صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۳:۲۸
کد خبر: 5720
گزارشگر: 213
۱۸۷
۰
۰
۷
محموله سنگین واکسن کی به ایران می رسد

«وعده ۱۰۰ میلیون دوز واکسن» بعد از مرگ ده ها هزار نفر «واقعی» است؟

«وعده ۱۰۰ میلیون دوز واکسن» بعد از مرگ ده ها هزار نفر «واقعی» است؟
ابراهیم رئیسی در حالی وعده داده است که واکسیناسیون با واردات صد میلیون دوز واکسیناسیون اجرا خواهد شد که بنابر بررسی دانشگاه ایلام فقط دو درصد جان‌باختگان کرونا دو دوز واکسن را دریافت کرده بودند و ۹۸ درصد واکسینه نشده بودند.

به گزارش آسیانیوز، با گذشت هشت ماه از فرمان رهبر انقلاب در منع واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی و ماه‌ها تبلیغ برای تولید واکسن داخلی ، ابراهیم رئیسی وعده داد که واکسیناسیون با واردات صد میلیون دوز واکسیناسیون اجرا خواهد شد و این درحالی است بنابر بررسی دانشگاه ایلام فقط دو درصد جان‌باختگان کرونا دو دوز واکسن را دریافت کرده بودند و ۹۸ درصد واکسینه نشده بودند.

-------------------------------

بیشتر بخوانید:

با چه جراتی ادعای تولید واکسن داریم؟/شرکت فایزر انتقال واکسن با یخچال معمولی را تایید کرد
---------------------------------------------------------------

محمد کریمیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام، گفت که ۹۸ درصد جان‌باختگان کرونا کسانی هستند که به طور کامل واکسینه نشده‌اند و فقط ۲ درصد جان‌باختگان کرونا کسانی هستند که هر دو دوز واکسن به آنها تزریق شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با اشاره بررسی انجام شده در این دانشگاه بر روی وضعیت واکسیناسیون جان‌باختگان کرونا از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون، گفت: بیش از ۹۲ درصد بیماران کرونا که از ابتدای سال‌جاری تاکنون جان‌باخته‌اند هیچ واکسنی دریافت نکرده‌ بودند.

---------------------
بیشتر بخوانید:

کرونا لامبدا به «جوانان» رحم نمی کند!/سویه خطرناک تر کشتار انسانی

-------------------------------------------------------------------------------------
 کریمیان افزود که ۶ درصد از بیماران کرونای جان‌باخته در فاصله فروردین ماه تاکنون فقط یک دوز واکسن کرونا را دریافت کرده بود، گفت که فقط ۲ درصد از بیماران جان‌باخته کرونا هر دو دوز واکسن را دریافت کرده بودند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام تاکید کرد که از میان افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند، درصد بسیار پایینی به دلیل ابتلا به کرونا در مراکز درمانی بستری شده‌اند که نشانگر تاثیر مثبت و مطلوب واکسیناسیون و کاهش محسوس میزان فوتی‌ها و بستری‌ها در میان افرادی است که واکسن تزریق کرده‌اند.

از هنگام دستور  ۱۹ دی ماه سال۹۹ مبنی بر «منع واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی»، روند واکسیناسیون در ایران با اختلال مواجه شد و هزاران تن از شهروندان ایرانی در موج‌های پیاپی کرونا جان باختند.

هفته گذشته مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، طی سخنانی در یک برنامه تلویزیونی گفت که افرادی که در ایران دو دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند هنوز به ۴ درصد جمعیت نرسیده است.

یونسیان افزود که بیش از ۵۰ کشور جهان توانسته‌اند به بیش از نیمی از جمعیت خود دو دوز واکسن کرونا تزریق کنند ولی در ایران روند واکسیناسیون بسیار کند است و هم‌اکنون یک صد کشور از نظر نسبت واکسیناسیون بالاتر از ایران قرار دارند. او گفت که فقط کشورهای با اقتصادی ضعیف پایین‌تر از نظر نسبت واکسیناسیون پایین‌تر از ایران قرار دارند.

با آنکه مسوولان در ایران بر ساخت واکسن داخلی تاکید داشتند و از جمله موسسه برکت از موسسات وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام و رییس وقت آن محمد مخبر از زمستان گذشته بارها وعده ارائه میلیون‌ها دوز واکسن کووبرکت به وزارت بهداشت را داده بودند ولی هیچ یک از این وعده‌ها عملی نشد.

حتی ابراهیم رئیسی که در یکی از اولین حکم‌های صادره پس از آغاز ریاست جمهوری خود محمد مخبر را به عنوان معاون اول خود منصوب کرد، در مصاحبه تلویزیونی شامگاه شنبه سیزدهم شهریور ماه، بر افزایش واردات واکسن به کشور تاکید کرد.

رئیسی به طور تلویحی با اعلام اینکه طی چند ماه آینده ۱۰۰ میلیون واکسن کرونا وارد کشور خواهد شد، عدم تحقق وعده‌های محمد مخبر را نیز تایید کرد.

او گفت: «تولید داخلی واکسن به وسیله دانشمندان کشور انجام شد و برنامه دولت حمایت از تولید داخلی بود اما تولید داخل نمی‌توانست کفایت کند بنابر این برآورد کردیم که باید یک گام دقیق برداریم و براساس آن به ۱۰۰ میلیون دوز واکسن نیاز داریم و اکنون تامین واکسن خارجی سرعت یافته است و زودتر از گذشته انجام می شود.»/

/

اخبار مرتبط
برخی روسای شبکه های بهداشت و پزشکان متخصص در نقاط مختلف ایران از مرگ و میر کروکان و نوجوانان در شهرهای مختلف ایران خبر دادند.
سه شنبه / ۲۶ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۵:۱۲
تزریق برخی واکسن ها در دوران بارداری و شیردهی، به‌دلیل محدود بودن اطلاعات، توصیه نمی‌شود.
یکشنبه / ۲۴ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۲۱:۳۲
یکی از دغدغه های مردم درباره واکسن کرونا این است که آیا تزریق واکسن با داروهای دیگر تداخل و ایجاد مشکل خواهد کرد یا خیر؟
پنج شنبه / ۲۱ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۶:۰۲
رئیس اتاق تهران گفت: طرح اتاق تهران و بخش‌خصوصی که با هدف تسریع در واکسیناسیون و قطع اپیدمی کرونا در کشور تهیه شده بود، با کارشکنی از سوی وزارت بهداشت مواجه شد.
پنج شنبه / ۲۱ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۵:۰۱
براساس برخی گزارش های پزشکی و معیار جدید طول عمر، بیماری کرونا(کووید ۱۹) موجب کاهش ۱۰ ساله طول عمر می‌شود.
سه شنبه / ۱۹ اَمرداد ۱۴۰۰ / ۱۶:۵۶
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید