جوان‌گرایی در دو تیپ

سه شنبه / ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ / ۰۹:۱۵
کد خبر: 432
گزارشگر: 1
۱۳۸
۰
۰
۰

اما یک نکتۀ مهم را باید در نظر داشت. این که مراد اصول‌گرایان -اعم از سنتی و رادیکال- از جوانان با منظور و تعریف اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان و دیگران در این‌باره یک‌سان نیست و حتی می‌توان گفت کاملا متفاوت است. این واقعیت را با درنگ بر دو نام و دو نماد، بیش‌تر می‌توان دریافت.

اولی یک جوان است به نام محمد جواد آذری جهرمی در مقام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات. او آماج انتقاد رادیکال‌ها و تریبون‌هایی از سنتی‌هاست که چرا تلگرام را خوب فیلتر نکرده و اینستاگرام و بقیه فضای مجازی را فیلتر نمی‌کند یا به جنگ فیلترشکن ها نمی رود و فیلترشکن ها را فیلتر نمی‌کند و می‌کوشد وزیرارتباطات باشد نه «قطع ارتباطات» و به همین خاطر درصددند در اهواز شکایتی علیه او ترتیب دهند و او را به موضوعی دیگر ربط دهند.
هر چند رییس جمهوری حامی جدی وزیر جوان است اما مراتب آذری جهرمی ترقی را خود طی کرده و نشنیده‌ایم نسبت خاصی با کسی داشته باشد و پیشینۀ کار در وزارت اطلاعات نیز از او یک مقام امنیتی یا «با نگاه امنیتی» نساخته است و دنبال گسترش ارتباطات است نه قطع ارتباطات. این که دلواپسان از وزیر ارتباطات انتظار دارند دست در کار قطع و فیلتر باشد نیز در نوع خود جالب است چون به قاعده او برای «وصل کردن» آمده نه برای «فصل کردن».

نام جوان دیگر به مثابه یک تیپ دیگر مدیریتی که سخت مورد علاقه اصول‌گرایان است و ترویج می‌شود علی فروغی است. هم او که به تازگی رییس شبکۀ سۀ سیما شده و هر چند نام او در ابتدا به خاطر نسبت سببی با غلامعلی حداد عادل بر سر زبان ها افتاد اما اندکی بعد در پی چالش و جدل و کوشش برای محدود کردن عادل فردوسی‌پور خبرساز شد و در این مدت بیش تر دنبال اثبات این بوده که «عادل» باید «مرئوس» باشد نه «رییس» و مجریِ گوش به فرمان یا گوش به گوشی، نه خط دهنده.

حالا این دو مدیر ارشد و جوان به عنوان دو نماد جوان‌گرایی بر سر جشنوارۀ جام جم در برابر هم قرار گرفته‌اند و البته ترجمۀ جوان‌گرایی‌اند در دو قرائت.

شامگاه شنبه 11 اسفند 1397 جوان اولی (وزیر ارتباطات) در توییتی با عنوان «گزارش به مردم» و با هشتگ «حق‌الناس» نوشت:

او نموداری را منتشر کرد که نشان می‌داد آمار، دست‌کاری شده تا برنامۀ «برنده باش» با اجرای «محمد‌رضا گلزار» از برنامۀ «نود» با اجرای «عادل فردوسی پور» پیشی بگیرد.

نه در این توییت و نه در گزارش‌های دیگر البته هیچ‌گاه شخص علی فروغی و مدیریت شبکۀ سه متهم نشدند چون اساسا در حوزه های فنی تخصصی در این سطح ندارند اما تا اسم فردوسی‌پور می آید همه ناخودآگاه به یاد علی فروغی می افتند که می‌کوشد عادل را به جایگاه قبل از شهرت و محبوبیت بازگرداند و از او یک کارمند مطیع بسازد حال آن جامعه عادل را با «چموشی» ها و نه «خموشی» ها دوست دارد و می‌پسندد.

دبیر جشنوارۀ تلویزیونی جام جم در واکنش و توضیح ماجرا گفته است: «یک شرکت مجوزدار آی سی تی وزارت ارتباطات در 24 ساعت منتهی به روز شنبه سهل‌انگاری کرده و مرتکب تخلف شده...گزارش تخلف هم به وزارات ارتباطات ارایه شده و خواستار برخورد قانونی هستیم... امیدواریم با حساسیت وزیر در حفاظت از حق‌الناس شاهد پی‌گیری قاطع وزارتخانه باشیم.»

بدین ترتیب توپ را صدا وسیما به زمین وزارت ارتباطات انداخته و از خود سلب مسؤولیت کرده است.


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید