صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۱:۲۱
کد خبر: 4592
گزارشگر: 213
۱۱۳۵
۰
۰
۱۴
مانور مشترک نیروی هوایی اسرائیل، ایتالیا، آمریکا و بریتانیا

«رزمایش» بزرگ جنگنده‌های اف-۳۵ اسرائیل برای مقابله با ایران؟!

«رزمایش» بزرگ جنگنده‌های اف-۳۵ اسرائیل برای مقابله با ایران؟!
همزمان با آغاز یک رزمایش مشترک نیروهای هوایی اسرائیل، ایتالیا، آمریکا و بریتانیا در آسمان ایتالیا، یک «افسر ارشد» اسرائیلی مدعی شد که خلبانان کشورش با هدف «آمادگی برای مقابله با ایران» به این مانور اعزام شده‌اند.

به گزارش آسیانیوز، همزمان با آغاز یک رزمایش مشترک نیروهای هوایی اسرائیل، ایتالیا، آمریکا و بریتانیا در آسمان ایتالیا، یک «افسر ارشد» اسرائیلی ادعا کرد که خلبانان کشورش با هدف «آمادگی برای مقابله با ایران» به این مانور اعزام شده‌اند.

----------------------------

بیشتر بخوانید:

جهان در برابر جمهوری اسلامی بایستد!
جلوی تهاجم جمهوری اسلامی گرفته می شود!
احمدی‌نژاد و پزشکیان گفتند از «انتخابات» حمایت نمی کنیم!
-------------------------------------------------------------
بنابر گزارش‌ها، در این رزمایش هوایی که دو هفته ادامه دارد، جنگنده‌های رادارگریز پیشرفته اف-۳۵ «در بزرگ‌ترین و دورپروازترین تمرین خود تاکنون» شرکت دارند.

سایت خبری تایمز اسرائیل روز یک‌شنبه ۱۶ خرداد به نقل از «افسر ارشد» اسرائیلی نوشته‌است که این رزمایش با «هدف تمرکز بر اهداف خاص» انجام می‌شود و «ایران در کانون توجه ما قرار دارد».

این افسر که نام او برده نشده، ادعا کرده است که منظور ما از فرستادن خلبانان‌مان «مهیا کردن آنها برای حملات علیه نیروهای ایران است».

مفسران نظامی در سایر رسانه‌های اسرائیلی گفته‌اند که هدف از این تمرین انجام این ارزیابی است که در صورت حمله اسرائیل به ایران، جنگنده‌های اف-۳۵ چگونه می‌توانند تا اهداف دور پرواز کرده و مأموریت جنگی خود را انجام دهند.

اسرائیل به دلیل حریم هوایی اندکی که در اختیار دارد، معمولاً رزمایش‌های هوایی خود را در کشورهای دوست برگزار می‌کند.

به تازگی نیز شماری از جنگنده‌های اسرائیلی در مانور هوایی مشترکی در یونان، و پیش از آن در شماری از کشورهای اروپای شرقی که با اسرائیل مناسبات نزدیکی دارند، مشارکت کردند.

رسانه‌های اسرائیلی مشارکت نیروی هوایی کشورشان در رزمایش یونان و کشورهای اروپای شرقی را نیز بخشی از آمادگی برای حمله احتمالی به ایران عنوان کردند.

با این حال، کارشناسان امور هوایی و نظامی اسرائیلی اذعان کرده‌اند که جنگنده‌های کشورشان برای مشارکت در حملات احتمالی به ایران نیاز دارند که دست‌کم دو بار سوخت‌گیری در هوا را انجام دهند و این امر مستلزم آن است که عربستان به نیروی هوایی اسرائیلی اجازه دهد که جنگنده‌ها از حریم سعودی برای حمله به ایران عبور کند.

 به گزارش کارشناسان اسرائیلی، حضور جنگنده‌های اسرائیلی در رزمایش کنونی در ایتالیا تنها از آسمان این کشور اروپایی مد نظر نیست بلکه نحوه آغاز عملیات نظامی از اسرائیل بر فراز دریای مدیترانه تا ایتالیا و رفت و برگشت آن، زیر نظر و مورد ارزیابی است.بر اساس این گفته‌ها، ایتالیا از این نظر اهمیت دارد که فاصله اسرائیل تا آن، کمابیش مانند فاصله اسرائیل تا ایران است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر موقت اسرائیل، هفته گذشته در تأکیدی دوباره بر «احساس خطر» از برنامه اتمی ایران، گفت کشورش حتی به قیمت درگیری با آمریکا، مانع از برنامه اتمی ایران خواهد شد.

به نوشته تایمز اسرائیل، رزمایشی که از روز ۱۶ خرداد در ایتالیا آغاز شده و تا پایان روز ۲۶ خرداد ادامه خواهد داشت، «بزرگ‌ترین تمرین هوایی است که جنگنده‌های اف-۳۵ اسرائیل تا حال در آن مشارکت داده شده‌اند». اسرائیل ۶ فروند جنگنده اف-۳۵ را برای مشارکت در این رزمایش به ایتالیا فرستاده‌است. شمار خلبانان اعزامی از اسرائیل اعلام نشده اما نظر به سابقه این نوع مشارکت‌های نظامی، ممکن است ده‌ها تن از آنها در این مانور حضور دارند.

جنگنده‌های سه کشور مهمان در جریان رزمایش، با جنگنده‌های نیروی هوایی ایتالیا که «دشمن فرضی» و «تیم قرمز هدف» هستند، مقابله و تمرین خواهند کرد.

شماری هواپیمای سوخت‌رسان نیز در این مانور حضور دارند. این امر ممکن است شائبه احتمال تمرین اسرائیل برای حملات احتمالی به ایران را تقویت کند.

جنگنده‌های اعزامی از اسرائیل بخشی از ده‌ها جنگنده‌ای هستند که آمریکا آن را در چارچوب معامله ۵۰ بمب‌افکن نوع اف-‎۳۵ به اسرائیل داده‌است. این هواپیماهای آمریکایی رادارگریز هستند.

به تازگی با دریافت سه جنگنده دیگر از این معامله که به اسرائیل رسید، به نظر می‌رسد شمار بمب‌افکن‌های تحویلی، به ۲۷ فروند رسیده که اسرائیل آنها را در دو اسکادران فعال و کاملاً عملیاتی کرده‌است. آمریکا قول داده که ۲۳ فروند دیگر را تا سال ۲۰۲۴ به اسرائیل تحویل دهد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، دولت این کشور چندی پیش نیز با اختصاص بودجه ۹ میلیارد دلاری، خرید جنگنده‌ها و هواپیماهای سوخت‌رسان بیشتر از آمریکا را در دستور کار قرار داد.

همچنین، بنی گانتز، وزیر دفاع در دولت موقت اسرائیل، روز جمعه گذشته در دیدار با ژنرال لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در واشینگتن، درخواست دریافت کمک یک میلیارد دلاری دیگر را به پنتاگون ارائه کرد. سناتورهای ارشد کنگره به‌طور اصولی از این درخواست حمایت کرده‌اند. این کمک نظامی جدید، افزون بر یاری سالانه حدوداً ۴ میلیارد دلاری آمریکا به اسرائیل است.

در عملیات نظامی ۱۲ روزه اخیر میان ارتش اسرائیل در باریکه غزه، جنگنده‌های اسرائیل نقش سنگینی در بمباران «اهداف وابسته به حماس» بر عهده داشتند.

با وجود این، حماس گفت که این بمباران‌های اسرائیلی تنها به ۳ درصد از تونل‌های این سازمان آسیب زد. تأیید یا رد این ادعا از سوی کارشناسان نظامی مستقل تأیید نشده اما شبکه الجزیره روز شنبه فیلمی از تونل‌های وسیع و طولانی حماس و تجهیزات و شبه‌نظامیان مستقر در آن را که از بمباران‌های اخیر آسیب ندیده، منتشر کرد./


اخبار مرتبط
کاخ سفید سوم ژوئن، در بیانیه‌ای از دیدار جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا، با بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، در شهر واشنگتن خبر داد که در این بیانیه ادعا شده است آن‌ها درباره تهدید رفتار تهاجمی جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه گفت‌وگو کرده و بر عزم خود برای مقابله با این تهدیدها تاکید کردند.
سه عضو جمهوری‌خواه سنای آمریکا، که پس از پایان درگیری‌های اسرائیل و شبه‌نظامیان غزه به اسرائیل سفر کرده‌اند، مدعی شدند که جهان باید یک‌صدا در برابر تهدید و رفتارهای یران بایستد.
هیچ‌گاه ادیان و ایدئولوژی‌ها منجر به ایجاد دشمنی ابدی و واقعی میان کشورها و واحدهای سیاسی در جهان نشدند؛ چرا که دشمن‌ها از طریق تضاد منافع در رقابت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به وجود می‌آیند و ایدئولوژی‌ها نفرت از رقیب و کشور دارای تضاد منافع را توجیه و پیروزی را به یک ضرورت تبدیل می‌کنند.
یوسی کوهن مدعی شد که باید به ایران درباره گذر از خط قرمزها «درس خوبی» بدهیم؛ در حالی که وی از سال ۲۰۱۶ برنامه‌های مخفی اسرائیل را هدایت می‌کند.
براساس گزارش خبرگزای های خارجی، تجمع تانک‌ها و نیروهای اسرائیلی در مرز غزه نگرانی‌ها از احتمال حمله زمینی ارتش به این منطقه را افزایش داده است.
رویترز نوشت یک مقام آگاه که نامش فاش نشده گفته است: دو مقام آمریکایی و اسراییلی در دیدار روز پنجشنبه شان، «نگرانی عمیق» خود را درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران و سایر فعالیت‌های این کشور ابراز کردند.
شماری از سناتورها و چهره‌های جمهوری‌خواه در واکنش به سخنان محمدجواد ظریف در فایل صوتی، خواستار استعفای «جان کری»، از دولت بایدن شدند و تاکید کردند «ارائه دادن اطلاعات سری از سوی کری به ظریف» باید مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد؛ در همین حال جان کری در توییتی سخنان ظریف در این فایل گفت و گو را تکذیب کرد!
با آغاز دور جدید مذاکرات ایران و قدرت های برجامی در وین، مقامات سابق دولت ترامپ همراه با برخی سناتورهای جمهوری‌خواه درحال رایزنی و فشار همزمان برای تصویب طرح‌های ضدبرجام در کنگره آمریکا هستند و در این حال کمیته پژوهش جمهوری‌خواهان اعلام کرد با همراهی مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا، طرح «اقدام فشار حداکثری» علیه ایران را رونمایی خواهد کرد که هدف از آن گسترش تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران و جلوگیری از بازگشت آمریکا به برجام خواهد بود. .
خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع سوری گزارش داد که در حمله به نفت‌کش ایرانی در نزدیکی بندر بانیاس، سه نفر کشته شده‌اند.
کابینه محدود امنیتی سیاسی اسرائیل شامگاه پنجشنبه، دوم اردیبهشت، دومین نشست خود در هفته جاری را برای بررسی راه‌های مقابل این کشور در صورت احیای برجام، توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، برگزار می‌کند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید