صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
سه شنبه / ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۰:۰۳
کد خبر: 5910
گزارشگر: 213
۳۵۲
۰
۰
۲
وضعیت بازار سرمایه در چند هفته آینده

«آلودگی» بورس به رانت/سرنوشت سهامداران بعد از نیویورک و برجام

«آلودگی» بورس به رانت/سرنوشت سهامداران بعد از نیویورک و برجام
عرضه‌های اولیه یکی از پررنگ‌ترین دلایلی است که افت بازار سرمایه را در پی داشته است به عقیده کارشناسان بازار سرمایه انتخاب روش ترکیبی و عرضه به صندوق‌ها رانت جدیدی را در بازار سهام ایجاد کرده است.

به گزارش آسیانیوز، از ریزش بازار سهام دو هفته‌ای می‌گذرد و شاخص کل سطح مقاومت قبلی خود را از دست داده و گمانه‌‌های زیادی برای شناسایی علت اصلی بازار سرمایه شکل گرفته است.

عرضه‌های اولیه یکی از پررنگ‌ترین دلایلی است که افت بازار سرمایه را در پی داشته است به عقیده کارشناسان بازار سرمایه انتخاب روش ترکیبی و عرضه به صندوق‌ها رانت جدیدی را در بازار سهام ایجاد کرده و این موضوع در شکننده شدن وضعیت فعلی بازار نقش مهمی را داشته است.

البته جز عوامل درونی بازار سهام دستکاری‌های خارج از بورس هم این روزها عامل مهمی در ریزش بورس بوده است. از نامشخص بودن سیاست‌های ضدتورمی دولت تا تعیین تکلیف نشدن وضعیت برجام و مذاکرات

کارشناسانی مثل علی صادقین معتقدند، بازار سرمایه این روزها با ترس و نااطمینانی از متغیرهای کلان اقتصادی رو به رو شده و این موضوع تحلیل وضعیت بنیادی بازار سهام را با مشکل رو به رو کرده است.

مشخص نبودن بازار بدهی و نرخ سود بانکی را صادقین یکی از عوامل مهم ریزش و افت بازار سهام می‌داند به عقیده این کارشناس بازار سرمایه، مشخص نشدن نتیجه مذاکرات برجام و طول کشیدن آن در حال حاضر عاملی مهم در تحلیل ناپذیری بازار سرمایه است.

کدام گروه‌ها با احیای برجام رشد می‌کنند؟
این کارشناس بازار سهام می‌گوید: با فرضه شکل‌گیری احیای برجام در کشور، انتظارات تورمی کاهش پیدا و اصلاح در نرخ دلار شکل می‌گیرد. پس در نتیجه صنایع واردات محور که از تحریم‌ها تاثیر بسیار زیادی را برده بودند در این مقطع رشد خواهند کرد.


وی در این باره افزود: گروه‌های خودرویی، قطعه‌سازی، بانک‌ها و نهادهای واسطه‌گری مالی از جمله صنایعی هستند که بعد از احیای برجام رشد می‌کنند. اما اگر برجام و مذاکرات به نتیجه‌ای نرسد صنایع کامودیتی محور، پتروشیمی و کانی‌های معدنی روند صعودی را خواهد داشت.

قیمت‌گذاری دستوری یا فضای باز اقتصادی؟
از زمان روی کار آمدن دولت جدید نااطمینانی‌های زیادی در برخی از صنایع کشور شکل گرفته است. از جمله با قوت گرفتن ایده ساخت یک میلیون مسکن در چهار سال گمانه‌های مختلفی شکل گرفت مبنی بر آنکه دولت قرار است مصالح را ارزان‌تر از قیمت بازار از شرکت‌ها خریداری کند و همین موضوع به ترس و نااطمینانی در بازار سرمایه منجر شد.

البته از همان ابتدا وزرای اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت مخالفت خود را با قیمت‌گذاری دستوری اعلام کرده بودند اما هنوز تکلیف صنعت سیمان و دیگر صنایع مهم در کشور مشخص نشده است.

با آنکه سیمان، فولاد و برخی دیگر از صنایع قرار است در بورس کالا خرید و فروش شوند و زمزمه‌های این تصمیم به گوش می‌رسد اما هنوز شدت عرضه‌ها در بازار سهام کم نشده و شهد افت شاخص و گروه‌های بزرگ بازار سرمایه هستیم.

علی صادقین در این باره می‌گوید: در حال حاضر مبنا را برای سیاست‌های دولت قیمت‌گذاری غیر دستوری و شفاف می‌گذاریم. زیرا قرار بر این است تا قیمت‌های بازار از طریق بورس کالا مشخص شود و این موضوع در شفافیت بازار سهام و غیردستوری شدن آن تاثیر مهمی را دارد./

اما باید دید آیا دولت با رها کردن صنایع بزرگ کشور مثل خودروسازی‌ها و فولاد کنار می‌آید یا قرار است همچنان در تعیین و کشف قیمت این محصولات دست داشته باشد؟/

تجارت نیوز
https://www.asianews.ir/u/3q0
اخبار مرتبط
وزیر بهداشت گفت: اختصاص ارز ترجیحی برای دارو فعلاً تا آخر امسال ادامه دارد، اما ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو حذف و مابه‌التفاوت آن به بیمه‌ها پرداخت شود؛ در حالی که با حذف این ارز، هزینه دارو از طریق بیمه‌ها به مردم پرداخت می‌شود.
کارشناس بازار سهام درباره بازار سرمایه فردا ۲۸ شهریور پیش‌بینی کرد که احتمالا بازار فردا منفی است، اما به نظر می‌رسد این روند به تحرکات مثبت منجر شود.
در حالی در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل بورس با ریزش 8 هزار و 665 واحدی نسبت به روز سه‌شنبه به رقم یک میلیون و 488 هزار واحد سقوط کرد که 415 میلیارد تومان پول حقیقی نیز از بورس خارج شد.
یکی از بازارهایی که می‌توان از علم اقتصاد در آن استفاده کرد، بازار بورس است. اما وارد شدن به این بازار بدون داشتن علم و آشنایی با اصطلاحات آن خطرناک و پر ریسک می‌باشد.
مطابق تبصره ماده ۲ دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران، از امروز تغییر می‌کند.
رئیس سازمان بورس درباره ۱۰ درصد باقیمانده سود سهام عدالت گفت: با توجه به اینکه پرداخت سود سال ٩٩ نزدیک است، بنابراین باقیمانده سود سهام عدالت با سود سال ۱۳۹۹ پرداخت می‌شود.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید