صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۲۵ تیر ۱۴۰۰ / ۱۴:۰۳
کد خبر: 5095
گزارشگر: 213
۱۳۰
۰
۰
۴
نظر یک روانشناس درباره تاثیر تعهد و اعتماد در روابط زناشویی

نقش صحبت کردن و رابطه جنسی؛ از شکننده تا دوست داشتنی!

یک روانشناس خانواده با اشاره به اینکه «شکننده؛ در عین حال دوست داشتنی»، مناسب‌ترین تعریف برای هر رابطه ‌ای است گفت: ارتباطات تنها راهی است که دو نفر می‌توانند یکدیگر را بدست آورند؛ همچنین رد درخواست شریک برای رابطه جنسی هم سبب سرد شدن رابطه می شود.

به گزارش آسیانیوز، افسانه وکیلی، روانشناس و مدیر دفتر مشاور خانواده و ازدواج گفت: مخفی نگه داشتن راز از شریک اشتباهی است که بسیاری از مردم در روابط مرتکب می شوند. اسرار و قلمروهای ناشناخته در زندگی ممکن است باعث شود که همسران احساس جدایی و فاصله نسبت به هم پیدا کنند بنابراین هرگز نباید زن و شوهر رازی را از شریک زندگی خود مخفی کنند.


اشتباهاتی که می تواند به رابطه زناشویی آسیب بزند
وکیلی، با اشاره به اشتباهاتی که می‌تواند به یک رابطه آسیب برساند، گفت: شکننده، در عین حال دوست داشتنی؛ این مناسب‌ترین تعریف برای هررابطه ‌ای است. هیچ کس در جهان کامل نیست حداقل تا زمانی که وارد رابطه می‌شود. مردم اغلب مرتکب اشتباه می‌شوند و عبرت گرفتن از اشتباهات یک قانون معمول است که رفتار انسانی را بیان می‌کند اما درعین حال با مرتکب شدن به برخی اشتباهات، باعث آسیب جبران ناپذیری به روابط و زندگی خود می شوند.

او افزود: همیشه توصیه می‌شود زوجین از اشتباهات ارتباطی اجتناب کنند زیرا روابط حاصل یک اتحاد دو نفره هستند؛ بنابراین یک چنین اشتباهی ممکن است بر هر دو آنها تاثیر بگذارد. اشتباهات خاص ممکن است منجر به شکستگی جبران ناپذیر شود و پس از مرتکب شدن اشتباه متاسفانه ممکن است که دیگر اعتماد و عشق به فرد بازنگردد.

وکیلی با بیان اینکه «از دست دادن کنترل» یکی از اشتباهات است، تصریح کرد: اگر می‌خواهید رابطه را بیشتر یا برای همیشه حفظ کنید، در کنترل خودتان باشید. بسیاری از مردم به راحتی کنترل خود را به خصوص نسبت به شریک زندگی از دست می‌دهند. ازدواج یا توافق متقابل ازدواج در رابطه، مجوزی برای ابراز احساسات شما نیست. از دست دادن کنترل نشانه ای از کمتر یا پایین‌تر درنظرگرفتن شریک است. اقدامات مکرر از جمله از دست دادن کنترل در مکالمات و یا اقداماتی که ممکن است شریک زندگی خود را تحریک کند و علاقه بین دو را کاهش دهد، است.

این روانشناس در ادامه به عاملی دیگری اشاره کرد و گفت: ارتباطات تنها راهی است که دو نفر می‌توانند یکدیگر را بدست آورند و ذهن یا خود فرد را درک کنند همچنین عشق، شور و احساسات دیگر را برای دیگران به ارمغان می آورد. بسیاری از مردم وارد ارتباط مسموم با شریک خود می‌شوند و درنتیجه ممکن است علاقه کمتر شود. شکایت از عدم گفتگو بین زوجین شایع است و این نشات گرفته از کمبود ارتباطات است.

او افزود: صحبت کردن با یکدیگر باعث افزایش رابطه و کاهش تنش‌های احتمالی می‌شود. ارتباط برقرار کردن آنچه که فرد از دیگران نیاز دارد و آنچه انتظار می رود مفید است. فقدان ارتباطات یا ارتباط بد ازعناصر ارتباط مخرب در یک رابطه است.

وکیلی ضمن توصیه به زوجین گفت: بحث‌هایتان را کش ندهید، بحث‌هایتان را به روز بعد موکول نکنید وهمیشه مراقب باشید تا قبل از رفتن به رختخواب، مشاجرات را پایان دهید. بسیاری از افراد به بحث‌های ناخواسته می‌رسند و همه روز را با همان موضوع ادامه می دهند. در یک رابطه، استدلال نباید به عنوان نشانه ای از شأن و مقام یا وضعیت در نظر گرفته شود حتی اگر فردی احساس می کند که درست می‌گوید و فرد دیگر کاملا اشتباه می‌کند، زمانی که شریک مقابل همچنان برای رابطه تلاش می‌کند، می‌توان به خاطر زندگی مسالمت آمیز و رابطه شاد سکوت کرد.

این مدیر دفتر تخصصی مشاوره ازدواج و خانواده به نقش انکار جنسی در مشکلات یک رابطه زناشویی اشاره کرد و افزود: نقش رابطه جنسی در ازدواج بدیهی است. رابطه زناشویی را به نفع همسر خود نگذارید و هرگز آن را به عنوان یک مقاومت یا اعتراض به او محکوم نکنید. هنگامی که درخواست شریک برای رابطه جنسی رد می‌شود، او ممکن است صدمه ببیند و نسبت به رابطه سرد شود. بهتر است مشکلاتتان را قبل از رفتن به رختخواب حل کنید و همه مسائل را با برقراری ارتباط مناسب برطرف کنید. هنگامی که کسی از داشتن رابطه جنسی با شریکش رد می‌شود، ممکن است شخص رضایت جنسی را در شخص دیگری جستجو کند و رابطه از بین برود و حتی منجر به خیانت شود.

او در ادامه بیان کرد: بسیاری از روابط از کمبود عاشقانه و تعهد رنج می‌برند. افراد در رابطه نباید گفتن عبارات عاشقانه را به طرف مقابل متوقف کنند. حرف‌های عاشقانه واضح ترین بیان عشق و محبت در رابطه است. تعهد به شریک نیز برای بیان عشق اهمیت دارد. شرکای بی اعتنا شایع ترین دلیل طلاق و شکست هستند. اگر زن و شوهری می‌خواهند با خوشحالی و بدون مشکل رابطه‌شان ادامه پیدا کند باید ابتدا به شریک خود متعهد شوند و همیشه به او اعتماد داشته باشند.

وکیلی با تاکید بر اینکه نباید رازی بین زن و شوهر مخفی بماند، گفت: مخفی نگه داشتن راز از شریک اشتباهی است که بسیاری از مردم در روابط مرتکب می شوند. اسرار و قلمروهای ناشناخته در زندگی ممکن است باعث شود که همسران احساس جدایی و فاصله نسبت به هم پیدا کنند بنابراین هرگز نباید زن و شوهر رازی را از شریک زندگی خود مخفی کنند و مهمتر از همه این است حتی اگر رازهایی را مخفی می‌کنند، شریک زندگی نباید متوجه شود که رازهایی را از او مخفی شده است چون همین موضوع باعث اختلاف می‌شود./

برنا
اخبار مرتبط
در سال‌های اخیر می‌بینیم که دختران هم گرایش زیادی به استعمال دخانیات و مصرف مواد مخدر پیدا کرده‌اند و قبح این موضوع در جامعه از بین رفته است. گاهی حتی در اماکن عمومی دخترانی را می‌بینیم که سیگار به دست دارند یا از مصرف یک نوع مخدر سخن می‌گویند. چرا چنین اتفاقی افتاده است؟
چهارشنبه / ۱۶ تیر ۱۴۰۰ / ۱۷:۴۲
«انجمن مد و فشن ایران» نخستین مرجع معتبر معرفی طراحان و برندهای ایرانی، همراه با آموزش های نوین جهانی می‌باشد. این انجمن فرصت آفرینی در ایران و جهان را مد نظر دارد و راهگشای هنر و‌ صنعت مد و فشن در ایران است.
پنج شنبه / ۵ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۵:۱۴
اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، در پی افشای ویدیوهایی که برخی از کارمندان مجلس استرالیا را در حال اعمال سکسی به تصویر می‌کشد، خشم عمومی را در این مورد تایید کرد و قول داد در نحوه رفتار با زنان در سیاست تغییر فرهنگی ایجاد شود.
سه شنبه / ۳ فروردین ۱۴۰۰ / ۲۱:۴۵
درباره تاثیرات فیلم‌های پورنوگرافی یا هرزه‌نگاری که به آن‌ فیلم بالای 18سال نیز می‌‌گویند، باورهای مختلف زیادی وجود دارد. با افزایش اطلاعات علمی و آموزش‌های روانشناسان، بیشتر مردم از اثرات این فیلم‌ها آگاه هستند، اما همچنان باورهای غلطی نیز وجود دارد.
چهارشنبه / ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ / ۱۶:۱۲
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید