صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۲۱ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۰۴
کد خبر: 5490
گزارشگر: 213
۵۵۱
۰
۰
۶
قالیباف گفت سفیران عذرخواهی کنند

چرا سفیر روسیه «عکس جنجال برانگیز» منتشر کرد؟

چرا سفیر روسیه «عکس جنجال برانگیز» منتشر کرد؟
بعد از آنکه لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران، عکسی از خودش و سفیر جدید بریتانیا در سفارت روسیه که مشابه عکس چرچیل، روزولت و استالین در «کنفرانس تهران» است را منتشر کرد، مسوولان در تهران واکنش گسترده ای به آن نشان دادند.

به گزارش آسیانیوز ، اقدام لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران، در انتشار عکسی از خودش و سفیر جدید بریتانیا در سفارت روسیه که مشابه عکس چرچیل، روزولت و استالین در «کنفرانس تهران» است با واکنش گسترده مسوولان در ایران مواجه شد و از جمله محمدباقر قالیباف خواهان عذرخواهی فوری و رسمی هر دو سفیر شده است.
---------------------

بیشتر بخوانید:

اسلامی تر شدن ایران «بدون» «انقلاب ۵۷»؟!

افکار «ایرانی» برای خاورمیانه

-----------------------------------------------------

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران، روز چهارشنبه بیست و یکم مرداد ماه، در توییتی عکسی از خود و سایمون شرکلیف، سفیر بریتانیا در تهران، را در سفارت روسیه منتشر کرد و گفت این عکس از روی همان «پله‌های تاریخی کنفرانس ۱۹۴۳ تهران»، گرفته شده است.

جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، در توییتی عکس یادگاری سفیران روسیه و بریتانیا در ایران را در محل پله‌های تاریخی کنفرانس ۱۹۴۳ تهران «عکسی بسیار نامناسب» خواند و گفت: «باید یادآوری کنم اوت ۲۰۲۱، اوت ۱۹۴۱ یا دسامبر ۱۹۴۳ نمی‌شود.»

ظریف افزود که «مردم ایران، از جمله در مذاکرات برجام، نشان داده‌اند که سرنوشت آنها هرگز منوط به تصمیم سفارتخانه‌ها و قدرت‌های خارجی نمی‌شود.»

همزمان محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، نیز عکس یادگاری سفیران روسیه و بریتانیا در محل پله‌های تاریخی کنفرانس ۱۹۴۳ تهران را «اقدام دور از ادب دیپلماتیک و نامناسب سفرای دو کشور روسیه و انگلستان» خواند.

قالیباف با بیان اینکه این اقدام باید به سرعت از سوی وزارت خارجه ایران پیگیری شود، تاکید کرد که هر دو سفیر باید فورا به‌طور رسمی بابت اقدام انجام شده عذرخواهی کنند در غیر این‌صورت واکنش قاطع دیپلماتیک ضروری خواهد بود.

رییس مجلس شورای اسلامی به جزییات «واکنش قاطع دیپلماتیک» در صورت عدم عذرخواهی این دو سفیر اشاره نکرد.

از سوی دیگر، عبدالله گنجی، مدیرمسئول روزنامه جوان نیز با اشاره به اینکه «سفیر انگلیس با سفیر روسیه در سفارت روسیه در همان محلی که روزولت، چرچیل و استالین کنفرانس تهران را بدون اطلاع ایران برگزار کردند، عکس یادگاری گرفتند»، نوشت: که آنها «صندلی آمریکا را هم خالی گذاشتند، چه پیامی را می خواهند منتقل کنند؟»

کنفرانس تهران در میانه جنگ جهانی دوم و در فاصله ۶ آذر ۱۳۲۲، بیست و هشتم نوامبر ۱۹۴۳ تا ۹ آذر، اول دسامبر، همان سال با حضور سران متفقین، وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا، تئودور روزولت رییس جمهوری وقت آمریکا و ژوزف استالین رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی، در محل سفارت شوروی، سفارت روسیه فعلی، در تهران برگزار شد.

این کنفرانس به شکل محرمانه و دو سال پس از آن برگزار شد که نیروهای نظامی شوروی و بریتانیا با وجود اعلام بی‌طرفی ایران، خاک ایران را از شمال و جنوب اشغال کردند که به کناره‌گیری رضا شاه منجر شد.

با آنکه در پایان کنفرانس تهران متفقین تاکید کردند که پس از جنگ جهانی دوم خاک ایران را ترک خواهند کرد با این حال تاریخ پژوهان برگزاری این کنفرانس به پیشنهاد ژوزف استالین در خاک ایران به عنوان اقدامی در چارچوب نقض حاکمیت ملی ایران ارزیابی کرده‌اند./

اخبار مرتبط
سخنگوی سازمان غذا و دارو از واردات اولین محموله واکسن کرونا توسط بخش خصوصی به کشور خبر داد؛ این بار هم فقط ۳۰۰ هزار دُز واکسن آسترازنکای تولیدی روسیه به ایران رسیده است.
پنج شنبه / ۷ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۳:۳۶
در مقاله «اسلامی شدن ایران بدون انقلاب ۵۷»که چندی پیش در آسیانیوز منتشر شد، به این موضوع رسیدیم که موج اسلامگرایی و اسلام سیاسی در اواخر دهه شصت قرن گذشته میلادی آغاز و با شکست اعراب در جنگ ۱۹۷۳ با اسرائیل اوج گرفت؛ در واقع موج اسلامگرایی به نحوی باعث شد تا معادلات قدرت در نیمه دوم قرن بیستم به کلی تغییر کرده و با سقوط شوروی بابت ورودش به افغانستان و نابودی متحدانش، نظم جدیدی در جهان شکل بگیرد؛ نظمی که مجددا در اثر بهار عربی تغییرات جدی را تجربه کرد.
پنج شنبه / ۱۷ تیر ۱۴۰۰ / ۰۳:۱۴
سفارت روسیه با توجه به صدور غیر قانونی مجوزهای ورود به فدراسیون روسیه با استفاده از گذرنامه های جعلی طرفدار فن آیدی و بلیط مسابقه به بهانه تماشای جام جهانی فوتبال (یورو ۲۰۲۰) به سن پترزبورگ توسط برخی از شرکت های ایرانی، اعلام کرد که افراد با مدارک مذکور حق ورود به فدراسیون روسیه را ندارند.
دوشنبه / ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۳:۲۳
در مقاله پیشین با عنوان «افکار ایرانی برای خاورمیانه» به این موضوع پرداخته‌ شد که ایدئولوژی‌ها منجر به ایجاد دوستی و دشمنی واقعی میان حکومت‌ها نمی‌شوند؛ و در این مقاله که به دنبال مطلب پیشین است، هدف این است که آیا ایران بدون انقلاب ۵۷ شبیه ایران پیش از انقلاب باقی می‌ماند؟
جمعه / ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۲:۲۷
هیچ‌گاه ادیان و ایدئولوژی‌ها منجر به ایجاد دشمنی ابدی و واقعی میان کشورها و واحدهای سیاسی در جهان نشدند؛ چرا که دشمن‌ها از طریق تضاد منافع در رقابت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به وجود می‌آیند و ایدئولوژی‌ها نفرت از رقیب و کشور دارای تضاد منافع را توجیه و پیروزی را به یک ضرورت تبدیل می‌کنند.
چهارشنبه / ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۱:۲۶
همراه با واکسیناسیون سالمندان بالای ۸۰ کاربران توییتر خبر می‌دهند که این گروه با واکسن کره جنوبی واکسینه شدند؛ در حالی است که پیش از این خبری از واردات واکسن از کره جنوبی نبود.
شنبه / ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۳:۴۴
اقدامات تنبیهی آمریکا مقابل روسیه از جمله اخراج ۱۰ دیپلمات روس تحریم ۳۸ شخصیت حقیقی و حقوقی روسیه که از چند هفته پیش در دست بررسی بود اولین بخش از اقدامات تلافی‌جویانه دولت جو بایدن در واکنش به فعالیت هکرهای روس است. این تحریم‌ها شامل اقداماتی است که در صورت ادامه اقدامات مخرب روسیه، از جمله در فضای مجازی و مرز اوکراین، مشارکت روسیه در اقتصاد جهانی را دشوارتر می‌ کند.
شنبه / ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ / ۲۰:۳۷
در حالی که انتقادها به امضای توافق ۲۵ ساله ایران با چین همچنان ادامه دارد، اکنون ارزیابی نهادهایی در آمریکا حاکی از آن است که پکن در مسیر تضعیف ایالات متحده چشم به سرمایه‌گذاری در کشورهای در حال توسعه دارد و با پروژه‌های زیربنایی آن‌ها را به خود بدهکار می‌کند
جمعه / ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ / ۰۲:۵۱
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید