صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
چهارشنبه / ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ / ۲۲:۰۳
کد خبر: 5768
گزارشگر: 213
۲۹۴
۰
۰
۱۵
برجام به نقطه بی نتیجه رسیده است

آمریکا گفت بازگشت به برجام بی فایده‌ است

آمریکا گفت بازگشت به برجام بی فایده‌ است
آنتونی بلینکن در برلین گفت: «من نمی‌خواهم تاریخی در این زمینه تعیین کنم ولی داریم به نقطه‌ای نزدیکتر می‌شویم که بازگشت به برجام آن منافعی که از این توافق انتظار می‌رود را برآورده نمی‌کند».

به گزارش آسیانیوز، وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۷ شهریور هشدار داد که زمان برای بازگشت ایران به توافق هسته‌ای موسوم به برجام در حال پایان یافتن است.

آنتونی بلینکن که به برلین سفر کرده است در یک کنفرانس خبری مشترک با هایکو ماس، همتای آلمانی خود، گفت: «من نمی‌خواهم تاریخی در این زمینه تعیین کنم ولی داریم به نقطه‌ای نزدیکتر می‌شویم که بازگشت به برجام آن منافعی که از این توافق انتظار می‌رود را برآورده نمی‌کند».

اظهارات وزیر خارجه آمریکا یک روز پس از انتشار گزارش تندوتیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ضعیف شدن نظارت این نهاد بر برنامه هسته‌ای ایران بیان می‌شود.

آژانس در گزارش خود ایران را متهم کرده که فعالیت‌های آژانس و بازرسان آن در کشور را «به طور جدی» تضعیف کرده است.

در این گزارش با اشاره به این‌که «ایران هنوز توضیحات لازم را در مورد ذرات اورانیوم به‌دست آمده در سایت‌های اعلام نشده خود نداده است»، آمده که حجم اورانیوم ایران با غنای ۲۰ درصد اکنون به ۸۴ کیلوگرم و میزان اورانیوم غنی شده آن در سطح ۶۰ درصد به ۱۰ کیلوگرم افزایش یافته است.

احتمال می‌رود ایالات متحده و اتحادیه اروپا هفته آینده در نشست شورای حکام آژانس قطعنامه‌ای انتقادی علیه ایران صادر کنند.

ابراهیم رئیسی می‌گوید در صورت برخورد «غیرسازنده» در آژانس، انتظار این‌که ایران «واکنش سازنده» داشته باشد منطقی نیست.

همین احتمال موجب شده که ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه هشدار دهد در صورت برخورد «غیرسازنده» در آژانس، انتظار این‌که ایران «واکنش سازنده» داشته باشد منطقی نیست. به گفته وی، «اقدامات غیرسازنده مخل مسیر مذاکره نیز هست».

دیپلمات‌های غربی گفته‌اند هنوز تصمیمی در مورد نوع واکنش به گزارش آژانس اتخاذ نشده است. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، در کنفرانس خبری با بلینکن گفت: «ما در حال مذاکره با همه شرکای خود برای رسیدن به توافق در زمینه چگونگی واکنش به این گزارش هستیم».

دیپلمات‌های ارشد فرانسه، بریتانیا و آلمان قرار است روز جمعه در پاریس با رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، دیدار کنند و این موضوع را به بحث بگذارند.

وزیر خارجه آلمان در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: اعلام تهران مبنی بر این‌که از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ممکن است دو تا سه ماه طول بکشد «بسیار طولانی است».

او گفت در تماس با همتای جدید ایرانی خود خواسته است که ایران «فورا به میز مذاکرات برگردد».

به دنبال پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و تمایل دولت او برای احیای توافق هسته‌ای با ایران، تاکنون شش دور مذاکره در وین پایتخت اتریش برگزار شده است. این مذاکرات در راستای فراهم کردن اجرای کامل برجام توسط ایران و آمریکا برگزار ‌شد ولی به هیچ نتیجه‌ای نرسید.

آخرین دور این مذاکرات در ۳۰ خرداد انجام شد و به دنبال روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی این مذاکرات متوقف شد. حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جدید ایران اخیرا گفته است که بازگشت به میز مذاکرات احتمالا دو تا سه ماه طول بکشد.

برخی گزارش‌های غیررسمی حاکی است که وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه در دیدار با نمایندگان رسانه‌ها گفته است: مصوبه هسته‌ای مجلس کار را برای ما در مذاکرات وین سخت کرده است.

این اظهارات هنوز به طور رسمی تایید نشده است.

اشاره آقای امیرعبداللهیان به مصوبه ۱۱ آذر ۹۹ مجلس شورای اسلامی است که دولت وقت حسن روحانی را ملزم کرد اگر تا سوم اسفند پارسال، تحریم‌های مالی، بانکی و نفت علیه جمهوری اسلامی حذف نشود، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شود.

بر اساس این قانون، دولت ایران موظف به ذخیره کردن سالانه ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد است.

نصب و راه‌اندازی ی‌هزار دستگاه سانتریفوژ آی‌آر۶ در طول یک‌سال آینده،‌ تولید ماهانه ۵۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده، و راه‌اندازی کارخانه تولید اورانیوم فلزی اصفهان تا اردیبهشت امسال از دیگر بندهای این قانون است.

حسین امیرعبداللهیان در زمان تصویب این قانون، معاون امور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی بود.

 

این در حالی است که همچنانکه دو روز گذشته نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از پایبند نبودن همیشگی آمریکا به مذاکرات برجام سخن گفت، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش‌های خود درباره برنامه هسته‌ای تهران تاکید کرده که فعالیت‌های آژانس و بازرسان آن در ایران «به طور جدی» تضعیف شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است فعالیت‌های بازرسان در ایران به طور جدی تضعیف شده است و آمریکا و متحدین اروپایی آن، باید در جلسه هفته آتی شورای حکام در خصوص صدور احتمالی یک قطعنامه انتقادی از ایران تصمیم بگیرند.

------------------------

بیشتر بخوانید:

شطرنج‌باز مشهور جهان گفت به «اشتباه وحشتناک» برجام خاتمه دهید!

----------------------------------------------------
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش‌های خود درباره برنامه هسته‌ای تهران تاکید کرده که فعالیت‌های آژانس و بازرسان آن در ایران «به طور جدی» تضعیف شده است.

یک گزارش آژانس که شامگاه سه‌شنبه ۱۶ شهریور در وین به رویت خبرگزاری‌ها رسیده، می‌گوید ایران هنوز توضیحات لازم را در مورد ذرات اورانیوم به‌دست آمده در سایت‌های اعلام نشده خود، ارائه نکرده است.

----------------------

بیشتر بخوانید:

روحانی گفت رییسی به برجام نخواهد رسید
-------------------------------------------

یکی از دو گزارش فصلی آژانس، آماری از افزایش چهار برابری اورانیوم غنی شده ایران در غلظت‌های متفاوت ارائه کرده که نشان از نزدیک شدن سریع به مواد لازمی است که ممکن است برای تولید بمب هسته‌ای کفایت کند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته است که فعالیت‌های آژانس در مقایسه با هر دوره دیگر از زمان حصول برجام در شش سال پیش، «به طور جدی» ضعیف شده است.

گروسی افزوده که «نگرانی فزاینده‌ای» نسبت به موضوعات مرتبط با سایت‌های اعلام نشده ایران دارد و تهران باید این مسائل را «سریعا حل کند».

------------------------------

بیشتر بخوانید:

🔴 سر صفحه با ایرج جمشیدی 🔻 اورانیوم فلزی و آینده‌ی برجام
---------------------------------------------------------------

اشاره مدیرکل آژانس به فعالیت‌های مشکوک در چهار سایت اعلام نشده ایران است که این دیده‌بان هسته‌ای وابسته به سازمان ملل از دو سال پیش خواهان کسب توضیحات لازم از سوی ایران در مورد آن‌ها شده است.اسامی این سایت‌ها را بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر وقت اسرائیل، در فرصت‌های گوناگون اعلام و آژانس را به کم‌کاری در مورد رصد ایران متهم کرد.

ناظران آژانس در پی بررسی‌ها و برخی نمونه برداری‌ها از دستکم دو محل‌ گفتند که رد ذرات اورانیوم به‌دست آمده که مستلزم ارائه توضیحات از سوی ایران است.

 خبرگزاری‌ها گزارش دادند که افزون بر گزارش پادمانی مدیرکل آژانس، این نهاد در دو گزارش فصلی نیز میزان اورانیوم غنی شده ایران را به اطلاع اعضای شورای حکام رسانده است.

بر اساس این گزارش‌ها، حجم اورانیوم ایران با غنای ۲۰ درصد اکنون به ۸۴ کیلو و ۳۰۰ گرم افزایش یافته در حالی که در میانه بهار امسال ۶۲ کیلو و ۸۰۰ گرم اورانیوم با غلظت ۲۰ درصدی داشت.

همچنین میزان اورانیوم غنی شده ایران در سطح ۶۰ درصد از دو کیلو و ۴۰۰ گرم در میانه بهار امسال، اکنون به ۱۰ کیلوگرم افزایش یافته است./

اخبار مرتبط
نخست وزیر جدید اسرائیل٬ روز گذشته برای نخستین بار در حالی در کاخ سفید با جو بایدن دیدار کرد که رییس جمهور آمریکا تاکید کرد با شکست دیپلماسی درباره ایران، گزینه‌های دیگری به کار می بریم و وعده داد که واشینگتن سامانه دفاع راکتی گنبد آهنین ارتش اسرائیل را دوباره به راکت‎‌های مورد نیاز مجهز خواهد کرد.
در فهرست پیشنهادی وزیران کابینه ابراهیم رئیسی حسین امیرعبداللهیان برای وزارت امور خارجه انتخاب شده است و به گفته یک مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، او دیپلماتی تندرو است که با وجود وی، تهران در مذاکرات هسته ای عملکرد سختیگرانه ای را دنبال می کند.
سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در تماس تلفنی یک ساعته با امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه درباره روابط دو کشور صحبت کرد.
رسانه‌های اسرائیل تاکید کرده‌اند که در انتصاب سرهنگ هرتسوگ به مقام سفیر در آمریکا، «تجربیات» و «شناخت عمیق» او در ارتباط با ایران موثر بوده و احتمالا مهم‌ترین ماموریت او در واشینگتن، جلوگیری از بازگشت آمریکا به برجام است.
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در آخرین گفت‌وگوی تلویزیونی خود که شامگاه دوشنبه ۱۱ مرداد پخش شد، با انتقاد دوباره از مصوبه هسته‌ای مجلس گفت به این زودی‌ها توافقی صورت نمی‌گیرد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید