صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۱:۵۷
کد خبر: 4375
گزارشگر: 213
۶۱۸
۲
۰
۱۲
ورود فرماندهان سپاه به نامزدی ریات جمهوری 1400

در ستاد انتخاباتی وزارت کشور چه می گذرد؟/احمدی نژاد هم برای رییس جمهور شدن عازم شد

در ستاد انتخاباتی وزارت کشور چه می گذرد؟/احمدی نژاد هم برای رییس جمهور شدن عازم شد
با اعلام وزیر كشور ثت‌نام از داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شد؛ در حالی که ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری دیروز تحت‌الشعاع اختلاف حقوقی میان دولت و شورای نگهبان بر سر شرایط و معیار‌های نامزد‌های انتخابات آغاز شد،سردار حسین دهقان و سردار سعید محمد برای ثبت‌نام به ستاد انتخابات کشور رفتند.

به گزارش آسیانیوز، ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری دیروز تحت‌الشعاع اختلاف حقوقی میان دولت و شورای نگهبان بر سر شرایط و معیار‌های نامزد‌های انتخابات آغاز شد. دیروز سردار حسین دهقان و سردار سعید محمد برای ثبت‌نام به ستاد انتخابات کشور رفتند.

-----------------

بیشتر بخوانید:

فقط «فرماندهان عالی نظامی» در انتخابات ریاست جمهوری/«تاجزاده»، «جهرمی» و «سعید محمد» نمی توانند نامزد شوند؟!
------------------------------------------------------------
با فرمان صبح دیروز عبدالرضا رحمانی‌فضلی، ثبت‌نام از داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شد؛ روند ثبت‌نام اما با فرمان عصر دوشنبه حسن روحانی به وزیر کشور به شیوه سابق (قانون انتخابات فعلی) و مغایر با مصوبه جدید شورای نگهبان آغاز شده و همچنان در حال انجام است. اگرچه دولت با فرمان حسن روحانی و به استناد تفسیر معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری از مصوبه اخیر شورای نگهبان، ملاک ثبت‌نام داوطلبان را قانون موجود انتخابات را در نظر گرفت، اما در سوی دیگر ماجرا، شورای نگهبان همچنان بر نظر و مصوبه خود اصرار دارد. این اصرار تا اندازه‌ای است که عباسعلی کدخدایی، سخنگوی این شورا روز گذشته هنگامی که برای بازدید از روند ثبت‌نام‌ها به ستاد انتخابات کشور رفت، رسما اعلام کرد: کسانی از نظر شورا ثبت‌نام‌کننده تلقی می‌شوند که مدارک مذکور در مصوبه این شورا را هنگام ثبت‌نام ارائه کرده

باشند.»

----------------

بیشتر بخوانید:

زنانی در ایران که تفاوتی با مردان ندارند!/ دو زن برای انتخابات ۱۴۰۰ اعلام حضور کردند!

-------------------------------------------------------------------

هشدار شورای نگهبان
او با تاکید بر اینکه ثبت‌نام‌هایی را که فاقد مدارک اعلامی شورای نگهبان باشد، فاقد اعتبار می‌دانیم، هشدار داد که شورای نگهبان این موارد را بررسی نمی‌کند.

دنیای اقتصاد نوشت سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه مصوبه ما صراحت دارد، گفت: به وزیر کشور ابلاغ شده که ثبت‌نام‌هایی که فاقد این مدارکی است که اعلام کرده‌ایم اعتبار ندارد و ما بررسی نمی‌کنیم. کدخدایی در واکنش به اقدام وزارت کشور در ثبت‌نام با قانون قبلی انتخابات گفت: این را خود وزارت کشور می‌داند؛ ما مدارکی را تحویل می‌گیریم که براساس ابلاغیه شورای نگهبان کامل باشد.

چالش میان دولت و شورای نگهبان درباره ثبت‌نام‌ها، به مصوبه‌ای بازمی‌گردد که شورای نگهبان در جلسه چهارشنبه گذشته اصلاح کرد؛‌ مصوبه‌ای که براساس اظهارات هادی طحان‌نظیف، عضو این شورا، اصلاحیه‌ای است بر مصوبه سال ۱۳۹۶ شورای نگهبان درخصوص شفاف‌سازی «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست‌جمهوری». اعلام تصویب چنین اصلاحیه‌ای آن هم در شورای نگهبان که شرایطی جدید برای ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری تعریف می‌کند و به محدود شدن تعداد نامزدها منجر خواهد شد، در یک هفته گذشته انتقاد برخی چهره‌های سیاسی و حقوقدانان را در پی داشت. برخلاف منتقدان اما وزیر کشور، روز یکشنبه (یک روز پیش از فرمان روحانی) این مصوبه شورای نگهبان را «یک گام رو به جلو» خوانده بود و ظهر دوشنبه نیز در همایشی که در محل این شورا برگزار شد، اعلام کرد که مرحله ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری را براساس ابلاغیه جدید شورای نگهبان برگزار می‌کند.

-----------------

بیشتر بخوانید:

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادعای «استقرار دمکراسی» کرد

-----------------------------------------------------------

اما ساعتی پس از این اظهارات یعنی در عصر روز دوشنبه بود که رحمانی‌فضلی فرمان حسن روحانی را دریافت کرد و دقایقی بعد نیز ‌وزارت کشور دستور روحانی را عملی کرد؛ ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه‌ای به ماده ۳۵ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری استناد و اعلام کرد که «داوطلبان هنگام ثبت‌نام باید دارای شرایط رجال مذهبی، سیاسی، ایرانی‌الاصل، تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی و مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشند. همچنین بر اساس ماده ۵۵ قانون، برای ثبت‌نام مدارک اصل شناسنامه عکس‌دار و چهار (۴) برگ تصویر کلیه صفحات آن، اصل کارت ملی و تصویر آن و دو (۲) قطعه عکس ۴ × ۶ جدید مورد نیاز است.» در این اطلاعیه و موارد اعلامی وزارت کشور برای ثبت‌نام نامزدها، اثری از شرط سن، مدرک و... که در ابلاغیه شورای نگهبان تصریح شده، نبود و روند ثبت‌نام‌ها نیز تا امروز به شیوه وزارت کشور و بر اساس قانون انتخابات ریاست‌جمهوری فعلی در حال برگزاری است.

----------------------

بیشتر بخوانید:

رای‌دهندگان دلسرد شده اند!

------------------------------------------------------

شورای نگهبان مدعی قانون‌گذاری نیست

در هفته اخیر شورای نگهبان به‌دلیل مصوبه‌ای که به وزارت کشور درباره شرایط ثبت‌نام‌کنندگان در انتخابات ریاست‌جمهوری ابلاغ کرد، با انتقادهای بسیاری روبه‌رو شده است. دیروز هم که سخنگوی شورای نگهبان برای بازدید از ستاد انتخابات کشور به ساختمان این وزارتخانه در خیابان فاطمی تهران رفت، در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره انتقاداتی که به این شورا می‌شود، گفت: شورای نگهبان مدعی قانون‌گذاری نیست.

----------------------------

بیشتر بخوانید:

رییس جمهور نظامی نه امتیاز است و نه غیر امتیاز!
-------------------------------------------------------

کدخدایی حساسیت‌ها به مصوبه جدید شورای نگهبان را «طبیعی» خواند و گفت: به‌خصوص آنکه پس از سال‌ها برای نخستین بار شورای نگهبان اقدام به ساماندهی ثبت‌نام‌های ریاست‌جمهوری کرده است و در نتیجه اعتراضات به این مصوبه قابل انتظار بود.

او با بیان اینکه اصل مصوبه شورای نگهبان یک امر درست برای ساماندهی انتخابات ریاست‌جمهوری است، به برخی ادعاها مبنی‌بر اینکه شورای نگهبان با این مصوبه اقدام به قانون‌گذاری کرده است، اشاره کرد و گفت: شورای نگهبان ابدا مدعی قانون‌گذاری نیست و اساسا تصوری از این موضوع ندارد که مصوبه اخیر قانون‌گذاری است، بلکه در راستای صلاحیت‌هایی که شورای نگهبان دارد، این مصوبه لازم‌الاجرا است.

از سوی دیگر سیامک ره‌پیک، قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان نیز به انتقادها پاسخ داد و در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو تاکید کرد: مصوبات اخیر شورای نگهبان شیوه قانون بوده و برای حذف شخص یا جریان سیاسی به تصویب این شورا نرسیده است. به گزارش «ایرنا» ره‌پیک در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما اظهار کرد: موضوعی که امروز مورد بحث است، سال‌ها مورد نقد و بررسی بوده است. در سال ۹۲ در شورای نگهبان نسبت به بیان تعریف و معیارها و برخی شاخص‌های شرایطی که در اصل ۱۵ قانون اساسی آمده بود، گفت‌وگو کردیم. در سال ۹۲ مصوبه‌ای در شورای نگهبان تصویب شد. همواره از مجلس به منظور شفافیت به‌ویژه درباره ثبت‌نام خواستار اقدامات بودیم. او ادامه داد: شرایط ثبت‌نام ساده بود. از این‌رو در ادوار مختلف افرادی با سنین پایین یا بالا بدون مدرک تحصیلی ثبت‌نام می‌کردند. در دوره قبل ۱۶۰۰ تن ثبت‌نام کردند که ۱۲۰۰ نفر زیر لیسانس بودند. حدود ۳۰۰ مورد نیز سوءپیشینه کیفری داشتند. تعدادی نیز زیر ۲۰ سال بودند و برخی بین ۲۰ تا ۳۰ و عده‌ای نیز ۸۰ ساله بودند. افرادی ثبت‌نام کردند که سابقه مدیریتی نداشتند و این ثبت‌نام بی‌رویه بود. این مشکل را در مجلس نیز داریم و باید شرایطی برای ثبت‌نام بگذاریم و وارد بررسی شویم. سن تعیین شده و مدرک تعیین شده و هرکسی نمی‌ت

واند برای ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کند. قائم مقام دبیر شورای نگهبان عنوان کرد: در کشورمان مبنای اصلی برای شرایط ریاست‌جمهوری اصل ۱۱۵ قانون اساسی است. کسانی که رجل سیاسی و مذهبی هستند، می‌توانند برای ریاست‌جمهوری داوطلب شوند.

7 رای برای احراز صلاحیت
هادی طحان‌نظیف، عضو حقوقدان شورای نگهبان نیز دیروز مصوبه اخیر این شورا را گامی رو به جلو برای شفاف‌سازی دانست و تصریح کرد: مردم باید بدانند ملاک‌های ارزیابی شورای نگهبان چیست. این کار اقدامی در جهت دفاع از حیثیت نامزدهای معتبر است. طحان‌نظیف همچنین درباره نحوه بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست‌جمهوری در شورای نگهبان گفت: هر فردی بخواهد به‌عنوان نامزد اصلی انتخابات شناخته شود به ۷ رأی اعضا در شورای نگهبان نیاز دارد تا به‌عنوان نامزد نهایی به عموم معرفی شود.

این در حالی است که امروز احمدی نژاد با جمعی از هوادارنش برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری 1400 اقدام کرده است./

ثبت نام محمود احمدی نژاد در انتخابات 1400

https://www.asianews.ir/u/2lq
اخبار مرتبط
بیش از ۲۲۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، خواستار نامزدی او در انتخابات پیش رو ریاست‌جمهوری شدند آنها در نامه ای نوشتند حسن روحانی دچار «ضعف بنیان‌های تئوریک، رخوت و خمودگی عملی» است و «با فرافکنی، منازعه‌گرایی، عملکرد جزیره‌ای و حاشیه‌سازی عملاً توان و سرمایه کشور را هرز می‌برد».
کمتر از سه ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، فرماندهان ارشد سابق سپاه پاسداران، در مصاحبه‌ها و دیدارهایشان، غیرمستقیم برای نامزدی خود زمینه‌سازی می‌کنند و بازار وعده و وعید گرم است.
سردار حسین دهقان با اشاره به نگرانی‌ها درباره به قدرت رسیدن نظامی‌ها در ایران گفته است در این کشور «نمی‌توان کودتا کرد» و شرایط هم به گونه‌ای نیست که « نظامیان سایرین را کنار بگذارند و فرد منتخب خود را جایگزین کنند».
برخی فعالان اقتصادی سعی وافر دارند که انتخابات ریاست جمهوری به گونه ای انجام گیرد که به سرنوشتی مانند مجلس یازدهم ختم نشود. روزنامه آسیا تاکنون نخستین اخبار درباره کاندید شدن سردار حسین دهقان و کاندید زن ریاست جمهوری سال آینده را همراه با عملکردشان؛ به ویژه در عرصه اقتصادی منتشر کرده است..درباره توقعات اقتصادی فعالان تجاری از رییس جمهور آینده، با مهدی کریمی تفرشی، مدیر عامل کارخانه مواد غذایی «گلها» و کارآفرین، گفت و گویی انجام داده ایم که در ادامه می آید:
سردار حسین دهقان در گفت و گویی با روزنامه گاردین، رویکرد دولت جو بایدن رییس جمهور آمریکا را ادامه سیاست های بین المللی دونالد ترامپ رییس جمهور پیشین آمریکا دانست و هشدار داد که تهران در حال آماده سازی اقداماتی تلافی جویانه برای مجبور کردن آمریکا به تغییر مسیر دیپلماتیکش است.
«گذر از دولت عمیق به یک دولت نظامی» عنوان یادداشتی از دکتر سعید مدنی، جامعه شناس و پژوهشگر ارشد علوم اجتماعی، استاد دانشگاه و روزنامه نگار است که چندی پیش منتشر شد، به این بهانه درباره انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری در ایران با وی گفت و گویی انجام داده ایم
انتخابات ۱۴۰۰ ایران در راه است و این روزها زمزمه هایی از کاندید شدن نظامی ها در آن شنیده می شود؛ تا آنجا که به عنوان مثال، سردار حسین دهقان، کاندید شدن خود را اعلام کرده و با پیام صلح و آشتی و اصلاح امور پا به میدان گذاشته و بیان کرده که مطیع کامل برنامه های رهبری است.. از سوی دیگر هم احساس می شود که نظامی ها در صورت شرکت در انتخابات سراغ برنامه هایی بروند که خواسته همه گروه‌های داخلی است.​آسیانیوز دراین باره و گمانه زنی در انتخابات 1400، با فائزه هاشمی، فعال سیاسی گفت و گو انجام داده است.
محسن رفیق دوست، از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران با دفاع از انتخابات یکی از سپاهیان به عنوان رئیس‌جمهور گفته است اگر یک سپاهی رئیس‌جمهور ایران شود، «یک ساله مشکلات کشور حل می شود؛ این در حالی است که در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس با پیشنهاد یک نماینده مبنی بر ممنوعیت ثبت نام نظامیان در انتخابات مخالفت کردند.
تقارن شب یلدا با میلاد با سعادت اسطوره ی صبر حضرت زینب (سلام الله علیها)‌ و روز پرستار را خدمت همه ی هم میهنان عزیزم به ویژه پرستاران صبور و زحمتکش تبریک عرض می نمایم .
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
Husin
۱۴۰۰/۰۲/۲۴
0
0
0

همکاری حاجی زاده در راه شکستن گنبد آهنین در اسرائیل با تجربه بالایی از خود بسیار مهم است

رضاصمدی
۱۴۰۱/۰۴/۱۵
5
0
0

سلام دکترمحمود احمدی نژاد دوستت دارم انشالله زنده وپیروز باشید انشالله امام زمان یاری کند ماایرانیان دوستت دارم که فکرمردم ایران بود


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید