صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱ تیر ۱۴۰۰ / ۱۳:۳۹
کد خبر: 4793
گزارشگر: 213
۸۵۶
۰
۰
۳
با تصمیم مجلس دیگر «مادر» برای سقط جنین تصمیم نمی گیرد

​چرا «غربالگری جنین» از خدمات بیمه‌ تکمیلی حذف شد؟/ سوءاستفاده شرکت ها از ارایه خدمات بیمه ای

​چرا «غربالگری جنین» از خدمات بیمه‌ تکمیلی حذف شد؟/ سوءاستفاده شرکت ها از ارایه خدمات بیمه ای
در طرح جدید مجلس که گفته می‌شود با هدف افزایش جمعیت تدوین شده است برای سقط جنین پس از غربالگری تصمیم مادر تعیین کننده نیست! بلکه شورایی متشکل از دو فقیه، یک قاضی و چند پزشک در این باره تصمیم می‌گیرند!از این رو برخی شرکت‌های بیمه خدمات بیمه تکمیلی برای آزمایش غربالگری جنین را حذف کرده‌اند.

به گزارش آسیانیوز، برخی شرکت‌های بیمه خدمات بیمه تکمیلی برای آزمایش غربالگری جنین را حذف کرده‌اند. این اتفاق واکنش بسیاری از مشتریان بیمه را به دنبال داشته است. افروز صفاری‌فرد، مدیر کل پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی می‌گوید این تصمیمات باعث افزایش تولد نوزادان معلول و رهاشدن این کودکان می‌شود.

--------------------------------

بیشتر بخوانید:

ارسال پیامک برای تزریق «دُز دوم» بالای ۷۰ سال

کارهایی که باید «بعد از تزریق واکسن کرونا» انجام دهیم

 جزییات ثبت نام «واکسیناسیون بالای ۷۵ ساله های جامانده» از واکسن کرونا

«جزییات» افزایش چند برابری منابع متناسب سازی حقوق بازنشستگان

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
موضوع غربالگری و اجبار یا اختیار مادران باردار برای استفاده از این خدمت، از دی ماه سال گذشته بود که پررنگ شد. زمانی که کبری خزعلی، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان، ضمن مخالفت با غربالگری، مدعی شد که مجلس غربالگری اجباری برای زایمان را لغو کرده است.

در طرح جدید مجلس که گفته می‌شود با هدف افزایش جمعیت تدوین شده است برای سقط جنین پس از غربالگری تصمیم مادر تعیین کننده نیست! بلکه شورایی متشکل از دو فقیه، یک قاضی و چند پزشک در این باره تصمیم می‌گیرند!

تجارت نیوز می نویسد برخی شرکت‌های بیمه‌ای از این طرح سو استفاده کرده و در حال حذف این خدمات بیمه‌ای هستند. گویا برخی شرکت‌های بیمه از جمله بیمه آسیا، تعاون و… اخیرا آزماشیات غربالگری را از شمول بیمه تکمیلی خود حذف کرده‌اند.

برخی دیگر از شرکت‌های بیمه از جمله بیمه سامان نیز برای پوشش هزینه‌های غربالگری محدودیت ایجاد کرده‌اند. محدودیت‌هایی مثل این که موارد مربوط به غربالگری و ناهنجاری جنین، فقط در بیمه‌های گروهی پوشش داده می‌شود و در بیمه تکمیلی انفرادی غربالگری جنین تحت پوشش بیمه نیست.

افروز صفاری‌فرد، مدیر کل پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی نسبت به این اقدام شرکت‌های بیمه‌‌ای هشدار می‌دهد و می‌گوید: افزایش جمعیت به هر قیمتی صلاح نیست. ما سعی داریم با حمایت‌هایی از جانب سازمان بهزیستی کاری کنیم تا با انجام آزمایشات مربوط به غربالگری، سیر تولد فرزندان معلول کندتر شود. با این حال چون اعتبارات سازمان بهزیستی محدود است با حذف مسئولیت بیمه‌ها، سازمان ممکن است نتوان همه خانواده‌ها را تحت پوشش مناسب قرار دهد و بسیاری از خانواده‌ها مدت طولانی در نوبت دریافت کمک هزینه بمانند.

 هزینه ۱۴ میلیونی غربالگری در برخی استان‌ها!
صفاری‌فرد در ادامه به هزینه‌های بالای آزماشیات غربالگری اشاره می‌کند و یادآور می‌شود که پرداخت این هزینه‌ها بدون حمایت بیمه‌های تکمیلی تا چه اندازه می‌تواند برای خانواده‌ها کمرشکن باشد.

او می‍‌‌گوید:غربالگری ژنتیک دو مرحله دارد؛ یکی مشاوره پزشک و دیگری انجام آزمایشات ژنتیک که معمولا بسیار پرهزینه هستند. مثلا یکی از آزمایشاتی که بسیاری مواقع لازم است و باید انجام شود آزمایش هول‌اگزوم است. تعرفه این آزمایش را سال گذشته وزارت بهداشت حدود ۷ میلیون و ۵۰۰ تومان مشخص کرد با این حال ما از استان‌های مختلف اخباری گرفتیم که نشان می‌داد در مواردی هزینه این آزمایش تا ۱۴ میلیون هم دریافت شده است.

او اضافه می‌کند: نتیجه این آزمایش باید به خارج از کشور ارسال شود و با نرخ دلار محاسبه می‌شد برای همین گران بوده و هست. وزارت بهداشت هم بر تعرفه‌ها نظارت کافی ندارد.

به گفته صفاری فرد بیمه سلامت فقط بخش محدودی از آزمایشات ژنتیک را پوشش می‌دهد، آن هم آزمایشاتی که چندان گران نیستند، در چنین حالتی اگر بیمه‌های تکمیلی هم پوششان را بردارند مشکل بیشتر خواهد شد و بار سازمان بهزیستی هم در این زمینه سنگین‌تر می‌شود، چون با توجه به شرایط اقتصادی طبیعتا نیازمندان به این حمایت بیشتر می‌شوند.

او ادامه می‌دهد: چه اقشار طبقه پایین و چه حتی اقشار متوسط توان پرداخت این هزینه‌ها را ندارند و برایشان کمرشکن است اما هزینه‌های عدم انجام غربالگری و به دنبال آن به دنیا آمدن نوزاد معلول به مراتب بیشتر است.

آنطور که مدیر پیشگیری از معلولیت سازمان بهزیستی می‌گوید تولد فرزندان معلول به دنبال چشم‌پوشی از غربالگری ناشی از فقر خانوارها، علاوه بر نتایج هولناک اجتماعی از قبیل متلاشی شدن خانواده‌ها و رها شدن صدها کودک معلول، هزینه‌هایی به مراتب سرسام‌آورتر از غربالگری روی دست خانواده‌ها می‌گذارد.

صفاری‌فرد توصیح می‌دهد: تلاش برای درمان، اقدام برای توان‌بخشی با تعرفه‌های سنگینی که تحت پوشش بیمه نیست، هزینه بالای مدارس خاص و…از جمله مراحلی هستند که خانواده‌های دارای فرزند معلول طی می‌کنند. برخی امکاناتی که برای این کودکان نیاز است در حال حاضر با چهار برابر قیمت به دست خانواده‌ها می‌رسد، از یک پروتز ساده گرفته تا ویلچر و سایر وسایل کمک ‌توان‌بخشی…/

اخبار مرتبط
زنان و مردان بنابر ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی تبصره‌های آن، می‌توانند در 13 حالتِ مختلف (7 حالت زنان و 6 حالت مردان) به صورت پیش از موعد بازنشسته شوند.
یکشنبه / ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۷:۰۲
فاطمه وحدت، دبیر اتحادیه زنان کارگر کشور گفت: سال‌های گذشته، ما پذیرای زنان کارگر با جمعیت زیاد بودیم اما شرایط موجود مانع از آن شد تا از حضور پرشور شما بی‌بهره باشیم و بیمه بیکاری مهم‌ترین مطالبه ما برای زنان است، زنان شاغل از مزایای بیمه بیکاری برخوردار هستند اما متقاضیان کار چنین فرصتی ندارند.
سه شنبه / ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۲۰:۰۹
سازمان دید‌بان سازمان ملل متحد از انتخاب ایران به عنوان عضو شورای مربوط به برابری جنسیتی و توانمندسازی حقوق زنان در این سازمان بین‌المللی انتقاد کرد.
پنج شنبه / ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۳:۱۳
مرکز فوق تخصصی اورولوژی و درمان اختلالات ادراری دکتر مهری مهراد، خدمات گوناگونی در زمینه‌های بی‌اختیاری ادراری، چکاپ‌های اورولوژی، بیماری‌های اورولوژیک، درمان اختلالات ادراری، بیماری‌های پروستات، اختلالات جنسی، جراحی‌های ترمیمی دستگاه تناسلی زنان، سرطان‌ها، لیزرهای ترمیمی، تشخیص و درمان مننگوسل و میلومننگوسل و مثانه نوروژنیک و چکاپ‌های قبل از ازدواج را ارائه می‌دهد.
یکشنبه / ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۳:۲۱
موضوع "اختلاف دیه زن و مرد" از مباحثی است که از دیرباز تا کنون مورد انتقاد و چالش قرار گرفته است؛ به نحوی که امروزه تمامی جوامع بین المللی این اختلاف دیه در اسلام را نقض حقوق زنان می‌دانند.
چهارشنبه / ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۶:۰۸
فائزه هاشمی رفسنجانی و سارا فدائی دو زنی هستند که تاکنون برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ رسما اعلام کاندیداتوری کرده‌اند. اما آیا موانع حضور زنان به‌عنوان رئیس جمهور برطرف شده است؟ یا بهتر است این اتفاق رخ ندهد؟
شنبه / ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۴:۲۱
حضور زنان در میدان انتخابات نه از جهت جنسیت؛ بلکه بایست از منظر انسانیت مورد استقبال همگان قرار گیرد ، استقبالی برای انتخاب شوندگان و همچنین انتخاب کنندگان چرا که امروزه در جامعه‌‌ی جهانی، دیگر موضوع جنسیت مطرح نبوده و هر انسانی می‌تواند هر تخصص و یا حتی شغلی را که بخواهد با اختیار کامل برگزیند.
دوشنبه / ۲ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۸:۲۸
پژو ۲۰۸ که بهترین خودروی شهری منتخب زنان شده، سال گذشته هم خودروی سال اروپا معرفی شده بود.
پنج شنبه / ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۰:۴۴
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید