صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۳:۳۱
کد خبر: 5750
گزارشگر: 213
۸۲۶
۰
۰
۳
دشمنی پاکستان با پنجشیر تا کجا ادامه دار است

تجمع ضد طالبانی در برابر سفارت پاکستان

تجمع ضد طالبانی در برابر سفارت پاکستان
در حالی که شامگاه دوشنبه گروهی از زنان و مردان با فراخوان قیام عمومی احمد مسعود در کابل دست به تظاهرات زدند، ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد معترضانی روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور مقابل سفارت اسلام‌آباد در تهران شعارهایی علیه طالبان، دولت اسلام‌آباد و سازمان اطلاعات نظامی پاکستان سر داده‌اند.

به گزارش آسیانیوز، در پی انتشار گزارش‌هایی از «حملات هوایی پاکستان» به مواضع گروه «جبهه مقاومت ملی» به رهبری احمد مسعود در پنجشیر، گروهی از افغان‌های مقیم تهران مقابل سفارت پاکستان دست به اعتراض زدند.

---------------------------

بیشتر بخوانید:

احمدمسعود گفت افغانستان علیه طالبان به پا خیزد!

-------------------------------------------------------------

ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد معترضان روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور مقابل سفارت اسلام‌آباد در تهران شعارهایی علیه طالبان، دولت اسلام‌آباد و سازمان اطلاعات نظامی پاکستان سر داده‌اند.


طی روزهای گذشته طالبان حملات خود به دره پنجشیر، تنها منطقه‌ای که در افغانستان به تسخیر این گروه افراطگرا درنیامده، را افزایش داده است و برخی گزارش‌ها حاکی است که پاکستان با حملات هوایی و پهپادی به طالبان «کمک کرده است.»


احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، نیز روز دوشنبه اعلام کرد: «حمله دیروز طالبان به وضوح نشان داد که نیروهای بیگانه همسو و در کنار طالبان در مقابل ملت افغانستان از دیرباز قرار داشتند و هنوز حضور دارند.»

در این میان رسانه‌های هندی بامداد دوشنبه ۱۵ شهریور گزارش دادند که بالگردها و پهپادهای پاکستان در جریان حمله نیروهای طالبان به دره پنجشیر اقدام به حمله به مواضع «جبهه مقاومت ملی» کرده‌اند. پاکستان هنوز به این موضوع واکنشی نشان نداده است.

در حملات هوایی روز گذشته فهیم دشتی، سخنگوی نیروهای جبهه مقاومت در پنجشیر کشته شد. وی ۱۳ شهریورماه، هم‌زمان با سفر رئیس سازمان اطلاعات پاکستان به کابل، طی توئیتی گفته بود که هیئت پاکستانی «به منظور کمک به طالبان» جهت تصرف پنجشیر به افغانستان آمده است.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، بابر افتخار، سخنگوی ارتش پاکستان پیش از این، موضوع کمک‌های اخیر ارتش پاکستان به طالبان را رد کرده است.

 

رحالی‌که دوشنبه شب و درپی فراخوان احمد مسعود به قیام عمومی علیه طالبان، مردم در شهرهای کابل و مراز شریف به خیابان آمده و تظاهرات کردند، گزارش‌ها حاکی از آن است که در پنجشیر جنگ شدیدی بین نیروهای جبهه مقاومت ملی با نیروهای طالبان در جریان است.

این در حالی است که شامگاه دوشنبه گروهی از زنان و مردان در کابل دست به تظاهرات زدند. زنان و مردان شرکت کننده در این تظاهرات ضمن سر دادن شعارهایی در حمایت از احمد مسعود، به سردادن شعارهای علیه پاکستان از جمله شعار «مرگ بر پاکستان» و «زنده‌باد افغانستان» سر دادند.

درحالی که سخنگویان طالبان به طور مکرر از تشکیل دولتی فراگیر و همه شمول سخن می‌گویند، میزبانی چند روزه آنها از رییس سازمان اطلاعات نظامی پاکستان در کابل و همزمان با اوج گیری نبرد در پنجشیر همچنان ادامه دارد، بر حجم اعتراضات مردم افغانستان افزوده است.

----------------------
بیشتر بخوانید:

پسر احمدشاه مسعود گفت با طالبان می جنگد
--------------------------------------------------------------------------------

همزمان و درپی فراخوان احمد مسعود برای قیام ملی، هزاران نفر دوشنبه شب در شهر مزار شریف مرکز استان بلخ نیز به خیابان‌ها آمده و شعارهای اعتراضی سر دادند.

درپی فراخوان احمد مسعود به قیام عمومی علیه طالبان، رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان با «پاکستان را دشمن افغانستان» خواند و گفت: قیام علیه سلطه پاکستان وظیفه ملى و وجدانى هر شهروند افغانستان است

احمد مسعود، فرمانده جبهه مقاومت ملی صبح یک‌شنبه و ساعاتی پس از آنکه سخنگوی طالبان از تصرف مرکز پنجشیر خبر داد، در پیامی صوتی بر ادامه مقاومت تاکید کرد و گفت: «کسانی که به شکل مبارزه مسلحانه می‌توانند،‌ ما در کنارشان حضور داریم، کسانی که تظاهرات می‌کنند ما صدایشان می‌شویم و در کنارشان هستیم.»

رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان، نیز دوشنبه شب با تاکید براینکه «پاکستان دشمن افغانستان است»، با حمایت از فراخوان احمد مسعود، گفت: «قیام علیه سلطه پاکستان، وظیفه ملى و وجدانى هر شهروند افغانستان است.»

در خارج از افغانستان نیز عصر دوشنبه شماری از شهروندان افغان مقیم واشینگتن در نزدیکی ساختمان کنگره آمریکا به منظور پشتیبانی‌ از جبهه مقاومت مردمی در برابر طالبان و در حمایت از آزادی، برابری و حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان در افغانستان راهپیمایی کردند.

کبیر واثق، معاون والی پنجشیر، اعلام کرد که همین اکنون در پنجشیر و اندراب جنگ شدیدی جریان دارد و نیروهای مقاومت در این دو منطقه پیش‌روی کرده‌اند. او گفت: «نیروهای جبهه مقاومت تلفات سنگینی به طالبان وارد کرده‌اند.»

از سوی دیگر، درحالی که جبهه مقاومت ملی یک‌شنبه شب از حمله هوایی نیروهای ویژه ارتش پاکستان به نیروهای این جبهه در پنجشیر خبر داده بود، دوشنبه شب گزارش شد که چند جنگنده ناشناس مواضع طالبان را در پنجشیر هدف حمله هوایی قرار داده‌اند.

برخی منابع گفتند جت‌های نیروی هوایی افغانستان که پیشتر به تاجیکستان منتقل شده بودند، به یک پایگاه هوایی در افغانستان بازگشته‌‌اند و به مواضع طالبان در پنجشیر حمله کرده‌اند.

منابع محلی نیز از مشاهده سه جت در حال پرواز بر فراز پنجشیر در نیمه شب دوشنبه خبر دادند ولی تاکنون هیچ گزارش رسمی درباره هویت این جنگنده‌ها منتشر نشده است./


https://www.asianews.ir/u/3ll
اخبار مرتبط
مقاومت در پنجشیر در حالی ادامه دار است که بر اساس ویدیوهای منتشرشده ،‌ شامگاه دوشنبه گروهی از زنان و مردان در کابل دست به تظاهرات زدند و ضمن سر دادن شعارهایی در حمایت از احمد مسعود، شعارهای علیه پاکستان از جمله شعار «مرگ بر پاکستان» و «زنده‌باد افغانستان» سر دادند.
احمدمسعود در پیام صوتی که امروز روز دوشنبه ۱۵ شهریور در حساب فیسبوکش منتشر کرد، گفت: طالب‌ها طینت واقعی خود را نشان دادند و برخلاف چیزی که در ظاهر می‌گفتند نشان دادند به بشریت باور ندارند و خواستار آغاز قیام عمومی مردم افغانستان شد.
در حالی که سخنگوی طالبان مدعی شده این گروه کنترل ولایت پنجشیر را به دست گرفته، نیروهای مخالف طالبان در این منطقه از ادامه مبارزه با طالبان خبر دادند.
ژنرال عبدالودود ذره، از فرماندهان ارشد ارتش افغانستان و پسرعمه احمد مسعود شامگاه امشب در نبرد با طالبان در مرکز ولسوالی رخه در نبرد با طالبان کشته شد.
فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت افغانستان، یکشنبه شب در نبرد با طالبان جان باخت؛ او خواهرزاده داکتر عبدالله عبدالله بود.
محمدحسین جعفریان کارشناس ارشد مسائل افغانستان با انتشار یک عکس و تایید اصالت آن نوشت: ۲۰۰۰ طالب اسیر رزمندگان مقاومت پنجشیر شدند.
سخنگوی جبهه مقاومت پنجشیر امروز جمعه از کشته شدن ۴۵۰ نفر از نیروی طالبان و به اسیر شدن ۱۳۰ نفر دیگر در درگیری‌های شب گذشته خبر داد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید