سه شنبه / ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۷
کد خبر: 588
گزارشگر: 2
۷۸۱
۳
۰
۰
امیرعلی ابوالفتح،تحلیلگر مسائل آمریکا:

تنش میان جمهوری اسلامی و آمریکا شدید تر می شود

امیرعلی ابوالفتح، تحلیلگر مسائل آمریکا می گوید: پیش بینی خود من این است که آمریکایی ها اقدام به استفاده از جنگ افزار های قرن بیستمی خود نمی‌کنند مگر اینکه از طرف ایران اقدامی انجام شود؛ مثلا بستن تنگه هرمز یا حمله مستقیم به اسراییل از طرف ایران که این مسائل شرایط را تغییر می‌دهد. در غیر این صورت من تصور نمی کنم در شرایط کنونی آن گونه که جنگ در افکار عمومی تعریف می‌شود و مثلا مصداق هایی مثل جنگ افغانستان و جنگ عراق دارد، فعلا در دستور کار آمریکایی ها باشد.

ابوالفتح درباره دورنمای تنش ها میان ایران و آمریکا گفت: تنش ها رو به کاهش نیست و با گذشت زمان شدیدتر خواهد شد و ممکن است وارد فاز های جدیدتری هم بشود. البته این را باید در نظر بگیریم که در آستانه نخستین سالگرد قطع مشارکت آمریکا در توافق هسته ای هستیم. بنابراین آمریکایی ها تلاش دارند که به همین مناسبت رویکرد سخت گیرانه تری را اتخاذ کنند و به سیاست و فشار حداکثری خودشان شدت بیشتری بدهند. متقابلاً جمهوری اسلامی هم به همین مناسبت تصمیم دارد عزم و اراده خودش را برای ایستادگی و تاب آوری افزایش دهد و احتمالا اقدامات متقابلی هم اتخاذ کند.
او ادامه داد: بخشی از گمانه زنی ها حکایت از این دارد که روز چهارشنبه مصادف با هشتم می روزی که ترامپ فرمان توقف مشارکت در برجام را امضا کرد، آمریکایی ها بخش های دیگری از اقتصاد ایران را تحت تحریم قرار دهند. البته جزییاتش مشخص نیست. همچنین گفته میشود که ایران ممکن است در فعالیت های هسته ای خودش تغییراتی انجام دهد که این هم جزییاتش مشخص نیست.
ابوالفتح افزود: بیانیه ای که جان بولتون در این فضا منتشر کرده، از یک طرف به طور آشکار و کم سابقه ای به اقدام نظامی تهدید و آرایش نظامی آمریکا را به عنوان نشانه عزم آمریکا قلمداد می‌کند و از طرف دیگر، در همان بیانیه هم با صراحت گفته که آمریکا دنبال جنگ با جمهوری اسلامی نیست. بنابراین چشم انداز آینده یک چشم انداز رو به کاهش تنش نخواهد بود؛ مگر اینکه یک اتفاق غیر منتظره یا یک تحول بنیادین در مناسبات ایران و آمریکا رخ دهد.
ین کارشناس مسائل سیاست خارجی درباره احتمال وقوع درگیری نظامی میان دو کشور نیز گفت: تحلیل شخصی من این است که ایران و آمریکا از مدت ها پیش وارد جنگ شده اند و این جنگ به شکل بسیار شدیدی در جریان است؛ فقط از جنگ افزار های قرن بیستمی استفاده نمی شود یعنی از بمباران، پرتاب موشک، اعزام نیروی زمینی و اشغال سرزمین استفاده نمی شود.

او با بیان اینکه عناصر یادشده جزو جنگ های قرن بیستمی هستند که آمریکایی ها با آنها جنگ می کردند، گفت: در حال حاضر، بین ایران و آمریکا از جنگ افزارهای مدرنی مانند تحریم اقتصادی، حملات سایبری و مشارکت در جنگ های نیابتی استفاده می شود.
او همچنین با بیان اینکه آمریکایی ها دو هدف را به شکل موازی دنبال می‌کنند، گفت: آمریکایی ها می خواهند یا این فشار حداکثری جمهوری اسلامی را به نقطه ای برساند که مذاکرات جامع با آمریکا را تا حدودی ذیل آن شرایط دوازده گانه که پومپئو اعلام کرده، بپذیرد که خب این، مطلوب ترین سناریویی است که آمریکایی ها امیدوار به تحقق آن هستند.
ابوالفتح اضافه کرد:مسیر بعدی این است که با تحریک ایران باعث سرخوردگی، عصبانیت و انتقام جویی ایران بشوند و ایران دست به اقدامی بزند که از جانب جامعه جهانی به عنوان نقض برجام و حرکت به سمت ساخت سلاح اتمی قلمداد شود. در نتیجه اجماعی حاصل شده و آمریکا مراحل جدیدتری از فشار حداکثری را آغاز کند؛ حتی ورود به فاز جنگ گرم، یعنی همان چیزی که تحت عنوان جنگ قرن بیستمی تعریف کردم. این هم یکی از آن فرازهایی هست که آمریکایی ها امیدوارند که اگر راه حل اول جواب نداد، ایران آن مسیر را طی کند که در آن صورت برای واداشتن ایران به مذاکره و یا اقدامات دیگر شرایط مهیا تر خواهد بود.

سعیدی
۱۳۹۸/۰۲/۱۷
0
0
0

جنگ یعنی عیاشی زر اندوزی غارت خوی حیوانی نمایندگان مردم در سنا افتخار حزب جمهوریخواه فرماندهان ارتش تجاوز ویرانی الودگی سیاهی تباهی...و.... جنگ یعنی سعادت افتخار صبر صبح سپیده ارامش اسودگی پایان جنگ متاعی بر ای ما به ارمغان میاورد نشان های دروغین سعادتی پنهان در بطن نابودی و ویرانی وزمین با سیاهی وتباهی وویرانی به گردش خود ادانه میدهد تا جنگی دیگر نشانی دیگر وسعادتی دیگر وای انسان کدامین نیرو در جهان هستی تو را از ذلت وحقارت خود خواسته نجا ت خواهد داد

مدیر سایت
۱۳۹۸/۰۳/۳۰
0
0
0

سپاس از اظهار نظر شما.


ali
۱۳۹۸/۰۵/۱۶
0
0
0

بنام خدا ما در آینده ی نچندان دور، یکی از قدرت های بزرگ و باور نکردنی ی جهان خواهیم بود !(در کنار آمریکا)........ ]آمریکای جهانخوار و آدمخوار ، قلدر جهان است ! اگر به او حق و حساب منطقی ندهیم ، نمی گذارد ما راحت باشیم !.....پیامبر هم به دستور خدا برای ایجاد امنیت در امت خود ، مجبور شد که با دختران قبایل مختلف، علارغم میل باطن خود ازدواج کند! این کار نوعی حق حساب دادن است! و......... اگر غرب و آمریکا ی آدمخوار اجازه ندهند ، ما را در بازار جهانی راه نخواهند داد و در نتیجه تولیدات ما یا باید


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید