صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
جمعه / ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۳:۲۴
کد خبر: 5693
گزارشگر: 306
۱۸۶
۰
۰
۰
رئیس کل دادگستری استان یزد

هیئت‌های مذهبی از اصلی ترین مولفه های قدرت نرم در نظام جمهوری اسلامی هستند

هیئت‌های مذهبی از اصلی ترین مولفه های قدرت نرم در نظام جمهوری اسلامی هستند
یکی از مؤلفه‌های قدرت نرم در نظام جمهوری اسلامی، هیئت های مذهبی و تشکل های مردمی و دینی هستند، افزود: این تشکل‌ها با محوریت عزاداری سید و سالار شهیدان فعالیت می کنند و این هیئت‌ها توانسته اند یزد را به حسینیه ایران تبدیل کنند
آسیا نیوز / یزد ؛ رئیس کل دادگستری استان یزد با بیان اینکه یکی از مؤلفه‌های قدرت نرم در نظام جمهوری اسلامی، هیئت های مذهبی و تشکل های مردمی و دینی هستند، افزود: این تشکل‌ها با محوریت عزاداری سید و سالار شهیدان فعالیت می کنند و این هیئت‌ها توانسته اند یزد را به حسینیه ایران تبدیل کنند.
غلامعلی دهشیری در نشست صمیمی با جمعی از روسای هیات مذهبی شهرستان یزد در راستای سلسله نشست ها با اقشار و نخبگان جامعه ضمن قدردانی از همکاری هیئت های مذهبی استان یزد به خاطر نظم و انضباط و رعایت پروتکل های بهداشتی مدنظر ستاد کرونا در ایام عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) اظهار داشت: هیئت‌های استان به رغم هجمه‌هایی که وجود داشت، بیشترین رعایت پروتکل‌ها را انجام دادند و مراسم عزاداری در شأن شهدای کربلا برگزار کردند.
رئیس کل دادگستری استان یزد با اشاره به بصیرت و عمق نگاه دینی که در هیئت های مذهبی وجود دارد، عنوان کرد: فعالیت‌های خیرمندانه هیئت‌های مذهبی در طول دوره های مختلف نشان از همت و اخلاص و دلسوزی و شور حسینی این تشکل‌ها دارد.
دهشیری تاکید کرد: هیئت های مذهبی در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و حتی دفاعی و نظامی بسیار اثرگذار هستند ضمن اینکه این تشکل‌ها در شکل گیری انقلاب اسلامی ، بقا ، استمرار و خنثی سازی فتنه در سال 88 نقش بسیار مهم و اساسی دارند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه اندازی پویش «هر هیئت آزادی یک زندانی» و مشارکت بسیار خوب هیئت های مذهبی استان یزد در این پویش، افزود: بسیاری از هیئت ها به رغم اینکه امسال دایر بودند و فعالیت داشتند، باز هم در این پویش شرکت کردند و بخشی از هزینه های مراسم محرم خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد مالی اختصاص دادند.
رئیس کل دادگستری استان یزد یادآور شد: هیئت ها امسال از اول محرم تاکنون 10 زندانی مالی را از زندان آزاد کردند، افزود: برای آزادی این زندانیان، 120 میلیون تومان توسط هیئت‌ها از ابتدای محرم تاکنون جمع آوری شد که این اقدام از کارکردهای اجتماعی و اثرات عاشورا و هیئت های مذهبی است.
دهشیری ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون 76 زندانی توسط خیران، هیئت های مذهبی، بانیان روضه و میانجیگری افراد و گروه ها و تشکل ها از زندان آزاد شدند، افزود: این حرکات خیرمندانه باید در جامعه ادامه پیدا کند.
وی تاکید کرد: هیئت ها زندانیان محلات خود را حمایت کنند و اصلا باید از ابتدا کمک شود تا اگر کسی دچار مشکل مالی می شود، قبل از تشکیل پرونده قضایی، مشکل آن حل و فصل شود.
دهشیری تصریح کرد: باید از اثرگذاری و نفوذ کلام هیئت‌های مذهبی برای نجات جان انسان‌ها استفاده کنیم و اثرگذاری  و نفوذ کلام  هیئات و بانیان آنها را در راه‌های خداپسندانه مورد استفاده قرار دهیم.
وی با اشاره به نقش و جایگاه هیئت های مذهبی همچنین اثرگذاری آنها تاکید کرد: اگر شهید قاسم سلیمانی‌ و حججی ها برای این نظام اقتدار ایجاد کردند، از درون این هیئت‌ها برخاسته‌اند بر این اساس معتقدیم باید نقش و جایگاه هیئت‌های مذهبی در زمینه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تقویت شود.
در پایان این نشست از هیات مذهبی که در طول یک سال گذشته در حوزه های مختلف به ویژه در حوزه آزادی زندانیان و برگزاری مراسم در دهه اول محرم با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی فعالیت های خوبی داشته اند تجلیل شد.
شایان ذکر است در این نشست که با حضور مسئولان عالی قضائی استان، مدیر کل تبلیغات اسلامی استان، رئیس شورای هیئات مذهبی استان و شهرستان یزد برگزار شد مسئولان و مدیران هیئات های مذهبی به بیان نکته نظرات خود پرداختند .

سید محمد جوا عرفانفر

هیئت‌های مذهبی از اصلی ترین مولفه های قدرت نرم در نظام جمهوری اسلامی هستند , غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری استان یزد, سید محمد جواد عرفانفر

اخبار مرتبط
یزد - رئیس کل دادگستری استان گفت: مردمی که در میان تحریم شدید انتخابات توسط معاندین نظام و جو سازی های رسانه ای آنان، پای صندوق های رأی آمده اند و در انتخاب اعضای شورای شهر مشارکت داشته اند، شایسته بهترین خدمات هستند.
یزد ، در اجرای سند تحول قوه قضاییه و با هدف شفافیت موضوعات و ارتقاء دادرسی، جلسات علنی پرونده هایی با موضوع حساسیت پایین تر در دستور کار دادگستری استان یزد قرار گرفت.
یزد ؛ رئیس کل دادگستری استان بمناسبت گرامیداشت 17 مرداد ماه روز خبرنگار، این روز را به فعالان عرصه قلم و رسانه تبریک گفت
یزد ، مدیرکل دادگستری استان ضمن تاکید بر برخورد با آسیب های اجتماعی و هنجارشکنی برخی افراد در سطح جامعه گفت: با افرادی که اقدام به برهم زدن نظم و امنیت عمومی جامعه داشته باشند به شدت برخورد خواهد شد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید