صاحب امتیاز
دکتر ساقی باقری نیا
بنیان گذار و مدیر مسئول
ایرج جمشیدی
سردبیر بخش آنلاین(آسیانیوز)
صاحب امتیاز: دکتر ساقی باقری نیا،    بنیان گذار و مدیر مسئول: ایرج جمشیدی،    سردبیر بخش آنلاین (آسیا نیوز): نوید جمشیدی
دوشنبه / ۱۲ مهر ۱۴۰۰ / ۱۶:۰۸
کد خبر: 6107
گزارشگر: 2
۱۳۴۴
۳
۰
۸
بیان ساده مطالب حقوقی برای موکل

ویژگی های وکیل خوب در اراک از دیدگاه احمد بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه

ویژگی های وکیل خوب در اراک از دیدگاه احمد بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه
داشتن اطلاعات تخصصی و کافی در حوزه کاری یکی از مهمترین ویژگی های وکیل محسوب می شود. علم حقوق هم مانند سایر رشته های علوم، دارای اصطلاحات تخصصی و دشوار است که تنها برای اهل فن قابل فهم است. یکی از دلایل توفیق وکیل در پرونده های حقوقی تلاش و پیگیری مستمر او است.

وکیل خوب در اراک

در این مقاله تلاش می کنیم ویژگی های یک وکیل خوب در اراک را بررسی نماییم. البته این ویژگی ها به طور کلی ویژگی های یک وکیل خوب در همه جا به حساب می آیند. اما از آنجا که موضوع فعالیت ما صرفا شهر اراک است طبیعتاً شرایط و ویژگی های یک وکیل خوب در اراک را بررسی می کنیم. شاید بهتر باشد موضوع بحث را با این سوال آغاز کنیم که برای انتخاب یک وکیل خوب در شهر اراک چه نکات و موضوعاتی را باید مدّ نظر قرار داد؟

 

صداقت در برخورد با موکل

وکیل در اولین برخورد با موکل درست شبیه پزشکی است که با بیمار خود مواجه شده است. بسیاری از بیماری ها ممکن است لاعلاج باشند. اما بیمار به هیچ وجه آمادگی شنیدن چنین خبری را ندارد. موکل تنها آمده است تا راه حل برون شد از مشکل خود را از دهان وکیل بشنود. بسیاری از موکلین تصور می کنند وکیل دارای اختیارات و امکانات نامحدودی است که می تواند مشکل مُراجع و موکل را به شکل اسرارآمیزی حل کند. اگر چه وکلای با تجربه و زبردست ممکن است در بسیاری از دعاوی و موضوعات حقوقی از روش ها و تاکتیک های خاصی استفاده کنند که به پیروزی موکل آنها منجر شود. اما حقیقت این است که گاهی پرونده موکل قابل دفاع نیست یا اگر قابل دفاع هم باشداحتمال پیروزی آن بسیار اندک است. یک وکیل حرفه ای و در عین حال مقیّد به اصول اخلاقی در چنین مواردی بدون این که موکل را ناامید کند با لحن متین و قاطعی شرایط را برای او تشریح می کند. اگر پرونده موکل را در چنین شرایطی قبول کند حداکثر تلاش خود را می کند تا از همان حداقل امکانات دعوا نیز استفاده نماید تا شاید نتیجه را به نفع موکل تغییر دهد یا لااقل هزینه باخت را کم کند. بدیهی است که دادن وعده های دروغین و غیر عملی به موکل در وضعیتی که موکل از نظر روحی آسیب پذیر است اقدامی است غیراخلاقی و حتی در مواردی می تواند عنوان مجرمانه داشته باشد و چنین وکیلی را می توان به عنوان کلاهبردار تحت تعقیب قرار داد.

بیان ساده مطالب حقوقی برای موکل

علم حقوق هم مانند سایر رشته های علوم، دارای اصطلاحات تخصصی و دشوار است که تنها برای اهل فن قابل فهم است. وکلا اصولا بر اثر استفاده مکرر از واژه های تخصصی به مرور به این اصطلاحات عادت می کنند و آن را جزئی از زبان محاوره خود قرار می دهند. چرا که در مقام دفاع از حقوق موکل در محاکم چاره ای ندارند جز این که با زبان علمی و تخصصی سخن بگویند و قضات دادگاه ها نیز از وکلا توقعی غیر از این ندارند. از طرفی موکل با این زبان بیگانه است. بسیاری از واژه ها و اصطلاحاتی که وکیل ممکن است در جلسه مشاوره به موکل بگوید برای موکل به کلی نامفهوم و ناآشناست. یک وکیل با تجربه باید قدرت انعطاف و درک متقابل خوبی داشته باشد. به این نحو که تا حد ممکن از به کار بردن واژگان تخصصی در مقام گفتگو و مشاوره با موکل پرهیزنماید یا دست کم بلافاصله بعد از آن معنا و مفهوم عُرفی آن را برای موکل توضیح دهد. این موضوع باعث می شود که موکل احساس بهتری در برابر وکیل داشته باشد و منظور وکیل را به درستی متوجه شود.

اطلاعات کافی در حوزه تخصصی خود

داشتن اطلاعات تخصصی و کافی در حوزه کاری یکی از مهمترین ویژگی های وکیل محسوب می شود. به عبارتی اگر وکیل با وجود صداقت در رفتار و گفتار و تعامل مناسب با موکل خود از دانش کافی و تخصصی برخوردار نباشد می تواند برای موکل خود مشکلات بزرگی ایجاد کند. دانش حقوق به عنوان یکی از پویا ترین حوزه های علوم انسانی به حساب می آید. به نحوی که کتاب های حقوقی به طور میانگین هر ده سال یکبار به دلیل تغییر قوانین نیاز به اصلاح و ویرایش دارند. شاید به طور تقریب بتوان گفت به صورت روزانه قوانین و مقررات در کشور در حال تصویب و تغییر هستند. مجلس شورای اسلامی به عنوان اصلی ترین مرجع قانون گذاری و سایر دستگاه های اداری و قضایی و حتی شوراهای اسلامی شهر و روستا به صورت مستمر قوانین و مقرراتی را تصویب می کنند. این مقررات و قوانین توسط روزنامه رسمی منتشر می شوند و حجم عظیمی از قوانین و مصوبات در سال ایجاد می شود که بعضا با قوانین سابق تعارض دارند. یک وکیل حاذق باید به صورت مستمر قوانین و مصوبات جدید را بررسی کند و از جدیدترین قوانین مطلع باشد.

 

وکیل پایه یک دادگستری

 

تعهد و سخت کوشی

به قول یکی از استادان حقوق و وکلای با تجربه کشور، وکالت شغلی است که وکیل باید بیاموزد شب ها دیر بخوابد و صبح ها زود بیدار شود. حقیقتا یکی از دلایل توفیق وکیل در پرونده های حقوقی تلاش و پیگیری مستمر او است. بسیاری از وکلا پرونده های خود را به فرزندان خود تشبیه می کنند که باید دائم از آن مراقبت کرد. وکیل نمی تواند در هیچ حالی از شرایط پرونده خود غافل باشد. این دقت و وسواس در پرونده های کیفری خصوصا در مرحله دادسرا صد چندان می شود. گاهی با یک سهل انگاری کوچک در پرونده به طور کلی نتیجه پرونده منفی می شود. لذا وکیل دائم باید در حال تردد بین دادگاه و دفتر و سایر اداره ها باشد.

اخلاق حرفه ای در برابر همکاران و مقامات قضایی

بسیاری از وکلای جوان به دلیل عدم تجربه کافی در سال های اولیه حرفه وکالت تعامل مناسبی با قضات دادگاه ها ندارند. به این نحو که یا در برابر مقامات قضایی موضع انفعالی دارند و نوعی رفتار متواضعانه افراطی را در پیش می گیرند و یا به عکس در رفتار و گفتار خود چندان جانب ادب و متانت را رعایت نمی کنند. هر کدام از این صفات می توانند نتیجه نامطلوبی به وجود آورد. به طور کلی توصیه می شود وکیل در برخورد با مقامات قضایی از صلابت و اقتدار و درعین حال ادب و متانت کافی برخوردار باشد و شان و جایگاه وکالت را حفظ کند.
و به عنوان آخرین نکته باید افزود که با توجه به روند افزایشی تعداد وکلا در سطح کشور که البته مورد انتقاد است، احتمالا در چند سال آینده با حجم عظیمی از وکلای دادگستری مواجه خواهیم شد. در چنین وضعیتی وکلای دادگستری باید از میان رشته های مختلف حقوقی یک یا دو رشته را به عنوان تخصص خود انتخاب نمایند تا با توجه به تجربه و تخصص آرام آرام به عنوان یک برند در حوزه تخصصی خود مشهور شوند.

برای مشاوره تخصصی به وبسایت رسمی احمد بنی جمالی وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه مراجعه کنید.

نوید جمشیدی
https://www.asianews.ir/u/3uw
آسیانیوز (وبسایت روزنامه آسیا) هیچگونه مسولیتی در قبال نظرات کاربران ندارد.
ناشناس
۱۴۰۰/۰۷/۱۲
5
0
1

عالی بود. ممنون

زهرا سلطانی
۱۴۰۰/۰۷/۱۳
0
0
1

جناب آقای بنی جمالی از وکیلان متعهد و با وجدان و کاملا اخلاقی هستن خدا حفظشون کنه با ارزوی پیشترفت و موفقیت برای ایشون

یساولی
۱۴۰۰/۰۷/۱۴
0
0
1

سلام و عرض ادب مطالب روشنگرانه ای در خصوص وکیل خوب نوشته اید 👌����


ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 1000
نظر خود را وارد کنید