صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
پنج شنبه / ۱ مهر ۱۴۰۰ / ۲۲:۳۴
کد خبر: 5937
گزارشگر: 213
۶۳۶
۰
۰
۲
سند همکاری چین و ایران بی نتیجه ماند

توقع ایران در سند ۲۵ ساله با چین و «فروش نفت» برآورده نمی شود/«عدم تمایل» چین به رودر رویی با ایالات متحده!

توقع ایران در سند ۲۵ ساله با چین و «فروش نفت» برآورده نمی شود/«عدم تمایل» چین به رودر رویی با ایالات متحده!
چین ثابت کرده که در مناسبات کلان بین‌المللی علاقه ندارد تا رو در روی ایالات متحده بایستد؛ از این رو کاهش فشار تحریم‌ها با توجه به نامشخص بودن نتیجه مذاکرات وین، مسیری نیست که چین بخواهد در پیش بگیرد.

به گزارش آسیانیوز، برخلاف توقع ایران، سند همکاری ۲۵ ساله، بهبودی در وضعیت تجاری با چین ایجاد نکرد

تمرکز آمریکا بر شرق آسیا و کاهش اهمیت خاورمیانه برای واشنگتن، دلیل دیگری است که چین را مصمم می‌کند تا از افزایش تنش با ایالات متحده خودداری کند.

امیرسلطان‌زاده نویسنده و روزنامه نگار در ایندیپندنت نوشت: در پی انتشار آمار کاهش ۹۹ درصدی صادرات نفت ایران به چین، رئیس اتاق ایران و چین با انتقاد از آمار منتشر شده توسط «اتاق پژوهش‌های ایران» گفت: «نمی‌‌دانم این آمار را از کدام مجرا و با چه مجوزی منتشر کرده‌اند. نباید روش‌ها و میزان فروش در دوران تحریم‌ها را افشا کنیم.»

مجیدرضا حریری با اذعان به اینکه «صادرات نفتی ما به چین نسبت به سال‌های ۹۴ و ۹۵ کاهش پیدا کرده و این آمار با کمی شیطنت پخش شده است»، افزود سال گذشته حدود ۳۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم. پس چگونه ۴۰ میلیارد دلار کالا وارد کرده‌ایم؟ وقتی صادرات غیرنفتی ما کفاف نیمی از واردات ضروری ما را نمی‌دهد، پس «حتماً» بقیه پول آن با فروش نفت تأمین شده است.

اخیراً اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد که صادرات نفت ایران به چین در ۷ ماه اول سال ۲۰۲۱ حدود ۱۱ میلیون دلار بوده است

در همین رابطه، رضی حاجی آقامیری، عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران، با تاکید بر اینکه «چین قبلاً هم نشان داده که می‌تواند از تحریم‌ها تبعیت کند» به تجارت نیوز گفت: «اتفاقی که رخ داده بسیار غیرمنتظره بوده و تنها فرضیه‌ای که می‌توان برای آن متصور شد، عدم تمایل چینی‌ها برای خرید نفت ایران است.»

پیش‌تر رویترز به نقل از گمرک چین گزارش داده بود که صادرات نفت ایران به چین ۹۰ درصد کاهش داشته است. اما در مدت مشابه صادرات نفت عربستان به چین حدود ۵۳ درصد افزایش یافته است.

در حالی که دولت ایران توقع داشت با امضای سند جامع همکاری‌های ایران و چین وضعیت تجاری بین دو کشور بهبود یابد و چین در دوران تحریم راهی برای کاهش فشار تحریم‌ها باز کند، اما به نظر می‌رسد شرایط مطابق میل ایران پیش نرفته است.

از سویی چین ثابت کرده که در مناسبات کلان بین‌المللی علاقه ندارد تا رو در روی ایالات متحده بایستد. از این رو کاهش فشار تحریم‌ها با توجه به نامشخص بودن نتیجه مذاکرات وین، مسیری نیست که چین بخواهد در پیش بگیرد.

همچنین، تمرکز آمریکا بر شرق آسیا و کاهش اهمیت خاور میانه برای واشنگتن، دلیل دیگری است که چین را مصمم می‌کند تا از افزایش تنش با ایالات متحده خودداری کند.

از سوی دیگر، عربستان سعودی به‌ عنوان کشوری که سال‌هاست ثبات اقتصادی و سیاسی داشته و از ارتباط خوبی با جهان نیز برخوردار است، وضعیت با ثباتی را برای تأمین نفت چین فراهم می‌کند. نوسان وضعیت سیاسی ایران در جهان پس از برجام باعث شده تا کشورهای دیگر هم ریسک برقراری رابطه بلندمدت با ایران را قبول نکنند؛ موضوعی که با اعمال تحریم‌های سازمان ملل، امضای برجام و مجدداً اعمال تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی پیش آمده، تاجران را نسبت به سرمایه‌گذاری بلندمدت و تبادلات تجاری استراتژیک بدبین کرده است.

در این شرایط شاید تنها مزیت نسبی ایران برای فروش نفت، ارزان بودن نفت ایران باشد. این کشور به دلیل تحریم‌ها نمی‌تواند به‌صورت رسمی و نفت خود را بفروشد. از این رو مشتریان بازار سیاه با ارائه پیشنهادهایی کمتر از نرخ بازار و تحمیل هزینه حمل و نقل و بیمه به طرف فروشنده، عملاً نفتی ارزان را به دست می‌آورند.

اما این موضوع نیز تا زمانی که خطر اعمال تحریم ایالات متحده را نداشته باشد قابل اجرا است. به عبارت دیگر با این وضعیت نمی‌توان روزی چند میلیون بشکه نفت را به‌صورت قاچاق در دریا و به شکل «کشتی به کشتی» به فروش رساند.

ادامه روند فوق نه‌تنها سطح فروش نفت ایران را پایین نگه می‌دارد، بلکه در شرایط خوش‌بینانه نیز اگر روزی ایران به بازار نفت بازگردد ناچار است برای بازپس‌گیری بازارهای از دست رفته، تا مدت‌ها تخفیف‌های بالایی برای نفت خود در نظر بگیرد. در واقع تحریم فعلی تا سال‌ها حتی اثر خود را بر درآمدهای آتی ایران هم خواهد گذاشت./

https://www.asianews.ir/u/3qn
اخبار مرتبط
حبیب آل جلیل بازی ساز مستقل ایرانی، برنامه نویس و فعال حوزه بلاک چین است که برنامه نویسی را با ساخت اپلیکیشن برای مارکت های داخلی نظیر «سیبچه» آغاز کرد.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در آستانه برگزاری هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی این سازمان با اشاره به وقوع یک «جنگ سرد جدید»، از چین و ایالات متحده آمریکا خواست تا به‌عنوان دو کشور بزرگ و تاثیرگذار، روابط «کاملا ناکارآمد» خود را ترمیم کنند.
در حالی که براساس تحقیقات موسسه برکت و همچنین موسسات وابسته به وزارت دفاع و سپاه، نوپا و فاقد شرایط علمی و تجربه کافی و حتی فاقد زیرساخت لازم و کافی جهت تولید واکسن هستند، خبرگزاری فارس از ابتلای همه مهندسان چینی و هندی در خط تولید واکسن برکت خبر داده است.
آمریکا در بخش سرمایه و بازار مالی همچنان قدرت برتر جهان است؛ این در حالی است که با وجود تولید ناخالص داخلی و تجارت باز هم یوان چین هنوز پیشرفت چندانی نداشته است.
گوشی های شیائومی به مناطق مختلف جهان صادر می شوند؛ مگر به کشورهای کوبا، سوریه، کره شمالی، سودان، جزایر کریمه و البته «ایران»!و در هفته اخیر نیز این شرکت چینی، مشغول مسدودسازی دستگاه ها و جلوگیری از ورود کامل این گوشی ها به این کشورها شده است.
رییس سازمان نظام پزشکی تهران در یک نشست خبری با انتقاد از بی‌توجهی‌ها به نظرات کارشناسان در دوران شیوع کرونا در ایران، گفت: هیچ تاثیری در واردات دارو ندیدیم و مردم ایران «موش آزمایشگاهی» شدند!
در سال‌های اخیر اقدام نهادها و مسوولان در ایران به استخراج بیت‌کوین موضوعی بحث‌برانگیز بوده است؛ در حالی که صداوسیما که بخشی از توان خود را به استخراج بیت‌کوین و کسب درآمد از این راه اختصاص داد و تهاتر با شرکت‌های چینی برای استخراج بیت‌کوین نیز از جمله مواردی است که می‌توان نام برد و همه این ها مسئله انرژی در ایران را بحرانی‌تر کرد.
وضعیت خرید و واردات سرم و دارو همچنان مبهم است و آیا مجلس یا اهمال وزارت بهداشت و یا چه مقام سازمانی در بروز چنین اوضاعی نقش داشته اند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید