صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
یکشنبه / ۱۱ مهر ۱۴۰۰ / ۰۹:۲۳
کد خبر: 6083
گزارشگر: 213
۶۲۴
۰
۰
۴
تنش جمهوری اسلامی با آذربایجان و بحران های تازه خاورمیانه

روی کارآمدن دولت سیزدهم و ماندگاری تحریم؛ دلیل تحرکات منطقه ای/احتمال توقف تجارت با آذربایجان

روی کارآمدن دولت سیزدهم و ماندگاری تحریم؛ دلیل تحرکات منطقه ای/احتمال توقف تجارت با آذربایجان
با وجود ادامه تنش ها و درگیری در مز آذربایجان و رزمایش ارتش جمهوری اسلامی تاجران از محدودیت‌های جدید این کشور به روی کالاهای ایرانی خبر دادند؛ این در حالی است که رئیس سابق کنفدراسیون صادرات ایران، روی کارآمدن دولت سیزدهم، ماندگاری تحریم ها و مسایل افغانستان را از دیگر دلایل تحرکات منظقه ای بیان کرد.

به گزارش آسیانیوز، رزمایش نیروهای ایرانی در منطقه مرزی رود ارس تجارت ایران و آذربایجان را تحت تاثیر قرار داده است. برخی از تجار از محدودیت‌های جدید این کشور به روی کالاهای ایرانی خبر دادند.

--------------------------

بیشتر بخوانید:

ادامه «کارزار آذربایجان» و رزمایش ارتش

--------------------------------------------

 

دولت رئیسی هنوز برنامه تازه‌ای برای سیاست‌ خارجی اعلام نکرده است. دو ماه از استقرار وزرای کابینه سیزدهم می‌گذرد اما هنوز اتفاق چشمگیری در بخش اقتصاد رخ نداده است.

پیامدهای تنش در قره‌باغ این بار دامن گیر ایران شده و تجارت ایران با آذربایجان را تحت تاثیر قرار داده است. یعنی تجارت زمینی ایران قربانی اختلاف آذربایجان و ارمنستان شده و عده‌ای از تجار می‌گویند که چنانچه این تنش‎ها ادامه‌دار باشد، ممکن است تجارت ایران و آذربایجان متوقف ‌شود!

 

 

--------------------------

بیشتر بخوانید:

ادامه درگیری ها و تهدیدها در مرز آذربایجان؛ استراتژی منطقه تغییر می کند؟!

----------------------------------------------------------------------


یک بار گرجستان مرزش را به روی کامیون‌های ایرانی می‌بندد این بار اما جمهوری آذربایجان برای صادرات کالاهای ایرانی سنگ‌ اندازی کرده است.

چندی پیش الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان اعلام کرده بود که کامیون‌های ایرانی برای عبور از خاک قره باغ باید مالیات بدهند. چرا که در دوران اشغال قره‌باغ ایرانی‌ها به طور مکرر و غیرقانونی در این منطقه تردد کردند.

به نقل از تجارت نیوز، رئیس سابق کنفدراسیون صادرات ایران اما این تنش‌های اخیر در منطقه را ناشی از افزایش محدودیت‌ها و تحریم‌های جدید آمریکا برای اقتصاد ایران دانسته و به تجارت‌نیوز گفت: مسائل سیاسی پیش آمده در منطقه نشان می‌دهد که در محاصره جدید اقتصادی قرار داریم. چنانچه صادرات به کشورهای همسایه از جمله افغانستان و آذربایجان محدود شود اقتصاد ایران منزوی می‌شود.

سیدرضی میری توضیح داد: تا پیش از تشدید تحریم‌ها صادرات فرش به آذربایجان اندک بود اما دیگر به این کشور فرش صادر نمی‌شود. یقینا با منزوی شدن اقتصاد ایران درآمدهای ارزی کاهش پیدا می‌کند و این موضوع در بودجه کشور تاثیر گذار است. در نتیجه فعالان اقتصادی نیز برای صادرات باید روش‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها پیدا کنند که این راه حل‌ها خود هزینه را برای تجار افزایش می‌دهد و در نهایت باعث افزایش نرخ تورم می‌شود.

او بیان کرد: اتفاق‌های اخیر در منطقه آغاز دوره جدیدی از مناسبت خارجی ایران است. دلیل آن هم می‌تواند روی کارآمدن دولت سیزدهم باشد. البته تحرکاتی که در منطقه به خصوص در افغانستان رخ داده با ایران بی‌ارتباط نیست و در این شرایط نمی‌توان به اتفاق‌های سیاسی به شکل جزیره‌ای نگاه کرد.

میری گفت: ممکن است در آینده پای ترکیه هم در این درگیری‌ها باز شود و تجارت ایران را درگیر مسائل تازه‌ای کند. موقعیت ژئوپلیتیکی ایران در تاریخ بسیار حساس بوده است و دولت می‌تواند با ارائه برنامه‌ها این بحران‌ها را تغییر دهد.

آمارها نشان می‌دهد سهم جمهوری آذربایجان در سبد تجارت خارجی ایران اندک و ناچیز است. دنیای اقتصاد در گزارشی نوشته بود: «در بهار امسال ۹۳ درصد از کل صادرات ایران راهی ۲۰ کشور شده است که در این لیست نام جمهوری آذربایجان و ارمنستان هم به چشم می‌خورد.

میزان صادرات ایران به جمهوری آذربایجان به ارزش ۷۵ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل نمایانگر رشد ۱۵ درصدی در ارزش صادراتی است. جایگاه جمهوری آذربایجان در بین ۲۰ کشور اول بازار صادراتی رتبه ۱۴ است.»

حال به گفته تجار باید منتظر ماند و دید برای جلوگیری از تنش‌ها و بحران‌های پیش آمده و همچنین احیای تجارت خارجی دولت چه برنامه‌ای را در نظر دارد؟/

https://www.asianews.ir/u/3ub
اخبار مرتبط
تعدادی از نمایندگان مجلس در اظهاراتی جداگانه به تهدید جمهوری آذربایجان و اسرائیل پرداختند و امروز یک فرمانده نظامی رزمایش ارتش را به معنای تغییر استراتژی منطقه دانست.
درحالی که مسوولان در ایران، سخنان مقامات جمهوری آذربایجان درباره رزمایش ایران را «تعجب‌آور و تاسف برانگیز» خوانده اند، همزمان با آغاز رزمایش نیروی زمینی ارتش ایران در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان، فرمانده نیروی زمینی ارتش، گفت که به دلیل حضور اسرائیل در این منطقه، «حساسیت ما به این مرز افزایش یافته است.»
همسایگان همواره اولویت نخست دولت های مختلف در ایران بوده اند و در دولت آینده هم همین راه برای تقویت دوستی و همکاری با همه همسایگان از جمله با جمهوری آذربایجان ادامه خواهد یافت.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید