صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۰ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۴۵
کد خبر: 5471
گزارشگر: 213
۵۱۰
۰
۰
۱۰
اتفاق خوب صعود بورس در روزهای اخیر

نشانه های رشد بازار سرمایه در راه است

نشانه های رشد بازار سرمایه در راه است
در روز گذشته نشانه هایی دیده می‌شود که حاکی از سبز شدن بورس تا پایان هفته و روزهای آینده است.
به گزارش آسیانیوز، در معاملات روز سه‌شنبه سه علامت مثبت مهم دیده می‌شود که می‌تواند تابلوی بورس را در آخرین روز هفته سبزپوش کند.

سه علامت صعودی مهم بازار برای سهام‌داران
برای پیش بینی بورس امروز –چهار‌شنبه 20 مرداد- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 20 هزار و 595 واحد صعود کرد و به رقم یک میلیون و 453 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز 5 هزار و 421 واحد بالا آمد و در رقم 418 هزار و 170 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 340 واحد رشد کرد و به رقم 20 هزار و 789 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 340 نماد رشد قیمت و 137 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 69 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 28 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت
روز سه‌شنبه در بورس شرکت‌های پتروشیمی پارس (پارس)، آسان پرداخت پرشین (آپ)، معدنی املاح ایران (شاملا)، صنایع جوشکاب یزد (بکاب) و بورس کالای ایران (کالا) با رشد 5 درصدی بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های پگاه گیلان (غگیلا)، زرین معدن آسیا (فزرین) و پتروشیمی ارومیه (شاروم) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت
در بورس نمادهای کدما (معدنی دماوند)، قلرست (قند لرستان) و کساپا (سایپا شیشه) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت پگاه فارس (غفارس)، توزیع داروپخش (دتوزیع) و توکا رنگ فولاد سپاهان (شتوکا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.


عرضه و تقاضای بازار
عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌چهار‌شنبه است. در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد تقاضای 768 میلیارد تومانی بسته شد.

افزایش ارزش صف‌های پایانی بازار
در پایان معاملات سه‌شنبه 22 نماد صف فروش و 121 نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 65 درصد رشد کرد و در رقم هزار و 239 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 10 درصد افزایش یافت و 471 میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها
روز سه‌شنبه شرکت پتروشیمی پارس (با نماد معاملاتی پارس) با صف‌ خرید 360 میلیارد تومانی برای دومین روز پیاپی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از پارس، نمادهای سپید (سپید ماکیان) و وهامون (شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها
روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به کدما (معدنی دماوند) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 131 میلیارد تومانی داشت. پس از کدما، غدام (خوراک دام پارس) و ثالوند (سرمایه‌گذاری مسکن الوند) بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز
روز گذشته شاخص بورس 20 هزار واحد صعود کرد و از نیمه کانال 1.4 میلیونی بالاتر آمد. شاخص کل آخرین باز 195 روز کاری قبل یعنی 28 مهرماه 1399 در این محدوده قرار داشت. دیروز 69 درصد نمادهای بازار افزایش قیمت داشتند و شاخص هم وزن نیز رشد 5 هزار و 421 واحدی داشت.

اقتصاد نیوز نوشت قیمت سهام تمام نمادهای سه گروه کشاورزی و دامپروری (از جمله سپید، زکوثر، زقیام، تلیسه، زبینا، زشریف، زپارس، زشگزا، زدشت، سیمرغ، زمگسا، زملارد، زفکا، زگلدشت و زکشت)، فعالیت‌های جنبی مرتبط با واسطه‌گری مالی (از جمله شستا، وغدیر، وبانک، وصندوق و وامید) و شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی (از جمله تملت، فرابورس، تنوین، کالا، امین، امید و لوتوس) افزایش یافت.

علاوه بر این برای سومین روز متوالی شاهد کاهش خروج پول حقیقی بودیم و برای سومین روز متوالی معاملات بازار با مازاد تقاضا بسته شد. ارزش مازاد تقاضای در پایان معاملات 768 میلیارد تومان بود که نسبت به روز دوشنبه رشد 140 درصدی داشت.

رشد قیمت 69 درصد نمادها، صعود مازاد تقاضای بازار و کاهش پول حقیقی خروج از بازار سه علامت صعودی مهم بازار برای سهام‌داران است./
https://www.asianews.ir/u/3ds
اخبار مرتبط
شرکت‌های سیمانی موظف شده‌اند تا تمام محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند؛ اما برخی از شرکت‌ها از این دستور پیروی نمی‌کنند.
برخی از کارشاسان بازار سهام معتقدند تا پایان سال برآیند کلی از بازار مثبت است و احتمال رسیدن شاخص به مرز دو میلیون واحد بر فرض پایین نیامدن دلار و فروش نفت زیاد است، اما باید توجه داشت که برای تحلیل دقیق، شرایط مختلفی را باید در نظر بگیریم.
درحالی که بسیاری از سهامداران سهام عدالت از سقوط سنگین شاخص بورس در یک سال اخیر متضرر شده‌اند اما آنها در این مدت حتی امکان فروش سهام خود را نداشتند. در این وضعیت رئیس سازمان بورس خبر جدیدی را اعلام کرده است.
کنار کارخانجات، دلالان بیتوته کرده‌اند و حتی کارهای بارگیری کامیون را انجام می‌دهند. اعدادی هم که در فرآیند واسطه‌گری بازار سیمان به دست می‌آید بزرگتر از آن است که برخی به راحتی از آن عبور کنند.
معاون سازمان بومعاون سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اکنون صندوق‌های سرمایه‌گذاری بالغ بر ۵۱۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی در اختیار دارند که عدد قابل توجهی است؛ براین اساس تنوع بخشی به صندوق‌های سرمایه گذاری در دستور کار قرار گرفته تا صندوق‌ها به لحاظ بازدهی و ریسک از سطح تنوع بالایی برخوردار باشند.
مطابق با مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار، تمامی مشمولان سهام عدالت در روش مستقیم از تمامی حقوق و مزایای سهامداری برخوردار شدند.
چالش عقلانیت در نظریه‌های اقتصادی بیانگر آن است که رفتار عقلانی یک فرد، خانوار، جامعه می‌تواند کلید موفقیت یا عدم‌توفیق یک نظریه اقتصادی قرار گیرد؛ مثلا گفته می‌شود هر چه قیمت کالایی بالاتر رود تقاضا برای آن کم می‌شود، اما چرا همچنان برای خودروهای با کیفیت پایین داخلی، در حالی که قیمت آن بیش از 2 برابر شده، چنان تقاضایی وجود دارد که برای خرید آن‌ها قرعه‌کشی می‌شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید