صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
شنبه / ۳ مهر ۱۴۰۰ / ۲۰:۴۸
کد خبر: 5960
گزارشگر: 213
۱۳۲۵
۱
۰
۱۴
یادداشت/خدایار عبدالهی

بهای تمام شده استراتژیک شرکت داروسازی بایر آلمان

بهای تمام شده استراتژیک شرکت داروسازی بایر آلمان
صنعت دارو و داروسازی دومین صنعت سودآور و آینده‌محور جهان است و پیش‌بینی رشد بازار جهانی دارو براساس پرتال تحقیقات استاتیستا نشان می‌دهد درآمد داروسازی در سراسر جهان در سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۵/ ۱ تریلیون دلار برآورد شده است.

صنعت دارو و داروسازی دومین صنعت سودآور و آینده‌محور جهان است. پیش‌بینی رشد بازار جهانی دارو براساس پرتال تحقیقات استاتیستا نشان می‌دهد درآمد داروسازی در سراسر جهان در سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۵/ ۱ تریلیون دلار برآورد شده است و پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۲۴ به ۵۹/ ۱ تریلیون دلار افزایش یابد . باتوجه به رقابت بالا در سطح بین المللی در جهت تولید دارو، استفاده از ابزار مناسب مانند قیمت پایین دارو در مقایسه با سایر رقبا می تواند به افزایش سهم بازار و درآمد بیشتر منجر شود.

از روش های محاسبه بهای تمام شده می توان به روش سنتی و برمبنای فعالیت اشاره کرد .

در شرکت های داروسازی ایران اغلب از روش حسابداری بهای تمام شده سنتی و یا روش حسابداری برمبنای فعالیت برای محاسبه بهای تمام شده دارو استفاده می شود .این درحالی است که درشرکت های داروسازی برتر جهان مانند شرکت بایر آلمان از روش سوم بنام بهای تمام شده استراتژیک برای محاسبه بهای تمام شده دارو استفاده می شود که به این شرکت قدرت رقابت بیشترمی دهد و همچنین موجب افزایش سهم بازار بیشتر نسبت به سایر رقبای خود در صنعت دارو در سطح جهانی می شود .

1-سیستم حسابداری بهای تمام شده سنتی

در این سیستم بهای تمام شده محصولات محاسبه و درصدی به عنوان سود به آن اضافه کرده که این خود تشکیل قیمت فروش را می دهد .و سپس واحد بازاریابی شرکت اقدام به بازاریابی این محصول می کند و سعی بر فروش این محصول دارد .
در بازار رقابتی که یکی از عوامل 7p قیمت است واحد بازاریابی با قیمت تعیین شده ، در بازار به مشکل بر می خورد در حالی که می بیند که شرکتهای رقیب با قیمت کمتری این محصول را به بازار عرضه می کنند.این مشکل در نهایت واحد بازاریابی را ناگزیر به روی آوردن به ترفیعات فروش از جمله جوایز جنسی ،تخفیفات کلی و جزیی و...می شودکه این خود برای شرکت صرف هزینه بسیار دارد و این نوع محاسبه بهای تمام شده عامل کاهش قدرت رقابتی شرکت است .

2-سیستم حسابداری بر مبنای بهای تمام شده

هزینه یابی مبتنی بر فعالیت از ابزارهای کارآمد حسابداری است که می تواند جهت محاسبه و ارائه بهای تمام شده دقیق سودمند باشد. هزینه یابی بر مبنای فعالیت(ABC) به تدریج به عنوان یک ابزار تصمیم گیری استفاده می شود تا یک ابزار حسابداری .
در محیط رقابتی امروز، مصرف کنندگان، محصولات ارزانتر و با کیفیت بالاتری می خواهند، در حالیکه شرکت ها بر راه های شناسایی محرکان هزینه خود و بهبود سود تمرکز می کنند. امروزه، تصمیمات بازخرید تنها براساس وفاداری به مارک قدیمی می شوند زیرا مشتریان تردیدی ندارند که به شرکت هایی وفاداری داشته باشند که محصولاتی با کیفیت عالی با قیمت های رقابتی می فروشند. خرید برای محصولات جدید در اینترنت، تجارت الکترونیک را به راه جدیدی برای خرید، مبادله یا فروش کالاها تبدیل کرده است. در محیط فناوری متغیر، شرکت ها متوجه شده اند که سیستم های حسابداری هزینه قدیمی، اطلاعات هزینه دقیقی فراهم نمی کنند.

شرکت می توانند با تهیه قیمت تمام شده بر مبنای فعالیت به قیمت تمام شده واقعی تر رسیده و انعطاف پذیری بهتری در مقابل تحولات محیطی از خود نشان دهد .

روش محاسبه بهای تمام شده شرکت بایرآلمان دومین داروسازی برتر جهان روش بهای تمام شده استراتژیک است .

3.روش بهای تمام شده استراتژیک :روش محاسبه بهای تمام شده شرکت بایرآلمان دومین داروسازی برتر جهان روش بهای تمام شده استراتژیک است

هم سیستم بهای تمام شده سنتی و هم بهای تمام شده بر مبنای فعالیت که بهای تمام شده مارا واقعی تر نشان می داد هردو آنها تعیین بهای تمام شده از داخل شرکت شروع می شد .درحالی که در بهای تمام شده استراتژیک واحد تحقیقات بازارشرکت بایر با بررسی بازار به قیمتهای محصول شرکت های مختلف دربازار دست یافته و تصمیم می گیرد محصول خود را با قیمتی پاینتر از بازار عرضه کند . بنابراین با همکاری بین واحدهای مختلف و با حذف واحدهای فعالیت غیر ضروری به این بهای تمام شده دست می یابند .

مثال : شرکت بایر تولید کننده دارو است و واحد تحقیقات بازار شرکت بایر بعد از بررسی قیمت داروی X موجود در بازار ، به قیمتهای زیر دست یافته است .

شرکت بایر تولید کننده دارو

بررسی قیمتهای موجود در بازارجهانی نشان می دهد بهترین قیمت را برای بدست آوردن سهمی از بازار 27 دلار یعنی 3 دلار پاینتر از حداقل قیمت در بازار است . بنابراین شرکت بایر آلمان بهای تمام شده داروی X را به نحوی محاسبه می کند که بهای دارو X به قیمت 27 دلار با در نظر گرفتن سود شرکت برسد .

با در نظر گرفتن 15 درصد سود در واقع شرکت بایر آلمان بهای تمام شده خود را به قیمتی معادل 23 دلار می رساند .(حتی شرکت بایر آلمان حتی گاهی در مورد میزان 15 درصد سود در نظر گرفته خود انعطاف پذیری داشته و آن را نیز کمتر می کند)
برای اینکار مدیریت شرکت بایرآلمان با انجام یک سری اقدامات : برخی از فعالیت های زاید هزینه بر را حذف و یا برخی واحدها را با هم تلفیق می کند وبه بهای تمام شده مورد نظر می رسد .

این قیمت پایین به شرکت قدرت رقابتی را می دهد و می تواند رهبر قیمت در بازار شود .بهای تمام شده استراتژیک در بازارهای بشدت رقابتی جهانی مانند دارو کاربرد دارد . در برابر تحولات محیطی باید شرکت قدرت انعطاف پذیری بالایی داشته باشد و یکی از این مواردی که باید انعطاف پذیر باشد بهای تمام شده استراتژیک است .بهای تمام شده استراتژیک در واقع کاری مهندسی مدیریتی حسابداری است و تمام فعالیت شرکت را دربر می گیرد تا شرکت بتواند سهم بازار خود را افزایش دهد .

تفاوت بهای تمام شده بر مبنای فعالیت و بهای تمام شده استراتژیک

شرکت بایر تولید کننده دارو/asianews

آسیانیوز
https://www.asianews.ir/u/3r9
اخبار مرتبط
وزیر بهداشت گفت: اختصاص ارز ترجیحی برای دارو فعلاً تا آخر امسال ادامه دارد، اما ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو حذف و مابه‌التفاوت آن به بیمه‌ها پرداخت شود؛ در حالی که با حذف این ارز، هزینه دارو از طریق بیمه‌ها به مردم پرداخت می‌شود.
کمیسیون قانونی ساخت و ورود در سازمان غذا و دارو به عنوان بالاترین مرجع قانونی کشور در زمینه ثبت و ورود دارو و واکسن، اسپوتنیک لایت را بررسی و تایید کرد و گفت مجوز واکسن کرونای جانسون اند جانسون نیز در ایران تایید شد.
رییس سازمان نظام پزشکی تهران در یک نشست خبری با انتقاد از بی‌توجهی‌ها به نظرات کارشناسان در دوران شیوع کرونا در ایران، گفت: هیچ تاثیری در واردات دارو ندیدیم و مردم ایران «موش آزمایشگاهی» شدند!
بر اساس اطلاعیه منتشر شده از سوی شرکت بورس، روز چهارشنبه ۲۲۵ میلیون سهم (معادل ۱۵ درصد) از سهام شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی آریان کیمیا تک با نماد «کیمیا تک» در بورس عرضه می شود.
دکتر پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری تهران در یک ویدئو درباره چگونگی مصرف داروهای مخصوص کرونا ازجمله رمدسیویر توضیحاتی ارایه داده است.
رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، در حالی خبر امکان واردات ۴۰ میلیون دُز واکسن از طریق طرح کواکس را تکذیب کرد که امروز نائب‌رئیس کمسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران، گفت: مذاکرات برای واردت ۴۰ میلیون دز واکسن فایزر و جانسون اند جانسون انجام شده است و در صورت نهایی شدن، امیدواریم این واکسن‌ها به زودی وارد کشور شوند.
یکی از دغدغه های مردم درباره واکسن کرونا این است که آیا تزریق واکسن با داروهای دیگر تداخل و ایجاد مشکل خواهد کرد یا خیر؟
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
حسنی
۱۴۰۰/۰۸/۲۷
0
0
0

این مقاله بدرد شرکت های دارویی میخوره که با این روش قیمت دارو را پایین بیاورند .


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید