صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۳:۰۳
کد خبر: 4291
گزارشگر: 213
۶۵۶
۰
۰
۱۰
انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز 752 اعلام کرد

صدور قرار منع تعقیب برای عاملین سرنگونی هواپیمای اوکراینی

صدور قرار منع تعقیب برای عاملین سرنگونی هواپیمای اوکراینی
انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراین با اشاره به ارسال ابلاغیه‌ای از سوی دادسرای نظامی برای خانواده‌های شاکی می‌گوید در این ابلاغیه «برای آمرین و عاملین حادثه قرار منع تعقیب صادر شده است».
انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراین با اشاره به ارسال ابلاغیه‌ای از سوی دادسرای نظامی برای خانواده‌های شاکی، می‌گوید.. این ابلاغیه  مدعی شده «برای آمرین و عاملین اصلی این حادثه که افراد رده بالای حکومت هستند، قرار منع تعقیب صادر شده است».

بر اساس این اطلاعیه که روز یک‌شنبه، ۱۲ اردیبهشت صادر شده، دادسرای نظامی «برای ده نفر بی نام و نشان قرار جلب صادر» کرده است و «مراجعه‌ وکلای خانواد‌ه‌ها برای مطالعه‌ پرونده، اطلاع از نحوه کارشناسی و بازجویی ها و اظهارات متهمین و یافتن نام آن‌ها به جایی نرسیده است».

وکلای این پرونده که ده روز برای اعتراض به این ابلاغیه وقت دارند، با اشاره به اشکالات موجود، اعتراض خود را در دستگاه قضایی ثبت کرده‌اند. پیش از این غلامعباس ترکی، دادستان سابق نظامی استان تهران، از صدور کیفرخواست برای «۱۰ نفر از مسئولانی» خبر داده بود که در سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی «دخیل» بودند.

دادگاه رسیدگی کننده به این پرونده همچنین خود را برای رسیدگی شکایت خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراین از سازمان پزشکی قانونی ایران «صاحب صلاحیت ندانسته است». انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراین همچنین با تشریح جزییاتی از روند رسیدگی به این پرونده، نوشته است که با وجود اینکه دو هفته است پرونده به دادگاه ارسال شده، «قاضی در محل کار خودش حاضر نمی‌شود، می‌گویند پرونده‌ی محرمانه‌ی سری را با خود به خانه برده است».

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است که در روزهای اخیر «فعالیت‌های مسوولان برای راضی کردن خانواده‌ها به دریافت غرامت شدت گرفته است. این انجمن با تکرار این موضع که برای خانواده قربانیان سرنگونی این پرواز، روشن شدن حقیقت اولویت دارد، تاکید کرده است تا زمانی که «آمرین و عاملین آن مجازات نشوند هیچکس غرامتی را نخواهد پذیرفت».

هواپیمای مسافربری اوکراینی بامداد ۱۸ دی سال ۹۸ به فاصله کوتاهی پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی تهران در پی شلیک دو موشک توسط پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

پس از سرنگونی این هواپیمای مسافربری، ایران پس از چند روز  اذعان کرد که پدافند ضد هوایی سپاه پاسداران به این هواپیمای بوئینگ که عازم کی‌یف بود، شلیک کرده است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز گفته در جلسه شورای عالی امنیت ملی از وی خواسته بودند با انتشار توئیت، اصابت موشک به هواپیما را تکذیب کند.
ایران می گوید دلیل شلیک «خطای انسانی» است، اما اوکراین، کانادا و بسیاری از ناظران درباره صحت چنین ادعایی ابراز تردید کرده‌اند.

روز ۲۷ فروردین امسال، اولکسی دانیلوف، دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین ادعا کرد سپاه پاسداران «عمدا» به هواپیمای مسافربری شلیک کرد و آن را ساقط کرد تا از «افزایش تنش منطقه‌ای بین ایران و آمریکا جلوگیری کند».

https://www.asianews.ir/u/2hG
اخبار مرتبط
گوندوز مامدوف، معاون دادستان کل اوکراین، ضمن ادعای متهم کردن ایران به پنهان‌کاری اعلام کرد که کشورش از ایران خواسته اطلاعات محرمانه مربوط به ده نفری را که متهم به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی هستند، در اختیار کی‌یف قرار دهد.
در حالی که دادستانی نظامی تهران می‌گوید به طور قطع در سرنگونی هواپیمای اوکراینی زنجیره‌ای از خطاهای انسانی نقش داشته است، دبیر شورای عالی امنیت ملی اوکراین این اقدام را تروریستی خواند.
رالف گودیل، مشاور نخست‌وزیر کانادا در پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی گفت: با توجه به این‌که جمهوری اسلامی ایران نتوانسته یک تحقیق شفاف و کامل در این مورد ارائه دهد، این اتفاق می‌تواند بازهم در حریم هوایی ایران رخ دهد.
وزیر خارجه کانادا گفت: اگر این کشور از روند تحقیقات و مجازات عاملان سرنگونی هواپیمای اوکراین راضی نباشد، ایران را به دیوان بین المللی دادگستری خواهد کشاند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید