صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۲۱:۴۳
کد خبر: 4204
گزارشگر: 213
۹۹۲
۰
۰
۹
نشست اسراییل با قدرت های جهانی درباره برجام

مقام‌های امنیتی اسراییل برای «گفت و گو درباره ایران« به آمریکا می روند

مقام‌های امنیتی اسراییل برای «گفت و گو درباره ایران« به آمریکا می روند
کابینه محدود امنیتی سیاسی اسرائیل شامگاه پنجشنبه، دوم اردیبهشت، دومین نشست خود در هفته جاری را برای بررسی راه‌های مقابل این کشور در صورت احیای برجام، توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، برگزار می‌کند.

نشست کابینه امنیتی-سیاسی اسرائیل درباره ایران؛ مقام‌های نظامی و امنیتی راهی واشینگتن می‌شوند

کابينه محدود امنیتی- سیاسی اسرائیل شامگاه پنجشنبه، دوم اردیبهشت، دومین نشست خود در هفته جاری را برای بررسی راه‌های مقابل این کشور در صورت احیای برجام، توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، برگزار می‌کند.

همزمان اعلام شده که ارشدترین مقام‌های نظامی، امنیتی و اطلاعاتی اسرائیل، بعد از این نشست راهی واشینگتن خواهند شد تا برای جلوگیری از بازگشت آمریکا به میز برجام، آخرین تلاش را به عمل آورند.

------------------------------

بیشتر بخوانید:

احتمال تقابل اسراییل و ایران

نابودی اسرائیل تا سال ۱۴۲۰ «قانون» شد

اسرائیل قصد حمله به ایران را دارد
--------------------------------------------------------------------------
به گزارش رسانه‌های اسرائیل، در پی نشست کابینه محدود امنیتی- سیاسی اسرائیل در شامگاه ۲۹ فروردین با محوریت ایران، که در آن تصمیم مشخصی گرفته نشد، بنیامین نتانیاهو پنجشنبه شب آخرین مشورت‌ها با مقامات ارشد اسرائیل را پیش از اعزام هیات ویژه به واشینگتن، دنبال خواهد کرد.

«کابینه محدود امنیتی- سیاسی» در اسرائیل، شامل نخست‌وزیر و وزیران پست‌های حساس است؛ رئیس ستاد ارتش، رئیس موساد، رئیس شباک (سازمان امنیت داخلی)، مشاور امنیت ملی و بر اساس موضوع نشست، تنها شمار معدودی از مقامات ارشد از سایر نهادها به این نوع جلسه‌ها دعوت می‌شوند.

نشست یکشنبه شب این کابینه، یک هفته پس از خرابکاری انفجاری منتسب به اسرائیل در تاسیسات هسته‌ای نطنز و اندکی پس از حمله منتسب به اسرائیل در کشتی نظامی- اطلاعاتی «ایران ساویز»، متعلق به سپاه پاسداران در دریای سرخ، برگزار شده بود. در آن نشست، احتمال واکنش ایران و متحدین منطقه‌ای تهران به اقدامات منتسب به اسرائیل و همچنین کارهایی که اسرائیل باید در صورت بازگشت آمریکا به برجام انجام دهد، بررسی شد.

«مقامات ارشد امنیتی» حاضر در نشست یکشنبه شب به شبکه دولتی کان، روزنامه جروزالم پست و سایت وای.نت گفته بودند ارزیابی اسرائیل این است که دولت جو بایدن، برای بازگشت به برجام «عزم راسخ» دارد و معلوم نیست در عمل تا چه حد ملاحظات اسرائیل را رعایت می‌کند.

مقامات یاد شده با لحن حاکی از نومیدی، این را نیز افزوده بودند که به نظر می‌رسد میزان آمادگی آمریکا برای نرمش در قبال ایران، «بسیار بیشتر از چیزی است که ایران تصور می‌کرد».

با وجود این، شبکه کان گزارش داده بود که وزیران خارجه و دفاع اسرائیل، گابی اشکنازی و بنی گانتز، در آن نشست تاکید داشتند که دولت اسرائیل نباید در این وضعیت با دولت آمریکا هم درگیر شود و باید برای راهکاری که ملاحظات اسرائیلی را درنظر بگیرد، تلاش کند.

سفر مقام‌های بلندپایه اسرائیلی به واشینگتن

به گزارش روزنامه اسرائیل هیوم، یوسی کوهن، رئیس موساد، آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش و مئیر بن‌شبات، مشاور امنیت ملی دولت اسرائیل، پس از نشست شامگاه دوم اردیبهشت در «کابینه محدود امنیتی- سیاسی» راهی واشینگتن خواهند شد. آن‌ها شماری از مقامات ارشد نهاد زیردست خود را نیز همراه خواهند برد.

بر اساس این گزارش‌ها، یوسی کوهن، «اطلاعات تازه‌ای در مورد ایران» که «آمریکا تاکنون از آن مطلع نشده است» را به آگاهی مقامات دولت جو بایدن خواهد رساند.

برخی از رسانه‌های اسرائیلی پیشاپیش گفته‌اند که این «اطلاعات تازه» بر اساس آرشیو اسناد هسته‌ای ایران است که در زمستان سال ۱۳۹۶، به درخواست سازمان جاسوسی اسرائیل، از انبار محل نگهداری این اسناد، در منطقه شورآباد در حومه تهران، به سرقت رفت.

سفر مقامات ارشد اسرائیلی به واشینگتن حدود دو هفته پس از دیدار لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، به اسرائیل انجام می‌شود.

ژنرال آستین به عنوان اولین مقام ارشد در دولت بایدن که به اسرائیل رفت، تنها ساعاتی پس از آن به تل‌آویو رسید که خرابکاری منتسب به اسرائیل در نطنز موجب اخلال در کار این سایت هسته‌ای ایران شده بود. مقامات آمریکا تاکید کردند که واشینگتن در خرابکاری نطنز و نیز حمله دریایی به کشتی «ایران ساویز» نقشی نداشته است.ایران با تاکید بر این‌که اسرائیل عامل خرابکاری جدید در این سایت بوده، تهدید به «انتقام» کرده‌ است.

در همین حال، سازمان انرژی اتمی ایران از تعمیرات پیشرفته در خرابکاری ایجاد شده خبر داده و گفته است که به جای سانتریفوژهای خراب شده در انفجار سامانه برق سایت، ماشین‌های پیشرفته‌تر غنی‌سازی اورانیوم را به‌کار گرفته است.

همزمان، اسرائیل مذاکرات روزهای اخیر در وین میان هیات اعزامی ایران و سه کشور اروپایی را که نوعی مذاکرات غیر مستقیم با آمریکا محسوب می‌شد، با «نگرانی» زیاد دنبال کرده است. گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در آمریکا، به رسانه‌های کشورش گفته است بنیامین نتانیاهو در تنها مکالمه‌ای که در سه ماه اخیر با جو بایدن داشت، به صراحت به او گفت که اسرائیل بر اساس نیازهای خود در ارتباط با ایران عمل خواهد کرد و هر تصمیم آمریکا در قبال برجام، اسرائیل را «ملزم نخواهد کرد».

تشکیل نشست‌های کابینه اسرائیل در مورد ایران و پیگیری‌های دولت و سایر نهادهای اسرائیلی برای جلوگیری از بازگشت آمریکا به برجام، با یک ناکامی در صحنه داخلی نیز برای بنیامین نتانیاهو و حزب او، لیکود، در تشکیل دولت جدید، همراه شده است.

براساس ابن گزارش نتانیاهو اذعان کرده که ممکن است با وجود گذشت یک ماه از آخرین انتخابات، نتواند دولت بعدی را که به او محول شده است، تشکیل دهد.

با این حال، او افزوده که به جنگ داخلی خود هم در صحنه سیاست برای ماندن در قدرت، پا به پای کوشش‌های مقابله با «تهدیدات ناشی از ایران»، ادامه خواهد داد.

این در حالی است که سال گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را برای بررسی و تصویب ارائه داده‌اند که دولت را مکلف می‌کند دست به اقداماتی جهت «نابودی» اسرائیل تا سال ۱۴۲۰ بزند.جزییات طرح مجلس برای «نابودی اسرائیل تا سال ۱۴۲۰» منتشر شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را برای بررسی و تصویب ارائه داده‌اند که دولت را مکلف می‌کند دست به اقداماتی جهت «نابودی» اسرائیل تا سال ۱۴۲۰ بزند.

این طرح که جزییات آن روز یکشنبه ۱۴ دی‌ماه1399 در رسانه‌ها منتشر شد، در آستانه ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس، در صحن علنی مجلس اعلام وصول شده بود.

از جمله اهداف مورد اشاره در این طرح «اخراج آمریکا از منطقه»، «اجرای انتقام سخت» و «مقابله با اقدامات اسرائیل» است.

در ماده پنجم این طرح دولت مکلف شده دو اقدام مشخص‌شده از سوی نمایندگان را با هدف ایجاد «ترتیبات نابودی اسرائیل تا سال ۱۴۲۰» اجرا کند.

«شکست حصر» غزه با ارسال کالاهای اساسی در مقابل وجه یا به صورت رایگان و همچنین ارائه خدمات و زیرساخت جهت حمایت از پیاده‌روی «حق بازگشت آوارگان فلسطینی» دو اقدامی است که نمایندگان در این طرح به عنوان ترتیبات نابودی اسرائیل از آن یاد کرده‌اند.

در بخش‌های دیگری از این طرح نیز به ارسال کمک به یمن و ‌صدور «فناوری راهیان نور» به عراق و سوریه توسط سپاه پاسداران اشاره شده است.

همچنین وزارت‌های علوم و بهداشت نیز مکلف شده‌اند وضعیت دانشجویان خارجی در کشور را به صورت متمرکز و سالانه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گزارش دهند./

https://www.asianews.ir/u/2d9
اخبار مرتبط
خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی شد گروهی از ورزشکاران و فعالان حقوق بشر از کمیته بین‌المللی المپیک خواستند تا برنامه‌های المپیک ایران را تحریم کند.
با ادامه مذاکره غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین، وزیر خارجه اسرائیل، از قدرت‌های جهانی خواست اطمینان حاصل کنند که ایران در آینده قادر به تولید سلاح هسته‌ای نخواهد بود.
پنج روز پس از خبر شناسایی عامل حادثه هفته گذشته در تاسیسات اتمی نطنز، وزارت اطلاعات اعلام کرد که این فرد پیش از حادثه از کشور خارج شده است.
جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، ضمن استقبال از حضور ایران در مذاکرات در وین، پایتخت اتریش برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام، گفت که هنوز برای قضاوت درباره این مذاکرات زود است و اقدام ایران به غنی‌سازی ۶۰ درصدی خلاف توافق است.
کانال ۱۳ اسرائیل مدعی شد که آویو کوخاوی، رییس ستاد ارتش اسرائیل, و یوسی کوهن, رییس موساد، روز یک‌شنبه در جلسه کابینه امنیتی اسرائیل حضور خواهند داشت تا درباره اینکه آیا باید علیه تاسیسات هسته‌ای ایران حمله‌های بیشتری انجام شود یا به دنبال آرام باشند گفت‌وگو کنند.
محسن رضایی سرقت اسناد هسته‌ای توسط اسرائیل را تایید کرد و گفت: کشور دچار آلودگی امنیتی شده و خواستار سالم‌سازی امنیتی و پاک‌سازی منابع نفوذی احتمالی از سوی دولت آینده شده است.
کانال ۱۲ اسرائیل وقوع حادثه برای یک کشتی اسرائیلی را تایید و ادعا کرد این حادثه بر اثر اصابت یک موشک ایرانی رخ داد.
عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران، امروز از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی در کشور خبر داد؛ در حالی که غنی‌سازی ۶۰ درصدی بالاترین درصدی است که ایران تاکنون در برنامه هسته‌ای خود دنبال کرده است.
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته است هدف اسرائیل از حادثه دیروز در تأسیسات هسته‌ای نطنز این بوده که «توان هسته‌ای ایران محدود شود» و افزوده است «تمامی سانتریفیوژهایی که از مدار خارج شدند»، از نسل اول سانتریفیوژها بوده‌اند.
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی که برای بازدید از حادثه امروز مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن در حین بازدید دچار حادثه شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید