صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۵ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۰۱:۲۳
کد خبر: 5535
گزارشگر: 213
۱۷۳۴
۰
۰
۴
سفارت آمریکا از کشتار سربازان تسلیم شده خبر داد

طالبان نیروهای «تسلیم شده» را اعدام کرد

طالبان نیروهای «تسلیم شده» را اعدام کرد
سفارت آمریکا در کابل گفت گزارش‌هایی دریافت کرده مبنی بر این که اعضای طالبان سربازان تسلیم‌شده ارتش را اعدام کرده و به شکل غیرقانونی برخی از اعضای دولت و ماموران پلیس را بازداشت کرده است.
به گزارش آسیانیوز، سفارت آمریکا در کابل از دریافت گزارش‌هایی خبر داده مبنی بر این که طالبان سربازان تسلیم‌شده ارتش افغانستان را اعدام کرده‌اند

با پیشرفت طالبان در افغانستان، چنان که مقام‌های آمریکایی و گروه‌های حقوق بشری می‌گویند، شهروندان این کشور هر چه بیشتر در خطر اعدام، ازدواج اجباری و دیگر جنایات جنگی قرار می‌گیرند.

به نوشته شبکه‌های خبری با تسلیم شدن نیروها و سربازان دولتی افغانستان، طالبان توانسته‌اند بخش‌های قابل توجهی از خاک افغانستان را تحت کنترل خود درآورند.

سفارت آمریکا در کابل روز چهارشنبه گفت گزارش‌هایی دریافت کرده مبنی بر این که اعضای طالبان سربازان تسلیم‌شده ارتش را اعدام کرده و به شکل غیرقانونی برخی از اعضای دولت، از جمله رهبران نظامی، مقام‌های ولایات و همچنین ماموران پلیس را بازداشت کرده است.

به گزارش فاکس‌نیوز، چنان که سفارت آمریکا در توییتی نوشته، اعدام سربازان می‌تواند جنایت جنگی تلقی شود.

یک سخنگوی طالبان پیشتر در هفته جاری، در گفت‌وگو با روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، کشتن زندانیان را رد کرد. این در حالی است که روایات شاهدان عینی چیز دیگری می‌گوید. طالبان همچنین اتهاماتی را رد کرده که می‌گوید شبه‌نظامیانش در سرزمین‌هایی که به تصرف درمی‌آورند، از مردم خواسته‌اند دختران ۱۵ سال به بالا را به عنوان عروس به آنان بدهند.

عطا محمد نور: در یک «توطئه سازمان یافته» مزار شریف به طالبان تسلیم شد
راس ویلسون، کاردار سفارت آمریکا در کابل، با اشاره به مذاکرات به‌ بن‌بست رسیده صلح در قطر، در توییتی نوشت: «بیانات طالبان در دوحه شباهتی با اقداماتشان در بدخشان، غزنی، هلمند و قندهار ندارد. تلاش‌ها برای به دست گرفتن قدرت از طریق خشونت، وحشت‌افکنی و جنگ، تنها به انزوای بین‌المللی می‌انجامد.»

یک گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان درباره آسیب‌های جانی در آن کشور در شش ماهه نخست سال ۲۰۲۱ می‌گوید که ۱۶۷۷ نفر کشته و ۳۶۴۴ نفر تا پایان ماه ژوئن مجروح شده‌اند.

این ارقام در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش ۸۰ درصدی نشان می‌دهد و خونین‌ترین شش ماه برای مردم افغانستان از زمانی است که کمیسیون مستقل حقوق بشر شروع به ثبت موارد و آمارگیری کرده است.

این گروه طالبان را مسئول بیش از ۹۰۰ مورد از موارد مرگ و ۲۰۰۰ مورد از موارد جراحت دانسته است.

طالبان سابقه حمله به شهروندان افغانستانی که کار ترجمه برای نیروهای آمریکایی را بر عهده داشتند را در کارنامه خود دارد و وزارت خارجه آمریکا، برای کمک به خروج مترجم‌ها و خانواده‌هایشان از افغانستان با سازمان‌های پناهجویان همکاری کرده است.

جو بایدن روز شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با حضور کامالا هریس، معاون ریاست‌جمهوری و مقام‌های مشاور امنیت ملی خود درباره تلاش‌ها برای خروج مترجم‌ها و پیمانکاران و کارمندان محلی سفارتخانه آمریکا در کابل که در خطر حمله طالبان قرار دارند، مذاکره کرد.

بایدن در بیانیه‌ای گفت: «دل ما با مردان و زنان افغانستانی است که در خطر هستند. برای خروج هزاران نفر از کسانی که به ما کمک کرد‌ند و خانواده‌هایشان تلاش می‌کنیم.»

همچنین گزارش‌هایی درباره حمله طالبان سنی، به مسلمانان شیعه افغانستان، همچنین صاحبان کسب‌وکارها و دیگر غیرنظامیان منتشر شده است.

بیشتر کشته‌شده‌ها در ولایات جنوب‌غرب، از جمله قندهار و هلمند بوده که طالبان روز جمعه تصرف کردند. به گفته سازمان ملل متحد، حدود ۴۰ هزار شهروند افغانستان از زمان شروع خشونت‌ها در ماه مه به این سو آواره شده‌اند.

همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، دیگر کشورهای غربی نیز سفارتخانه‌های خود را بسته یا فعالیت‌های خود را در کابل کاهش داده‌اند و حتی سازمان ملل متحد از قصد خود برای تغییر مکان شماری از کارکنان خود خبر داده است./
https://www.asianews.ir/u/3fo
اخبار مرتبط
با عقب‌نشینی نیروهای دولتی افغانستان، هرات به تصرف طالبان درآمد و همراه با تعطیلی بازار ارز این شهر، عملا یکی از مهم‌ترین کانال‌های سیگنال دهی به بازار تهران نیز موقتا خاموش شد.
مایکل مک‌کال، عضو ارشد جمهوری‌خواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: دولت جو بایدن تمام امید خود را به «مذاکرات صلح» با طالبان بست؛ او شرکای افغان ما و زنان افغانستان را رها کرد تا قتل عام بشوند و این تصاویر هولناکی است که به نام او تمام می‌شود.
کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای در حمایت از مردم افغانستان از طالبان به عنوان «گروه تبهکار، انسان‌ستیز، واپس‌گرا و آزادی‌ستیز» نام برد و هشدار داد که به قدرت رسیدن این گروه در افغانستان به ویرانی «سرمایه‌های تاریخی و فرهنگی» و نسل‌کشی منجر خواهد شد.
هرات سومین شهر بزرگ افغانستان و یازدهمین مرکز ولایتی از یک هفته گذشته به تصرف شبه نظامیان طالبان درآمده است و مقام‌ها و نیروهای دولتی به پادگانی نظامی در خارج از هرات عقب‌نشینی کرده‌اند.
براساس گزارش پلیس ولایت بلخ، طالبان علاوه بر شکنجه و قتل شاعر و مورخ افغانستانی در خانه اش زن جوانی را به دلیل پوشیدن لباس کوتاه و زن دیگری را به دلیل فعالیت در کمپین واکسن فلج اطفال تیرباران کردند.
یک فرمانده افغان به خبرگزاری رویترز گفته است که نیروهای ویژه افغان در حال جنگ برای بازپس‌گیری منطقه اسپین بُدَک بودند که دانش صدیقی و یک افسر ارشد افغانستان بر اثر آتش‌باران متقابل طالبان کشته شدند.
همزمان با درخواست دولت افغانستان برای بازگرداندن سربازان پناه آورده به ایران، مشاور اشرف غنی جمهوری اسلامی ایران را به «اداره» طالبان با هدف مسلط شدن بر گمرک افغانستان متهم کرد.
گزارش‌ها از افغانستان حاکی است انفجار مرگبار در خودروی بمب گذاری شده حداقل ۲۱ نفر کشته و بیش از ۹۰ نفر زخمی شده‌اند، رییس شورای ولایتی لوگر، گفته است که شمار تلفات این رویداد رو به افزایش است.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید