صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۲۲:۰۷
کد خبر: 4335
گزارشگر: 2
۶۰۸
۰
۰
۴
گفتگوی «رامین مهمان پرست»، سخنگوی پیشین وزارت خارجه با آسیانیوز

نظرات کارشناسی ظریف با «چارچوب های کلی سیاست خارجه ایران» مغایرات دارد!

نظرات کارشناسی ظریف با «چارچوب های کلی سیاست خارجه ایران» مغایرات دارد!
سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران گفت: همان طور که انتظار می‌رفت مقام معظم رهبری در صحبت هایشان، چهارچوب ها را یک بار دیگر تاکید کردند؛ اظهاراتی که از آقای ظریف شنیده شد قابل تامل است و سیاست خارجه از مولفه های مختلفی مانند دیپلماسی دفاعی، اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و امنیتی شکل می‌گیرد.

«رامین مهمان پرست» سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران درخصوص بیانات روز یکشنبه رهبر انقلاب و در واکنش به فایل صوتی اقای ظریف به خبرنگار «آسیانیوز» گفت:

همان طور که انتظار می‌رفت مقام معظم رهبری در صحبت هایشان، چهارچوب ها را یک بار دیگر تاکید کردند و اظهاراتی که از آقای ظریف شنیده شد قابل تامل است.
وی با بیان اینکه رهبری یکبار دیگر تاکید کردند که تصمیمات سیاست خارجه در سطحی بالاتر از وزارت خارجه گرفته میشود، اظهار کرد: سیاست خارجه از مولفه های مختلفی مانند دیپلماسی دفاعی، اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و امنیتی شکل می‌گیرد.

------------------------

بیشتر بخوانید:

«فایل صوتی جواد ظریف»/دولت روحانی به «اصل نظام» بی اعتقاد است/استیضاح وزیر امور خارجه

------------------------------------------------------------

سفیر اسبق ایران در لهستان گفت: در پیام عذرخواهی آقای ظریف دیدیم که اشاره کردند که نظر کارشناسی خودشان را برای ایندگان بیان کردند درحالی که باعث تأسف است وزیر خارجه ایران چنین اظهاراتی را مطرح میکند، آن هم در زمانی که وزیر خارجه ما مشغول کار خودش است حتی در صحنه های بین اللملی هم مشغول مذاکرات مهم باشد و حقیقتا این اظهارات عجیب و تاسف بار بود.

وی ادامه داد: مسئله بزرگی رخ داده است و اکثر مردم و جریان های سیاسی پیام این صحبت ها را درک کرده اند.

------------------------------

بیشتر بخوانید:

جواد ظریف «خط قرمز نظام» را به چالش برد

------------------------------------------------------------------

مهمان پرست گفت: سیاست خارجی نباید خود را در مقابل میدان و افرادی مثل سردار سلیمانی که قهرمانان ملی کشور هستند و در صحنه امنیت کشور نقش دارند بداند و ما نباید آن ها را در تضاد منافع ملی بدانیم.

---------------------

بیشتر بخوانید:

فشار جمهوری‌خواهان به «استعفای جان کری» در اننقاد به افشای گفته های جواد ظریف/«کری» سخنان «ظریف» را تکذیب کرد!

--------------------------------------------------

وی افزود: برخی جریان های سیاسی از این صحبت ها باز هم برداشت اشتباه میکنند؛ اولا همچنان آقای ظریف در صحبت هایی که بعد از سخنان رهبری انجام شد این مطلب را عنوان کردند که من نظرات کارشناسی خود را گفتم درحالی که این نظرات کارشناسی با چارچوب های کلی سیاست خارجه مغایرات دارد‌ و مسئله بعدی که از آن سو برداشت میشود این است که جریان هم سو با دولت از این صحبت ها اینگونه استفاده می کنند که دستگاه سیاست خارجه و وزارت خارجه مجری هستند و هر اتفاقی در آن بیفتد با نظر رهبران ارشد نظام بوده است و دستگاه سیاست خارجه تنها مجری است.

-----------------------------

بیشتر بخوانید:

جواد ظریف می خواهد از خانواده سردار سلیمانی عذرخواهی کند‎

------------------------------------------------------------------

سخنگوی اسبق وزارت خارجه کشورمان در پایان خاطرنشان کرد: این شیطنت در تحلیل مسائل سیاسی است مانند اینکه رهبری بارها براصل خصوص سازی اشاره کردند و در قانون اساسی نیز آمده است و خواسته مقامات ارشد نظام نیز بوده است؛ حال اگر دولتی اصل خصوصی سازی را اجرا کند و ماجرای هفت تپه و دشت مغان و فساد اقتصادی پیش بیاید آقا مقصر مجری است یا کسانی که از اصل موضوع حمایت کردند.

گفت و گو: سیدرحمان موسوی

 

 
رحمان موسوی
https://www.asianews.ir/u/2jR
اخبار مرتبط
علی سعادت آذر (مدیرکل مبادلات فرهنگی و سازمان های بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی) در خصوص روابط اقتصادی ایران و ترکیه به خبرنگار آسیانیوز گفت: کشور ترکیه با جمعیت بالای ۸۰ میلیون و ایران با جمعیت ۸۵ میلیونی دو قطب بزرگ اقتصادی هستند.
واکنش‌ها به افشای فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف در حالی با برکناری حسام‌الدین آشنا از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری وارد مرحله تازه‌ای شده که برخی نمایندگان مجلس شکایتی قضایی از حسن روحانی و دیگر مقام‌های دولت طرح کرده‌اند و قوه قضاییه هم ۲۰ نفر را ممنوع‌الخروج کرده است.
حسن روحانی به دنبال انتشار فایل محرمانه و جنجالی گفت‌‌و‌گو با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز پنج‌شنبه علی ربیعی را به جای حسام‌الدین آشنا به عنوان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری منصوب کرد.
در ادامه واکنش‌ برخی مسوولان دولتی به افشای فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف، یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس آن را «خیانت و رسوب در نهادهای امنیتی» خواند و یک نماینده دیگر هم از رایزنی برای استیضاح او خبر داد.
برخی خبرگزاری ها از جمله تسنیم نوشته اند جواد ظریف قصد دارد به دلیل گفته‌هایش در فایل صوتی لو رفته، از مردم ایران و خانواده سردار سلیمانی عذرخواهی کند.
شماری از سناتورها و چهره‌های جمهوری‌خواه در واکنش به سخنان محمدجواد ظریف در فایل صوتی، خواستار استعفای «جان کری»، از دولت بایدن شدند و تاکید کردند «ارائه دادن اطلاعات سری از سوی کری به ظریف» باید مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد؛ در همین حال جان کری در توییتی سخنان ظریف در این فایل گفت و گو را تکذیب کرد!
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید