صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۴:۵۴
کد خبر: 4606
گزارشگر: 213
۵۷۴
۰
۰
۳
واکسن کرونا در ایران تمام شد

واکسن های گم شده کرونا در «ستادهای انتخاباتی»؟!

واکسن های گم شده کرونا در «ستادهای انتخاباتی»؟!
از بهمن ۹۹ تا اواخر اردیبهشت سال جاری، حدود ۵٫۷ میلیون دوز واکسن کرونا به کشور وارد شده که ۴٫۸ میلیون دز آن تزریق شده است؛ اما گزارش‌ها نشان می‌دهد واکسن کرونا نیست و ۹۰۰ هزار دز از واکسن‌های وارداتی مفقود شده است؛ این در حالی است که بیش از ۴۰ روز از شروع واکسیناسیون سنی سالمندان می‌گذرد و اغلب آنها هنوز دز دوم را دریافت نکرده‌اند.

به گزارش آسیانیوز ، سیامک پیربابایی، عضو اتاق ایران چندی پیش آمار واردات واکسن کرونا را منتشر کرد. آماری که نشان می‌داد از ۱۵ بهمن سال گذشته تا ۲۶ اردیبهشت امسال حدود پنج میلیون و ۶۰۰ هزار دز واکسن از کشورهای مختلف وارد کشور شده است.

در روز پنجشنبه نیز اعلام شد که هشتمین محموله واکسن روسی «اسپوتنیک وی» به حجم ۱۰۰ هزار دز با پرواز شرکت هواپیمایی ماهان به تهران ارسال شد. بنابراین در مجموع ۵٫۷ میلیون دز واکسن کرونا به کشور وارد شده است.

به نقل از تجارت نیوز ، براساس آخرین گزارش وزارت بهداشت، از مجموع ۵٫۷ میلیون دز واکسن خارجی وارد شده به ایران تا روز دوشنبه ۱۷ خرداد ۴٫۸ میلیون دز به مردم تزریق شده است. چهار میلیون و ۲۳۰ هزار و ۴۸۴ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۶۵۸ هزار و ۲۸۵ نفر نیز دُز دوم را دریافت کرده‌اند. یعنی باید در حال حاضر ۹۰۰ هزار دز دیگر از این واکسن‌ها وجود داشته باشد.

بیش از ۴۰ روز از شروع واکسیناسیون سنی سالمندان می‌گذرد و اغلب آنها هنوز دز دوم را دریافت نکرده‌اند، مراجعه حضوری به مراکز تزریق واکسن نیز بی‌فایده است.

نبود واکسن و توقف واکسیناسیون در بیشتر استان‌های کشور تا حدی بود که سخنگوی سازمان غذا و دارو چهارشنبه گذشته مجبور شد از کسانی که به مراکز واکسیناسیون مراجعه کرده‌اند ولی واکسن موجود نبوده و واکسینه نشده‌اند عذرخواهی کند.

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی به خبرآنلاین گفته که علت نبود واکسن در ایران، بدقولی روسیه و چین در تحویل واکسن است.

سرنوشت مبهم ۹۰۰ هزار دز واکسن
اما مشکل نبود واکسن طی چند روز گذشته جدی‌تر از قبل شده، این در حالی است که باید ۹۰۰ هزار دز دیگر از واکسن‌های وارداتی به کشور وجود داشته باشد.

اگر چه سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید توقف واکسیناسیون حرف درستى نیست. اما براساس آمارهای وزارت بهداشت تنها ۶۵۸ هزار نفر دز دوم را دریافت کرده‌اند که از توقف یا لااقل سرعت بسیار کند واکسیناسیون خبر می‌دهد. گزارش‌ همشهری نیز می‌گوید که واکسیناسیون در استان‌های اهواز، خراسان شمالی، اصفهان و مرکزی متوقف شده است.

واکسیناسیون سالمندان در حالی متوقف شده و بسیاری از مراکز به مراجعه‌کنندگان می‌گویند واکسن نیست که براساس آمارها، سرنوشت ۹۰۰ هزار دز واکسن کرونای وارداتی مبهم است و مشخص نیست این ۹۰۰ هزار دز واکسن کجاست.

پیش از این هم در حالی که واکسیناسیون سالمندان در حال انجام بود مشخص شد ۳۰۰۰ کارمند صداوسیما بدون نوبت واکسن کرونا دریافت کرده‌اند. با آغاز انتخابات هم گفته شد که اعضای ستادهای انتخاباتی باید در برابر کرونا واکسینه شوند.

ایسنا هم در گزارشی به نقل از مشاور وزیر کشور اعلام کرد که «بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا و پیگیری ستاد انتخابات کشور، ‎واکسیناسیون عوامل برگزاری انتخابات در دستور کار قرار دارد و با توجه به همزمانی واکسیناسیون عمومی و رعایت حق هموطنان قرار شد از توان و ظرفیت مضاعف بخش خصوصی و واکسن ایرانی استفاده شود.»

آیا بخشی از این ۹۰۰ هزار دز واکسن کرونا به ستادهای انتخاباتی رفته است؟

به گزارش آسیانیوز، مراکز بهداشت در تهران، شیراز و چند شهر دیگر از اتمام واکسن‌های کرونا تا اطلاع ثانوی خبر داده‌اند.

این مراکز با نصب اطلاعیه‌هایی در ورودی‌های خود گفته‌اند تا اطلاع ثانوی واکسن کرونا موجود نیست و شهروندان برای دریافت واکسن مراجعه نکنند.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد به دلیل اتمام محموله‌های دریافتی واکسن، از روز دوشنبه تا اطلاع ثانوی در این استان واکسیناسیون کرونا انجام نمی‌شود.

با وجودی که هشدارها درباره موج پنجم کرونا و شیوع گونه‌های جهش‌یافته جدید افزایش یافته، به نظر می رسد مسئولان وزارت بهداشت درباره اتمام واکسن کرونا در شهرها سکوت کرده‌اند.همزمان مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد کرونا، گفته است که فقط واکسیناسیون می‌تواند «شر این ویروس را از سر ما کم کند».

حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا، نیز با ابراز نگرانی درباره آغاز پیک پنجم و پیک‌های بعدی و همچنین شیوع گونه‌های جهش‌یافته در ایران گفت این نگرانی‌ها تا افزایش پوشش واکسیناسیون همچنان وجود دارد.

این در حالی است که با شروع واکسیناسیون سنی در ایران، برخی از افراد باید ظرف هفته گذشته دز دوم واکسن را دریافت می‌کردند، اما گویا مراکز واکسیناسیون به آنها گفته‌اند که دز دوم را نداریم و باید منتظر بمانند.با شروع واکسیناسیون سنی در ایران، برخی از افراد باید ظرف هفته گذشته دز دوم واکسن را دریافت می‌کردند، اما گویا مراکز واکسیناسیون به آنها گفته‌اند که دز دوم را نداریم و باید منتظر بمانند.

بیش از یک ماه است که واکسیناسیون سالمندان شروع شده است. حالا برخی از آنها که دز اول واکسن را دریافت کرده، می‌گویند برای دز دوم به مراکز واکسیناسیون مراجعه کرده‎‌اند ولی به آنها گفته‌اند خبری از دز دوم واکسن نیست!

دبیر علمی کمیته کشوری کووید ۱۹ هم این مساله را تایید کرده و گفته وزارت بهداشت در زمینه تامین دز دوم مشکل دارد./

https://www.asianews.ir/u/2r4
اخبار مرتبط
مراکز بهداشت در تهران، شیراز و چندین شهر دیگر ایران از اتمام واکسن‌های کرونا تا اطلاع ثانوی خبر داده‌اند.
دکتر اسداله رجب متخصص غدد گفت: تزریق واکسن کرونا برای همه مردم توصیه می‌شود، در واقع این واکسن با تاثیرپذیری بر سیستم ایمنی موجب می‌شود اگر فردی در معرض ویروس کرونا قرار گرفت، بدن آماده مقابله با آن باشد.
سخنگوی دولت ایران در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان صداوسیما خواستار ارائه فرصت برای پاسخ به اتهام‌زنی‌های نامزدهای ریاست‌جمهوری علیه دولت شد.
اولین مناظره بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با موضوع اقتصاد صحنه جدال لفظی بین عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده از یک سو با ابراهیم رئیسی، محسن رضایی و علیرضا زاکانی در سوی دیگر شد.
با شروع واکسیناسیون سنی در ایران، برخی از افراد باید ظرف هفته گذشته دز دوم واکسن را دریافت می‌کردند، اما گویا مراکز واکسیناسیون به آنها گفته‌اند که دز دوم را نداریم و باید منتظر بمانند.
محمود احمدی‌نژاد، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که به دلیل رد صلاحیت شدنش از سوی شورای نگهبان در انتخابات شرکت نمی کند؛ در همین حال مسعود پزشکیان، نماینده اصلاح‌طلب تبریز نیز به دلیل رد صلاحیت شدن در انتخابات پیش رو نوشت که قصد حمایت از کاندیداهای تایید صلاحیت شده را ندارد.
چندین سال طول می‌کشد تا واکسن در همه جا در دسترس باشد و حتی اگر توزیع واکسن به‌طور گسترده انجام شود برخی از افراد همچنان از تزریق خودداری می‌کنند یا تعدادی از افراد واکسینه شده حتی اندک، باز هم بیمار می‌شوند؛در حالی که قرار است روش های درمانی با تولید قرص گسترش پیدا کند.
احمدی‌نژاد بدون ذکر نام اعلام کرد که بسیاری از چهره‌های سیاسی در داخل «نه تنها با انحلال سپاه پاسداران و انتخابات آزاد (با نظارت خارجی) موافقند، بلکه به بیرون خط می‌دهند که این مسیر را بروند».
براساس اخبار، بیش از همه آنچه مجلس به‌ویژه کمیسیون بهداشت را نگران کرده، به‌وجود آمدن اختلال در روند درمان بیماران و همچنین به‌وجود آمدن مشکل در روند واکسیناسیون کرونا است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید