صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۲۲ تیر ۱۴۰۰ / ۱۰:۳۷
کد خبر: 5055
گزارشگر: 213
۱۹۸
۰
۰
۳
براساس اعلام سازمان در راستای وصول مطالبات از دولت

«روایت ناتمام» تسویه بدهی‌های دولت به تأمین اجتماعی

«روایت ناتمام» تسویه بدهی‌های دولت به تأمین اجتماعی
براساس اعلام تامین اجتماعی در راستای وصول مطالبات از دولت، از محل تمهیدات پیش بینی شده براساس احکام قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور جمعاً مبلغ ۴۱ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به سازمان تسویه شد.
به گزارش آسیانیوز، معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان تأمین اجتماعی مدیریت حوزه سرمایه‌گذاری این سازمان را برعهده دارد و در سال‌های اخیر برای دریافت مطالبات این سازمان از دولت نقش محوری ایفا می‌کند

به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، در گزارش زیر اهم اقدامات معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری را در بازه زمانی سال ۹۹ لغایت تیر ماه ۱۴۰۰ مرور می‌کنیم:

وصول مطالبات سازمان از دولت

در راستای وصول مطالبات از دولت، از محل تمهیدات پیش بینی شده براساس احکام قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور جمعاً مبلغ ۴۱ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت به سازمان به شرح ذیل تسویه شد؛

۱-بند «و» تبصره (۲): اخذ سهام شرکتهای پالایش نفت امام خمینی شازند (۹ درصد)، دخانیات ایران (۱۵ درصد)، هپکو (۵۲ درصد) و پتروشیمی دماوند (۱۹ درصد) جمعاً به ارزش ۳۵ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان.

۲-بند «و» تبصره (۵): بدهی‌های بانکی، مالیاتی و خزانه داری کل کشور در خصوص شرکت تجهیزات سنگین – هپکو به مبلغ یک هزار و ۵۶ میلیارد تومان و شرکت سرمایه‌گذاری خانه‌سازی ایران به مبلغ ۲۳۰ میلیون تومان تهاتر شد.

۳-بند «ح» تبصره (۵): مبلغ چهار هزار و ۴۰۳ میلیارد تومان به منظور اجرای طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در قالب اسناد خزانه اسلامی به سازمان اختصاص یافت.

طرح خروج از بنگاه‌داری

به منظور اصلاح و بهینه‌سازی پرتفوی سرمایه‌گذاری سازمان، پیش‌نویس طرح خروج از بنگاه‌داری توسط سازمان تهیه و نسبت به اخذ مصوبه هیأت مدیره اقدام شد که این طرح در مرحله اخذ مصوبه از هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی است.

ساماندهی و پایش املاک سازمان

۱-نظارت بر عملکرد موسسه املاک و مستغلات و پروژه‌های شرکت‌های تابعه

۲-پیگیری مصوبات کمیته سرمایه‌گذاری پروژه‌های اقتصادی

۳-پیگیری، تعیین تکلیف، تهاتر و پایان کار املاک

۴-تعیین تکلیف وضعیت پروژه‌های؛ ائل گلی، یاسوج و چهاردانگه

تهیه گزارشات کارشناسی در خصوص وضعیت سرمایه‌گذاری‌ها، ارزیابی مالی و اقتصادی و ارائه راهکارهای پیشنهادی به شرح ذیل؛

۱-طراحی مکانیزم پیگیری مصوبات هیأت مدیره پیرامون حوزه املاک و مستغلات

۲-بررسی عملکرد شرکتهای چند رشته‌ای و ترسیم چشم‌انداز صنعت مربوطه

۳-بررسی عملکرد شرکتهای زیرمجموعه شرکت ذوب آهن اصفهان

۴-بررسی عملکرد شرکت سیمان تأمین و ارائه چشم‌انداز آتی صنعت

۵-پیش بینی منابع و مصارف سازمان طی ۱۰ سال آینده

۶-انتخاب حوزه‌های سرمایه‌گذاری، صنایع استراتژیک و پیشرو در راستای راهبردهای مصوب سرمایه‌گذاری سازمان

۷-بررسی ریسک و بازدهی پرتفوی سرمایه‌گذاری

۸-بررسی بازار املاک و مسکن در ۵ سال آینده و ارائه استراتژی سازمان در این حوزه

ارزیابی شرکت‌ها و موسسات تابعه

ایجاد ساختار نظام ارزیابی شرکت‌ها و موسسات تابعه سازمان تامین اجتماعی از مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه نظارت و ارزیابی شرکت‌ها و موسسات تابعه است. در این بخش، انتشار کارنامه ارزیابی برای۹ و ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹، برای اولین بار در سازمان تامین اجتماعی در سطح شرکت‌ها و موسسات تابعه مستقیم انجام شد.

در این خصوص با توجه به ترکیب بسیار متنوع شرکت‌ها و موسسات تابعه سازمان در حوزه فعالیت و عملیات تکلیفی و غیر تکلیفی، ابتدا مدل مفهومی و اجرایی استقرار نظام و سامانه ارزیابی عملکرد شرکت‌ها و موسسات تابعه تدوین و سپس شاخص‌های ارزیابی اختصاصی هر شرکت با تعامل و مشارکت شرکت‌ها و موسسات تابعه جمع آوری شد. در مرحله بعد محاسبه وزن و اهمیت شاخص‌های ارزیابی و نهایی کردن آن انجام و در ادامه نسبت به طراحی و ایجاد کارنامه ارزیابی و گزارش‌های خروجی اقدام شد.

ساخت نرم‌افزار ارزیابی شرکت‌ها و موسسات تابعه تامین اجتماعی با استفاده از ظرفیت موجود در معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری این سازمان و بدون انجام هزینه‌های برون سپاری و در حداقل زمان ممکن به عنوان یک تجربه موفق در این زمینه اشاره کرد.

ساخت نرم‌افزار مدیریتی تحت وب در حوزه شرکت‌ها و موسسات تابعه از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه نظارت و ارزیابی شرکت‌ها و موسسات تابعه سازمان تامین اجتماعی است. با استفاده از ظرفیت داخلی معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری این سازمان و ایجاد دسترسی برای ارکان تصمیم گیر سازمان و مدیران شرکت‌ها و موسسات تابعه نرم‌افزار مذکور ساخته و برای اولین بار اجرایی شد که مورد استقبال ارکان سازمان واقع شد.

جمع آوری اطلاعات ۹۵ شرکت تابعه سازمان و هلدینگ‌های تابعه، ارائه دسترسی برخط به سیستم امور شرکت‌ها به هلدینگ‌های تابعه و شرکت‌ها و موسسات مستقل، ارتقاء، اصلاح و توسعه بیش از ۱۵۰ مورد در سیستم امور شرکت‌ها و برگزاری چندین جلسه آموزشی در خصوص آموزش سیستم‌های مکانیزه معاونت اقتصادی و سرمایه‌گذاری از مهمترین فعالیت‌های انجام شده این برنامه است به نحوی که کارنامه ارزیابی شرکت‌ها و موسسات تابعه نیز در سیستم مذکور برای ارکان سازمان تامین اجتماعی قابل مشاهده است.

ایجاد ساختار نظارت میدانی

یکی از حلقه‌های مفقود نظارت در بخش شرکت‌ها و موسسات تابعه سازمان ایجاد ساختار منسجم و به هنگام برای نظارت میدانی، ارائه گزارشات به ارکان تصمیم گیر سازمان است که با توجه به اهمیت آن در اساسنامه این سازمان نیز بدان اشاره شده است.

در سال ۱۳۹۹ برای اولین بار و برای ایجاد این ساختار و پرهیز از هر گونه سلیقه نگری در نظارت‌های مذکور شیوه نامه نحوه رسیدگی و گزارشگری آن حاوی چک لیست‌های استاندارد تهیه و ابلاغ شد. حسب این امر و برنامه‌ریزی انجام شده مقرر شد در سال جاری به تمامی شرکت‌ها و موسسات تابعه مستقیم مراجعه و گزارش مربوطه تهیه و به ارکان سازمان ارائه شود. با انجام این عملیات و شناسایی نقاط بحرانی و قابل اصلاح در این حوزه گامی موثر در حوزه عملکرد شرکت‌ها و موسسات تابعه برداشته خواهد شد.

امور مجامع شرکت‌ها اقدامات

1. اصلاح ساختار مدیریت شرکت‌ها و موسسات تابعه (از طریق ایجاد شرکتهای تخصصی و بازارگردانی با عنایت به ورود شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به بورس و اوراق بهادار)

2. برگزاری مجامع شرکت‌ها و موسسات تابعه سازمان

3. ارائه گزارش صورت مقایسه بودجه و عملکرد فصلی شرکت‌ها و موسسات تابعه سازمان به هیات مدیره سازمان

4. ابلاغ بخشنامه و پیگیری‌های مربوط به شرکت‌ها موضوع جزء (۹) بند ط تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کشور درخصوص عضویت همزمان مدیران شرکت‌ها و تغییر برخی افراد مشمول و پیگیری انجام سایرموارد

5. پیگیری جهت اخذ مصوبه هیأت مدیره سازمان درخصوص دستورالعمل برنامه و بودجه به منظور ابلاغ دستورالعمل برنامه و بودجه سال ۱۴۰۰ شرکت‌ها و موسسات تابعه سازمان جهت اخذ برنامه و بودجه پیشنهادی و ارائه به هیأت مدیره سازمان

6. تکمیل بانک اطلاعاتی جامع مدیران شرکت‌ها و موسسات تابعه و در اختیار عموم قراردادن آن

7. پیگیری و انجام وظایف محوله و تشریفات قانونی جهت اصلاح ساختارسهامداری بانک رفاه کارگران

8. پیگیری و ارائه گزارش مستمر به مدیرعامل سازمان در خصوص ترمیم اعضای هیات مدیره شرکت‌ها و موسسات تابعه

9. پیگیری مستمر اقدامات شرکت‌ها و موسسات تابعه در اجرای تکالیف مجامع و ارائه گزارش به هیات مدیره سازمان

10. پیگیری افزایش سرمایه شرکت‌ها و موسسات تابعه شامل موسسه حسابرسی تامین اجتماعی، شرکت رفاه گستر تامین اجتماعی، شرکت مشاور مدیریت و خدات ماشینی تامین اجتماعی، شرکت مهندسان مشاور خانه‌سازی ایران و شرکت رفاه و گردشگری تامین در راستای تغییر ساختار شرکت به موجب مصوبه هیات مدیره سازمان

11. پیگیری و انجام وظایف محوله و تشریفات قانونی جهت انتقال سهام شرکت‌های زیر مجموعه شرکت رفاه و گردشگری به شرکت مذکور./
اخبار مرتبط
همزمان با تخصیص سهمیه وام جعاله از طریق بانک تجارت، بازنشستگان و مستمری‌بگیران می توانند نسبت به دریافت این وام اقدام کنند.
دوشنبه / ۲۱ تیر ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۵
اگر دولت و مجریان امر نخواهند تسلیم کاهش سرمایه‌گذاری در ازای رشد مصرف شوند، آن وقت ناگزیر خواهند بود که به کسری بودجه و تامین مالی تورمی آن تن دهند که اقتصاد را به شدت بی ثبات خواهد کرد.
یکشنبه / ۲۰ تیر ۱۴۰۰ / ۱۱:۲۳
متوسط پرداختی به مستمری بگیران ۲/۵ برابر شد و از هر ۲ ایرانی، یک نفر از خدمات «سازمان تأمین‌اجتماعی» برخوردار است.
شنبه / ۱۹ تیر ۱۴۰۰ / ۲۱:۰۱
دبیر اجرایی خانه کارگر گفت: ما اعتقاد به همسان‌سازی دقیق و منطقی حقوق بازنشستگان داریم و از نمایندگان‌مجلس هم می‌خواهیم کنار مجموعه‌های کارگری باشند و نگرانی بازنشستگان را افزایش ندهند.
جمعه / ۱۸ تیر ۱۴۰۰ / ۱۵:۵۸
به گفته یکی از مدیران سازمان تامین اجتماعی مبلغ دو هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت وام به بازنشستگان در نظر گرفته شده است و اگر به هر بازنشسته وام هفت میلیون تومانی پرداخت شود، ۳۷۱ هزار و ۴۲۸ نفر این وام را دریافت می‌کنند.
سه شنبه / ۱۵ تیر ۱۴۰۰ / ۰۹:۳۰
سرپرست اداره کل تامین اجتماعی استان البرز اعلام کرد که معوقه فروردین ماه مستمری بگیران تامین اجتماعی همراه با حقوق ماه جاری پرداخت می‌شود؛ این در حالی است که بازنشستگان از عدم لحاظ شدن معوقات خود در فیش تیرماه خبر می‌دهند.
دوشنبه / ۱۴ تیر ۱۴۰۰ / ۲۲:۰۲
مجلس بعد از ۲۷ تیرماه لایحه لایحه «دائمی شدن» همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را برای تصویب در صحن علنی آماده می کند.
دوشنبه / ۱۴ تیر ۱۴۰۰ / ۱۰:۱۳
ثبت‌نام وام قرض الحسنه مستمری‌ بگیران سازمان تامین اجتماعی از امروز شنبه، 12 تیر به صورت غیرحضوری آغاز می‌شود.
شنبه / ۱۲ تیر ۱۴۰۰ / ۲۱:۰۳
ارتباط حضوری کانون‌ها و بازنشستگان فعال در حوزه‌های انتخابیه و دفاتر نمایندگان جهت توجیه و جلب موافقت آنان برای رای مثبت به دو فوریت لایحه و ارجاع آن به کمیسیون اجتماعی جهت بررسی کلیات و مواد لایحه در دستور پیگیری است،
شنبه / ۱۲ تیر ۱۴۰۰ / ۱۱:۰۴
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید