صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۵ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۲:۲۴
کد خبر: 4483
گزارشگر: 213
۷۲۳
۰
۰
۳
عدم اعتماد ایالات متحده به تعهدات هسته ای جمهوری اسلامی

وزیر خارجه آمریکا: در بازگشت ایران به برجام «شک» داریم!

وزیر خارجه آمریکا: در بازگشت ایران به برجام «شک» داریم!
آنتونی بلینکن با بیان اینکه به بازگشت ایران به برجام شک دارد، گفت که آمریکا اسرائیل را در جریان مذاکرات وین قرار داده و این اطلاع‌رسانی «متوقف نخواهد شد.

آنتونی بلینکن می‌گوید آمریکا، اسرائیل را در جریان مذاکرات وین قرار داده و این اطلاع‌رسانی «متوقف نخواهد شد».
 
به گزارش آسیانیوز ، وزیر خارجه آمریکا مدعی است دولت جو بایدن هنوز اطمینان ندارد که ایران بخواهد یا بتواند به تعهدات خود در برجام بازگردد.

----------------------

بیشتر بخوانید:

مذاکرات «آمریکا و ایران» به «بن بست» رسیده است

مایک پمپئو از طرح «اقدام فشار حداکثری» رونمایی خواهد کرد/هشدار جمهوری‌خواهان آمریکا و مقام‌ های امنیتی اسرائیل در بازگشت «جو بایدن» به برجام

رهبران «القاعده» در داخل ایران؟

رهبران «القاعده» در داخل ایران؟

----------------------------------------------------------------------------------

آنتونی بلینکن که به اسرائیل سفر کرده است، شامگاه سه‌شنبه چهارم خرداد در یک نشست خبری در اورشلیم گفت آمریکا و اسرائیل «یک هدف» را دنبال می‌کنند و آن این است که «ایران نباید به جنگ‌افزار هسته‌ای دست یابد».او افزود تا حال پنج دور مذاکرات در وین برگزار شده اما «هنوز مشخص نیست که ایران مایل باشد یا بتواند تصمیمات لازم را برای بازگشت به تعهدات برجامی اتخاذ کند».

-------------------------------------------

بیشتر بخوانید:
پول های بلوکه شده ایران با «تبادل زندانی» آزاد نمی شود

آمریکا تحریم‌های تهران را لغو نمی‌ کند

----------------------------------------------------------------------------------------

بلینکن این را نیز گفت که آمریکا اسرائیل را در جریان مذاکرات وین قرار داده و این اطلاع‌رسانی «متوقف نخواهد شد».خبرنگاران در این نشست خبری نظر وزیر خارجه آمریکا را درباره موضع سرسختانه بنیامین نتانیاهو علیه برجام جویا شدند. آقای بلینکن گفت «این یک راز نیست که ما (آمریکا و اسرائیل) بر سر راهکار رسیدن به هدف اختلاف داریم ولی سعی می‌کنیم بهترین راه را پیدا کنیم».

او افزود: «برجام یک توافق بسیار مهم است که راه ایران برای دستیابی به سلاح اتمی را بست؛ زمان رسیدن به بمب را بیش از یک سال افزایش داد و بیش از هر توافق دیگری در تاریخ، یک نظارت جدی (بر فعالیت هسته‌ای ایران) ایجاد کرد اما از زمانی که ما (آمریکا) از توافق خارج شدیم، ایران محدودیت‌های فعالیت را متوقف کرد و اکنون بیش از هر زمان دیگر به جنگ‌افزار اتمی نزدیک شده است».

در حالی که وزیر خارجه آمریکا در این نخستین سفر رسمی دیپلماتیک خود به اسرائیل از منظر «اتحاد» هدف دو کشور در قبال ایران سخن گفته است، رسانه‌های اسرائیل تاکید کرده‌اند که اختلاف واشینگتن و اورشلیم بر سر تهران و احیای برجام، مشهود است.

کنفرانس خبری بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، ظهر سه‌شنبه پس از اولین دیدار و گفت‌وگو با آقای بلینکن، در نشست خبری مشترک تاکید کرد که دولت او، فارغ از نتیجه‌ای که حاصل شود، هرگز «نخواهد گذاشت که ایران به سلاح هسته‌ای دسترسی یابد».به نوشته رسانه‌های اسرائیل، نتانیاهو و سایر مقامات این کشور که با آنتونی بلینکن دیدار کرده‌اند، در پشت درهای بسته، مخالفت قاطع خود را با هدف آمریکا برای بازگشت به برجام و احیای آن، بیان کرده‌اند.

مذاکرات اورشلیم همزمان با دور دیگری از مذاکرات سیاسی میان ایران و قدرت‌های جهانی در وین برگزار شد که گفت‌وگوهای غیرمستقیم آمریکا با ایران محسوب می‌شود.

ایران تاکید کرده که آماده بازگشت سریع به تعهدات برجامی خود و قطع همه گام‌هایی است که خارج از تعهدات این توافق محسوب می‌شود ولی آمریکا باید ابتدا تمامی تحریم‌ها علیه ایران، شامل تحریم‌های غیرهسته‌ای را نیز لغو کند. همچنین ایران به طرف‌های مذاکره کننده در وین هشدار داده که حاضر به فرسایشی کردن گفت‌وگوها نیست و ممکن است دور کنونی از نشست‌های وین، آخرین بار باشد.

بسیاری از سیاستمداران و رسانه‌های اسرائیل گفته‌بودند یکی از دلایل پذیرش سریع آتش‌بس در جنگ اخیر ۱۲ روزه میان ارتش اسرائیل با سازمان‌های مسلح فلسطینی در غزه، این بود که بنیامین نتانیاهو تلاش داشت تا دوباره بر موضوع اصلی مورد نظر خود که تقابل با ایران است، متمرکز شود.

شماری از وزیران ارشد اسرائیلی نیز گفته بودند، در حالی که کشورشان مشغول جنگ با حماس شده، ایران در حال پیشبرد مذاکرات وین است و ممکن است تمامی کوشش‌های دیرینه دولت اسرائیل برای جلوگیری از احیای برجام، بر باد برود.

تاکید بر حمایت از امنیت اسرائیل

آنتونی بلینکن روز سه‌شنبه غیر از دیدار با بنیامین نتانیاهو، با گابی اشکنازی و بنی گانتز، وزیران خارجه و دفاع و همچنین با رئوون ریولین، رئیس‌جمهوری اسرائیل، دیدارهای جداگانه انجام داد که در همه آن‌ها بر حمایت از امنیت اسرائیل تاکید کرد.بنیامین نتانیاهو در نشست خبری مشترک با آنتونی بلینکن گفت که اسرائیل با وجود آتش‌بس تازه بدست آمده، اگر ببیند که حماس آن را نقض می‌کند، باز آماده است که «پاسخی بسیار قدرتمند» از خود نشان دهد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین در شهر رام‌الله، با محمود عباس و سایر مقامات ارشد دولت خودگردان فلسطینی مذاکره کرد. با سفر آقای بلینکن به رام‌الله، دوران چهار ساله تنش شدید میان آمریکا و حکومت فلسطینی رسما به پایان رسید.

این بحران از زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ که اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و سفارت آمریکا را به این شهر منتقل کرد، تداوم یافت و زمانی که آمریکا دفتر نمایندگی فلسطینیان در واشینگتن را بست و تمامی کمک‌های مالی به سازمان‌های مددرسانی به فلسطینیان را قطع کرد، به قطع رابطه منجر شد.

آنتونی بلینکن در مذاکرات با محمود عباس نه تنها از برنامه جدید واشینگتن برای ازسرگیری تماس و کمک به تشکیلات فلسطینی خبر داد بلکه اعلام کرد که آمریکا کنسولگری خود در شرق بیت‌المقدس را، که کار اصلی آن تعامل با فلسطینیان بود، خواهد گشود.

وزیر خارجه دولت جو بایدن تاکید کرد که آمریکا با از سرگیری تماس با تشکیلات خودگردانی با هدف تقویت آن، برنامه‌ مالی و سیاسی نیز برای ارسال کمک به غزه تهیه کرده اما حماس بخشی از این برنامه نخواهد بود.

 بلینکن گفت در همکاری با متحدان بین‌المللی «اطمینان خواهیم یافت که حماس از کمک‌های ارسالی برای بازسازی غزه، بهره‌مند نشود».

دولت جو بایدن اعلام کرده که خواهان موافقت کنگره با انتقال ۷۵ میلیون دلار کمک مالی به تشکیلات خودگردانی است.

آنتونی بلینکن روز چهارشنبه با ترک اسرائیل، به امان و قاهره سفر خواهد کرد تا با پادشاه اردن و رئیس‌جمهوری مصر دیدار و گفت‌وگو کند./

https://www.asianews.ir/u/2nz
اخبار مرتبط
گزارش های نشریات معتبر خارجی از ۷۰۰ مورد تحریم افراد و نهادهای جمهوری اسلامی خبر داده اند که رفع و لغو بسیاری از آنها برای دولت بایدن چندان ساده نیست؛ در حالی که رویترز مدعی شده لغو این تحریم‌ها «جوبایدن» را در معرض اتهاماتی مانند نرمش در برابر تروریسم قرار می‌دهد.
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با تاکید بر جدیت کشورش برای بازگشت به برجام درباره تمایل ایران به بازگشت به توافق هسته‌ای ابراز تردید کرد و هشدار داد تهران دوباره به فاصله چند ماهه تا زمان ساخت سلاح اتمی نزدیک می‌شود.
این روزها کمتر کسی است که از اوضاع نابسامان اقتصادی دولت بی خبر باشد؛ در حالی که فشارهای اقتصادی به جای گشایش اقتصادی با جهان، بر سر مردم و تولید ملی آوار شده است.
با آغاز دور جدید مذاکرات ایران و قدرت های برجامی در وین، مقامات سابق دولت ترامپ همراه با برخی سناتورهای جمهوری‌خواه درحال رایزنی و فشار همزمان برای تصویب طرح‌های ضدبرجام در کنگره آمریکا هستند و در این حال کمیته پژوهش جمهوری‌خواهان اعلام کرد با همراهی مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا، طرح «اقدام فشار حداکثری» علیه ایران را رونمایی خواهد کرد که هدف از آن گسترش تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران و جلوگیری از بازگشت آمریکا به برجام خواهد بود. .
انتشار فایل صوتی مصاحبه جنجالی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران با واکنش تند نماینده مشهد در مجلس مواجه شده و او گفته است این مصاحبه خطوط قرمز نظام را به چالش کشیده است.
عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه، ‌در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن اشاره به اختلاف نظرها میان تهران و کشورهای غربی گفت هنوز مشخص نیست توافق صورت بگیرد، اختلاف‌نظرها زیاد است.
کابینه محدود امنیتی سیاسی اسرائیل شامگاه پنجشنبه، دوم اردیبهشت، دومین نشست خود در هفته جاری را برای بررسی راه‌های مقابل این کشور در صورت احیای برجام، توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، برگزار می‌کند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید