صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۲۰:۰۲
کد خبر: 4314
گزارشگر: 213
۸۰۲
۰
۰
۱۱
بنا بر اظهارات وزرای خارجه ایالات متحده و بریتانیا

پول های بلوکه شده ایران با «تبادل زندانی» آزاد نمی شود

پول های بلوکه شده ایران با «تبادل زندانی» آزاد نمی شود
وزرای خارجه ایالات متحده و بریتانیا روز دوشنبه گزارش‌های منتشر شده در برخی رسانه ها را درباره توافق با ایران برای مبادله زندانیان در ازای پول یا آزاد کردن پول‌های بلوکه شده را رد کردند.

وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا انجام توافق با ایران بر سر آزادی زندانیان دو تابعیتی در ازای پول را رد کردند
وزرای خارجه ایالات متحده و بریتانیا روز دوشنبه گزارش‌های منتشر شده درباره توافق با ایران برای مبادله زندانیان در ازای پول یا آزاد کردن پول‌های بلوکه شده را رد کردند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، نیز تاکید کرد که این کشور همه تلاش خود برای آزادی نازنین زاغری و دیگر زندانیان دو تابعیتی در ایران را به کار خواهد گرفت اما تاکید کرد که این موضوع و با اختلاف حقوقی ایران و بریتانیا بر سر ۴۰۰ میلیون پوند، «دو مساله جداگانه» هستند و ارتباطی به یکدیگر ندارند.

--------------------------------

بیشتر بخوانید:

افزایش روزافزون نرخ دلار و ناامیدی از آزاد شدن پول های بلوکه شده ایران

عراق پول های بلوکه شده را «آزاد نمی کند»؛ «واکسن کرونا» به جایش می دهد؟!

عدم تشکیل اتاق بازرگانی ایران و ژاپن/تحریم ها مانع بازگشت پول های بلوکه شد

پیشنهاد تحقیرآمیز کره جنوبی به ایران/چند آمبولانس و دستگاه تست کرونا به جای میلیاردها دلار پول بلوکه شده

---------------------------------------------------------------------------------

پیشتر شبکه خبر تلویزیون ایران و همچنین المیادین، از توافق ایران با بریتانیا برای آزادی احتمالی نازنین زاغری در ازای دریافت پول از بریتانیا و همچنین توافق با آمریکا بر سر تبادل زندانیان در ازای رفع توقیف از بخشی از منابع ارزی بلوکه شده خبر داده بودند. این خبر روز یک‌شنبه بلافاصله با تکذیب مقام‌های دو کشور روبه‌رو شد و روز دوشنبه نیز در بالاترین سطوح نیز آنتونی بلینکن و دومینیک راب وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا و همچنین بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا آن را تکذیب کردند.


دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، که روز دوشنبه میزبان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده بود. جلسه آنها یک روز قبل از اولین جلسه وزرای خارجه گروه هفت برگزار شد که موضوع اصلی آن شیوع ویروس کرونا است. سفر بلینکن به لندن، اولین سفرش به بریتانیا از زمان انتخاب به عنوان وزیر خارجه آمریکا است.

بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، پس از پایان جلسه‌اش با وزیر خارجه بریتانیا، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «گزارش‌های منتشر شده از تهران دقیق نیستند.» او اضافه کرد: «هیچ اولویتی بالاتر از آوردن همه آمریکایی‌های زندانی به خانه وجود ندارد.»

وزیر خارجه آمریکا علاوه بر رد گزارش‌های منتشر شده درباره توافق بر سر آزادی زندانیان دو تابعیتی ایرانی‌آمریکایی بازداشت شده در ایران در ازای پول، تاکید کرد: «ما باید در مقابل بازداشت خودسرانه شهروندان‌مان برای اهداف سیاسی موضع بگیریم.»

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، هم با رد گزارش‌هایی که درباره پرداخت ۴۰۰ میلیون پوند در قبال آزادی نازنین زاغری منتشر شده، گفت: « دولت بریتانیا به صورتی جدی در حال تلاش برای آزادی شهروندان بازداشت شده‌اش در ایران است.»

وزیر خارجه بریتانیا اضافه کرد: «من تاکید می‌کنم این وظیفه ایران است که بدون قید و شرط کسانی را که به‌صورت خودسرانه و غیرقانونی در زندان هستند، آزاد کند.»

ایران در جریان توافق هسته‌ای و همچنین طی دو سال گذشته شماری از زندانیان آمریکایی، ایرانی آمریکایی و استرالیایی و فرانسوی را با زندانیان مورد نظر خود یا در ازای برخی اقدامات از جمله دریافت پول آزاد کرده بود. دست‌کم چهار دوتابعیتی آمریکایی ایرانی شامل سیامک و باقر نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی در ایران بازداشت و زندانی شده‌اند. همچنین نازنین زاغری‌رتکلیف و انوشه آشوری دو شهروند بریتانیایی ایرانی و ارس امیری فعال فرهنگی و دانشجوی دانشگاه کینگستون در بریتانیا به هنگام سفر به ایران بازداشت و زندانی شده‌اند.

علاوه بر این، شماری از شهروندان دو فرانسوی، فرانسوی ایرانی، آلمانی ایرانی و سوئدی ایرانی و شمار شهروندان دو تابعیتی از کشورهای دیگر در این زندانی هستند و دست‌کم یکی از آنها، احمدرضا جلالی به اعدام محکوم شده است.

همچنین چندی پیش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که گزارش‌های پخش‌شده از رسانه‌های ایران در مورد مبادله زندانیان میان تهران و واشینگتن صحت ندارد حال، نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد نیز این خبر را تکذیب کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با تاکید بر پیگیری پرونده آمریکایی‌های بازداشتی یا مفقود شده در ایران افزود که این روند تا بازگرداندن این افراد نزد خانواده‌هایشان متوقف نخواهد شد. مجید تخت‌ روانچی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، نیز شامگاه یکشنبه اخبار منتشر شده درباره آزادی زندانیان آمریکایی را تکذیب کرد. او گفت که خبر توافق برای آزادی زندانیان آمریکایی «تایید نمی‌شود»، اما جمهوری اسلامی همواره بر «تبادل جامع زندانیان دو کشور» تاکید کرده است.

شبکه تلویزیونی المیادین، رسانه لبنانی وابسته به ایران، روز یکشنبه خبر داد که آمریکا قصد دارد «چهار ایرانی» بازداشتی در خاک آن کشور و «هفت میلیارد دلار» از دارایی‌های مسدود شده ایران را آزاد کند. المیادین این خبر را به نقل از «منابع آگاه ایرانی» نوشته و افزوده است که در ازای این اقدام، ایران نیز قرار است چهار آمریکایی متهم به «جاسوسی» را از زندان‌های ایران آزاد کند.

به گفته شبکه تلویزیونی المیادین، «منابع آگاه ایرانی» گفته‌اند که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، «می‌خواست در مذاکرات امنیتی خود با تهران و واسطه‌های اروپایی از پرداخت هرگونه مبلغی از وجوه مسدود شده ایران خودداری کند اما موفق نشد، زیرا طرف ایرانی بر لزوم آزادسازی این وجوه تأکید کرد».در این گزارش هویت افرادی که قرار است آزاد شوند ذکر نشده اما منابع یادشده گفته‌اند که چهار ایرانی بازداشت شده در ایالات متحده «کسانی هستند که به دور زدن محاصره و تحریم‌های اعمال شده علیه ایران کمک می‌کردند».

در همین حال، ران کلین، رئیس کارکنان کاخ سفید، نیز این گزارش را تکذیب کرد. این مقام ارشد دولت جو بایدن به شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» گفت: «متاسفانه این گزارش خلاف حقیقت است. هیچ توافقی بر سر آزادسازی این چهار آمریکایی صورت نگرفته است»./

https://www.asianews.ir/u/2iw
اخبار مرتبط
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که گزارش‌های پخش‌شده از رسانه‌های ایران در مورد مبادله زندانیان میان تهران و واشینگتن صحت ندارد؛ همچنین نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد نیز این خبر را تکذیب کرده است.
حمید حسینی، عضو هیات رییسه اتاق ایران و عراق، درباره خرید واکسن کرونا با بخشی از پول‌های مسدودشده تهران در بغداد، گفت: توافق شده که از محل مطالبات صادرات برق و گاز به عراق، واکسن استرازنکا و اسپوتنیک خریداری شود؛ این در حالی است که حتی با تلاش های رییس بانک مرکزی در اواخر سال گذشته، وضعیت پول های بلوکه شده ایران در عراق، کره جنوبی و کشورهای دیگر هنوز نامشخص است.
وزیر خارجه آمریکا کفت که پول های بلوکه ایران آزاد نمی شودا گفت که گزارش‌ها درباره آزادسازی پول‌های ایران در کشورهای مختلف صحیح نیست.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید