صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۱
کد خبر: 4613
گزارشگر: 213
۳۳۹
۰
۰
۱۱
وزیر خارجه ایالات متحده گفت تحریم ها باقی می مانند

«صدها» تحریم «دونالد ترامپ علیه ایران» لغو نخواهد شد

«صدها» تحریم «دونالد ترامپ علیه ایران» لغو نخواهد شد
وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد گفته است، حتی در صورت احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام و بازگشت آمریکا و ایران به تعهدات هسته‌ای خود، بازهم «صدها» تحریم ایالات متحده علیه ایران؛ از جمله تحریم‌هایی که در دولت ترامپ (علیه ایران) اعمال شدند، همچنان باقی خواهد ماند.
به گزارش آسیانیوز، آنتونی بلینکن می‌گوید، تحریم‌های غیر برجامی تا زمانی که ایران رفتار خود را تغییر نداده، به قوت خود باقی خواهند ماند.
  
وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد گفته است، حتی در صورت احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام و بازگشت آمریکا و ایران به تعهدات هسته‌ای خود، باز هم «صدها» تحریم ایالات متحده علیه ایران همچنان باقی خواهد ماند.

آنتونی بلینکن در نشستی با کمیته سنا در خصوص احتمال دستیابی به توافقی برای احیای برجام مدعی شد در صورتی که این اتفاق بیفتد، مسئولیت ما برداشتن تحریم‌های مغایر با برجام است، اما با قاطعیت تحریم‌هایی را که با آن (برجام) سازگار است، برای مقابله با مجموعه‌ای از اقدامات بدخواهانه ایران در عرصه‌های مختلف حفظ خواهیم کرد.

آنتونی بلینکن اضافه کرد، انتظار دارم که حتی در صورت بازگشت به برجام، صدها مورد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران همچنان باقی بماند، از جمله تحریم‌هایی که در دولت ترامپ (علیه ایران) اعمال شدند.

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرده است: اگر چنین تحریم‌هایی با برجام مغایر نباشند، تا زمانی که ایران رفتار خود را تغییر نداده، به قوت خود باقی خواهند ماند.

 دولت آمریکا طی دهه‌های اخیر تحریم‌های مختلفی در ارتباط با حمایت از تروریسم، برنامه موشکی ایران در منطقه علیه  این کشور اعمال کرده است.

پیش از این عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران در فروردین ماه سال جاری در خصوص احیای برجام گفته بود، آمریکا برای بازگشت به برجام باید ۱۵۰۰ تحریم را رفع کند.

عباس عراقچی اضافه کرده بود: «ما خواهان رفع کامل تحریم‌ها هستیم؛ این شامل تحریم‌هایی می‌شود که در دوران ترامپ وضع شده است و همه تحریم‌های برجام را نیز شامل می‌شود.»

تاکنون پنج دور از مذاکرات کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای برجام با حضور نمایندگان ایران و اتحادیه اروپا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، چین و روسیه برای احیای توافق برجام در وین پایتخت اتریش برگزار شده است. آمریکا نیز در این مذاکرات به صورت غیر مستقیم حضور داشته است.این مذاکرات با هدف دستیابی به توافقی برای بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات خود در چارچوب برجام برگزاری می‌شوند.

قرار است هفته جاری دور ششم مذاکرات احیای برجام در وین از سرگرفته شود.

در همین زمینه، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات احیای برجام روز چهارشنبه هفته گذشته و در پایان دور پنجم این مذاکرات، گفته بود: اطمینان دارم که در دور بعدی مذاکرات به توافق دست خواهیم یافت. اما دیپلما‌ت‌های ارشد اروپایی گفته‌اند، تصمیم‌های سخت و دشوار همچنان پیش رو قرار دارند.

آنتونی بلینکن هم روز گذشته گفته بود، معلوم نیست ایران آماده بازگشت به تعهدات هسته‌ای خود باشد یا نه؛ اما اگر روند کنونی عدول ایران از تعهدات برجامی‌اش ادامه یابد، زمان ایران به «نقطه فرار، یعنی مرحله انباشتن مواد هسته‌ای لازم برای ساخت یک واحد از جنگ‌افزار اتمی» به چند هفته کاهش پیدا خواهد کرد.

وی در کنگره آمریکا گفت که «نقطه گریز» ایران برای رسیدن به آن مرحله بنابر گزارش‌ها اکنون «در بهترین حالت چند ماه است».

بر اساس توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی موسوم به برجام در سال ۱۳۹۴، ایران پذیرفت بسیاری از فعالیت‌های اتمی خود را متوقف کند و در مقابل، تحریم‌های بین‌المللی علیه آن لغو یا تعلیق شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در اردیبهشت ۱۳۹۷ با خروج از برجام، خواستار توافق گسترده‌تری با ایران بود که بتواند علاوه بر اصلاح این توافق، فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران را نیز در بر بگیرد.

در همین راستا، دولت دونالد ترامپ برای آوردن ایران به پای میز مذاکره از سال ۲۰۱۷ با سیاست«فشار حداکثری» تحریم‌های گسترده‌ای را علیه تهران اعمال کرده است.

در مقابل جمهوری اسلامی ایران از مذاکره با دولت ترامپ خودداری کرد و در واکنش به تحریم های آمریکا از نیمه اردیبهشت ۹۸، همزمان با سالگرد خروج دولت دونالد ترامپ از برجام، طی مراحل گوناگون از تعهداتش در چارچوب برجام عدول کرده است./
اخبار مرتبط
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری سابق آمریکا؛ در حالی که از بازگشتش به کاخ سفید تا دو ماه آینده خبر داد، طی سخنرانی در کنفرانس سالانه حزب جمهوری‌خواه ایالت کارولینای شمالی، سیاست خارجی دولت جو بایدن را «شرم‌آور» خواند و گفت: «بایدن بزدلانه تحریم‌های ایران را برداشته است و اگر من بودم طی یک هفته با ایران معامله می‌کردم.
دوشنبه / ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۸
بررسی ارقام منتشرشده در آژانس اطلاعات انرژی ایالات متحده در آخر هفته گذشته از فروش بیش از یک میلیون بشکه نفت خام متعلق به ایران از سوی آمریکا در ماه مارس خبر می‌دهد؛ این در حالی است که مقامات دادگستری آمریکا در دولت ترامپ گفته بودند، پول از حاصل فروش این محموله‌ها به «قربانیان تروریسم دولتی» اختصاص داده شود.
دوشنبه / ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۵:۴۶
استخراج رمزارزها در ایران افزایش یافته است؛ تا آنجا که بسیاری می‌گویند یکی از علت‌های اصلی قطع مکرر برق، افزایش مراکز استخراج رمزارز در ایران بوده است؛ موضوعی که نشان می‌دهد استخراج رمزارزها در ایران جدی است.
یکشنبه / ۹ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۹:۴۵
گزارش ۱۷۴ صفحه‌ای وبسایت وزارت صمت حاکی از ۲ تا ۴ برابر شدن قیمت ۲۷ کالا و ۵۰ تا ۱۰۰ درصد گران شدن قیمت ۴۱ کالا است.
یکشنبه / ۹ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۱:۵۴
پژوهشی جدید مدعی شده است که ایران اکنون مسئول استخراج ۴.۵ درصد معدن‌های بیت‌کوین دنیا است و از این فناوری برای کسب صدها میلیون دلار به شکل دارایی‌های رمزارزی بهره می‌گیرد تا تحریم‌های اعمال شده از طرف ایالات متحده و سایر کشورها را دور بزند.
سه شنبه / ۴ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۶:۵۸
گزارش های نشریات معتبر خارجی از ۷۰۰ مورد تحریم افراد و نهادهای جمهوری اسلامی خبر داده اند که رفع و لغو بسیاری از آنها برای دولت بایدن چندان ساده نیست؛ در حالی که رویترز مدعی شده لغو این تحریم‌ها «جوبایدن» را در معرض اتهاماتی مانند نرمش در برابر تروریسم قرار می‌دهد.
چهارشنبه / ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۲:۱۳
سفیر پیشین ایران در آلمان گفت: مذاکرات وین تقریبا به نوعی بن بست رسیده است؛ هرچند دوستان مذاکره کننده می گویند پیشرفتی خوبی داشتیم، اما اصل قضیه و چگونگی برداشتن تحریم ها، حتی در موضع گیری های آمریکایی ها بیان نمی شود و وزیر خارجه آمریکا که عنوان می کند ما تحریم های حقوق بشری را ابقا و تشدید می کنیم یا مثلا می گویند تحریم های دوره ترامپ برداشته می شود؛ در حالی که تعداد زیادی از این تحریم ها در دوره اوباما هم وجود داشت؛ علیهذا برجام در یک تناقض گیر افتاده است.
یکشنبه / ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۳:۲۳
با پایان یافتن سال 99 یکی از سخت‌ترین دهه‌های اقتصادی ایران به پایان رسید. رشد اقتصادی با میانگین نزدیک به صفر، کاهش رشد سرمایه‌گذاری و افزایش خروج از سرمایه، تحریم‌های اقتصادی، جهش‌های ارزی و تورم بالا از ویژگی‌های اقتصادی شاخص این دهه است؛ اما به نظر می‌رسد در میان همه این مشکلات تورم نقش پررنگ‌تری داشته باشد و در مقایسه آمار دهه‌های گذشته، اصلی‌ترین شاخص دهه 90، تورم بالای آن است.
چهارشنبه / ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۴:۱۲
۴۳ سناتور آمریکایی روز پنجشنبه پنجم فروردین در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری ایالات متحده، از دولت او خواستند که از بازگشت به برجام خودداری کرده و برای دستیابی به توافقی تازه با ایران، که موضوعات دیگر را نیز در بربگیرد، تلاش کند.
جمعه / ۶ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۶:۲۸
«فایننشال‌ تایمز» به نقل از مقام ارشد آمریکا نوشته است که صادرات نفت ایران به چین اکنون مدتی است که افزایش یافته است و باید متوقف شود.
پنج شنبه / ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۶:۰۲
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید