صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۹ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۹:۴۵
کد خبر: 4536
گزارشگر: 213
۶۴۹
۰
۰
۷
رمرز ارز جای نفت را می گیرد

خلاص شدن از صادرات نفت با استخرج رمز ارز؟!

خلاص شدن از صادرات نفت با استخرج رمز ارز؟!
استخراج رمزارزها در ایران افزایش یافته است؛ تا آنجا که بسیاری می‌گویند یکی از علت‌های اصلی قطع مکرر برق، افزایش مراکز استخراج رمزارز در ایران بوده است؛ موضوعی که نشان می‌دهد استخراج رمزارزها در ایران جدی است.

به گزارش آسیانیوز، گزارش‌ها می‌گوید ایران می‌تواند سالانه از محل استخراج بیت‌کوین یک میلیارد دلار درآمد کسب کند. رقمی معادل بخش مهمی از درآمد نفتی ایران در سال ۹۹. با این حساب آیا می‌توان گفت بیت‌کوین جایگزین نفت شده است؟

------------------------
بیشتر بخوانید:
آیا «استخراج بیت کوین» در «دور زدن تحریم ها» موفق خواهد بود؟!
استخراج «پنهانی» بیت کوین در «بخش های دولتی»!

---------------------------------------------------------------------

استخراج رمزارزها در ایران افزایش یافته است. تجارت نیوز نوشت  بسیاری می‌گویند یکی از علت‌های اصلی قطع مکرر برق، افزایش مراکز استخراج رمزارز در ایران بوده است؛ موضوعی که نشان می‌دهد استخراج رمزارزها در ایران جدی است.

چندی پیش رویترز در گزارشی اعلام کرده بود ایران برای دور زدن تحریم‌ها و واردات کالا از بیت‌کوین کمک می‌گیرد. اما درآمد ایران از محل چقدر استخراج بیت‌کوین چقدر است؟

------------------------

بیشتر بخوانید:

جنگ «پول» و «ارز دیجیتال»
«نخستین ارز دیجیتال ایرانی» با پشتوانه «بیمه» عرضه شد

«تیراندازی» به ماموران شرکت توانیر

 ---------------------------------------------------------
سهم ۱۰ تا ۴٫۵ درصدی
سهم ایران از استخراج بیت‌کوین در گزارش‌های مختلف، متفاوت است. مثلا دانشگاه کمبریج می‌گوید بیش از ۱۰ درصد از کل بیت‌کوین استخراج شده در جهان مربوط به ایران است. رویترز به نقل از شرکتی به نام Elliptic سهم ایران از استخراج بیت‌کوین جهان را ۴٫۵ درصد برآورد کرده و پایگاه اطلاعاتی BitOoda می‌گوید سهم ایران از این بازار ۸ درصد است.

اما بر اساس هر سه این آمارها ایران یکی از مهم‌ترین کشورهای استخراج بیت‌کوین است و بر اساس گزارش پایگاه اطلاعاتی BitOoda ایران بعد از چین و آمریکا، سومین کشور تولیدکننده بیت‌کوین در جهان است.

اما درآمد ایران از محل استخراج بیت‌کوین چقدر است و آیا این درآمد، به قدری هست که خاموشی‌های گسترده و قطع مکرر برق را توجیه کند؟

خبرگزاری «رویترز» به نقل از شرکتی به نام Elliptic گزارش داد که ایران می‌تواند سالانه حدود یک میلیارد دلار از محل استخراج بیت‌کوین درآمد داشته باشد. رقمی معادل درآمد نفتی ایران در سال ۹۹.

درآمد یک میلیارد دلاری!
براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درآمد ایران از محل صادرات نفت در شش ماهه ابتدای سال ۹۹ حدود ۷۰۰ میلیون دلار بوده است و براساس اظهارات محمدباقر نوبخت در کلاب‌هاوس، درآمد ایران از محل صادرات نفت حدود ۱٫۲ میلیارد دلار عنوان شده است.

این به آن معناست که درآمد ایران از محل استخراج رمزارزها می‌تواند به پای درآمد حاصل از فروش نفت -در زمان تحریم‌ها- برسد و این درآمد یکسان بوده است.

 با این تفاوت که ایران برای بازگرداندن دلارهای ناشی از صادرات نفت خود به ایران مشکل دارد اما برای هزینه‌کرد درآمد ناشی از استخراج بیت‌کوین باید مشکلات کمتری داشته باشد.

البته نکته‌ای که در گزارش رویترز عنوان شده این است که این درآمد، هم مربوط به نهادهای دولتی و خصولتی است و هم اشخاص حقیقی استخراج‌کننده بیت‌کوین. و نکته دیگر اینکه این درآمد فقط ناشی از استخراج بیت‌کوین است و نه رمزارز دیگری.

فروش بیت‌کوین، خرید کالا؟
اما رویترز در گزارش دیگری به این نکته اشاره کرده بود که رمز ارزها در دوران تحریم به دولت ایران برای دور زدن تحریم‌ها و واردات کالا کمک کرده است. به عبارت دیگر، درآمد حاصل از استخراج بیت‌کوین حالا همان کارکردی را دارد که درآمد نفت داشت. ایران احتمالا بیت‌کوین می‌دهد و می‌تواند کالا وارد کند.

سال گذشته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش هم در گفتگو با ایسنا گفته بود «حدود ۱۵ هزار دستگاه استخراج رمز ارز با خریداری معادل ۱۵ مگاوات برق در کیش فعالیت می‌کنند. اگر بانک مرکزی این اجازه را بدهد، امکان واردات خودور با ارز دیجیتال برای این سه منطقه آزاد وجود دارد و مشکل خودرو قابل حل است.»

همچنین همان زمان رحمان امیرآبادی، کارشناس بازار سرمایه هم به روزنامه «دنیای خودرو» گفته بود شنیده‌ها حاکی از این است که چینی‌ها قصد دارند در جزیره کیش کارگزاری تاسیس کنند و از رمزارزها برای واردات خودرو استفاده کنند.

از طرف دیگر بر اساس این گزارش استخراجِ حدودِ یک میلیارد دلار بیت کوین، تقریبا ۴۰۰ میلیون دلار برای ایران هزینه داشته و سود خالص ایران از محل استخراج بیت‌کوین حدود ۶۰۰ میلیون دلار بوده است. درست معادل درآمد حاصل از صادرات شش ماهه نفت ایران در سال ۹۹٫

در این گزارش میزان برق مصرف برای استخراج رمز ارزها در ایران معادل حدود ۱۰ میلیون بشکه نفت در سال برآورد شده است.

بر این اساس می‌توان گفت درآمد بیت‌کوین در شرایط فعلی حداقل حایگزین درآمد نفت شده است.

این در حالی است که پژوهشی جدید مدعی شده است که ایران اکنون مسئول استخراج ۴.۵ درصد معدن‌های بیت‌کوین دنیا است و از این فناوری برای کسب صدها میلیون دلار به شکل دارایی‌های رمزارزی بهره می‌گیرد تا تحریم‌های اعمال شده از طرف ایالات متحده و سایر کشورها را دور بزند.

 به گزارش آسیانیوز، ایندیپندنت مدعی شد ایران با بیت‌کوین تحریم‌ها را دور می‌زند و برق مورد استفاده استخراج بیت‌کوین نیاز به مصرف سالانه ۱۰ میلیون بشکه نفت خام دارد و استخراج رمزارز در ایران اکنون سالانه در حدود یک میلیارد دلار درآمد دارد.

پژوهشی جدید دریافت ایران اکنون مسئول استخراج ۴.۵ درصد معدن‌های بیت‌کوین دنیا است و از این فناوری برای کسب صدها میلیون دلار به شکل دارایی‌های رمزارزی بهره می‌گیرد تا تحریم‌های اعمال شده از طرف ایالات متحده و سایر کشورها را دور بزند.

واشینگتن از زمان انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ و به دلیل مخالفت با برنامه هسته‌ای و حمایت ایران از گروه‌هایی در خاورمیانه که ایالات متحده آنها را سازمان‌های تروریستی در نظر می‌گیرد، مجازات‌هایی اقتصادی علیه تهران اعمال کرده است.

در شکل فعلی خود، تحریم‌ها شامل محاصره تقریبا کامل اقتصادی و ممنوعیت تمام واردات از این کشور است که از همه بیشتر به صنایع نفت، بانکداری و کشتیرانی آسیب زده است و باعث شده صادرات نفت ایران طی دهه گذشته ۷۰ درصد سقوط کند که به نوبه خود موجب رکود اقتصادی و بیکاری شده و هر از چند گاهی اعتراض‌های مدنی را به همراه داشته است.

اما پژوهشی جدید از اکلیپس که شرکت تحلیل بلاک‌چین است، می‌گوید این کشور استخراج رمزارز را به عنوان راه نجاتی جدید و ابزاری برای سودآوری از ظرفیت انرژی خود برگزیده، از آنجا که ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده گاز طبیعی دنیا است و سوخت‌های فسیلی در این کشور به وفور یافت شده و تقریبا ارزان هستند.

از سال ۲۰۱۹، ایران استخراج بیت‌کوین را به عنوان تجارتی سودآور شناسایی کرد و به سرعت نظامی برای اعطای مجوز به راه انداخت که استخراج‌کنندگان را ملزم می‌دارد مالیات بیشتری برای برق مصرفی خود پرداخته و بتوانند بیت‌کوین‌های استخراج شده را در بانک مرکزی بفروشند.

معدن‌های بیت‌کوین از همان زمان در سراسر کشور ظاهر شدند، از جمله در مساجد که برق مصرفی‌ آنها رایگان است و در واقع به ایران اجازه داد منابع انرژی خود را در بازار جهانی بفروشد و از این طریق محاصره تجاری را دور بزند. از بیت‌کوین‌های به دست آمده می‌توان برای پرداخت هزینه واردات هم استفاده کرد که به استخراج‌کنندگان اجازه می‌دهد محدودیت‌های موجود بر نقل‌و‌انتقالات مالی با بانک‌های ایرانی را هم دور بزنند.

گرچه میزان دقیق استخراج بیت‌کوین در ایران به سختی قابل اندازه‌گیری است اما اکلیپس می‌گوید رقم ۴.۵ درصدی که اظهار کرده بر اساس اطلاعاتی است که تا آوریل ۲۰۲۰ از طرف مرکز امور مالی جایگزین دانشگاه کمبریج از استخراج‌کنندگان جمع‌آوری شده، افزون بر اظهارات شرکت تولید نیروی ایران که تحت کنترل دولت است و در ژانویه ۲۰۲۱ تا ۶۰۰ مگاوات برق به وسیله این بخش مصرف شده است.

برق مورد استفاده استخراج‌کنندگان نیاز به مصرف سالانه ۱۰ میلیون بشکه نفت خام دارد تا تولید شود که تقریبا برابر با ۴ درصد کل صادرات نفت ایران در سال گذشته (۲۰۲۰) است.گرچه اقدام‌ استخراج رمزارز در ایران اکنون سالانه در حدود ۱ میلیارد دلار درآمد دارد اما اخلال شدیدی هم در ساختار شبکه قدیمی توزیع انرژی کشور ایجاد می‌کند.

در همین راستا چندین شرکت چینی مانند آراچ‌وای و لوبیان نیز ظاهرا با سرمایه‌گذاری‌هایی تازه پا پیش گذاشته‌اند تا معادن خود را در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان در جنوب شرقی کشور به راه اندازند.

شرکت لوبیان در بیانیه‌ای به سایت (8BTC) گفت: «ما منابع محلی خوبی در ایران داریم و ارتباط خوبی هم با وزارت انرژی، وزارت امور خارجه و حتی ارتش این کشور حفظ کرده‌ایم.»

دکتر تام رابینسون، از موسسان و دانشمند ارشد اکلیپس، گفت: «موسسات مالی باید خطر تحریم‌هایی را که به دلیل استخراج بیت‌کوین در ایران با آن مواجه است، در نظر بگیرند، به ویژه موسساتی که شروع به ارائه خدمات رمزارزی کرده‌اند.»

او افزود: «اگر ۴.۵ درصد استخراج بیت‌کوین از ایران باشد آنگاه ۴.۵ درصد احتمال دارد که هر نقل‌وانتقال بیت‌کوین شامل پرداخت هزینه انتقال به استخراج‌کننده‌ای در ایران از طرف فرستنده باشد.»

و در این حال همچنانکه کاربران ایرانی از دردسرهای قطع برق نوشته‌اند و به عقیده آنها بزرگترین گرفتاری قطع برق از کار انداختن دستگاه‌های اکسیژن‌ساز خانگی برای بیماران کرونایی است؛ معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق از ماینینگ غیرمجاز برخی از ادارات دولتی خبر می‌دهد.

قطعی برق و نوبت‌بندی برق تهران در حالی ادامه‌دار شده است که معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق از ماینینگ غیرمجاز برخی از ادارات دولتی خبر می‌دهد.

قطعی گسترده و بدون اطلاع‌رسانی برق در شهرهای ایران خبرساز شده و حالا هشتگ قطعی برق ترند اصلی توئیتر در ایران شده است.کاربران ایرانی از دردسرهای قطع برق نوشته‌اند و البته به عقیده آنها بزرگترین گرفتاری قطع برق از کار انداختن دستگاه‌های اکسیژن‌ساز خانگی برای بیماران کرونایی است.

این در حالی است که مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق، از کسری ۹۰۰۰ مگاواتی برق خبر داده است.

«تیراندازی» به ماموران شرکت توانیر

مدیرعامل شرکت توانیر گفته است در جریان تلاش ماموران این شرکت برای جمع آوری مراکز استخراج رمزامرز، به آن‌ها «تیراندازی شده» است.
به گزارش آسیانیوز، مدیرعامل شرکت توانیر گفته است در جریان تلاش ماموران این شرکت برای جمع آوری مراکز استخراج رمزامرز، به آن‌ها «تیراندازی شده» است.

محمد حسن متولی زاده که شامگاه دوم خرداد در یک گفت‌وگوی تلویزیونی سخن می‌گفت، به نام شرکت یا افرادی که تیراندازی کرده‌اند، اشاره نکرد و گفت: «از دستگاه های امنیتی و قضایی» برای حل مشکل کمک خواسته‌اند.

او میزان مصرف انرژی برای استخراج رمزارزها را «دو هزار مگاوات» دانست و گفت این میزان «معادل بیش از مصرف هفت استان کشور و یا معادل ۳۰ درصد مصرف تهران» است.در سال‌های اخیر، عرضه برق ارزان قیمت در ایران باعث تشویق این فعالیت و حتی جلب افرادی شده که از کشورهای دیگر و به خصوص چین برای استخراج بیت‌کوین به ایران رفته‌اند./


https://www.asianews.ir/u/2pe
اخبار مرتبط
مطالعات جدید نشان می‌دهد استخراج بیت کوین در ایران باعث شده تا یک مسیر جدید برای پرداخت پول کالاهای وارداتی و صادراتی برای کشورمان باز شود.
وزیر نیرو گفت: استخراج هر بیت کوین ۳۰۰ مگاوات ساعت برق نیاز دارد که این رقم بیش از متوسط الگوی مصرف یک خانواده است و به عبارتی ۱۲۰۰ ماه برق مصرفی یک خانوار را شامل می شود.
بیت‌کوین در کانال مهم ۳۸ هزار دلاری در حال نوسان است تا مسیر حرکت بعدی اش مشخص شود.
وزیر نیرو، با عذرخواهی از شهروندان ایران به دلیل قطعی گسترده برق در چند روز گذشته، علت اصلی آن را «گرمای زودهنگام، کاهش بارش‌ها و مصرف غیرمجاز تولیدکنندگان رمزارزها» عنوان کرد و گفت: تنها چیزی که باعث شگفتی ما شد مصرف بالای تولیدکنندگان غیرمجاز رمزارز‌ها بوده که برآورد شده حدود دو هزار مگاوات کل مصرف تولیدکنندگان رمز ارز است که از این رقم ۳۲۱ مگاوات با مجوز و بقیه غیرمجاز است.
پژوهشی جدید مدعی شده است که ایران اکنون مسئول استخراج ۴.۵ درصد معدن‌های بیت‌کوین دنیا است و از این فناوری برای کسب صدها میلیون دلار به شکل دارایی‌های رمزارزی بهره می‌گیرد تا تحریم‌های اعمال شده از طرف ایالات متحده و سایر کشورها را دور بزند.
همچنانکه کاربران ایرانی از دردسرهای قطع برق نوشته‌اند و به عقیده آنها بزرگترین گرفتاری قطع برق از کار انداختن دستگاه‌های اکسیژن‌ساز خانگی برای بیماران کرونایی است؛ معاون بهره‌برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق از ماینینگ غیرمجاز و استخراج غیر مجاز رمز ارز خبر می دهد.
سخنگوی صنعت برق گفت: شرایط بسیار سختی را در حال تجربه هستیم که یکی از مهمترین دلایل آن شیوع استخراج غیرمجاز ارز دیجیتال است.
بعد از سقوط شاخص کل بازار سهام از محدوده دو میلیون تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد بسیاری از کسانی که در بورس زیان کرده بودند به سمت بازار رمزارزها روانه شدند و به گزارش رسانه‌ها در این اواخر ارزش معاملات رمزارزها در ایران به حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیده بود؛ حالا هم به دستور مجلس و بانک مرکزی جلوی فعالیت تمام درگاه‌های پرداخت غیرمجاز معاملات رمزارزها گرفته شده است.
بازار «رمزارز» مقصد جدید سرمایه‌گذاران در کشور است و برآورد می‌شود که حدود ۱۲ میلیون ایرانی صاحب رمزارز باشند؛ به این معنی که هر حساب کاربری در صرافی‌های دیجیتال نماینده ۴ الی ۵ نفر است؛ چراکه افراد به‌دلیل پیچیدگی‌های بازار رمزارز ترجیح می‌دهند نماینده‌ای را که آشنا با این بازار است انتحاب کنند و از این رو ممکن است در موجودی یک حساب کاربری ۴ الی ۵ نفر سهم داشته باشند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید