صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۲ مهر ۱۴۰۰ / ۱۳:۴۵
کد خبر: 6102
گزارشگر: 300
۱۸۲
۰
۰
۱
در پانزدهمین جلسه طرح تحول محلات کشور مطرح شد؛

آقامحمدی: پیشگامی ساکنان محله در کاهش آسیب های اجتماعی محلات امری اساسی است/ راهکار مقابله با چالش های اجتماعی؛ اتخاذ رویکردهای فرهنگی و آموزشی/ باید از ظرفیت مدارس در موضوعات فرهنگی و اجتماعی محلات استفاده بهینه صورت گیرد

آقامحمدی: پیشگامی ساکنان محله در کاهش آسیب های اجتماعی محلات امری اساسی است/ راهکار مقابله با چالش های اجتماعی؛ اتخاذ رویکردهای فرهنگی و آموزشی/ باید از ظرفیت مدارس در موضوعات فرهنگی و اجتماعی محلات استفاده بهینه صورت گیرد
آقامحمدی پیشگامی ساکنان محله را در کاهش آسیب های اجتماعی محلات امری اساسی خواند و گفت: اساسا راهکار مقابله با چالش های اجتماعی در اتخاذ رویکردهای فرهنگی و آموزشی است و باید این موضوع در کشور پذیرفته و جا بیفتد.
به گزارش آسیانیوز، دکتر علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پانزدهمین جلسه طرح تحول محلات کشور که با حضور نمایندگان دستگاههای ذی ربط با موضوع حل معضل اعتیاد و آسیب های اجتماعی در محلات با رویکردهای فرهنگی و تربیتی در محل وزارت  کشور برگزار شد؛ با تاکید بر این موضوع که در حل مساله اعتیاد باید زیربنای فرهنگی و اجتماعی جامعه تقویت شود؛ گفت: یکی از کانون های مهم تربیتی و آموزشی در مدیریت چالش اعتیاد، مدارس است که این مهم در کشور به دلایل مختلف مورد غفلت واقع شده است.

 

وی در این خصوص گفت: امروز در همه نقاط و مناطق حاشیه نشین کشور، مدارس وجود دارد و باید از این ظرفیت در موضوعات فرهنگی و اجتماعی استفاده بهینه صورت گیرد.

 

دکتر علی آقامحمدی با اشاره به تجربیات کشورهای موفق نظیر ژاپن در استفاده از ظرفیت مدارس و نظام های آموزشی در کنترل چالش های اجتماعی، گفت: در ژاپن در روزهای تعطیل مدارس به مکانی برای آموزش والدین در مواجهه با چالش های اجتماعی است و از این طریق والدین آموزش های لازم را هم در حراست از خودشان در برابر اعتیاد و هم جلوگیری از اعتیاد فرزندان شان اخذ می کنند.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه بنا به مطالعات علمی صورت گرفته در جهان، کودکان بزرگترین قربانیان اعتیاد هستند؛ گفت: وقتی والدین به اعتیاد و دیگر آسیب های اجتماعی دچار می شود؛ خروجی اش از هم پاشی خانواده و بلاتکلیفی کودکان است.

 

وی در این خصوص گفت: باید با استفاده از ظرفیت های موجود در کشور و ایجاد هماهنگی های لازم از مدارس در مناطق حاشیه نشین کشور با متولی گری سازمان هایی نظیر هلال احمر، سازمان بهزیستی در توانمند سازی والدین استفاده شود.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از صحبت های خود، گفت: اساسا راهکار مقابله با چالش های اجتماعی در اتخاذ رویکردهای فرهنگی و آموزشی است و باید این موضوع در کشور پذیرفته و جا بیفتد.

 

وی در این خصوص گفت: برگزاری مسابقات کتاب خوانی، ورزش های همگانی، جشنواره های فرهنگی در محلات کشور برای تقویت حس شادی و مشارکت اجتماعی تقویت شود.

 

دکتر آقامحمدی خاطرنشان کرد: تجربه گویای این حقیقت است که در کاهش آسیب های اجتماعی نگاهی چند بعدی داشته باشیم و در نظر داشته باشیم که اگر به صرف رفع تهدید یک چالش مثل اعتیاد بدون حل زمینه های شکل گیری این چالش برویم؛ مشکل به شکل دیگری بروز می کند.

 

وی در پایان گفت: برای همین باید با نگاه اجتماع محور و با نقش یابی شهروندان به سمت حل ریشه های آسیب های اجتماعی در محلات حرکت کنیم.
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید