صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۴ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۲۲:۱۲
کد خبر: 5289
گزارشگر: 213
۸۸۶
۰
۰
۷
یادداشت/دکتر مهدی کریمی تفرشی

مفهوم مسئولیت اجتماعی و «همدردی مردم ایران» با هموطنان

مفهوم مسئولیت اجتماعی و «همدردی مردم ایران» با هموطنان
وقتی در نقطه ای از کشور مردم آب ندارند یا در بسیاری از شهرها هوای سالم ندارند؛ دیگر هموطنان از جان و مال خود برای هموطن دردکشیده دریغ نمی کنند.

مهدی کریمی تفرشی/آسیانیوز

ایران و ایرانی سمبل یک تمدن بزرگ و فرهنگ غنی و تاریخی کهن است که نخستین آموزه های نوع دوستی و بشر دوستی از قلب مردان و زنان فرهیخته این سرزمین برخاسته است.

حافظه تاریخ فراموش نخواهد کرد در روزگاری که جنگ و کشتار و نسل کشی نیمی از جهان را فراگرفته بود این سرزمین مهد فرهنگ و صلح و بشردوستی و خواستگاه انسان های بزرگی بود که قلبشان برای نجات بشریت می تپید.

امروز هم ایرانیان علیرغم تمامی دردها، مشکلات اقتصادی و فشارهای جهانی الگوی انسانیت و نوع دوستی در سراسر جهان هستند و هنوز قلبشان برای هموطن در هر نقطه ای از جهان می تپد. هنوز وقتی جایی در نقطه ای از این کشور انسانی درد می کشد، زلزله ای اتفاق می افتد، به یک هموطن هتک حرمت می شود، وقتی در نقطه ای از این کشور مردم آب ندارند، هوای سالم ندارند این مردم، همان هایی که در 8 سال جنگ تحمیلی از عزیزترین داشته های خود برای وطن گذشتند برای یکدیگر به پا می خیزند، اشک می ریزند و از جان و مال خود برای هموطن دردکشیده دریغ نمی کنند.

کافیست این حقایق تاریخی را به یادآوریم تا مفهوم واقعی مسئولیت اجتماعی را درک کنیم.

مسئولیت اجتماعی یا CSR مفهومی است بسیار گسترده و تاثیر گذار در توسعه پایدار هر جامعه و بیانگر مسئولیت یا نقشی است که یک سازمان، شرکت یا فرد در قبال جامعه، اقتصاد و محیط زیست دارد.

مسلما هر سازمانی تنها در مقابل ذی نفعان و سهامداران خود مسئول نیست بلکه مسئولیت و وظایف بزرگتری در مقابل جامعه ای که در آن فعالیت می کند دارد چرا که از منابع طبیعی، اقتصادی و انسانی آن جامعه استفاده می کند و باید در قبال آن مسئولانه عمل کند.

رفتار مسئولانه در قبال تک تک افراد جامعه و محیطی که در آن زندگی می کنیم و تامین نیازهای مردم، ارتقائ کیفیت محصولات و تولیدات، فقر زدایی، ارتقای کیفیت و سبک زندگی سالم برای افراد جامعه و برخورد مسئولانه با آسیب های زیست محیطی و آسیب های اجتماعی، نه تنها وظیفه دولت و مسئولین بلکه رسالت تک تک ماست.

شرکت ها، سازمان ها یا بنگاههای اقتصادی که با تولیدات خود به محیط زیست صدمه می زنند، به حقوق مشتریان و مصرف کنندگان خود احترام نمی گذارند، در قبال کارکنان خود و حقوق آنها رفتار غیرمسئولانه ای دارند به مرور مقبولیت برند خود را از دست داده و از چرخه کسب و کار حذف می شوند.

بنابراین داشتن تعامل سازنده با مشتریان، تامین کنندگان، رسیدگی به اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه، رعایت اخلاق مداری و پایبندی الزامات قانونی و رفتا مسئولانه در قبال محیط زیست یک وظیفه مسلم و مسئولیت اجتماعی است و در عین حال به حفظ جایگاه مناسب برند در جامعه و بازار کسب و کار کمک می کند./

https://www.asianews.ir/u/390
اخبار مرتبط
ایران کشوی است با منابع طبیعی و زیست محیطی کم نظیر در جهان که گنجینه ای عظیم از آب و هوایی چهارفصل و خاکی حاصلخیز، طبیعتی اسرارآمیز و حیات وحشی کم نظیر در خود نهفته دارد و حفظ این گنجینه ارزشمند رسالتی است که بر دوش تک تک ماست.
دانشگاه کار آفرین یکی از مطالبات اصلی مردم و خدمات گیرندگان در جامعه است، در سال‌های اخیر دانشگاه‌های کشاورزی و فنی و حرفه‌ای تا حدودی گام‌های در این زمینه برداشته‌اند؛ اما با واقعیت‌ها و نیازمندی‌های واقعی جامعه فاصله دارند.
تشکیل بنگاه های دولتی تامین کننده و توسعه گر همانند تجربه ای که در چین عملیاتی شد می تواند بخش مهمی از دغدغه بنگاههای تولیدی در جهت تامین مواد اولیه با قیمت مناسب را برطرف و نیز فروش محصولات را تسهیل کند.
گسترش اشتغال و کاهش معضل بیکاری با توسعه تولید و چرخاندن پر قدرت چرخ های صنعت تحقق خواهد یافت؛ اما در این میان دغدغه اصلی کارآفرینان، صنعتگران و تولیدکنندگان وجود موانع، چالش ها و مشکلاتی است که بر سر راه تولیدکنندگان وجود دارد.
با افزایش شتابان نرخ ارز و بی ارزش شدن پول ملی اتفاق مهمی که رخ داد فراهم شدن بستری عظیم برای فساد و سوء استفاده سودجویان و اخلالگران بازار بود؛ جذابیتی که صادرات در شرایط فعلی و کسب درآمد ارزی برای صادرکنندگان ایجاد کرد منجر به این شد که بسیاری از تولیدکنندگان تولیدات و مواد اولیه و محصولات را به داخل تزریق نکنند.
واردات یک نوع کالا با دو نرخ ارز موجب ایجاد بی‌نظمی در بازار خواهد شد و نیازمند طراحی سازوکارهای خاصی است که فعلاً در کشور وجود ندارد و اقتصاد ایران در مسائل ارزی باید بر اساس یک بازار آزاد کنترل شود.
سیاست‌های اخیر ارزی کشور به گونه‌ای بوده که واحدهای تولیدی در تامین مواد اولیه خود با مشکل جدی مواجه شده‌اند که با ادامه این روند شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی و از دست رفتن اشتغال ایجاد شده خواهیم بود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید