صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۸:۰۱
کد خبر: 5791
گزارشگر: 213
۸۸۷
۰
۰
۲
رییس سازمان نظام پزشکی تهران از داروهای کرونا انتقاد کرد

چرا مردم ایران «موش آزمایشگاهی» شدند؟!

چرا مردم ایران «موش آزمایشگاهی» شدند؟!
رییس سازمان نظام پزشکی تهران در یک نشست خبری با انتقاد از بی‌توجهی‌ها به نظرات کارشناسان در دوران شیوع کرونا در ایران، گفت: هیچ تاثیری در واردات دارو ندیدیم و مردم ایران «موش آزمایشگاهی» شدند!

به گزارش آسیانیوز، رییس سازمان نظام پزشکی تهران با اشاره به ادعای مسئولان حکومت ایران که با ممانعت از شرکت از در روند مطالعه و تولید واکسن کرونا توسط دیگر کشورها، می‌گفتند مردم ایران موش آزمایشگاهی نیستند، گفته است: ««در بحث واکسن گفتیم مردم را موش آزمایشگاهی نمی‌کنیم، اما در دارو کردیم».

به گزارش ایلنا، مووید علویان، روز شنبه ۲۰ شهریور در یک نشست خبری با انتقاد از بی‌توجهی‌ها به نظرات کارشناسان در دوران شیوع کرونا در ایران، گفته است: «هیچ تاثیری در واردات دارو ندیدیم».

۲۰ مردادماه امسال نیز علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در اظهاراتی که جنجال‌برانگیز شد، با اشاره به اینکه مسئولان با این بهانه که واکسن گران است، از خرید واکسن خودداری کردند، گفت: « ما ۷۲۰ میلیون یورو خرج رمدسیویر کردیم و این پول را باید خرج واکسن می‌کردیم. چطور در تحریم حاضریم تجهیزات نفتی را ۳ برابر قیمت بخریم، ولی در مورد واکسن این کار را نمی‌کنیم».

خرید و توزیع داروی رمدسیویر در ماه‌های گذشته همواره با ابهام و حاشیه همراه بوده است. از جمله روز ۲۴ مرداد امسال مصطفی قانعی، عضو کمیته ملی واکسن کرونا، با تاکید بر بی‌اثر بودن داروی رمدسیویر در درمان کرونا از مسئولان خواست که هزینه خرید این دارو برای تهیه اکسیژن اختصاص یابد.

مطرح بودن داروی رمدسیویر در میان مسئولان بهداشتی ایران در حالی است که براساس گزارش‌های علمی این دارو در زمینه کرونا بی‌اثر است.

یک تحقیق جدید بر روی شمار زیادی از کهنه‌سربازان آمریکایی نشان داده است که رمدسیویر نه تنها به بهبود بیماری کرونای آنها کمکی نکرده بلکه دوره بیماری را افزایش هم داده است.

در هفته‌های گذشته، گزارش‌های متعددی از کمبود داروهای کرونا از جمله رمدسیویر و صف‌های طولانی مقابل داروخانه‌های دولتی در تهران و ایجاد بازار سیاه برای تهیه این داروها در رسانه‌های ایران منتشر شده است.

مسئولان دولت ایران به طور معمول از وجود مافیای دارو سخن می‌گویند ولی به طور مشخص اشاره نمی‌کنند که این مافیا به کدام نهاد حکومت یا بخش دولتی وابسته است.

در تازه‌ترین اظهارنظر در این زمینه، علی مویدی، رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر، شامگاه ۱۹ شهریور در یک برنامه تلویزیونی گفته است: «مافیایی که در دارو داریم در هیچ حوزه دیگری نداریم».

او همچنین در این گفت‌گو توضیح داده است که وزارت بهداشت با «بخشی از ارزهایی که گرفته بود» تا «داروهای اضطراری مورد نیاز بیماران صعب‌العلاج» وارد شود، اقدام به خرید و واردات میز و صندلی کرده بود.

سعید نمکی، وزیر سابق بهداشت ایران، در سال‌های گذشته بارها از مبارزه با مافیای دارو سخن گفته بود و بخشی از انتقادات مطرح شده علیه خودش را مرتبط با مافیای دارو می‌دانست ولی برخی رسانه‌ها و تحلیل‌گران او را متهم به نقش داشتن در پشت پرده واردات دارو کرده‌اند.

روزنامه اعتماد دو روز پیش در گزارشی که توسط عباس عبدی نوشته بود، به ماجرای دارو و نقش وزیر بهداشت اشاره کرد و نوشت: «فروش رمدسیویر فقط در سال ۱۳۹۹، بیش از ۲۱۴۰ میلیارد تومان بوده است. شرکت اکتوور چه نقشی در تولید این داورها داشته و آقای سعید نمکی چه نقش یا سهمی در این شرکت دارد؟ شرکت (سبحان انکولوژی) برکت در تولید این دارو چه نقشی داشته است؟».

شرکت «اکتوورکو» علاوه بر دارو، در زمینه واکسن هم فعال بود و بر اساس قرارداد تولید مشترک واکسن که بین ایران و روسیه امضا شده است، شرکت دارویی «اکتووِرکو» تحت لیسانس گامالیای روسیه قرار است این واکسن را تولید کند که هنوز این کار عملی نشده است و روسیه نیز می‌گوید که بخش عمده تولید مشترک واکسن را می‌خواهد.

گفته شده تا بهبود روند واکسیناسیون داخل روسیه، این کشور هیچ واکسنی به کشورهای دیگر نمی‌فرستد

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران،‌ پیش از رسیدن به وزارت بهداشت برای دوره‌ای مدیرعامل شرکت «اکتووِرکو» بوده است.

شرکت برکت که از زیرمجموعه‌های اقتصادی وابسته به دفتر رهبر انقلاب است، نیز علاوه بر دارو، در زمینه واکسن فعالیت داشت و مدیران آن وعده داده بودند که تا پایان شهریور ۵۰ میلیون دوز واکسن تولید و تحویل دهند که بر اساس گزارش‌های وزارت بهداشت تاکنون ۴ میلیون واکسن برکت تحویل داده‌اند.

منع واردات واکسن بریتانیایی و آمریکایی، کندی واردات سایر واکسن‌ها به بهانه حمایت از تولید واکسن داخلی، وعده‌های محقق نشده در زمین تولید واکسن داخلی، آشفتگی در واردات و توزیع داروهای مرتبط با درمان کرونا و فساد در این حوزه
، از جمله مواردی است در هفته‌های گذشته در انتقاد از مدیریت بحران کرونا در ایران مطرح شده است./

https://www.asianews.ir/u/3mq
اخبار مرتبط
سازمان غذا و داروی آمریکا احتمالا به زودی واکسن کرونا برای کودکان را تایید خواهد کرد.
متخصص بیماری‌های عفونی گفت: استفاده بی‌رویه از دگزامتازون و آنتی‌بیوتیک فرد را مستعد ابتلا به قارچ سیاه می‌کند.
در حالی که امسال کشور عراق تنها پذیرای ۳۰ هزار زائر ایرانی آن هم با سفر هواپیمایی و احیانا بلیط ۴.۵ میلیون تومانی است، یک مقام مسوول در این باره گفت مردم تحت هیچ شرایطی به مرزها مراجعه نکنند و هیچ موکبی در مرزها یا مسیر منتهی به مرزها مستقر نشده است و همه مرزها در ایام اربعین بسته است
قانون باید از حقوق تبعیت کند و طبق اصول اخلاق زیستی، حکومت‌ها نمی‌توانند حقوق فطری و کرامت انسان‌ها را در جهت منافع سیاسی نقض کنند؛ یا به عنوان مثال اگر فردی دستورالعملی تصویب کند که واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع شود و یا در واردات واکسن تعللی کند که موجب مرگ هزاران نفر در روز شود، قطعا از مصادیق جرم دولتی است.
همچنانکه اعلام شد متولدین ۱۳۵۵ و ماقبل می‌توانند برای ثبت نام واکسن کرونا از طریق سامانه اقدام کنند، وزیر بهداشت از لغو محدودیت سنی برای همه سنین در دریافت واکسن خبر داد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید