صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۸:۳۴
کد خبر: 4362
گزارشگر: 213
۱۲۲۵
۰
۰
۱۳
«دیلی‌میل» خبر داد

قصد چین برای «راه اندازی جنگ جهانی سوم» با «کشتار بیولوژیکی»

قصد چین برای «راه اندازی جنگ جهانی سوم» با «کشتار بیولوژیکی»
براساس سندی که محققان آمریکایی به آن دست یافته‌اند، دانشمندان چینی در ۶ سال گذشته خود را برای جنگ جهانی سوم با سلاح‌های بیولوژیکی و ژنتیکی از جمله ویروس کرونا آماده کرده‌اند؛ در حالی که این بمب خبری که وزارت خارجه آمریکا هم به آن دسترسی یافته، اصرار دارد که این سلاح‌ها در حقیقت «سلاح اصلی برای پیروزی» در چنین نبردهایی خواهند بود؛ پکن در ابتدا سعی کرد با مجازات پزشکانی که ویروس را کشف کرده‌اند، انتشار این ویروس را لاپوشانی کرده و منکر آن شود که ممکن است از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

«دیلی‌میل» نوشت : براساس سندی که محققان آمریکایی به آن دست یافته‌اند، دانشمندان چینی در ۶ سال گذشته خود را برای جنگ جهانی سوم با سلاح‌های بیولوژیکی و ژنتیکی از جمله ویروس کرونا آماده کرده‌اند. این بمب خبری که وزارت خارجه آمریکا هم به آن دسترسی یافته، اصرار دارد که این سلاح‌ها در حقیقت «سلاح اصلی برای پیروزی» در چنین نبردهایی خواهند بود. این اسناد حتی شرایط مناسب برای انتشار یک اسلحه بیولوژیکی را توضیح داده و تاثیری که می‌تواند روی «نظام پزشکی-درمانی دشمن» داشته باشد را مستندسازی کرده است. «تام پیمان» و «مارک نیکول» در گزارش ۸ مه ‌برای «دیلی‌میل» نوشتند، این شواهد جدید که پکن از سال ۲۰۱۵ ویروس‌های کرونا از گونه‌ای مانند سارس را در اقدامات نظامی در نظر داشته ترس و بیم‌هایی در مورد منشأ کووید-۱۹ هم برانگیخته است. چنین است که برخی مقام‌ها همچنان بر این باورند که این ویروس از آزمایشگاهی در ووهان چین گریخته است.

-----------------------

بیشتر بخوانید:

افشای پنهانکاری چین درباره کرونا

------------------------------------------------------
تز چینی برای جنگ جهانی سوم
به گزارش آسیانیوز، به نقل از دنیای اقتصاد، محمد حسین باقی: این پرونده از سوی دانشمندان ارتش آزادیبخش خلق و مقام‌های بهداشتی که جزئیات آن در The Australian گزارش شده است، دستکاری بیماری‌ها برای ساخت سلاح «به روشی که قبلا هرگز دیده نشده» را بررسی کرده است. چهره‌های ارشد دولت می‌گویند که این امر «نگرانی‌های عمده‌ای» را در مورد اهداف نزدیکان رئیس‌جمهور «شی جین پینگ» در بحبوحه ترس روزافزون از فقدان مقررات مشخص این کشور در مورد آزمایشگاه‌ها ایجاد کرده است.

--------------------------

بیشتر بخوانید:

هیاهوی سند ایران و چین بر سر چیست؟

------------------------------------------------------------

نویسندگان این سند اصرار دارند که جنگ جهانی سوم «بیولوژیکی» خواهد بود، برخلاف دو جنگ دیگر که به ترتیب شیمیایی و هسته‌ای توصیف شدند. این سند می‌گوید تحقیقات ارجاعی حاکی از آن است که دو بمب اتمی که بر سر ژاپن ریخته شد آنها را مجبور به تسلیم کرد و جنگ جهانی دوم را به پایان رساند، اما به گفته نویسندگان سند سلاح‌های بیولوژیکی «سلاح اصلی پیروزی» در جنگ جهانی سوم خواهد بود. این سند همچنین شرایط ایده‌آل برای استفاده از اسلحه بیولوژیکی و وارد آوردن حداکثر آسیب را بیان می‌کند.

------------------

بیشتر بخوانید:

مخازن طلای ایران به انحصار چینی ها در می آید

----------------------------------------------------------------------
«پیمان- نیکول» در ادامه گزارش خود افزوده‌اند: دانشمندان می‌گویند چنین حملاتی نباید در وسط روز روشن انجام شود زیرا نور شدید خورشید می‌تواند به عوامل بیماری‌زا آسیب برساند و باران یا برف می‌تواند بر ذرات «آئروسل» [ذرات گرد و گاز که در هوا معلق است] تاثیر بگذارد.

-------------------------------

بیشتر بخوانید:

در جنگ نامرئی با ویروس چینی هستیم/توافق بد با ایران را رها کردیم

----------------------------------------------------------------------

درعوض، باید این حملات در شب یا هنگام طلوع فجر یا غروب یا در هوای ابری انجام گیرد آن هم با «جهت پایدار باد... به طوری که ذرات معلق گاز در منطقه هدف شناور شود.» این تحقیق همچنین خاطرنشان می‌کند که چنین حمله‌ای منجر به افزایش تعداد بیمارانی می‌شود که به درمان در بیمارستان احتیاج دارند و این «می‌تواند باعث فروپاشی سیستم پزشکی دشمن شود.» نگرانی‌های دیگر شامل تحقیقات بر «افزایش عملکرد» (Gain of Function) چین در موسسه ویروس‌شناسی ووهان است - در نزدیکی جایی که اولین شیوع کووید-19 کشف شد - که در آن ویروس‌شناسان در حال خلق ویروس‌های جدیدی هستند که گفته می‌شود مُسری‌تر و کُشنده‌تر‌ند.

--------------------------

بیشتر بخوانید:

زیر و رو شدن چین را با چشمان خود دیدم!

------------------------------------------------------

تام توگندهت، نماینده پارلمان بریتانیا و رئیس کمیته امور خارجی گفت: «این سند نگرانی‌های عمده‌ای را درباره جاه‌طلبی برخی از کسانی که به رهبر عالی حزب توصیه ارائه می‌دهند، ایجاد کرده است. حتی تحت شدیدترین کنترل‌ها، این سلاح‌ها خطرناک هستند.» همچنین هَمیش دو برتون گوردون، کارشناس سلاح‌های شیمیایی گفت: «چین همه تلاش‌ها برای قاعده‌مند کردن و نظارت بر آزمایشگاه‌های خود را در مواردی که چنین آزمایشاتی انجام می‌شود، خنثی کرده است.» افشاگری‌های کتاب «آنچه در ووهان به وقوع پیوست» هم در 7 مه ‌بیرون آمد. این سند - «گونه‌های جدید ویروس‌های دست‌ساز انسان به‌عنوان سلاح‌های بیولوژیک-ژنتیکی» - می‌گوید: «به‌دنبال تحولاتی در سایر زمینه‌های علمی، پیشرفت‌های زیادی در شکل‌گیری و بیرون دادن عوامل بیولوژیکی حاصل شده است. به‌عنوان نمونه، توانایی تا‌زه یافت شده در انجماد میکروارگانیسم‌ها باعث شده که بتوان عوامل بیولوژیک را ذخیره و در هنگام حملات آنها را به صورت ذرات معلق در آورد.»

------------------------------

بیشتر بخوانید:

آیا مردم ایران به تزریق واکسن چینی راضی خواهند شد؟خرید نوع چینی واکسن کرونا توسط هلال احمر ایران

----------------------------------------------------
تحلیلگران می‌گویند این سند 18 نویسنده داشته که در آزمایشگاه‌های «پرخطر» کار می‌کردند. پیتر جنینگز، مدیر اجرایی موسسه سیاست استراتژیک استرالیا نیز نگرانی‌هایی را در مورد تحقیقات بیولوژیکی چین در مورد ویروس‌های کرونا که به طور بالقوه در آینده به‌عنوان سلاح مورد استفاده قرار خواهند گرفت مطرح کرده است. وی می‌گوید: «هیچ تمایز مشخصی برای توانایی تحقیق وجود ندارد زیرا خواه از آن استفاده تهاجمی شود یا دفاعی، اما این تصمیمی نیست که این دانشمندان بتوانند اتخاذ کنند.» او می‌افزاید: «اگر در ظاهر برای محافظت از ارتش خود در برابر حمله بیولوژیک در حال ساخت یا ایجاد مهارت‌هایی هستید، در همان زمان به ارتش خود توانایی استفاده از این سلاح‌ها را می‌دهید. شما نمی‌توانید این دو را از هم جدا کنید.» آژانس‌های اطلاعاتی مشکوک هستند که کووید-19 ممکن است نتیجه نشت یا بی‌توجهی سهوی آزمایشگاه ووهان باشد. اما هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که بتواند ثابت کند این ویروس به عمد منتشر شده است.

درست طی همین هفته بود که ژائر بولسونارو رئیس‌جمهور برزیل، به شدت از چین انتقاد و این کشور را متهم کرد که با خلق کووید به‌دنبال ایجاد یک جنگ شیمیایی-میکروبی است. این اظهارات طی یک کنفرانس مطبوعاتی در روز چهارشنبه در حالی انجام شد که این رهبر تندرو سعی در فاصله گرفتن بیشتر از حملات فزاینده بر سر مدیریت داخلی این بیماری داشت که باعث شده این کشور دومین میزان مرگ‌و‌میر در جهان را داشته باشد. بولسونارو گفت: «این یک ویروس جدید است. هیچ کس نمی‌داند آیا این ویروس در آزمایشگاه متولد شده یا به این دلیل که انسان‌ها مبادرت به خوردن حیواناتی کرده‌اند که نباید می‌خوردند.» رئیس‌جمهور برزیل افزود: «اما این ویروس هست. ارتش از نوع جنگ شیمیایی، باکتریولوژی و رادیولوژیک مطلع است. آیا ما با جنگ جدیدی روبه‌رو هستیم، چه کشوری بیشترین GDP را داشته است؟ این را به شما نخواهم گفت.»

اگرچه بولسونارو در سخنرانی خود نامی از چین نبرد اما داده‌های سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) نشان داد که چین تنها عضو گروه20 (G20) است که تولید ناخالص داخلی‌اش در دوران همه‌گیری در سال 2020 روندی صعودی داشت و 3/ 2 درصد رشد کرد.» رئیس سازمان بهداشت جهانی هم در ماه مارس گفت که همه نظریه‌های مربوط به منشأ بیماری کووید-19 پس از خواندن «گزارش WHO-China» همچنان باز است؛ هر چند گزارش مذکور این مفهوم را که ویروس از آزمایشگاه گریخته با ذکر عبارت «کاملا بعید است»، نادیده گرفت.

-----------------------

بیشتر بخوانید:

خشونت سازمان یافته علیه زنان کره شمالی/حمایت چین از تجارت سکس

-----------------------------------------------------------------------------------

«تدروس ادهانوم قبریسوس»، رئیس سازمان بهداشت جهانی گفت که تمام فرضیه‌ها «روی میز است» و پس از خواندن گزارش ماموریت کارشناسان بین‌المللی به ووهان، نیاز به تحقیقات بیشتر است. اما اظهارات وی تنها چند ساعت پس از آن بود که انتشار گزارش مذکور نظریه نشت آزمایشگاهی را رد کرده و گفت که انتقال ویروس از خفاش به انسان از طریق حیوان دیگر محتمل‌ترین سناریو است.

انتشار این گزارش بارها به تاخیر افتاد و این سوال و ابهام را مطرح کرد که طرف چینی سعی دارد کاری کند تا‌ از سرزنش این کشور به خاطر این همه‌گیری جلوگیری شود. منتقدان از جمله رئیس‌جمهور سابق آمریکا یعنی دونالد ترامپ، سازمان بهداشت جهانی را به تکرار طوطی‌وار پروپاگاندای چین در مورد این ویروس از زمان اعلام اولین شیوع آن در جهان متهم کردند. اظهارات دکتر تدروس پس از آن مطرح شد که «لی زلدین»، نماینده جمهوری‌خواه نیویورک، چین را به دلیل «پنهان کردن منشأ این همه‌گیری در جهان» مورد انتقاد قرار داد در حالی که سازمان بهداشت جهانی «بارها و بارها به بازی گرفته شده است.» با این حال، دکتر آنتونی فائوچی، مشاور ارشد پزشکی رئیس‌جمهور بایدن، فاش کرد که نسبت به ماموریت بحث برانگیز WHO برای کشف حقیقت «نگرانی‌هایی» دارد. تاخیرهای مکرر در انتشار این گزارش، سوالات مهمی را در مورد این مساله مطرح کرد که طرف چینی به‌دنبال اعمال نفوذ در نتیجه‌گیری‌ها به نفع خود است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات‌متحده، در مصاحبه اخیر خود با سی. ان. ان گفت: «ما نگرانی‌های واقعی در مورد روش شناسی و فرآیندی داریم که وارد آن گزارش شده از جمله این واقعیت که پکن ظاهرا در نوشتن آن کمک کرده است.» چین این انتقاد را رد کرد و ایالات‌متحده را به «اعمال فشار سیاسی» بر کارشناسان حقیقت‌یاب متهم کرد. ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، گفت: «ایالات‌متحده انتقاداتی به این گزارش وارد کرده است. آیا آنها با انجام این کار به‌دنبال اعمال فشار سیاسی بر اعضای گروه کارشناسان سازمان بهداشت جهانی نیستند؟» دانشمندانی که در حال آزمایش روی بیماری‌های خفاش در آزمایشگاه به شدت امنیتی و مراقبت شده در ووهان بودند همراه با مقام‌های نظامی برجسته در پروژه‌ای عظیم برای بررسی ویروس‌های حیوانی درگیر بودند با وجود اینکه آنها چنین پیوندهایی را منکر هستند.

اسناد به دست آمده از سوی «The Mail on Sunday» نشان می‌دهد که یک طرح سراسری، به کارگردانی یک ارگان برجسته دولتی، 9 سال پیش برای شناسایی ویروس‌های جدید و کشف «ماده تا‌ریک» [dark matter: در اخترشناسی و کیهان‌شناسی، ماده تا‌ریک به ماده‌ای فرضی می‌گویند که چون از خود نور یا امواج الکترومغناطیسی منتشر یا بازتاب نمی‌کند، نمی‌توان آن را مستقیما دید؛ اما با توجه به اثرات گرانشی آن روی اجسام مرئی، مثل ستاره‌ها و کهکشان‌ها، فکر می‌کنیم باید وجود داشته باشد.]زیست شناسی دخیل در انتشار بیماری‌ها آغاز شده است. یک دانشمند برجسته چینی که اولین توالی ژنتیکی ویروس کووید-19 را در ژانویه سال گذشته منتشر کرد، تنها در سه سال اول این پروژه 143 بیماری جدید را پیدا کرد. به نظر می‌رسد این واقعیت که چنین پروژه کشف ویروسی‌ هم از سوی دانشمندان غیرنظامی و هم نظامی هدایت می‌شود، ادعاهای محرمانه ایالات‌متحده مبنی‌بر همکاری بین موسسه ویروس شناسی ووهان (WIV) و نیروهای مسلح 1/ 2 میلیونی این کشور را تایید می‌کند.

رهبران پنج تیم این طرح شامل «شی ژنگلی»، ویروس‌شناس موسسه ویروس شناسی ووهان که به او به دلیل سفرهایش برای یافتن نمونه‌هایی در غارها «زن خفاش» لقب داده‌اند و «کائو ووچون»، افسر ارشد ارتش و مشاور دولتی در زمینه بیوتروریسم می‌شوند. پروفسور «شی» ماه گذشته ادعاهای ایالات‌متحده را رد کرد و گفت: «من هیچ کار نظامی‌ای در WIV بلد نیستم. این اطلاعات نادرست است.» با این حال، نام سرهنگ «کائو» به‌عنوان محقق «آکادمی علوم پزشکی ارتش» ارتش آزادی‌بخش خلق در گزارش‌های پروژه ذکر شده است که همکاری نزدیکی با سایر دانشمندان نظامی داشته و مدیر «کمیته تخصصی زیست ایمنی نظامی» [Biosafety: رعایت احتیاط لازم هنگام انجام آزمایش‌های زیست شناسی] است.

کائو، متخصص اپیدمیولوژیک که در دانشگاه کمبریج تحصیل کرده است، نامش حتی در هیات مشاورین موسسه ویروس شناسی ووهان هم قرار دارد. وی دومین فرمانده تیم نظامی پس از سرلشکر «چن وی» (بهترین کارشناس دفاع بیولوژیک در این کشور) بود که تحت نظر او، به ووهان اعزام شد تا‌ به ویروس جدید پاسخ داده و در روند تولید واکسن فعالیت کند. وزارت امور خارجه آمریکا همچنین نگرانی‌هایی را در مورد آزمایش‌های پرمخاطره «افزایش عملکرد» برای دستکاری ویروس‌های کرونا در آزمایشگاه ووهان ابراز و نشان داد که محققان با علائم کووید هفته‌ها قبل از شیوع گسترده این بیماری در این شهر، بیمار می‌شوند.

ماه گذشته انگلیس، ایالات‌متحده و 12 کشور دیگر از پکن به دلیل عدم‌به اشتراک‌گذاری داده‌ها و نمونه‌های کلیدی پس از گزارش مشترک «سازمان بهداشت جهانی – چین» در مورد ریشه‌های همه‌گیری که نشت از این آزمایشگاه را «بسیار بعید» اعلام می‌کرد، انتقاد کردند.

«فیلیپا لنتزوس»، یک متخصص امنیت زیستی در کینگ کالج لندن گفت که جدیدترین افشاگری‌ها متناسب «الگوی ناسازگاری» است که از پکن ساطع می‌شود. وی گفت: «آنها هنوز با ما شفاف و صادق نیستند. ما هیچ اطلاعات متقنی در مورد منشأ همه‌گیری نداریم، خواه این یک سرریز طبیعی از حیوانات باشد یا نوعی نشت تصادفی مرتبط با تحقیقات، اما ما قادر به دریافت پاسخ‌های صریح نیستیم و این به‌راحتی اعتماد به نفس ایجاد نمی‌کند.» اسناد به دست آمده از سوی

«The Mail on Sunday» جزئیات یک پروژه بزرگ به نام «کشف عوامل بیماری زای حیوانی که حامل آن حیوانات غیراهلی و وحشی هستند» را نشان می‌دهد که هدف آن یافتن ارگانیسم‌هایی است که می‌توانند انسان را آلوده و اطلاعاتی از روند تکاملشان به دست آورد. این پروژه در سال 2012 کلید خورد و تامین مالی آن بر عهده «بنیاد ملی علوم طبیعی چین» بوده است. هدایت این پروژه از سوی «شو جیانگو» بود که در کنفرانسی در سال 2019، بلوف‌زنان گفت که «شبکه عظیم پیشگیری و کنترل بیماری‌های عفونی در حال شکل‌گیری است.» این استاد دانشگاه همچنین در رأس اولین گروه متخصص بررسی ظهور کووید در ووهان بود.

وی، به‌رغم شواهدی از بیمارستان‌ها، ابتدا انتقال به انسان را انکار کرد اما سپس در نیمه ژانویه تاکید کرد که «این اپیدمی محدود است و اگر موارد جدیدی در هفته آینده وجود نداشته باشد، پایان می‌یابد.» یک بررسی از پروژه شکار ویروس از سوی وی به «تعداد زیادی از ویروس‌های جدید کشف شده» اذعان داشت «که باعث نگرانی شدید جامعه ویروس‌شناسی بین‌المللی شده است.» این گزارش افزود که اگر عوامل بیماری‌زا به انسان و دام منتقل شوند، می‌توانند باعث بیماری‌های جدید عفونی شوند که «تهدید بزرگی برای سلامت انسان و ایمنی زندگی است و ممکن است موجب خسارات اقتصادی شود و حتی ثبات اجتماعی را تحت‌تاثیر قرار دهد.» یک به‌روزرسانی در سال 2018 گفت که تیم‌های علمی - که بسیاری از یافته‌های خود را در مجلات بین‌المللی منتشر کرده‌اند - چهار عامل بیماری‌زای جدید و 10 باکتری جدید یافته‌اند درحالی‌که «بیش از 1640 ویروس جدید با استفاده از فناوری متاژنومیکس کشف شده است.» چنین تحقیقاتی بر اساس استخراج مواد ژنتیکی از نمونه‌هایی مانند نمونه‌های به دست آمده پروفسور «شی» از مدفوع و خون خفاش در شبکه‌های غاری جنوب چین به دست آمده است. این نمونه‌گیری گسترده منجر به افشای سریع «RaTG13» از سوی پروفسور «شی» در سال گذشته شد که نزدیک‌ترین مورد شناخته شده نسبت به سویه جدید ویروس کرونایی است که موجب کووید می‌شود.

این نمونه در آزمایشگاه ووهان، بزرگ‌ترین مخزن ویروس‌های خفاش در آسیا ذخیره شده است. بعدا مشخص شد که وی نام آن را از ویروس دیگری که در مقاله قبلی مشخص شده بود، تغییر داد و به این ترتیب ارتباط آن با سه معدنچی که در اثر یک بیماری تنفسی عجیب برخاسته از پاک کردن مدفوع خفاش جان خود را از دست دادند با علامت سوال بزرگی مواجه کرد. پروفسور «شی» همچنین اعتراف کرد که 8 ویروس سارس ناشناس دیگر در معدن جمع‌آوری شده است. این موسسه فقط چند هفته قبل از فوران موارد کووید در ووهان، پایگاه داده‌ای خود از نمونه‌های ویروسی را در سپتامبر 2019 آفلاین کرد.

پس از آنکه سرهنگ کائو مقاله‌ای در مورد «گزش مرگبار کنه» منتشر کرد، در شبکه‌های اجتماعی اظهارنظری شد. وی گفت که همراه با پروفسور «شی» همواره «می‌توانند ویروسی را پیدا کنند که هرگز در انسان یافت نشده است.» او افزود: «من گمان می‌کنم این یکی دیگر از به اصطلاح «تحقیقات علمی» است که در آزمایشگاه انجام گرفته است.»

در سال‌های اخیر، پس از آنکه رئیس‌جمهور «شی‌جین پینگ» گفت که این یکی از عناصر اصلی در حرکت ملت برای برتری جهانی است، ارتش چین سرعت استخدام دانشمندان را افزایش داد. لیانچائو هان، مخالفی که قبلا برای دولت چین کار می‌کرد، گفت: مشارکت و دخالت کائو این شبهات را ایجاد کرده که محققان نظامی که متخصص ویروس‌های کرونا هستند نیز ممکن است در «عملیات دفاع زیستی» نقش داشته باشند.

او گفت: «از سال‌ها پیش بسیاری با موسسات غربی همکاری می‌کردند تا دانش ما را بدزدند اما چین همچنان از به اشتراک‌گذاری اطلاعات مهم یک سال پس از کشته شدن بیش از سه میلیون نفر از این بیماری همه‌گیر امتناع ورزیده است.» دیوید اشر، متخصص تکثیر بیولوژیکی، شیمیایی و هسته‌ای که تحقیقات وزارت امور خارجه در مورد منشأ کووید را انجام می‌داد، گفت: «چینی‌ها به روشنی اعلام کردند که بیوتکنولوژی را بخش بزرگی از آینده جنگ ترکیبی می‌دانند. سوال اصلی این است که آیا کار آنها در این زمینه‌ها تهاجمی است یا دفاعی؟» ناظران، کارشناسان و سیاستمداران هشدار داده‌اند که چین تقریبا در هر مرحله از واکنش به ویروس کرونا، دروغ گفته و اطلاعات اصلی را پنهان کرده است: از شیوع اولیه گرفته تا تعداد موارد مرگ و میر و هنوز هم حقیقت را بیان نمی‌کند.

پکن در ابتدا سعی کرد با مجازات پزشکانی که ویروس را کشف کرده‌اند، انتشار این ویروس را لاپوشانی کرده و منکر آن شود که ممکن است از فردی به فرد دیگر منتقل شود و به این ترتیب قرنطینه مناطق آسیب‌دیده را هم به تاخیر بیندازد. این یعنی از بین رفتن فرصت‌های اولیه برای کنترل شیوع بیماری. سپس، هنگامی که ویروس شروع به گسترش کرد، حزب کمونیست سانسور اطلاعات عمومی در مورد آن را آغاز کرد و اطلاعات دروغ را در خارج از کشور گسترش داد از جمله اینکه احتمال دارد که نیروهای آمریکایی ناقلین اولیه این بیماری باشند
. اکنون هم سیاستمداران برجسته هشدار داده‌اند که احتمال سرایت و مرگ‌ومیر گزارش شده از سوی رژیم کمونیستی چین اشتباه است و بومی‌های ووهان می‌گویند تلفات واقعی 10 برابر بیشتر است./

https://www.asianews.ir/u/2l6
اخبار مرتبط
همراه با واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ کاربران توییتر خبر می‌دهند که این گروه با واکسن کره جنوبی واکسینه شدند؛ در حالی است که پیش از این خبری از واردات واکسن از کره جنوبی نبود.
در حالی که در ایران مردم همچنان منتظرند تا دولت درباره خرید واکسن کرونا تصمیم بگیرد و بالاخره واکسن وارد کند، برخی از کشورها سه تا چهار برابر جمعیت خود واکسن کرونا خریده‌اند و مدت‌هاست که واکسیناسیون گسترده را آغاز کرده‌اند.
علیرضا رییسی، ‌سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا که پیشتر از امکان پرداخت پول برای دریافت «زودتر» واکسن‌های وارداتی خبر داده بود، اعلام کرد واکسیناسیون برای همه گروه‌ها «رایگان» انجام خواهد شد؛ این در حالی است که او یکشنبه در ارتباط با واکسیناسیون اعلام کرده بود کسانی که نمی‌خواهند منتظر نوبت خود برای تزریق بمانند، می‌توانند با پرداخت هزینه زودتر واکسن را دریافت کنند.
در حالی که انتقادها به امضای توافق ۲۵ ساله ایران با چین همچنان ادامه دارد، اکنون ارزیابی نهادهایی در آمریکا حاکی از آن است که پکن در مسیر تضعیف ایالات متحده چشم به سرمایه‌گذاری در کشورهای در حال توسعه دارد و با پروژه‌های زیربنایی آن‌ها را به خود بدهکار می‌کند
در پی انتشار بیانیه ۱۸ سینماگر ایرانی علیه سند همکاری ایران و چین و علی‌رغم انتشار خبرهایی مبنی بر فشار بر آنان برای پس گرفتن امضای خود، ۴۳ سینماگر و نویسنده دیگر هم به امضاکنندگان این بیانیه پیوستند.
شهرام شریعتی، دبیرکل خانه صنعت و معدن تهران اعلام کرد سرمایه‌گذاری یا بهره‌برداری از معادن ایران از جمله معادن طلا بخشی از سند همکاری ۲۵ ساله بین ایران و چین است.
اگرچه تا هفته گذشته شواهد مهمی از احتمال رشد نرخ مخابره نشده بود ولی حرکت روز گذشته نفت خام و صعودی شدن آن و شکستن رکورد بالاترین قیمت یکسال اخیر و احتمال استمرار این روند صعودی نشان می‌دهد که پتانسیل رشد قیمت‌ها را باید جدی گرفت ولی این ادعا در نرخ‌های بالای فعلی بیش از حد خوش‌بینانه و شجاعانه است و تحقق آن به معنی آغاز یک دوره جدید از رشد قیمت‌ها در بازارهای کالایی خواهد بود. در این میان چین جایگاهی ویژه در تعیین روند بازارهای کالایی دنیا دارد.
محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی، گزارش‌ها درباره استخراج بیت کوین توسط دولت را رد کرد و از دستور روحانی به وزارت اطلاعات برای برخورد «محکم» با استخراج غیرمجاز ارز دیجیتال خبر داد؛ این در حالی است که مقامات دولت و نیروی انتظامی نیز پیش از این از کشف هزاران دستگاه استخراج ارز دیجیتال خبر داده‌اند.
مسوولان می‌گویند به دلیل مصرف بالای برق و گاز خانگی و تجاری ناچار به قطع برق در برخی مناطق شده‌اند و برخی از کارشناسان و روزنامه‌نگاران اما قطعی برق را مرتبط با تولید بیت کوین توسط چینی‌ها در ایران می‌دانند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید