صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان‌گذار و مدیر مسئول
جاویدنام ایرج جمشیدی
سردبیر وبسایت
نوید جمشیدی
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان‌گذار و مدیر مسئول: جاویدنام ایرج جمشیدی،   سردبیر وبسایت: نوید جمشیدی
سه شنبه / ۶ مهر ۱۴۰۰ / ۱۰:۲۳
کد خبر: 5995
گزارشگر: 213
۷۶۴
۰
۰
۲
جمهوری اسلامی زمانی برای مذاکره ندارد

دیگر نباید به ایران اجازه داد!

دیگر نباید به ایران اجازه داد!
وزیر خارجه فرانسه، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به رسیدن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی به مراحل خطرناک‌تر گفت: دیگر نباید به ایران اجازه داد فکر کند تا هر وقت که بخواهد برای مذاکره زمان دارد.

به گزارش آسیانیوز، وزیرخارجه فرانسه، روز دوشنبه طی سخنرانی خود در هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل با تاکید بر لزوم ازسرگیری فوری مذاکرات هسته‌ای با ایران، از جامعه بین‌الملل خواست در مورد برنامه هسته‌ای این کشور با «صراحت کامل» رفتار کند.

--------------------------

بیشتر بخوانید:

برجام بی برجام!
----------------------------------------------
بخشی از سخنان وزیر خارجه فرانسه به افغانستان، ایران و غرب آسیا اختصاص داشت و لودریان با اشاره به برخی چالش‌ها در نقاط مهم جهان، بر لزوم ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید کرد.

او افزود که منافع مشترک همه ما این است که الزامات سیاسی و امنیتی مشخصی را در رابطه با رژیم کابل[طالبان] در پیش بگیریم از جمله اینکه همه روابط با سازمان‌های تروریستی باید قطع شود.

وزیر خارجه فرانسه در ادامه بر لزوم «ادامه مبارزه با تهدید تروریسم در غرب آسیا و ساحل آفریقا» تاکید کرد و در ادامه گفت دیگر نباید به ایران اجازه داد فکر کند تا هر وقت که بخواهد برای مذاکره فرصت دارد، زیرا هر چه برنامه هسته‌ای ایران خطرناک‌تر شود ریسک بروز یک بحران بزرگ نیز افزایش می‌یابد.

لودریان افزود که فرانسه برای تشویق طرفین به گفت‌وگو و مذاکره هر چه در توان دارد انجام می‌دهد، اما توافق تنها راهی است که برای حرکت رو به جلو باقی مانده است.

وزیر خارجه فرانسه افزود که تنها از طریق توافق است که می‌توان مطمئن شد ایران بار دیگر به اجرای تعهدات هسته‌ای خود بازمی‌گردد.لودریان تاکید کرد که به همین دلیل ضرورت دارد که مذاکرات با ایران سریعا ادامه پیدا کند. پیش از وزیر خارجه فرانسه، چند مقام ارشد آمریکا و اروپا نیز تاکید کردند تاخیر در بازگشت به مذاکرات و احیای برجام، کارآیی این توافق را از بین خواهد برد.

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا، نیز سی‌ام شهریور ماه در اولین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از اراده مصمم آمریکا در زمینه جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی سخن گفت و تاکید کرد که «آمریکا همچنان متعهد به حق جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی است.»

این درحالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز جمعه دوم مهرماه، طی مصاحبه‌هایی جداگانه گفت «در حال بررسی هستیم» و «به زودی به مذاکرات بازمی‌گردیم.»

پس از این سخنان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اما ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت: «ما دقیقا نمی‌دانیم منظور مقام‌های ایران از خیلی زود چیست.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت در هفته‌های اخیر در بحث‌هایی که با سایر کشورهای عضو برجام نیز داشتیم، همگی خواستار از سرگیری سریع این گفت‌وگوها بوده‌اند.

میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، نیز روز سه‌شنبه سوم مهر ماه، در توییتی نوشت که تاخیر بیشتر در از سرگیری مذاکرات احیای برجام، ممکن است به زودی فضای گفت‌وگو‌ها در وین را برای رسیدن به موفقیت و کامل شدن روند مذاکرات «نامساعد» کند.

جوی هود، دستیار معاون وزیرخارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، نیز سه روز قبل با تاکید بر اینکه تعهد آمریکا برای بازگشت به برجام همیشگی نیست، گفت که اگر جمهوری اسلامی خواستار احیای برجام است، باید برای بازگشت به مذاکرات در وین سریع اقدام کند.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که تاخیر به وجود آمده در گفت‌وگوهای احیای برجام در حالی رخ داده که ممکن است «از مقطعی از زمان این توافق هسته‌ای دیگر برای منع گسترش سلاح‌های جمعی فایده‌ای نداشته باشد».

هفته گذشته نیز آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه مشترک اعلام کردند: «ما قویا از ایران می‌خواهیم که به‌طور فوری از فرصت دیپلماتیک برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای استفاده کند.»/

https://www.asianews.ir/u/3s6
اخبار مرتبط
سخنان وزیر امور خارجه دولت ابراهیم رئیسی در هنگام ترک نیویورک حاکی از آن است که او پس از دیدار با وزرای خارجه آلمان، بریتانیا، فرانسه و همچنین مسئول سیاست خارجی اروپا، چشم‌اندازی روشنی از بازگشت احتمالی به مذاکرات وین ندارد.
جو بایدن که برای نخستین بار در مقام ریاست‌جمهوری آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می‌کرد، گفت: ایالات متحده آماده بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است؛ مشروط بر اینکه تهران نیز به صورت کامل آن را اجرا کند.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، گفت که کشورهای ۱+۴ هیچ نشستی با ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نخواهند داشت و اصرار آنها بر مذاکرات وین است؛ این در حالی است که رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با لحنی متفاوت از لغو همه تحریم ها برای آغاز مذاکرات سخن می گوید.
عرضه‌های اولیه یکی از پررنگ‌ترین دلایلی است که افت بازار سرمایه را در پی داشته است به عقیده کارشناسان بازار سرمایه انتخاب روش ترکیبی و عرضه به صندوق‌ها رانت جدیدی را در بازار سهام ایجاد کرده است.
در حالی که انتقادهای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسراییل به عملکرد نفتالی بنت، نخست وزیر جدید در قبال جمهوری اسلامی ادامه دارد، وی روز یکشنبه در یک نشست زنده در فیس بوک از «چرت زدن» رئیس جمهور آمریکا در جریان دیدار رسمی اش با «نفتالی بنت» انتقاد و آن را تمسخر کرد.
روزنامه کیهان، در شماره امروز این نشریه نوشته؛ «آژانس شتر مجنون است پیاده شوید» و توطئه پیمان NPT را رها کنید!
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید