صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۶:۰۱
کد خبر: 5726
گزارشگر: 213
۳۶۳
۰
۰
۲
علت اصرار به برپایی پیاده روی اربعین

«تمایل زیاد» جمهوری اسلامی ایران به برگزاری مراسم اربعین

«تمایل زیاد» جمهوری اسلامی ایران به برگزاری مراسم اربعین
همزمان با افزایش ۹۵ نفر به جان باختگان کرونا در فاصله یک روز، مسوولان جمهوری اسلامی از برنامه ریزی برای برگزاری مراسم اربعین و اعزام زائران به عراق خبر دادند؛ این در حالی است که دولت عراق هنوز مجوزی برای ورود زائران ایرانی صادر نکرده است.

به گزارش آسیانیوز، همزمان با افزایش ۹۵ نفر به جان باختگان کرونا در فاصله یک روز، مقام‌های جمهوری اسلامی از برنامه ریزی برای برگزاری مراسم اربعین و اعزام زائران به عراق خبر دادند.

کمیته اعزام ستاد مرکزی اربعین از پیش ثبت نام متقاضیان برای حضور در این مراسم خبر داد و افزود که متقاضیان باید دوز دوم واکسن خود را زده و بیماری زمینه‌ای نیز نداشته باشند.

این اطلاعیه در حالی صادر شده که تاکنون تنها ۱۲ درصد کل جمعیت ایران واکسن تزریق کرده اند و اکثر آنها نیز سن بالا داشته‌اند.

بر اساس اطلاعیه کمیته اعزام ستاد مرکزی اربعین پیش ثبت نام از پانزدهم شهریور تا پایان روز ۱۷ شهریور و ثبت نام قطعی پس از موافقت رسمی دولت عراق انجام خواهد شد. مراسم اربعین هم‌زمان با هفته اول مهر ماه برگزار می‌شود.

این ستاد همچنین از زائران خواسته که به مرز‌های ایران و عراق مراجعه نکنند و تاکید کرده که دولت عراق هنوز مجوزی برای ورود زائران ایرانی صادر نکرده است.

محمد حسن ذیبخش، سخنگوی هواپیمایی کشوری، نیز گفت که عراق در فرودگاه های خود هیچ ویزایی صادر نمی‌کند و شهروندان بدون ویزا به این کشور سفر نکنند.

به گفته ذبیح‌بخش، برخی از دفاتر مسافرتی اعلام کرده‌اند که در فرودگاه های این کشور ویزا صادر می‌شود و شهروندان پس از سفر در فرودگاه های بغداد و نجف سرگردان شده‌اند.

برخی از کارشناسان از جمله حمید سوری رییس گروه واکنش سریع کرونا خواستار آن شده بودند که امسال مراسم اربعین برگزار نشود.

در سال‌های گذشته برخی از تحلیل گران از اربعین با عنوان «مانور قدرت» جمهوری اسلامی نام برده‌اند و مقام‌های رسمی نیز بارها بر حضور چند میلیون نفر در این مراسم تاکید کرده‌اند.

برنامه ریزی برای برگزاری مراسم اربعین در حالی انجام می شود که تعداد جان باختگان کرونا همچنان حدود ۶۰۰ نفر است و در روز یکشنبه به ۶۱۰ نفر رسید که نسبت به روز قبل ۹۵ نفر افزایش یافت.

ابراهیم رئیسی، رییس جمهور و دیگر مقام‌های دولت وعده داده‌اند که واکسیناسیون با واردات صد میلیون دوز واکسن در ماه های آینده شدت خواهد گرفت.

محمد مخبر پیش از انتصاب به سمت معاون اول ابراهیم رئیسی، «رییس ستاد اجرایی فرمان امام» بود و مدعی شده بود این ستاد توان تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن برکت را تا شهریور ماه امسال دارد و صادرات واکسن نیز انجام خواهد شد.

با این حال مصطفی قانعی، عضو کمیته ملی واکسن کرونا، با اشاره به نیاز داخلی به واکسن گفت که «تا دو سال آینده نمی‌توان حرفی از صادرات زد.»

این در حالی است که روز گذشته رئیس جمهور برگزاری مراسم اربعین حسینی را منوط به موافقت دولت عراق و اعلام شرایط پذیرش زوار از جانب این کشور دانست و تأکید کرد، بدون تردید در صورت موافقت کشور میزبان کسانی می‌توانند به زیارت اربعین بروند که با تایید وزارت بهداشت و درمان هر دو دُز واکسن کرونا را زده باشند.

به گزارش آسیانیوز، رییسی روند واکسیناسیون در کشور را امیدبخش خواند و با اشاره به افزایش واردات واکسن و تولید داخل در هفته های آینده بر لزوم تسریع و توسعه واکسیناسیون در گروه های سنی مختلف تاکید کرد./

 

 
اخبار مرتبط
رئیس جمهور برگزاری مراسم اربعین حسینی را منوط به موافقت دولت عراق و اعلام شرایط پذیرش زوار از جانب این کشور دانست و تأکید کرد، بدون تردید در صورت موافقت کشور میزبان کسانی می‌توانند به زیارت اربعین بروند که با تایید وزارت بهداشت و درمان هر دو دُز واکسن کرونا را زده باشند.
شنبه / ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۶:۱۲
محمد شیرکوند، فعال گردشگری گفت: کشور ما در بالاترین خط تحریم ممکن قرار دارد و حوزه سیاسی و دیپلماسی آن دچار پیچیدگی‌های مخصوص به خود است؛ به طوری که در ظرف مدت ۱۵ روز در مراسم اربعین بالاترین سطح خدمات گردشگری اعم از خدمات ارزی، بیمه، پزشکی و حتی خدمات ویزا را حتی به اقوام غیر ایرانی و به جمعیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفری ارائه می دهد؛ اما زمانی که نوبت به گردشگری داخلی و ورودی می‌رسد، مدام می گویند که می‌خواهیم اما نمی‌توانیم.
جمعه / ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ / ۲۲:۰۲
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید