صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۲۰ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۲۱:۱۲
کد خبر: 5484
گزارشگر: 213
۴۰۹
۰
۰
۴
وضعیت مذاکره با آمریکا در کابینه رئیس جمهور جدید

سرنوشت برجام با «وزیر خارجه رئیسی» چه خواهد شد؟

سرنوشت برجام با «وزیر خارجه رئیسی» چه خواهد شد؟
در فهرست پیشنهادی وزیران کابینه ابراهیم رئیسی حسین امیرعبداللهیان برای وزارت امور خارجه انتخاب شده است و به گفته یک مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، او دیپلماتی تندرو است که با وجود وی، تهران در مذاکرات هسته ای عملکرد سختیگرانه ای را دنبال می کند.
به گزارش آسیانیوز، روز چهارشنبه ابراهیم رئیسی فهرست وزیران پیشنهادی خود را به هیئت رئیسه مجلس داد.

به گفته علی نیکزاد، نائب رئیس مجلس، این فهرست روز شنبه در جلسه علنی اعلام وصول خواهد شد و پس از آن بررسی صلاحیت نامزدها آغاز می‌شود.

در فهرست پیشنهادی وزیران حسین امیرعبداللهیان برای وزارت امور خارجه، احمد وحیدی برای وزارت کشور، احسان خاندوزی، وزارت اقتصاد، رستم قاسمی، وزارت راه و شهرسازی، اسماعیل خطیب برای وزارت اطلاعات و عزت‌الله ضرغامی برای وزارت میراث فرهنگی و گردشگری معرفی شده‌اند.

بر اساس رویه چند دهه اخیر نام‌های وزیران اطلاعات، دفاع و وزارت امور خارجه پس از هماهنگی و تصویب رهبر جمهوری اسلامی اعلام می‌شود.

وزیر پیشنهادی برای امور خارجه

حسین امیرعبداللهیان، وزیر پیشنهادی برای وزارت امور خارجه، از افراد نزدیک به نیروی قدس سپاه پاسداران است و در حال حاضر سمت مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی را برعهده دارد.

در واکنش به این انتخاب، برخی تحلیلگران می‌گوید این انتخاب رئیسی نشان‌دهنده «تمرکز محدود وی بر منطقه و بی‌علاقگی به بهبود روابط سیاسی یا اقتصادی با غرب است.»

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مذاکره‌کننده هسته‌ای ایرانی که خواسته هویتش فاش نشود، نوشته امیر عبداللهیان «دیپلماتی تندرو است … اگر وزارت خارجه مسئول پرونده هسته‌ای ایران باشد، بدیهی است که تهران در مذاکرات خط مشی سختی را اتخاذ خواهد کرد.»

خبرگزاری بلومبرگ هم نوشته است در صورتی که امیرعبداللهیان ۵۷ ساله که یک «محافظه‌کار ضد غرب» است، به عنوان وزیر خارجه ایران معرفی شود، از این پس او خواهد بود که تیم مذاکره‌کننده ایرانی در مذاکرات وین را پس از آغاز دوباره گفت‌وگوها هدایت خواهد کرد.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های نیمه رسمی، این احتمال بالا است که شورای عالی امنیت ملی که به صورت مستقیم به رهبر جمهوری اسلامی گزارش می‌دهد، مسئولیت مذاکرات هسته‌ای وین را از وزارت خارجه - که در دوران حسن روحانی توسط نیروهای تقریباً میانه‌رو هدایت می‌شد- بگیرد.

وزیران پیشنهادی دیگر

احمد وحیدی که به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت دفاع در کابینه رئیسی معرفی شده نیز فرمانده اسبق نیروی قدس شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران است.

وزیر دفاع دولت دوم محمود احمدی‌نژاد و رئیس کمیسیون سیاسی-دفاعی مجمع تشخیص مصلحت نظام از دیگر عناوین و پست‌های سابق او است.. وحیدی دکترای دفاع استراتژیک از دانشگاه امام صادق دارد و رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی است.

وحیدی بهمن ۹۷ مدعی شده بود که گروه ویژه اقدام مالی «یک سازمان اقتصادی نیست، بلکه یک نظام امنیتی مستقل از سازمان ملل است».

او مدعی شده بود که گروه ویژه اقدام مالی یک ساختار «جاسوسی» است و «چارچوبی است که استکبار برای محدود و هوشمند کردن تحریم‌ها دنبال می‌کند».

اسماعیل خطیب، گزینه پیشنهادی وزارت اطلاعات، پیش از این ریاست مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه را برعهده داشت و رئیس حراست آستان قدس رضوی بود. آقای خطیب از اعضای دفتر رهبر جمهوری اسلامی و عضو اطلاعات عملیات سپاه است.

رستم قاسمی، وزیر پیشنهادی برای وزارت راه و شهرسازی هم از اعضای ارشد سپاه است. او معاون اقتصادی نیروی قدس سپاه است و پیش از این فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا بود. آقای قاسمی در دولت محمود احمدی‌نژاد، وزیر نفت بود و از انتخابات ریاست جمهوری اخیر «به نفع جریان انقلاب» انصراف داد.

احسان خاندوزی، گزینه ابراهیم رئیسی برای وزارت اقتصاد، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم و عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی است که سابقه مدیر کلی اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس را هم دارد.

عزت‌الله ضرغامی، که از سوی ابراهیم رئیسی برای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی معرفی شده کارشناس ارشد مدیریت صنعتی است. او رئیس پیشین صدا و سیما و عضو شورای عالی فضای مجازی و عضو شورای انقلاب فرهنگی است./
اخبار مرتبط
ابراهیم رئیسی به عنوان هشتمین رئیس جمهوری ایران امروز، پنج‌شنبه ۱۴ مرداد در مجلس شورای اسلامی طبق قانون اساسی کشور سوگند یاد کرد؛ این در حالی است که آیت الله آملی لاریجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و علی لاریجانی رییس سابق مجلس در این مراسم حضور نداشتند.
پنج شنبه / ۱۴ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۸:۲۳
برخی مقام‌های کشورهای مختلف روز پنج‌شنبه ۱۴ مرداد برای شرکت در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی رییس جمهور ایران، وارد تهران شده‌اند.
پنج شنبه / ۱۴ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۵۵
مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره‌ ریاست جمهوری اسلامی ایران امروز، سه‌شنبه، ۱۲ مرداد، با حضور رهبر انقلاب برگزار شد.
سه شنبه / ۱۲ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۲:۴۵
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در آخرین گفت‌وگوی تلویزیونی خود که شامگاه دوشنبه ۱۱ مرداد پخش شد، با انتقاد دوباره از مصوبه هسته‌ای مجلس گفت به این زودی‌ها توافقی صورت نمی‌گیرد.
سه شنبه / ۱۲ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۰۹:۴۴
رئیس جمهور جدید ایران در نخستین نشست خبری اش در پاسخ به پرسش مربوط به نقش او در پرونده های سال ۶۷ گفت : اگر یک دادستان از حقوق مردم و امنیت جامعه دفاع می‌کند، او باید مورد تقدیر و تشویق قرار بگیرد. افتخارم این است که در کسوت دادستان هرجا که بودم دفاع از امنیت و آسایش کرده‌ام.
دوشنبه / ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۴:۵۸
مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا مدعی شد: رئیسی کسی نیست که با او مذاکره کنیم و حکومت ایران حکومتی نیست که با آن تعامل کنیم و باید کارزار فشار حداکثری را به کار ببندیم.
دوشنبه / ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۲۳
ما آدم‌های ترسناکی نیستیم، چرا شرایطی را به وجود آوریم که ما را ترسناک جلوه دهند؛ پس عادی زندگی کنیم و اجازه دهیم مردم هم عادی زندگی کنند و تجارت عادی با همسایگان یا دورتر با چین و اروپا به یک جریان عادی تبدیل شود. بیایید عادی شویم.
دوشنبه / ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۹:۵۵
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید