صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۹ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۱:۰۵
کد خبر: 5659
گزارشگر: 213
۴۲۷
۰
۰
۲
تحرکات مثبت بازار سرمایه ادامه دار است

سهامداران «سود خوبی» خواهند داشد/ضرورت اصلاح بازار

سهامداران «سود خوبی» خواهند داشد/ضرورت اصلاح بازار
در حالی کارشناسان بازار سرمایه از ماه گذشته پیش‌بینی کرده بودند که ممکن است بازار سهام در شهریور ماه دچار ریزش و اصلاح شود؛ شاخص کل بورس از چند ماه گذشته تا به امروز با تحرکات مثبت خود بازدهی ۲۰ درصدی را ثبت کرد؛ همچنین حرکت مثبت و متعادل بیشتر نمادهای بازار در ماه‌های گذشته آغاز شد.
به گزارش آسیانیوز، بازار سهام امروز هم روند ریزشی را در پیش گرفته است و دومین روزی است که شاخص کل تحرکات نفی خود را ادامه داده است. استراتژی سهامداران در این زمان باید چگونه باشد؟

شاخص کل بورس از چند ماه گذشه تا به امروز با تحرکات مثبت خود بازدهی ۲۰ درصدی را ثبت کرد. همچنین حرکت مثبت و متعادل بیشتر نمادهای بازار در ماه‌های گذشته آغاز شد و دیگر صف‌های فروش قفل شده در بازار به چشم نمی‌خورد.

کارشناسان بازار سرمایه از ماه گذشته پیش‌بینی کرده بودند که ممکن است بازار سهام در شهریور ماه دچار ریزش و اصلاح شود. گمانه‌های زیادی وجود دارد تا دلایل ریزش بازار را توجیه کند. از جمله این دلایل می‌توان به نوسانات نرخ ارز در روزهای گذشته اشاره کرد، دلار با سیگنال‌هایی که از از مذاکرات برجام و تحولات افغانستان گرفته است در یک هفته گذشته تغییرات زیادی را داشته و حالا ابهام بزرگی را برای سهامداران به وجود آورده است.

به نقل از تجارت نیوز، همچنین اقدام دولت برای ساخت مسکن ارزان قیمت و اجبار شرکت‌های سییمانی برای تامین مصالح ارزان برای ساخت این اخنه‌ها سیگنال منفی را به شرکت‌های ساختمانی بازار سهام داده است. البته گمانه‌هایی هم وجود دارد که ممکن است دوباره قطعی‌های برق صنایع از سر گرفته شود و باز هم شاهد کاهش تولیدات در بخش فولاد و سیمان و انعکاس این مساله در گزارش‌‎های این شرک‌ها باشیم.

شاخص کل بورس در روزهای گذشته تا یک میلیون و ۵۸۰ هزار واحد هم رسید اما در دو روز قبل و وارد شدن بازار در سیکل اصلاحی شاخص تا یک میلیون و ۴۳۸ هزار واحد افت داشت. اما چرا بازار اصلاح کرد؟

 بعد از شکل‌گیری روند صعودی و بالا رفتن شاخص، به نظر می‌رسد به وجود آمدن روند اصلاحی غیرطبیعی نیست زیرا لازمه هر صعودی شکل‌گیری ریزش‌های مقطعی است. البته ناگفتنی نیست که بازار بعد از کسب بازدهی ۲۰ درصدی و صعود مدام نیاز به یک وقفه و استراحت داشت.

کارشناسان بازار سرمایه مثل فردین آقا بزرگی بر این نظر هستند که دلایل مختلفی از جمله عرضه‌های بلوکی سهام عدالت، کنترل رخ ارز با سیاست‎‌های دستوری و برخی همزمانی ریزش بازار در سال جاری با سال گذشته و ایجاد ابهامات را در نظر گرفت. اما فردین آقا بزرگی می‌گوید: گمانه‌های شکل گرفته برای احیا مذاکرات و برجام تاثیر منفی را در نرخ دلار گذاشته و به نظر می‌رسد در سودآوری شرکت‌های کامودیتی محور این موضوع به شدت تاثیرگذار باشد.

او در توصیه به سهامداران برای اتخاذ یک استراتژی معقول و توجیه‌پذیر در بازار می‌گوید: سال گذشته P/E بازار سهام در محدوده ۳۴ بوده است اما امسال به صورت متوسط بر روی عدد ۷ قرار گرفته و این رقم معقول و توجیه‌پذیر است پس لزومی برای شکل‌‎گیری هیچان و خروج از بازار وجود ندارد و بهتر است با تحمل بیشتری در بازار حرکت کنند تا متوجه زیان نشوند.

به عقیده وی، در حال حاضر خروج سرمایه از بازار درست نیست زیرا حرکت اصلاحی شکل گرفته کاملا طبیعی است و به نظر می‌رسد مقطعی باشد. پس اگر سرمایه‎‌گذاران با سرمایه مازاد خود و با دید بلند مدت در بورس سرمایه‌گذاری کنند و درگیر نوسان‌گیری و هیجانات منفی نشوند می‌توانند سود خوبی را کسب کنند./
https://www.asianews.ir/u/3j1
اخبار مرتبط
شاخص کل بورس تهران پس از ۱۰ ماه در آستانه بازگشت به کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد قرار گرفته است.
دیروز ۴۳۸ سهم بورسی و فرابورسی بازار معادل ۹۲ درصد نمادها رشد قیمت داشتند و شاخص هم وزن بیشترین رشد در ۶ ماه گذشته را ثبت کرد؛ این در حالی است که شرکت فرابورس ایران نیز از آغاز عملیات بازارگردانی به روش مبتنی بر حراج در شرکت آتیه داده پرداز خبر داد.
در روز گذشته نشانه هایی دیده می‌شود که حاکی از سبز شدن بورس تا پایان هفته و روزهای آینده است.
شرکت‌های سیمانی موظف شده‌اند تا تمام محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند؛ اما برخی از شرکت‌ها از این دستور پیروی نمی‌کنند.
برخی از کارشاسان بازار سهام معتقدند تا پایان سال برآیند کلی از بازار مثبت است و احتمال رسیدن شاخص به مرز دو میلیون واحد بر فرض پایین نیامدن دلار و فروش نفت زیاد است، اما باید توجه داشت که برای تحلیل دقیق، شرایط مختلفی را باید در نظر بگیریم.
درحالی که بسیاری از سهامداران سهام عدالت از سقوط سنگین شاخص بورس در یک سال اخیر متضرر شده‌اند اما آنها در این مدت حتی امکان فروش سهام خود را نداشتند. در این وضعیت رئیس سازمان بورس خبر جدیدی را اعلام کرده است.
کنار کارخانجات، دلالان بیتوته کرده‌اند و حتی کارهای بارگیری کامیون را انجام می‌دهند. اعدادی هم که در فرآیند واسطه‌گری بازار سیمان به دست می‌آید بزرگتر از آن است که برخی به راحتی از آن عبور کنند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید