صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۳:۴۹
کد خبر: 5901
گزارشگر: 213
۳۲۲۷
۰
۰
۱۵
موسسه برکت فاقد شرایط علمی و زیرساخت در تولید واکسن است

چرا «مهندسان هندی و چینی» در خط تولید واکسن برکت کرونا گرفتند؟

چرا «مهندسان هندی و چینی» در خط تولید واکسن برکت کرونا گرفتند؟
در حالی که براساس تحقیقات موسسه برکت و همچنین موسسات وابسته به وزارت دفاع و سپاه، نوپا و فاقد شرایط علمی و تجربه کافی و حتی فاقد زیرساخت لازم و کافی جهت تولید واکسن هستند، خبرگزاری فارس از ابتلای همه مهندسان چینی و هندی در خط تولید واکسن برکت خبر داده است.

به گزارش آسیانیوز، خبرگزاری فارس در گزارشی می‌نویسد که موسسه برکت وعده داده بود ۵۰ میلیون دوز واکسن ضد کرونا را تا پایان شهریور تحویل دهد ولی احتمالا «تعداد واکسن‌های تولیدی» ۱۵ میلیون دوز بیشتر نخواهد بود.

----------------------------------------

بیشتر بخوانید: 

در دز دوم «واکسن متفاوت» نزنید!

------------------------------------------------------------------------

در این گزارش آمده است که تجهیزات آزمایشگاهی لازم و مواد اولیه به طور عمده در آمریکا تولید می‌شد و تامین این موارد با توجه به تحریم‌ها با تاخیر مواجه شده است.


این ادعا در حالی مطرح می‌شود که روز ۲۷ تیرماه امسال، اصغر عبدلی، کارشناس شرکت دارویی برکت در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفته بود که اخبار درباره کمبود مواد اولیه تولید واکسن «کاملا شایعه‌سازی» است و موسسه برکت در زمینه واردات مواد اولیه‌ای مانند «ژل کروماتوگرافی» اصلاً مراوده‌ای با شرکت‌های آمریکایی ندارد.

------------------------------

بیشتر بخوانید:

با چه جراتی ادعای تولید واکسن داریم؟/شرکت فایزر انتقال واکسن با یخچال معمولی را تایید کرد
---------------------------------------------------------------

از سوی دیگر در همان تاریخ، مسئولان ارشد این موسسه، در مصاحبه‌های جداگانه اعلام کردند که «هیچ گونه مشکلی در خط تولید واکسن کوو برکت نداشته‌ایم»، «تمامی اخبار درباره کمبود مواد اولیه نیز کذب است» و «مواد اولیه موردنیاز برای تولید ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا» موجود است.


در بخش دیگر گزارش خبرگزاری فارس به خرید واکسن از روسیه اشاره شده و آمده است که ایران «۲ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک» از روسیه خریده بود، «اما تا پایان سال ۹۹ کمتر از ۷۰۰ هزار دوز واکسن به ایران رسید» و علت آن تحریم‌ها بود.

بر اساس اظهارات نمایندگان مجلس و مدیران وزارت بهداشت ایران برای خرید ۶۲ میلیون واکسن از روسیه تفاهم کرده بود ولی دولت روسیه به قول خود عمل نکرد و کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه، روز شنبه ۲ مرداد در صفحه اینستاگرام خود نوشت به دلیل محدودیت تولید واکسن در روسیه، این کشور هیچ واکسنی به کشورهای دیگر ارسال نمی‌کند. گفته شده تا بهبود روند واکسیناسیون داخل روسیه، این کشور هیچ واکسنی به کشورهای دیگر نمی‌فرستد.

خبرگزاری فارس در بخش دیگر گزارش خود به مذاکرات موسسه برکت با شرکت‌های هندی و چینی برای راه‌اندازی خط تولید واکسن برکت پرداخته و نوشته است: «گروه مهندسان چینی و هندی که برای نصب دستگاه‌ها و راه‌اندازی نرم‌افزارها به ایران آمده بودند، همگی کرونا گرفتند».

نویسنده گزارش بدون اشاره به علت این واقعه و چرایی عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای مهندسانی که در این پروژه بسیار حساس برای موسسه برکت فعالیت داشته‌اند، احتمال داده است که وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن برکت تا نیمه آبان امسال محقق شود.

موسسه برکت سابقه خاصی در تولید واکسن ندارد و تلاش‌های این مجموعه برای تولید واکسن کرونا و در اختیار گرفتن سهم عمده بازار با واکنش‌هایی در داخل کشور نیز مواجه شده است.

از جمله، علی تاجرنیا، نماینده پیشین مجلس، با اشاره به اینکه موسسه برکت یک میلیارد دلار برای تولید ۱۲۰ میلیون دوز واکسن دریافت کرده،گفته بود مؤسسه رازی در «مرحله تحقیقات» از مؤسسه برکت برای تولید واکسن «خیلی جلوتر» بود، «به هر ترتیب تصمیم بر تولید برکت بود».

علیرضا عباسی، نماینده کرج در مجلس هم گفته است برخی با کارشکنی اجازه «تولید به موقع» واکسن رازی را ندادند و « اگر آذرماه گذشته این اجازه به آنها داده می‌شد، می‌توانستند درصد قابل توجهی واکسن تولید کنند». موسسه برکت از نهادهای اقتصادی زیر نظر دفتر رهبر جمهوری اسلامی است.

در ادامه این بحث‌ها، محمدحسین فلاح، سخنگوی پروژه تولید واکسن کووپارس رازی، به انتقادهای مینو محرز، محقق اصلی تیم تولید واکسن کووایران برکت، واکنش نشان داده است.

خانم محرز گفته بود تجهیزات موسسه رازی قدیمی است و نمی‌توان با آنها واکسن تولید کرد و آقای فلاح در پاسخ گفته است این موسسه از «قدیمی‌ترین موسسات تولید واکسن» در ایران است و مشکلی در خط تولید ندارد.

موسسه رازی می‌گوید ۴۰۰ هزار واکسن آماده دارد ولی هنوز سازمان غذا و دارو به آنها مجوز نداده است. سازمان غذا و داروی ایران تاکنون به واکسن‌های برکت و پاستور مجوز داده است و در روزهای اخیر مجوز اضطراری نیز به واکسن‌های فخرا و نورا که قرار است توسط نهادهای نظامی زیرمجموعه وزارت دفاع و سپاه پاسداران تولید شوند، داده است.

وب‌سایت عصر ایران در گزارشی با اشاره به این مجوزها نوشته است که واکسن نورا که قرار است توسط سپاه پاسداران تولید شود «غیر رقابتی و غیراقتصادی» است و «می‌تواند با عارضه تحمل ایمنی همراه باشد».

در این گزارش تاکید شده که موسسه برکت و همچنین موسسات وابسته به وزارت دفاع و سپاه، «کاملاً نوپا و فاقد شرایط علمی و تجربه کافی و حتی فاقد زیرساخت لازم و کافی جهت تولید واکسن هستند» و محققان انستیتو پاستور که سابقه تولید داشته‌اند نیز « سر از بنیاد برکت درآورده‌اند».

نویسنده گزارش با اشاره به اینکه مسئولان دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله وابسته به سپاه گفته‌اند واکسن نورا که قرار است تولید کنند «مشابه واکسن «فی جی» است»، نوشته است «نام واکسن فی جی برای اولین بار شنیده می‌شد و در بررسی اینترنتی نیز وجود خارجی نداشت».

تاخیر در واردات واکسن در ماه‌های اخیر انتقاداتی جدی علیه مسوولان ایران برانگیخته است. این تاخیر به طور عمده برای کوشش جهت تولید واکسن در داخل انجام شد و علاوه بر آن، فرمان ممنوعیت واردات واکسن از بریتانیا و آمریکا که از سوی رهبر انقلاب صادر شد نیز در کندی واردات واکسن خارجی نقش داشت.

دولت ایران در هفته‌های اخیر با سرعت دادن به روند واکسیناسیون وعده داده است که تا اواسط بهمن امسال پروژه واکسیناسیون عمومی را به پایان برساند./


https://www.asianews.ir/u/3ps
اخبار مرتبط
سازمان غذا و داروی آمریکا احتمالا به زودی واکسن کرونا برای کودکان را تایید خواهد کرد.
در حالی که امسال کشور عراق تنها پذیرای ۳۰ هزار زائر ایرانی آن هم با سفر هواپیمایی و احیانا بلیط ۴.۵ میلیون تومانی است، یک مقام مسوول در این باره گفت مردم تحت هیچ شرایطی به مرزها مراجعه نکنند و هیچ موکبی در مرزها یا مسیر منتهی به مرزها مستقر نشده است و همه مرزها در ایام اربعین بسته است
قانون باید از حقوق تبعیت کند و طبق اصول اخلاق زیستی، حکومت‌ها نمی‌توانند حقوق فطری و کرامت انسان‌ها را در جهت منافع سیاسی نقض کنند؛ یا به عنوان مثال اگر فردی دستورالعملی تصویب کند که واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع شود و یا در واردات واکسن تعللی کند که موجب مرگ هزاران نفر در روز شود، قطعا از مصادیق جرم دولتی است.
همچنانکه اعلام شد متولدین ۱۳۵۵ و ماقبل می‌توانند برای ثبت نام واکسن کرونا از طریق سامانه اقدام کنند، وزیر بهداشت از لغو محدودیت سنی برای همه سنین در دریافت واکسن خبر داد.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید