صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۳ مهر ۱۴۰۰ / ۱۲:۱۵
کد خبر: 5953
گزارشگر: 213
۳۸۸
۰
۰
۳
تنفس بازار سرمایه در هفته نخست مهر ۱۴۰۰

بورس «سبز پوش» پاییزی ادامه دار است!

بورس «سبز پوش» پاییزی ادامه دار است!
امروز بازار سرمایه با رشد شاخص کل بورس همراه شد و شاخص با ۲۷ هزار واحد مثبت در محدوده یک میلیون و ۴۱۲ هزار واحد قرار گرفت و به گفته برخی کارشناسان عوامل مثبت در پاییز نسبت به منفی بیشتر است و انتظار یک بازار مثبت وجود دارد.

به گزارش آسیانیوز، شاخص بورس با رشد ۱۲هزار واحدی در ۱۰دقیقه آغازین معاملات امروز همراه شد و نمادهای فولاد، شستا و فملی بیش‌ترین تأثیر مثبت و نمادهای کالا، پترول و لپارس بیشترین اثر منفی را بر روند حرکت شاخص گذاشته‌اند.

امروز بازار سرمایه با رشد شاخص کل بورس همراه شد و شاخص با ۲۷ هزار واحد مثبت در محدوده یک میلیون و ۴۱۲ هزار واحد قرار گرفت. شاخص هم‌وزن هم امروز هم‌سو با رشد شاخص کل با شش هزار واحد رشد همراه شد و در محدوده ۴۲۱ هزار واحد قرار گرفت. شاخص‌سازان بازار هم امروز روند بهتری را نسبت به هفته گذشته دارند و فولاد، فملی و فارس بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل گذاشتند. اما تحلیلی کارشناسان از بازار به چه صورت است؟

جواد فلاحیان کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت فعلی بازار سهام به تجارت‌نیوز گفته است: معمولا در هفته آخر شهریور و اسفند، به دلیل انتشار صورت مالی کارگزاری‌ها بازار سهام با فشار فروش رو به رو می‌شود و یکی از دلایل منفی شدن بازار هفته گذشته همین موضوع بود.

وی همچنین افزود: انتشار گزارشات شش ماهه شرکت‌ها در برخی از صنایع مثل پتروشیمی(اوره، آمونیاک و فلزات) رشد چشم‌گیری را نشان می‌دهد و شرکت‌هایی که در بخش کانی‌ها و معادن فعالیت دارند هم احتمالا گزارشات قابل توجهی را منتشر کنند و بازار را تحت تاثیر خود قرار بدهند. همچنین اصلاح شاخص هم به لحاظ تکنیکالی به پایان رسیده و این موضوع نشان می‌دهد در پاییز وضعیت بازار نسبتا مثبت باشد.

فلاحیان می‌گوید کارگزاری‌ها یکی از دلایلی بودند که در ایجاد جو منفی در بازار نقش مهمی را بازی کردند. او در این باره توضیح داد: کارگزاری‌ها در صورت‌های مالی خود اعتباراتی را که گرفتند را منتشر می‌کنند و به عبارتی به بانک‌ها اعلام می‌کنند وام‌ها و مطالبات دریافتی قابل وصول هستند و به همین دلیل مشتریان خود را وادار می‌کنند سهم‌های خود را بفروشند که به تبع فشار فروش در بازار زیاد می‌شود. البته این اعتبارات به محض پرداخت به حساب مشتریان برمی‌گردد.

فلاحیان درباره تغییرات نرخ دلار و تاثیر آن در بازار سرمایه می‌گوید: چند روزی است که دلار در محدوده ۲۶ تا ۲۷ هزار تومان قرار گرفته و به نظر می‌رسد فعلا در همین کانال نوسان داشته باشد.

این کارشناس بازار در بخش دیگری گفت: هفته گذشته وزیر اقتصاد با افزایش نرخ بهره بانکی مخالفت کرد اما معضل فعلی این است که انتخاب رئیس بانک مرکزی در ابهام قرار گرفته و همین موضوع تصمیم نهایی درباره نرخ ارز را مشخص نکرده است.

فلاحیان می‌گوید: با وجود جو منفی که در روزهای گذشته در بازار شکل گرفته بود اما شاهد شکل‌گیری صف فروش سنگین در بازار نبودیم و معاملات در صف‌های فروش هم از سمت حقوقی‌ها صورت می‌گرفت و این موضوع نشان می‌دهد هیجان در بازار کم و عقلانیت در بازار بالا رفته است.

وی در بخش دیگری افزود: البته هفته گذشته فروش اوراق از سمت بانک‌ها مقداری در منفی شدن بازار موثر واقع شد. البته عوامل مثبت در پاییز نسبت به منفی بیشتر است و انتظار یک بازار مثبت را داریم.

این کاشناس بازار گفت: سرعت گرفتن واکسیناسیون و مهار هیجان موج‌های کرونایی می‌تواند ابهام و تهدید کسب و کارها را کم کند و همین مساله به بازار سهام هم کمک می‌کند. شاخص کل بورس هم به لحاظ تکنیکالی مقاومت یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی را در پیش دارد و اگر از این محدوده عبور کند به نظر می‌رسد به سقف قیمت‌های قبلی برگردد./

https://www.asianews.ir/u/3r3
اخبار مرتبط
عرضه‌های اولیه یکی از پررنگ‌ترین دلایلی است که افت بازار سرمایه را در پی داشته است به عقیده کارشناسان بازار سرمایه انتخاب روش ترکیبی و عرضه به صندوق‌ها رانت جدیدی را در بازار سهام ایجاد کرده است.
وزیر بهداشت گفت: اختصاص ارز ترجیحی برای دارو فعلاً تا آخر امسال ادامه دارد، اما ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو حذف و مابه‌التفاوت آن به بیمه‌ها پرداخت شود؛ در حالی که با حذف این ارز، هزینه دارو از طریق بیمه‌ها به مردم پرداخت می‌شود.
کارشناس بازار سهام درباره بازار سرمایه فردا ۲۸ شهریور پیش‌بینی کرد که احتمالا بازار فردا منفی است، اما به نظر می‌رسد این روند به تحرکات مثبت منجر شود.
در حالی در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل بورس با ریزش 8 هزار و 665 واحدی نسبت به روز سه‌شنبه به رقم یک میلیون و 488 هزار واحد سقوط کرد که 415 میلیارد تومان پول حقیقی نیز از بورس خارج شد.
یکی از بازارهایی که می‌توان از علم اقتصاد در آن استفاده کرد، بازار بورس است. اما وارد شدن به این بازار بدون داشتن علم و آشنایی با اصطلاحات آن خطرناک و پر ریسک می‌باشد.
مطابق تبصره ماده ۲ دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران، از امروز تغییر می‌کند.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید