صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ / ۲۰:۱۲
کد خبر: 4126
گزارشگر: 213
۱۴۷۸
۱
۰
۱۰
آمار دریافت‌کنندگان واکسن اعلام شود!

انتقاد تند خانه پرستار ایران: واکسن را به «خودی ها» می زنند!/ وزیر بهداشت مسوول «مرگ پرستاران» است

انتقاد تند خانه پرستار ایران: واکسن را به «خودی ها» می زنند!/ وزیر بهداشت مسوول «مرگ پرستاران» است
دبیرکل خانه پرستار ایران می‌گوید وزیر بهداشت «مسئول مرگ» هفت پرستاری است که به تازگی در ایران جان باخته‌اند و دریافت‌کنندگان واکسن‌های وارداتی کرونا در کشور «خودی ناخودی» شده‌اند.

انتقاد تند دبیرکل خانه پرستار از وزیر بهداشت:‌ آمار دریافت‌کنندگان واکسن را اعلام کنید!

دبیرکل خانه پرستار ایران می‌گوید وزیر بهداشت «مسئول مرگ» هفت پرستاری است که به تازگی در ایران جان باخته‌اند و دریافت‌کنندگان واکسن‌های وارداتی کرونا در کشور «خودی ناخودی» شده‌اند.

به گزارش آسیانیوز، محمدرضا شریفی‌مقدم گفت: «اکنون بیش از دو ماه است واکسیناسیون کادر درمان در ایران آغاز شده است، اما روند تامین و توزیع این واکسن‌ها آن‌چنان نامناسب بوده که هنوز بخش زیادی از کادر درمان در سراسر کشور واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند.»

وی با اشاره به واردات «اندک» واکسن کرونا به ایران اضافه کرد: «توزیع همین مقدار اندکی که تامین شده است، نیز نامناسب بوده است و بارها شاهد خودی و ناخودی شدن افراد در هنگام دریافت واکسن بوده‌ایم.»

دبیرکل خانه پرستار ایران توضیح بیشتری در این زمینه نداده، اما درباره مرگ هفت پرستار در یک‌ ماه اخیر بر اثر ابتلا به کرونا گفت: «ما شخص وزیر بهداشت را عامل مرگ این پرستاران می‌دانیم و معتقدیم حتی اگر این خانواده‌ها از وزیر شکایت نکنند، باز هم ایشان باید محاکمه شود.»

وی به رکنا گفت: از فقدان شفافیت در زمینه انتشار اطلاعات افرادی که در کشور واکسن زده‌اند نیز گفت: «اگر مسئولان بهداشتی کشور، ریگی در کفش‌شان نبود، آمار شفافی از واکسیناسیون کرونا در ایران ارائه می‌دادند.»

وزارت بهداشت ایران نه تنها در زمینه شمار مبتلایان و قربانیان، آمار تفکیکی ارائه نمی‌دهد، بلکه در مورد شمار افزادی که واکسن دریافت کرده‌اند و اطلاعات دقیق آنها از جمله شغل آنها تاکنون اهمال کرده است.

گلایه‌های خانه پرستار از روند نامناسب واکسیناسیون کادر درمان در ایران در حالی مطرح می‌شود که در همه کشورهای دنیا، این گروه شغلی در جایگاه نخست فهرست دریافت‌کنندگان واکسن قرار دارند.

دبیرکل خانه پرستار روز دوشنبه در گفت‌و‌گو با روزنامه همدلی نیز گفته بود از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور ۱۳۰ پرستار جان باخته و «ایران بالاترین جان‌باختگان پرستاری [در جهان] را دارد.»

خبرگزاری رکنا نوشته آمارهای رسمی وزارت بهداشت حاکی است صرف نظر از صد هزار دوز واکسن مشترک ایرانی -کوبایی که برای کارآزمایی بالینی وارد کشورمان شده، تاکنون یک میلیون و ۶۶۵ هزار دوز واکسن کرونا برای تزریق به جمعیت هدف به ایران رسیده است.

این در حالی است که ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت، ۱۶ فروردین گفته بود تاکنون در فاز نخست، ۵۹۰ هزار نفر در ایران واکسن کرونا زده‌اند.

بر اساس این گزارش، وزارت بهداشت از آن تاریخ تاکنون دیگر در این زمینه اطلاع‌رسانی نکرده است.

انتقادها از اطلاع‌رسانی قطره‌چکانی وزارت بهداشت در این زمینه در حالی ادامه دارد که مدیرکل امور مراکز توانبخشی و مراقبتی سازمان بهزیستی ایران نیز از تعلل و روند کند واکسیناسیون مراکز نگهداری سالمندان انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، مصطفی سراج گفت: «متاسفانه در ۷ استان کشور تزریق واکسن در فاز اول کمتر از ۵۰ درصد انجام شده است.»

سراج، این هفت استان را کرمانشاه با ۱۷ درصد، اصفهان با ۲۱ درصد، گلستان با ۲۶ درصد، خراسان شمالی با ۳۱ درصد، کهگیلویه و بویراحمد با ۳۴ درصد، فارس با ۳۷ درصد و تهران با ۴۷ درصد اعلام کرده است.

او در عین حال این سوال را مطرح کرده که «چطور برخی استان‌ها توانسته‌اند واکسیناسیون را انجام دهند و برخی از استان‌ها هنوز نتوانسته‌اند؟ وزارت بهداشت به همه دانشگاه‌ها اعلام کرده است و سهمیه را نیز با ما هماهنگ کرده است.»

به گفته وی، «کل مددجویان حاضر در مراکز شبانه‌روزی ۵۱ هزار نفر هستند و بیش از ۲۰ هزار نفر نیز پرسنل داریم که حدود ۷۵ هزار نفر می‌شوند و از این ۷۵ هزار نفر یعنی مجموع پرسنل و مددجویان شامل بیماران روانی مزمن، معلولان، سالمندان و... تاکنون ۱۷ درصد واکسیناسیون انجام شده است و ۸۳ درصد همچنان باقی مانده است.»

ناکارآمدی در واکسیناسیون کادر درمان در ایران در شرایطی در رسانه‌ها مطرح شده که مسوولان بارها تلاش کرده‌اند با وعده‌های مالی و استخدامی، کادر درمان را به ادامه کار در بخش‌های بیماران مبتلا به کرونا تشویق کنند و از قربانیان این گروه شغلی با عنوان «شهدای مدافع سلامت» نام می‌برند.

در همین الان خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه نوشت که رئیس پلیس تهران به موضوع فروش ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومانی هر دوز واکسن کرونا در بازار آزاد واکنش نشان داده است. حسین رحیمی گفت: «مورد خاصی درباره فروش واکسن کرونا و عرضه آن در بازارهای غیر و متفرقه نداشتیم»، اما پلیس «بر هرگونه تبلیغ یا فروش احتمالی واکسن چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی نظارت داشته و با موارد تخلف برخورد خواهد کرد.»

وی تاکید کرده که «هرگونه عرضه و خرید و فروش واکسن کرونا در خارج از سیستم وزارت بهداشت و درمان جرم» است./

https://www.asianews.ir/u/29l
اخبار مرتبط
تنها چند روز بعد از تعطیلات نوروزی بود که کرونای جهش‌یافته با قدرت و سرعت سرایت بالاتر مهمان تمام استان‌های کشور شد و نقشه ایران را آتشین کرد؛ آن هم در حالی که هیچ گونه تمهیدات جدی برای جلوگیری از سفرهای نوروزی از سوی مسوولان در نظر گرفته نشد.
آخرین وضعیت شهرستان‌ها در اپلیکیشن ماسک قرار گرفت و بر این اساس ۴۲ شهرستان شامل ۷ مرکز استان شامل تهران، کرج، اصفهان، شیراز، ایلام، شهرکرد و زنجان از ۱۶ فروردین امروز در وضعیت قرمز قرار گرفتند؛ اوج گیری موج چهارم کرونا در ایران در حالی است که سخنگوی سازمان غذا و داروی ایران از بارگیری و ارسال اولین محموله واکسن کرونا توسط برنامه کوواکس به ایران خبر داد.
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران از «عوارض شدید» واکسن کرونا در برخی از ایرانی‌ها خبر می‌دهد؛ در حالی که توضیح بیشتری در مورد این عوارض شدید و تعداد و درصد افرادی که دچار آن شده‌اند نداد.
وزارت بهداشت با اشاره به «خلف وعده‌» جهانی در تهیه واکسن کرونا از جمله توسط کشورهای روسیه و هند، شکست در اجرای برنامه ملی واکسیناسیون تا پایان سال ۱۳۹۹ را رسما تایید کرد؛ این در حالی است که منتقدان و کارشناسان سازمان بهداشت جهانی چندی پیش تاکید کردند که عدم وجود واکسن فایزر در این میان یک خلاء مهم به شمار می‌رود.
باتوجه به مرگ و میرهای ناشی از این ویروس، امیدهای بسیاری به ساخت واکسن آن بود؛ اما مدت زیادی به طول نینجامید و گفته شد ساخت واکسن و توزیع آن حداقل به یک سال زمان نیاز دارد؛ حال آن که بعد از یک سال بسیاری از کشورها آغاز به واکسیناسیون عمومی کرده‌اند و حتی در برخی از کشورهای همسایه ایران نیز واکسیناسیون گسترده کرونا آغاز شده است؛ در ایران واکسیناسیون گسترده کرونا به طور رسمی آغاز نشده است، خبرهایی از خرید و فروش واکسن در بازار سیاه آن هم با قیمت‌هایی بسیار بالا و نجومی به گوش می رسد.
عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران، از توافق تهران با دولت سئول درباره «نحوه جابجایی و مصرف» بخشی از منابع ارزی مسدودشده بانک مرکزی ایران در کره جنوبی «به مقاصد مورد نظر» خبر داد.
هفته آینده ۲۵۰ هزار دوز واکسن چینی کرونا به نام «سینوفارم» وارد کشور خواهد شد؛ این در حالی است کارایی واکسن چینی 50 درصد اعلام شده است.
سخنگوی دبیرخانه امور اقتصادی سوییس گفت: مقامات سوییسی (در خصوص کانال مالی سوییس) به طور منظم در تماس با وزارت خزانه داری آمریکا هستند و شرکت هایی که تامین کننده اقلام غذایی، تجهیزات کشاورزی، دارو وتجهیزات پزشکی برای ایران هستند واجد شرایط برای مشارکت در این کانال محسوب می شوند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به شناسایی افراد جدید مبتلا به ویروس انگلیسی اعلام کرد ویروس جهش‌یافته انگلیسی بسیار سرایت‌پذیر است و افراد با سن پایین را هم مبتلا می‌کند و تنها راه مقابله با آن رعایت دقیق پروتکل‌ها است.
محمدرضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران، ضمن انتقاد از عدم تامین واکسن کرونا به میزان کافی برای مردم گفت خرید واکسن برای کل کشور تنها به ۲۰۰ میلیون دلار بودجه نیاز دارد و این مبلغ «عددی نیست.»
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ناشناس
۱۴۰۰/۰۱/۲۶
0
0
0

هیچ نگران نباشید این واکسنهایی که حضرات مناسب تشخیص داده و وارد کرده اند اثر مثبت تایید شده که ندارد به کنار چه بسا آثار جانبی خطرناکی داشته باشد ؛ پس همان بهتر که به خودیهای نظام مقدس فرو کنند


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید