صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۶ تیر ۱۴۰۰ / ۱۰:۱۲
کد خبر: 4870
گزارشگر: 213
۱۴۰۸
۰
۰
۷
ازدیاد بیماری کرونا با واکسیناسیون یک واکسن

ادامه «بی اطمینانی» به واکسن چینی و شیوع عفونت

ادامه «بی اطمینانی» به واکسن چینی و شیوع عفونت
چین سال گذشته کارزاری با تعهد به فراهم‌کردن محصولی آغاز کرد که در پیشگیری از موارد شدید کووید ۱۹ ایمن است؛ در حالی که آن زمان اطمینان کمی به میزان موفقیت واکسن چینی و دیگر واکسن‌ها در جلوگیری از انتقال ویروس وجود داشت و اکنون مثال‌هایی از چندین کشور نشان می‌دهد که واکسن‌های چینی ممکن است در پیشگیری از انتشار ویروس کرونا مؤثر نباشند.

متخصصان می‌گویند عفونت‌های اخیر در کشورهای پیشگام واکسیناسیون با واکسن‌های چینی کرونا می‌تواند روایتی هشدارآمیز در تلاش جهانی برای مبارزه با بیماری باشد.

موج عفونت‌های ناگهانی جدید پس از واکسینه‌شدن با واکسن‌های چینی

  مغولستان وعده‌ی تابستان بدون کووید را به مردمش را داد. بحرین گفت به‌زودی بازگشت به زندگی عادی رخ خواهد داد. کشور جزیره‌ای کوچک سیشل نیز قصد داشت به‌لطف واکسیناسیون گسترده، جان دوباره‌ای به اقتصادش بدهد. این کشورها تصمیم گرفتند دست‌کم تاحدی به واکسن‌های ساخت چین اعتماد کنند و با دسترسی راحت به آن‌ها توانستند پیشگام اجرای برنامه‌های بلندپروازانه‌ی واکسیناسیون در جهان شوند. اما به‌جای خلاصی از ویروس کرونا، هر سه کشور اکنون با افزایش عفونت‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

--------------------------------

بیشتر بخوانید:

«واکسن چینی» شیوع کرونا را افزایش می دهد

خداداد عزیزی: آقای رئیسی «زیرمیزی» از فوتبال برود!

 «اختراع» نخستین «پهباد آتش نشان و امداد رسان» در ایران/«دعوت» روزنامه‌ آسیا به تولید انبوه این پهباد

چگونه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش یافت؟

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

چین سال گذشته کارزار دیپلماسی واکسن خود را با تعهد به فراهم‌کردن محصولی آغاز کرد که در پیشگیری از موارد شدید کووید ۱۹ ایمن و اثربخش است. آن زمان اطمینان کمی به میزان موفقیت واکسن چینی و دیگر واکسن‌ها در جلوگیری از انتقال ویروس وجود داشت.

به نقل از برنا، اکنون مثال‌هایی از چندین کشور نشان می‌دهد که واکسن‌های چینی ممکن است در پیشگیری از انتشار ویروس کرونا به‌خصوص سویه‌های جدید آنچنان مؤثر نباشند. تجربیات این کشورها واقعیت سختی را در مواجهه با جهان پسادنیاگیری پیش روی ما قرار می‌دهد: میزان بهبودی از کووید ۱۹ ممکن است به نوع واکسنی بستگی داشته باشد که دولت‌ها به مردمشان تزریق می‌کنند.

سیشل، شیلی، بحرین و مغولستان، با واکسینه‌کردن کامل ۵۰ تا ۶۸ درصد از جمعیت خود، از اغلب کشورها همچون ایالات متحده پیشی گرفته‌اند. براساس داده‌های نیویورک تایمز، هر چهار کشور اکنون درمیان ۱۰ کشوری قرار دارند که هفته‌ی گذشته با شدیدترین شیوع کووید ۱۹ مواجهه بودند. این چهار کشور همگی عمدتا مصرف‌کنند‌ه‌ی دو واکسن چینی به ‌نام‌های سینوفارم و سینوواک هستند.

جین دونگیان، ویروس‌شناس در دانشگاه هنگ کنگ به نیویورک تایمز گفت «اگر این واکسن‌ها به‌قدر کافی خوب هستند، نباید شاهد این الگو [در نمودار موارد ابتلا] باشیم. مسئولیت رفع این معضل با چینی‌ها است.»

دانشمندان مطمئن نیستند چرا برخی از کشورهای صاحب بالاترین نرخ‌های واکسیناسیون از شیوع تازه‌ی بیماری رنج می‌برند. سویه‌ها، کاهش سریع نظارت اجتماعی و رفتار سهل‌انگارانه پس از دریافت فقط دز اول از مجموع دو دز مورد نیاز، ازجمله احتمالات محسوب می‌شوند. اما این عفونت‌های ناگهانی می‌توانند پیامدهای ماندگار داشته باشند.

در ایالات متحده، تقریبا ۴۵ درصد از جمعیت عمدتا با واکسن‌های ساخت فایزر-بایون‌تک و مدرنا به‌طور کامل واکسینه شده‌اند. موارد ابتلا درطول ۶ ماه ۹۴ درصد کاهش یافت. اسراییل با مصرف واکسن‌های فایزر، پس از سیشل در جایگاه دومین کشور دارنده‌ی بیش‌ترین میزان واکسیناسیون در جهان قرار دارد. شمار موارد جدید روزانه‌ی تأیید‌شده‌ی کووید ۱۹ در هر میلیون در این کشور اکنون به ۸/۳۴ رسیده است. به‌نقل از وب‌سایت جهان ما در داده، این عدد برای ایران تقریبا ۱۱۶ و برای سیشل که عمدتا بر استفاده از واکسن سینوفارم تکیه دارد، بیش از ۱۴۰۰ است.

ناسازگاری‌هایی از این قبیل می‌تواند جهانی را شکل دهد که در آن سه نوع کشور از دنیاگیری سربر می‌آورند: کشورهای غنی که از منابع خود برای تأمین واکسن‌های فایزر-بایون‌تک و مدرنا استفاده کردند. کشورهای فقیری که با واکسینه‌کردن بخش عمده‌ی شهروندانشان هنوز فاصله‌ای بسیار زیاد دارند و دسته‌ی سومی که با وجود اجرای واکسیناسیون کامل، فقط بخشی از مردم را مصون کرده‌اند.

چین به‌همراه بیش از ۹۰ کشوری که واکسن‌های ساخت این کشور را دریافت کرده‌اند، ممکن است درنهایت در گروه سوم جای گیرند و در ماه‌ها یا سال‌های پیش‌رو همچنان درگیر تعطیلی‌ها، انجام آزمایش و محدودیت در زندگی روزمره باشند. اقتصاد می‌تواند کماکان عقب نگاه داشته شود و هرچه شهروندان بیشتری به اثربخشی واکسن‌های چینی شک کنند، ترغیب افراد واکسینه‌نشده برای دریافت واکسن دشوارتر خواهد شد.

آتگانجارگال باتار، شهروند مغولستانی یک ماه پس از دریافت دز دوم واکسن سینوفارم، احساس بیماری کرد و تست کوویدش مثبت شد. آقای آتگانجارگال، کارگر معدن ۳۱ ساله به‌مدت ۹ روز در بیمارستانی در اولان‌باتور، پایتخت مغولستان بستری شد. او به نیویورک تایمز گفت اکنون درباره‌ی مفیدبودن واکسن دریافتی خود تردید دارد. او افزود «مردم متقاعد شدند که اگر واکسینه شویم، تابستان بدون کووید خواهد بود. اکنون معلوم شد که این ادعا درست نبود.»

پکن دیپلماسی واکسن خود را به‌عنوان فرصتی برای سربرآوردن از دنیاگیری به‌عنوان یک قدرت جهانی اثرگذارتر دید. شی جین‌پینگ، رهبر چین متعهد به ارائه‌ی واکسنی شد که می‌تواند به‌راحتی نگه‌داری شود و در اختیار میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان قرار گیرد. او واکسن چینی را «کالای عمومی جهانی» نامید.

مغولستان در پرتو راهبرد چین، فرصت یافت تا میلیون‌ها دز واکسن سینوفارم به‌دست آورد. این کشور کم‌جمعیت به‌سرعت برنامه‌ی واکسیناسیون را اجرا کرد و محدودیت‌ها را برداشت. مغولستان اکنون ۵۲ درصد از جمعیتش را واکسینه کرده است؛ اما روز یکشنبه شمار موارد ابتلای جدید ثبت‌شده با افزایش چهار برابری درمقایسه با ماه گذشته به ۲۴۰۰ رسید.

وزارت خارجه‌ی چین در بیانیه‌ای گفت ارتباطی بین رشد اخیر موارد ابتلا و واکسن‌هایش نمی‌بیند. این وزارتخانه با استناد به اظهارات سازمان بهداشت جهانی افزود نرخ واکیسناسیون در کشورهای خاص به سطوح کافی برای پیشگیری از شیوع ویروس نرسیده بود و کشورها باید به حفظ پروتکل‌ها ادامه دهند. «داده‌ها و گزارش‌های مرتبط نشان می‌دهد که بسیاری از کشورهای مصرف‌کننده‌ی واکسن‌های ساخت چین، واکسن‌ها را ایمن و مطمئن و دارای نقش مناسب در اقداماتشان برای پیشگیری از همه‌گیری می‌دانند.» چین همچنین تأکید کرده که هدف واکسن‌هایش به‌جای جلوگیری از انتقال ویروس، پیشگیری از موارد شدید است.

هیچ واکسنی به‌طور کامل از انتشار ویروس جلوگیری نمی‌کند و مردم ممکن است پس از واکسینه‌شدن همچنان بیمار شوند؛ اما نرخ نسبتا پایین اثربخشی واکسن‌های چینی به‌عنوان دلیل احتمالی رشد اخیر موارد ابتلا شناسایی شده است. واکسن‌های فایزر-بایون‌تک و مدرنا نرخ اثربخشی بیش از ۹۰ درصد دارند. طیفی از دیگر واکسن‌ها شامل آسترازنکا و جانسون اند جانسون نیز دارای نرخ اثربخشی حدودا ۷۰ درصد هستند. درمقابل، واکسن‌های چینی شامل سینوفارم و سینوواک به‌ترتیب نرخ اثربخشی ۷۸/۱ و ۵۱ درصد دارند.

شرکت‌های چینی داده‌های چندانی از کارآزمایی‌ها منتشر نکرده‌اند تا عملکرد واکسن‌هایشان را در پیشگیری از انتقال ویروس نشان دهند. روز دوشنبه، شائو یمینگ، همه‌گیرشناس در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین با تجدیدنظر در برآورد رسمی پیشین ۷۰ درصد گفت چین برای دستیابی به ایمنی جمعی باید ۸۰ تا ۸۵ درصد از جمعیت خود را واکسینه کند.

داده‌های مربوط به عفونت‌های ناگهانی جدید نیز هنوز دردسترس نیست. مطالعه‌ای درباره‌ی واکسن سینوواک در شیلی، اثربخشی کمتر این واکسن را درمقایسه با فایزر-بایون‌تک و مدرنا در پیشگیری از عفونت میان افراد واکسینه‌شده نشان داد. نیویورک تایمز برای دریافت پاسخ با شرکت‌های سازنده‌ی واکسن‌های چینی تماس گرفت؛ اما نماینده‌ی سینوفارم تلفن را قطع کرد و سینوواک نیز حاضر به اظهارنظر نشد.

با وجود رشد موارد ابتلا، مقام‌ها در سیشل و مغولستان در دفاع از سینوفارم می‌گویند این واکسن در پیشگیری از موارد شدید بیماری اثربخش است. باتبایر اوکربات، پژوهشگر ارشد گروه مشاوره‌ی علمی موارد اضطراری در وزارت بهداشت مغولستان به نیویورک تایمز گفت از آنجا که واکسن ساخت چین به پایین نگاه‌داشتن نرخ مرگ‌ومیر در مغولستان کمک کرد، تصمیم کشور برای انتخاب آن صحیح بود. به‌گزارش وزارت بهداشت مغولستان، داده‌ها نشان داد که واکسن سینوفارم در واقع در مصونیت‌بخشی عملکردی بهتر از واکسن‌های آسترازنکا و اسپوتنیک‌وی داشت.

آقای باتبایر گفت دلیل گسترش شیوع بیماری در مغولستان این است که بازگشایی کشور خیلی زود اتفاق افتاد و بسیاری از مردم باور کردند که پس از دریافت فقط دز اول مصون شده‌اند. بااین‌حال، برخی از دیگر مقام‌های بهداشتی و دانشمندان اطمینان کمتری به واکسن‌های چینی دارند./

اخبار مرتبط
رئیس شبکه بهداشت وزارت بهداشت درخصوص ادامه روند واکسیناسیون کرونا در گروه‌های سنی بالای ۷۰ سال، گفت: برای افرادی که از طریق سامانه salamat.gov.ir اقدام به ثبت‌نام کردند و در نوبت اول تزریق واکسن هستند و همچنین برای افرادی که منتظر دریافت دز دوم واکسن هستند، پیامک ارسال می‌شود.
یکشنبه / ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۴۹
مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، با بیان اینکه «حداقل تا دو الی سه هفته دیگر، میزان مرگ‌های سه رقمی ادامه داشته باشد»، گفت: تعداد واقعی جان‌باختگان کرونا از آمار رسمی که اعلام می‌شود، بالاتر است.
یکشنبه / ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۰۲
مصطفی قانعی، رییس کمیته علمی مقابله با کرونا، اعلام کرد که تاکنون به نیم درصد جمعیت ایران دوز دوم واکسن کرونا و به سه درصد دوز اول تزریق شده است؛ همچنین برخی از پزشکان و محققان در ایران نسبت به تزریق واکسن کووایران برکت به جای واکسن سینوفارم در دُز دوم تردید دارند.
پنج شنبه / ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ / ۲۲:۱۲
از بهمن ۹۹ تا اواخر اردیبهشت سال جاری، حدود ۵٫۷ میلیون دوز واکسن کرونا به کشور وارد شده که ۴٫۸ میلیون دز آن تزریق شده است؛ اما گزارش‌ها نشان می‌دهد واکسن کرونا نیست و ۹۰۰ هزار دز از واکسن‌های وارداتی مفقود شده است؛ این در حالی است که بیش از ۴۰ روز از شروع واکسیناسیون سنی سالمندان می‌گذرد و اغلب آنها هنوز دز دوم را دریافت نکرده‌اند.
سه شنبه / ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۴:۵۴
مراکز بهداشت در تهران، شیراز و چندین شهر دیگر ایران از اتمام واکسن‌های کرونا تا اطلاع ثانوی خبر داده‌اند.
یکشنبه / ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۷:۱۲
دکتر اسداله رجب متخصص غدد گفت: تزریق واکسن کرونا برای همه مردم توصیه می‌شود، در واقع این واکسن با تاثیرپذیری بر سیستم ایمنی موجب می‌شود اگر فردی در معرض ویروس کرونا قرار گرفت، بدن آماده مقابله با آن باشد.
یکشنبه / ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۴:۱۲
با شروع واکسیناسیون سنی در ایران، برخی از افراد باید ظرف هفته گذشته دز دوم واکسن را دریافت می‌کردند، اما گویا مراکز واکسیناسیون به آنها گفته‌اند که دز دوم را نداریم و باید منتظر بمانند.
چهارشنبه / ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۵:۱۲
چندین سال طول می‌کشد تا واکسن در همه جا در دسترس باشد و حتی اگر توزیع واکسن به‌طور گسترده انجام شود برخی از افراد همچنان از تزریق خودداری می‌کنند یا تعدادی از افراد واکسینه شده حتی اندک، باز هم بیمار می‌شوند؛در حالی که قرار است روش های درمانی با تولید قرص گسترش پیدا کند.
جمعه / ۷ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۳۴
براساس اخبار، بیش از همه آنچه مجلس به‌ویژه کمیسیون بهداشت را نگران کرده، به‌وجود آمدن اختلال در روند درمان بیماران و همچنین به‌وجود آمدن مشکل در روند واکسیناسیون کرونا است.
سه شنبه / ۴ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۹:۳۳
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید