صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۵:۰۴
کد خبر: 5816
گزارشگر: 213
۶۵۸
۰
۰
۲
سفر رافائل گروسی به ایران بی نتیجه بود

مدیرکل آژانس در شورای حکام گفت »ایران پاسخگو نیست!»

مدیرکل آژانس در شورای حکام گفت »ایران پاسخگو نیست!»
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی او خطاب به شورای حکام گفت: «من همچنان به‌شدت نگرانم که مواد هسته‌ای در تأسیسات از پیش اعلام نشده وجود داشته و آژانس از مکان نگهداری این مواد باخبر نیست».

به گزارش آسیانیوز، نشست چهارروزه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد وضعیت همکاری ایران با آژانس روز دوشنبه ۲۲ شهریور در وین اتریش آغاز شد.

 مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در نشست شورای حکام اعلام کرد که با توجه به پاسخگو نبودن ایران به پرسش‌های این سازمان در دو سال گذشته و عدم اجازه دسترسی کامل به تجهیزات نظارتی بر تأسیسات هسته‌ای ایران، نگرانی‌ها دربارهٔ برنامه هسته‌ای ایران هم‌چنان پابرجا است.

او خطاب به شورای حکام گفت: «من همچنان به‌شدت نگرانم که مواد هسته‌ای در تأسیسات از پیش اعلام نشده وجود داشته و آژانس از مکان نگهداری این مواد باخبر نیست».

رافائل گروسی تأکید کرد یکی از مواردی که به نگرانی فزاینده او دامن می‌زند این است که «پس از دو سال همچنان موضوع پادمانی در ارتباط به چهار مکان در ایران که از پیش اعلام نشده، حل نشده است».

در روزهای اخیر این احتمال مطرح بوده است که آمریکا و هم‌پیمانان اروپایی آن، بر اساس این گزارش‌های آقای گروسی از پرونده هسته‌ای ایران، جمهوری اسلامی را از طریق صدور قطعنامه‌ای پس از سال‌ها به شورای امنیت سازمان ملل متحد بکشانند.

اما ایران یک روز مانده به نشست شورای حکام به یک توافق در مورد تجهیزات نظارتی با آژانس دست یافت و اکنون این امر احتمال صدور قطعنامه علیه ایران در این نشست را کم‌رنگ‌تر کرده است.

 
گروسی شامگاه یک‌شنبه پس از بازگشت به وین اعلام کرد که توافق در مورد تجهیزات نظارتی تا زمان اثبات صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران برای آژانس «مقطعی» است.

او درربارهٔ رابطه توافق تهران با تصویب قطعنامه علیه ایران در شورای حکام گفت: «همان‌طور که در بیانیه مشترک هم می‌بینید اشاره‌ای به رابطه میان این دو نشده است» و افزود «در چنین شرایطی گمانه‌زنی امری عادی است».

این اظهارات در حالی بیان شده که برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که طی گفت‌وگوهای دیپلماتیک میان طرف‌های ایران در برجام و آمریکا در این زمینه توافقی به دست آمده بود.

تخریب دوربین‌ها در واقعه کرج

 گروسی در گزارش خود  از «واقعه‌ای» در مرکز تِسا در کرج و منهدم شدن یک دوربین و ضربه جدی به یک دوربین دیگر سخن گفته است.

محل و رخداد مورد اشاره مدیرکل آژانس، «اقدام خرابکارانه» در شرکت تکنولوژی سانتریفوژ ایران یا «تِسا»، در اوایل تیرماه امسال است. تهران در تأیید رسمی این رخداد حدود دو هفته تعلل کرد و در نهایت به صحبت از «آسیب مختصری به سقف یکی از سوله‌ها» اکتفا کرد.

رافائل گروسی اضافه کرد : «من نمی‌توانم دربارهٔ ماهیت این رخداد اظهار نظر کنم و این کار را مقام‌های ایرانی باید انجام دهند و آنها در حال بررسی این موضوع هستند».

او در عین حال گفت که چنین «رخدادهایی» بر کار آژانس تأثیر می‌گذارد چرا که از جمله «تجهیزات این نهاد تخریب شده است». آقای گروسی در ادامه گفت هر نوع اقدام خشونت‌آمیز را محکوم می‌کند.

دربارهٔ موضوع دوربین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، او به عملیاتی بودن کار نظارت در تأسیساتی چون نظنز و فردو اشاره کرد و گفت این دوربین‌ها به‌طور مداوم بررسی می‌شوند. او به تعداد این دوربین‌ها اشاره نکرد اما گفت آژانس «دوربین‌های بسیاری دارد» و میزان آن «به اندازه‌ای است که این نهاد نیاز دارد».

دوربین‌های مورد اشاره آقای گروسی، جدا از دوربین‌هایی است که از زمستان گذشته، آژانس اجازه دسترسی به حافظه آن را ندارد.

ایران اسفند پارسال، بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای خود را محدود و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد. پس از آن تهران و آژانس به توافقی دست یافتند که بر پایه آن دوربین‌های نظارتی آژانس در تاسیسات هسته‌ای به مدت سه ماه فعالیت کند ولی دسترسی به اطلاعات ذخیره شده تنها در صورتی ممکن شود که تحریم‌های آمریکا علیه ایران لغو شده باشد.

این توافق سه ماهه با نظر شورای عالی امنیت ملی ایران، به مدت یک ماه دیگر تمدید شد، ولی این مهلت روز سوم تیر به پایان رسید و ایران از تمدید دوباره آن خودداری کرد.

در سفر تازه رافائل گروسی به تهران، او خبر داد که ایران اجازه تعویض کارت ذخیره اطلاعات در دوربین‌های آژانس را داده است تا آژانس بتواند ضبط تصاویر از فعالیت‌های سایت‌های هسته‌ای ایران را انجام دهد، اما با این‌حال بازرسان آژانس اجازه دسترسی به اطلاعات دوربین‌های نظارتی در سایت‌های هسته‌ای ایران را نخواهند داشت.

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد وضعیت همکاری ایران با آژانس طی روزهای ۱۳ تا ۱۷ سپتامبر (۲۲ تا ۲۶ شهریور) برگزار می‌شود.

محمد اسلامی هفته آینده به وین سفر خواهد کرد و از گروسی برای سفر دوباره به ایران دعوت شده است.

رافائل گروسی روز دوشنبه در شورای حکام گفت: «اینکه من می‌خواستم توافقی داشته باشم برای ادامه گفت‌وگوها در سطح عالی به این دلیل است که وضعیت به شیوه کنونی نمی‌تواند ادامه پیدا کند». او گفت در «آینده نزدیک»، و بعد از سفر محمد اسلامی به وین برای شرکت در کنفرانس عمومی به تهران خواهد رفت./


https://www.asianews.ir/u/3nh
اخبار مرتبط
نخست وزیر اسراییل با تأکید بر این که برنامه هسته‌ای ایران به پیشرفته‌ترین نقطه رسیده از طرف‌های مذاکرات خواست که به جای بازگشت به توافق هسته‌ای، برای تهران مهلت تعیین کنند.
وزیر خارجه اسرائیل با اشاره به اینکه مذاکرات وین نتوانست جلوی برنامه هسته ای ایران را بگیرد، تاکید کرد که کشورهای دیگر همسایه راه ایران را پیش می گیرند و اوج‌گیری اسلام‌گرایی افراطی در افغانستان که همسایه پاکستانِ و دارای سلاح اتمی است، بحران امنیتی را وخیم‌تر خواهد کرد و ما دست روی دست نمی گذاریم!
همچنانکه دو روز گذشته نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از پایبند نبودن همیشگی آمریکا به مذاکرات برجام سخن گفت، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش‌های خود درباره برنامه هسته‌ای تهران تاکید کرده که فعالیت‌های آژانس و بازرسان آن در ایران به طور جدی محدود شده است.
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: من عمیقا نگران این هستم که مواد هسته‌ای در سه محل اعلام نشده در ایران وجود داشته و محل کنونی این مواد اتمی برای آژانس مشخص نیست؛ از این رو فکر می کنم که مذاکرات فنی میان آژانس و ایران نتایج مورد انتظار را به دنبال نداشته باشد.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: شرایط در ارتباط با تهران «بسیار نگران‌کننده» است، چرا که برنامه هسته‌ای این کشور بسیار بیشتر پیچیده‌تر شده است.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران را سازنده بیان کرد توصیف کرد و گفت مادامی که مطمئن نشویم ایران به تعهدات برجامی خود باز خواهد گشت، تحریم‌ها لغو نمی‌شود.
کانال ۱۳ اسرائیل مدعی شد که آویو کوخاوی، رییس ستاد ارتش اسرائیل, و یوسی کوهن, رییس موساد، روز یک‌شنبه در جلسه کابینه امنیتی اسرائیل حضور خواهند داشت تا درباره اینکه آیا باید علیه تاسیسات هسته‌ای ایران حمله‌های بیشتری انجام شود یا به دنبال آرام باشند گفت‌وگو کنند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید