات ارشد نظامی و امنیتی و زندان های مهم ایران از سوی اتحادیه اروپا تحریم شدند
اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۳ فروردین اعلام کرد که شش فرمانده ارشد نظامی، دو مقام امنیتی و سه زندان ایران را به اتهام نقض حقوق بشر و سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.
اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۳ فروردین اعلام کرد که شش فرمانده ارشد نظامی، دو مقام امنیتی و سه زندان ایران را به اتهام نقض حقوق بشر و سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

شورای اروپایی در پایگاه اینترنتی خود گزارش داد که این افراد شامل مقامات امنیتی از جمله فرماندهان سپاه پاسداران هستند.

بر اساس تحریم‌های جدید، دارایی‌های این افراد در اروپا توقیف می‌شود و حق دریافت روادید برای سفر به اتحادیه اروپا را نخواهند داشت.

نام این افراد شامل حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران، غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین، حسن کرمی فرمانده یگان‌های ویژه ناجا، محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، غلامرضا ضیایی رئیس زندان اوین، حسن شاهوارپور فرمانده سپاه ولیعصر خوزستان، لیلا واثقی فرماندار قلعه حسن خان هستند که به اتهام سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ به لیست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا اضافه شده‌اند.

همچنین زندان اوین، زندان مرکزی تهران بزرگ (زندان فشافویه) و زندان رجایی شهر در فهرست تحریمی اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند.

اتحادیه اروپا مدعی است حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران از «قوه قهریه» برای سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ استفاده کرده و بدین خاطر مسئولیت جدی نقض حقوق بشر در این حوادث متوجه اوست.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل، در گزارش خود درباره سرکوب اعتراضات آبان‌ماه ادعا کرده بود که جمهوری اسلامی ایران دست به کشتار معترضان زده و از تحقیقات مناسب درباره این موضوع و بازخواست از عاملان خشونت اجتناب کرده است.‎

اتحادیه اروپا همانند آمریکا از سال ۲۰۱۱ علیه بیش از ۸۰ شهروند ایرانی تحریم‌هایی را اعمال کرده است.

این تحریم‌ها هر سال در ماه آوریل تمدید می‌شوند و سه دیپلمات یادشده گفته‌اند که تحریم ۸۰ نفر دیگر نیز روز چهارشنبه تمدید خواهد شد.

قبلا دیپلمات‌های اروپایی به رویترز گفته بودند اتحادیه اروپا قصد دارد موضع سختگیرانه‌تری را برای حمایت از حقوق بشر اتخاذ کند.

یکی از دیپلمات‌ها به رویترز گفت: «کسانی که مسئول نقض جدی حقوق بشر هستند باید بدانند که اقدامات آن‌ها دارای عواقب است».

اعتراضات آبان ۹۸ که در ابتدا واکنش به گران شدن ناگهانی قیمت بنزین بود و در آن گروهی کشته شدند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر‌‌ کشور ایران، که توسط برخی مقامات داخل ایران گفته شده مسئولیت اصلی را در سرکوب به عهده داشت، گفته است که بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر در این اعتراضات کشته شدند، اما سازمان عفو ‌بین‌الملل با اعلام مشخصات حداقل ۳۰۴ نفر از کشته‌شدگان تأکید کرده است که شمار کشته‌شدگان ممکن است بسیار بیشتر از این عدد باشد./

https://www.asianews.ir/u/28Z
اخبار مرتبط
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوییس اظهار داشت: همه شرکت‌ها با نقدینگی بالایی مواجه هستند که نمی‌دانند باید با آن چه کنند، مدام با بانک مرکزی در مراوده هستند که بتوانند سود خود را از کشور خارج کنند.
خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد دولت جو بایدن در حال بررسی راهی برای کم کردن فشار مالی بر ایران بدون برداشتن تحریم‌های اقتصادی از جمله تحریم‌های نفتی با حمایت از منابعی مانند وام صندوق بین المللی پول به ایران است.
این روزها «ژان ایو لودریان»، وزیر خارجه فرانسه به صراحت گفته است که ایران در حال تقویت ظرفیت هسته ای است و به همین دلیل تنها احیای برجام کافی نیست و حتما باید علاوه بر این درباره فعالیت های موشکی که جزو برجام نبوده، هم صحبت شود.. در این باره با فریبا هشترودی روزنامه نگار ساکن پاریس گفت و گویی کوتاه انجام دادیم.
رییس اتاق بازرگانی ایران و امارات متحده عربی گفت که عدم تصویب لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی (اف‌ای‌تی‌اف) باعث خواهد شد که ایران از فضای تحریم خارج نشود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید