صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ / ۲۲:۰۳
کد خبر: 4609
گزارشگر: 213
۷۶۶
۱
۰
۶
در دومین جدال کاندیداهای انتخابات 1400 چه گذشت؟

دومین مناظره؛ واکسیناسیون کرونا با قسم حضرت عباس!

دومین مناظره؛ واکسیناسیون کرونا با قسم حضرت عباس!
رییس پیشین بانک مرکزی در دومین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری گفت: نوجوانان ایرانی اکنون کی پاپ (پاپ کره‌ای) را دنبال می‌کنند، اما هنوز رپ ایرانی زیرزمینی است و مهرعلیزاده نیز با انتقاد از عملکر سعید نمکی گفت: اگر دولت اجازه داده بود واکسن کرونا وارد شود، همه مردم واکسینه شده بودند؛ وزیر بهداشت با پرستاران با شعر و شاعری و با مردم با قسم حضرت عباس سخن می‌گوید.
به گزارش آسیانیوز، در دومین مناظره انتخابات نظام عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده موضوعات سیاسی و فرهنگی را مطرح کردند، اما نامزدهای اصولگرا تاکید داشتند که مشکلات اصلی کشور موضوعات اقتصادی است نه سیاسی و فرهنگی.

در حالی که همتی و مهرعلیزاده موضوعاتی چون پیامک حجاب، مهاجرت جوانان، فیلترینگ، و تحریم‌ها را مطرح کردند، نامزدها اصولگرا به مبارزه با فساد و انتقاد از عملکرد دولت حسن روحانی تاکید داشتند و در این باره سخن نگفتند.

با وجود اینکه اعلام شده بود که موضوع مناظره دوم «فرهنگی، سیاسی، اجتماعی» است، سوال مطرح شده از ابراهیم رئیسی کاهش فاصله طبقاتی بود.

او با اشاره به سخنان مهرعلیزاده در مناظره قبلی گفت که «بی‌اخلاقی‌هایی» مطرح شد و پس از مناظره برخی از «آذری‌زبان‌ها» از او دلجویی کرده‌اند. رئیسی افزود: «مدرک من معادل نیست، مدرک حوزوی سطح ۴ و همچنین یک مدرک دانشگاهی دارم.»

در مقابل مهرعلیزاده گفت که به رئیسی توهین نکرده و سخنانش درباره اینکه او تنها «شش کلاس سواد آکادمیک» دارد، درست بوده است. او همچنین گفت که «ترک‌زبان» درست است نه «آذری‌زبان».

رئیسی در واکنش به سخنان مهرعلیزاده و همتی گفت که نامزدها حرف‌های «ساختارشکنانه می‌زنند و بعد هم می‌گویند که آزادی نیست».

مهرعلیزاده نیز با اشاره به ادبیات رئیسی گفت که در مناظره‌ها نیز ما را «تهدید می‌کنند» گویا «مردم سربازند و آنان امیر. گویا آنان قاضی‌اند و مردم متهم».

او خطاب به بینندگان مناظره گفت: «اگر رای شما تاثیر نداشت، چرا گزینه‌های انتخابات را محدود کردند و مه و خورشید و فلک را مامور کردند که یک نفر خاص را رییس جمهور کنند.»

«۵۰ درصد مجموعه‌های فعال در اقتصاد مالیات نمی‌دهند»
در طول مناظره، همتی نیز با اشاره تلویحی به نهادهای زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی گفت: «۵۰ درصد از مجموعه‌های فعال در اقتصاد کشور مالیات نمی‌دهند.»

او افزود که همین مجموعه‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله «کاسبی تحریم فعالند و از طرف دیگر در هنر و اجتماع نیز با پول‌های کثیف فعالیت می‌کنند و هیولا می‌سازند.»

همتی خطاب به نامزدهای اصولگرا گفت: «کسانی که از کاسبان تحریم حمایت می‌کنند، همان‌هایی‌اند که در ستادهای شما پول هنگفت برای تخریب من هزینه می‌کنند چرا به آنها اشاره نمی‌کنند؟»

او همچنین اعلام کرد که حامیان نامزدهای اصولگرا به دنبال این هستند که کاخ سفید را حسینیه کنند.

سعید جلیلی به این سخنان همتی اعتراض کرد و همتی در واکنش به اعتراض جلیلی گفت: «مگر شما بر ترک موتور این آقایان سوار نشدید (اشاره به سوار شدن جلیلی بر ترک موتور سعید قاسمی) و بر سرشان بوسه نزدید؟»

رییس کل پیشین بانک مرکزی همچنین گفت که نوجوانان ایرانی اکنون کی پاپ (پاپ کره‌ای) را دنبال می‌کنند اما هنوز رپ ایرانی زیرزمینی است.

در مقابل، علیرضا زاکانی در واکنش به انتقادات همتی و مهرعلیزاده از گشت ارشاد و ارسال پیامک حجاب گفت: «جیب پدرها را خالی کردند و دنبال نشاطند. بدترین پیامک، پیامک اقساط معوقه است.» او افزود: «مسببان وضع موجود مظلوم‌نمایی می‌کنند.»

در بخشی از مناظره رئیسی با اشاره به عملکرد دولت روحانی همتی و مهرعلیزاده را «کارمندان» این دولت خواند.

همتی نیز در واکنش به این سخنان گفت: «شما همین جا به من توهین می‌کنید و من را که نامزد انتخابات ریاست جمهوری‌ام کارمند روحانی می‌خوانید.»

همتی در بخش پایانی مناظره خطاب به نامزدهای اصولگرا گفت: «من درباره ۶۰ درصدی صحبت می‌کنم که گفته‌اند در انتخابات شرکت نمی‌کنند اما شما تنها از آن ۴۰ درصد دیگر صحبت می‌کنید.»

نامزد پوششی و نامزد روکشی
موضوع پوششی بودن برخی از نامزدهای اصول‌گرا در این مناظره نیز مطرح شد و محسن رضایی گفت که نامزد پوششی نیست و به نفع کسی انصراف نخواهد داد.

علیرضا زاکانی نیز در واکنش به سخنان همتی گفت که او نامزد «روکشی است» و برای «روکش کردن» عملکرد دولت روحانی نامزد شده است.

محسن رضایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که «من به لر بودنم افتخار می‌کنم» و «در دولتم از تمام اقوام استفاده می‌کنم». او همچنین عبارت «یاشاسین آذربایجان» را به اشتباه تلفظ کرد و حساب توییتری مرکز پژوهش‌های مجلس به ریاست علیرضا زاکانی این اشتباه رضایی را مسخره کرد که زاکانی از این اقدام عذرخواهی کرد.

«زنان خانه‌دار با مسائل همسایگی و هم‌چشمی مواجه‌اند»
رضایی در این مناظره پرداخت یارانه ۴۵۰ هزار تومانی، مسکن سهل و آسان، پرداخت حقوق خانه‌داری به زنان، کسب و کارهای خانگی و سهام صندوق صنعت نفت ملی ایران را پنج محور اصلی برنامه خود ذکر کرد.

او افزود که زنان خانه‌دار با مشقت‌هایی مانند مسائل «همسایگی و هم‌چشمی» مواجه‌اند و باید برای شغل خانه‌داری حقوق پرداخت شود.

زاکانی نیز گفت که در صورت پیروزی در انتخابات در مدت یک سال کشور «فقر مطلق را ریشه‌کن » خواهد کرد.

مهرعلیزاده اضافه که اگر دولت اجازه داده بود واکسن کرونا وارد شود همه مردم واکسینه شده بودند. او وعده داد که در مدت سه ماه همه مردم واکسینه خواهند شد.

او همچنین اعلام کرد که وزیر بهداشت با پرستاران با شعر و شاعری و با مردم با قسم حضرت عباس سخن می‌گوید.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی هم از مدیریت کرونا در ایران انتقاد کرد.

او افزود که کارکرد وزارت خارجه باید تغییر کند و وزیر خارجه یک تاجر موفق بین‌المللی باشد و سفارتخانه‌های ایران نیز محل معاملات سنگین اقتصادی باشد و رتبه‌بندی سفارت‌ها هم بر اساس میزان معاملات باشد./

https://www.asianews.ir/u/2r9
اخبار مرتبط
سخنگوی ستاد انتخابات ایران ضمن اشاره به «عدم همکاری» کانادا در برگزاری انتخابات در این کشور خبر داد که ایرانیان کانادا برای رای دادن باید به آمریکا بروند.
مسئول کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات استان یزد با بیان این که اعلام اسامی نامزدها به منزله آغاز فعالیت تبلیغاتی آن‌ها نیست، گفت: ماراتن تبلیغاتی نامزدهای انتخابات شوراها از ۲۰ خرداد آغاز می‌شود.
از بهمن ۹۹ تا اواخر اردیبهشت سال جاری، حدود ۵٫۷ میلیون دوز واکسن کرونا به کشور وارد شده که ۴٫۸ میلیون دز آن تزریق شده است؛ اما گزارش‌ها نشان می‌دهد واکسن کرونا نیست و ۹۰۰ هزار دز از واکسن‌های وارداتی مفقود شده است؛ این در حالی است که بیش از ۴۰ روز از شروع واکسیناسیون سنی سالمندان می‌گذرد و اغلب آنها هنوز دز دوم را دریافت نکرده‌اند.
سخنگوی دولت ایران در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان صداوسیما خواستار ارائه فرصت برای پاسخ به اتهام‌زنی‌های نامزدهای ریاست‌جمهوری علیه دولت شد.
اولین مناظره بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با موضوع اقتصاد صحنه جدال لفظی بین عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده از یک سو با ابراهیم رئیسی، محسن رضایی و علیرضا زاکانی در سوی دیگر شد.
محمود احمدی‌نژاد، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که به دلیل رد صلاحیت شدنش از سوی شورای نگهبان در انتخابات شرکت نمی کند؛ در همین حال مسعود پزشکیان، نماینده اصلاح‌طلب تبریز نیز به دلیل رد صلاحیت شدن در انتخابات پیش رو نوشت که قصد حمایت از کاندیداهای تایید صلاحیت شده را ندارد.
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام اظهار داشت٬ مشخص نیست که ایران واقعا آماده انجام دادن اقدامات لازم برای بازگشت به این توافق باشد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
محبوب از تبریز
۱۴۰۰/۰۳/۱۹
0
0
0

با سلام این مناظره ها نوعی عوامفریبی است این اقایان مثل اینکه تازه از کشور دیگری وارده ایران شده اند و می خواهند کشور را سر و سامان دهند خوشان در به وجود امدن اوضاع فعلی کشور سهیم هستند و اینکه از ارادی گفته می شود حرف درستی نیست اگر در کشور ازادی بیان و قلم طبق قانون خودشان رعایت می شد خیلی از مشکلات فعلی را نداشتیم کسانی باید از وضع موجود انتقاد کنند که در حاکمیت مسول نیستند این اقایان وقت به خاطر جمع اوری رای این حرفها را می زنند من به این مناظره ها اعتقادی ندارم این اقایان با مطرح کردن اذری و ترک می خواهند با احساسات مردم بازی کنند برای ما زبان و قوم قبیله مفهومی ندارد ما همه ایرانی هستیم


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید